Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Hľadáte dôvod, prečo vás trápi bolesť v pravom boku?
Čo všetko môže bolesť v pravom boku znamenať? Kedy ju treba riešiť s lekárom?
V tomto článku sa dozviete:
– prečo vás bolí v pravom boku.
– čo znamenajú bolesti na pravej strane brucha.
– aké sú príčiny bolesti v pravej časti hrude.
– čo znamená bolesť pod rebrami.
– kedy je nevyhnutné vyhľadať lekára.
Bolesť v pravom boku, podobne ako bolesť v ľavom boku, môže signalizovať široké spektrum ochorení. Patria k nim choroby, poruchy, infekcie, zápaly a iné problémy v orgánoch a tkanivách na pravej strane tela. Pravá strana tela, rovnako ako ľavá, obsahuje dôležité orgány. Zahŕňa časti kostrového, svalového, dýchacieho, tráviaceho, nervového, kardiovaskulárneho, močového a tiež reprodukčného systému.
Ak pociťujete akúkoľvek bolesť v pravom boku, je dôležité zistiť príčinu, ktorá za bolesťou stojí. Bolesť je signálom tela, že niečo nie je v poriadku, a nemali by sme sa ju snažiť zaháňať liekmi. Naopak, všímajme si, kedy sa zintenzívňuje, aký má charakter, a hľadajme, prečo vznikla. Samozrejme, neraz to nejde bez vyšetrenia.
Prečo cítite bolesť v pravom boku?
Ak chceme zistiť príčinu, musíme sa zamerať na orgány, ktoré sú umiestnené vpravo. Prejdime si postupne všetky sústavy a ich časti na pravej strane ľudského tela.
1. Bolesť v pravom boku a pohybovo-oporný systém
Ak máte bolesť kostí alebo svalov, príčinu odhalíte ľahko a zrejme ju už aj viete:
Bolesť kostí – Kosti bolia najčastejšie po úraze, pomliaždení alebo páde. Zlomenina bez ohľadu na to, či je menšia alebo vážna, vyvolá bolesť a citlivosť v postihnutej oblasti.
Čo všetko môžete mať zlomené? Nie sú to len kosti na rukách a nohách, zlomiť si môžete ramená, kľúčne kosti, prsty na rukách, nohách, ale tiež chrbticu alebo rebrá. Nepríjemné, však?
Ďalšou príčinou bolesti kostí je rakovina kostí alebo rakovina, ktorá sa rozšírila do kostí.
Bolesť svalov – Bolesť svalov odborne nazývame myalgia. Jej príčinou sú zranenia, infekcie, zápaly alebo choroby. Môže vzniknúť nenápadne, napríklad keď to preženieme s nosením alebo zdvíhaním predmetu. Niektoré natiahnutia svalov alebo vyvrtnutia potrebujú dlhšiu liečbu a šetrenie sa.
V posledných rokoch často počúvame o bolesti svalov, ktorá je sprievodným príznakom vírusových infekcií – je bežná pri chrípke a tiež ochorení COVID-19.
Tendinitída – nepríjemným stavom, ktorý sa prejavuje bolesťami svalov i kostí, je zápal spojivového tkaniva. Hovorím o tendinitíde. Môže vzniknúť v ktorejkoľvek časti tela, kde šľacha spája svaly a kosti. Najčastejšie ňou trpia lakte, kolená, zápästia a ramená.
2. Bolesť vpravo a dýchacia sústava
Pľúcne problémy môžete pociťovať v pravej časti hrudníka. Ktoré k nim patria?
- Kostochondritída – zápal chrupaviek, ktoré spájajú rebrá s hrudnou kosťou, bolesťou na hrudi môže imitovať infarktový stav, avšak ostatné sprievodné znaky chýbajú.
- Pleuréza – zápal pohrudnice (membrána, ktorá pokrýva pľúca).
- Pneumónia – infekcia pľúc spôsobená baktériou alebo vírusom (zápal pľúc).
