Click here!

Žlčník: Všetko, čo potrebujete vedieť o žlčníku

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Žlčník je orgán, o ktorom väčšina z nás nevie veľa, kým sa sám neozve. V súvislosti s ním sa najčastejšie spomínajú žlčové kamene, žlčníkový záchvat, podráždený žlčníkžlčníková diéta. Už menej známe sú jeho funkcie, dokonca mnohí nevedia ani to, na ktorej strane sa nachádza. Jeho funkciou je uchovávať žlč, ktorá je potrebná na trávenie. Keď jeme, žlčník sa stiahne, stlačí a vyšle žlč do tráviaceho traktu.

Akú funkciu má žlčník a kde sa nachádza?
Aké sú príznaky chorého žlčníka?
Ktoré sú najčastejšie ochorenia žlčníka a ako im predídete?
V čom spočíva žlčníková diéta?
Kedy vyhľadať starostlivosť lekára?

Poruchy žlčníka, ako sú žlčové kamene, sú bežné stavy. Pozrime sa, ako vlastne funguje a čo je jeho úlohou v rámci tráviaceho systému. Žlčník je súčasťou žlčového systému, ktorý sa skladá z pečene, žlčníka a žlčových kanálikov. Tento systém je potrebný na tvorbu, skladovanie a vylučovanie žlče.

Čo je žlč a načo slúži?

Žlč je hustá tekutina zelenej, hnedej alebo žltej farby. Vyrába ju pečeň nato, aby nám pomáhala tráviť tuky. Denne vyrobí 800 až 1000 mililitrov, čo je približne 1 liter žlče.

Počas jedla sa žlč presúva z pečene priamo do tenkého čreva. Keď však práve nejeme, musí sa niekde uskladniť, kým nebude potrebná – kým nebudeme opäť niečo jesť. Touto „špajzou“ je práve žlčník.