- Pneumotorax – kolaps pľúc, abnormálne nahromadenie plynu v pohrudnej dutine.
- Pľúcna hypertenzia – vysoký krvný tlak v pľúcnych tepnách.
- Pľúcna embólia – blokáda v pľúcnych tepnách vytvorená zvyčajne krvnou zrazeninou.
- Rakovina.
3. Bolesť vpravo a srdcovo-cievna sústava
Napriek tomu, že srdcové stavy viac súvisia s bolesťou na ľavej strane, aj bolesť na pravej strane hrudníka môže naznačovať problém so srdcom. Zvyčajne vtedy, keď sa príčina bolesti rozšíri na túto stranu alebo keď súvisí s pravou stranou srdca.
Bežné srdcové choroby zahŕňajú: zápal srdcového svalu (myokarditída), zápal vonkajšieho obalu srdca (perikarditída). V oboch prípadoch chorí cítia ťažkosti s dýchaním, búšenie srdca, horúčku a únavu. Čo najskôr vyhľadajte lekársku pomoc, pretože ide o život ohrozujúce stavy.
Ďalšími, žiaľ, nezriedkavými srdcovými stavmi, ktoré môžu vyvolať bolesť aj v pravej časti hrude, sú: infarkt, angina pectoris, aneuryzma hrudnej aorty. Pozor, prasknutie aneuryzmy má za následok mimoriadne nebezpečné silné krvácanie a dokonca smrť!
4. Bolesť vpravo a tráviaca sústava
Tráviaca sústava obsahuje viacero orgánov, ktoré sa môžu infikovať, zapáliť alebo poškodiť. Na pravej strane sa nachádzajú slepé črevo, pečeň, žlčník a, samozrejme, časť čriev.
Zapálené slepé črevo – Cítite intenzívnu, ostrú bolesť v bruchu na pravej strane mierne pod úrovňou pupka? Jednou z príčin môže byť zápal slepého čreva (apendicitída). Ďalšími príznakmi tohto stavu sú vracanie, hnačka, horúčka, nemusia sa však vyskytnúť vždy.
Isté však je, že netreba otáľať s cestou do nemocnice, kde vás odborne vyšetria. Prasknutie zapáleného slepého čreva je mimoriadne nebezpečné.
Pečeň v problémoch – Bolesť v pravom boku, konkrétne bolesť pod pravým rebrom, najčastejšie zapríčiňujú:
- pečeňové abscesy – hnis v pečeni,
- hepatitída – zápal pečene,
- cirhóza – trvalé poškodenie pečene, pri ktorom zjazvené tkanivá nahrádzajú zdravé, čo bráni pečeni správne fungovať,
- nealkoholické stukovatenie pečene – nahromadenie tukových tkanív pri nízkej alebo žiadnej konzumácii alkoholu,
- zlyhanie pečene – pečeň už nie je schopná fungovať alebo vykonávať svoju funkciu,
- rakovina pečene.
Pankreas – pomáha pri trávení tým, že produkuje enzýmy a zároveň reguluje hladinu cukru v krvi tvorbou inzulínu. Zápal pankreasu môžete pociťovať aj na pravej strane brucha.
Rovnako aj rakovinu pankreasu.
Žlčník – nárazovo ostrá alebo dlhodobejšia tupá bolesť v pravej hornej časti brucha poukazuje na žlčníkový problém. Niekedy vystreľuje až do pravej hornej časti chrbta a zosilnie po jedle, často vo večerných hodinách. Ďalšími náznakmi, že môžete mať problém so žlčníkom, sú nevoľnosť a vracanie. Najčastejšími chorobami žlčníka sú zápal žlčníka a žlčové kamene.
Črevá – trpia mnohými problémami sekundárne alebo primárne a tiež reagujú na stravu, ktorú sme zjedli. Najbežnejšími črevnými problémami sú zápcha, syndróm dráždivého čreva, kŕče, hnačka, plynatosť, divertikulitída, kolitída, Crohnova choroba a celiakia.
5. Bolesť vpravo a nervová sústava:
Nervovú sústavu tvorí centrálny nervový systém (mozog a miecha) a periférny nervový systém (nervy, ktoré prechádzajú celým telom). Chronická neuropatická bolesť je stav, keď telo vysiela signály bolesti do mozgu bez zjavnej udalosti alebo zranenia, teda bez príčiny, ktorá by bolesť reálne vyvolala.
Bolesť môže byť tiež príznakom mozgovej príhody – prasknutia ciev v mozgu, ktoré spôsobujú krvácanie doň.
Ďalšie neurologické poruchy súvisiace s bolesťou sú epilepsia a migréna.
6. Bolesť v pravom boku a vylučovacia sústava
Vylučovací systém tvoria obličky, močovody, močový mechúr a močová rúra. Aké komplikácie môžete pocítiť na pravej strane?
Bolesť obličiek, teda bolesť v krížovej oblasti vpravo – sa prejavuje hneď pri niekoľkých problémoch s pravou obličkou:
- obličkové kamene,
- rakovina obličiek,
- infarkt obličiek (odumretie tkaniva obličiek v dôsledku nedostatku kyslíka),
- infekcia obličiek (pyelonefritída),
- absces alebo cysta obličiek,
- opuch obličiek (hydronefróza v dôsledku hromadenia moču).
7. Bolesť v pravom boku a rozmnožovacia sústava
Samozrejme, u žien vyvolávajú bolesť v pravom boku iné stavy ako u mužov.
Čo ženy bolieva v pravom boku?
Mnohé stavy, napríklad: cysta na pravom vaječníku, torzia (otočenie) pravého vaječníka, rakovina pravého vaječníka, ovulácia, endometrióza, mimomaternicové tehotenstvo, zablokovaný alebo prasknutý vajíčkovod.
Nemôžeme zabudnúť na bolesti prsníkov, ktoré sú bežne obojstranné – v tehotenstve či pred menštruáciou. Bolesť jedného prsníka môže znamenať rakovinu, ale tiež cystu, hoci tá nebýva bolestivá.
Čo môže bolieť napravo v podbrušku mužov?
Najčastejšie sa takto prejaví torzia pravého semenníka, epididymitída – zápalové ochorenie nadsemenníkov, zranenie semenníkov alebo penisu, prípadne aj pohlavne prenosná infekcia.
Kedy je bolesť v pravom boku dôvodom na vyšetrenie u lekára?
Ako rozlíšite neškodnú prechodnú bolesť od vážnejšieho problému?
Platí, že ak je bolesť znesiteľná a zmizne za niekoľko hodín, zrejme ide o neškodný problém. Ak je však bolesť silná a prípadne sa pridajú tieto príznaky, čo najskôr vyhľadajte lekársku pomoc:
- ťažká, neznesiteľná bolesť,
- zvracanie,
- neustávajúca hnačka,
- žlté sfarbenie kože,
- vykašliavanie krvi,
- ťažkosti s dýchaním,
- strata vedomia,
- nadmerné krvácanie,
- úrazy, poranenie kostí, vykĺbenie,
- pocit pálenia a tlaku v hrudníku,
- bolesť pri močení,
- bolesť na hrudníku vyžarujúca do ramena, chrbta alebo čeľuste.
Určite vyhľadajte zdravotnú pomoc aj vtedy, keď máte horúčku, ktorá nereaguje na lieky, pri zmene stolice, ak si všimnete krv v moči a náhle neplánovane schudnete.
Tento materiál slúži na pomoc a lepšiu orientáciu pacientov pri riešení zdravotných problémov. Nenahrádza však konzultáciu s lekármi ani odporúčania farmaceutov.
Zdroje:
https://www.healthline.com/health/pain-in-lower-right-abdomen
https://www.hillregionalhospital.com/blogs/right-side-body-pain/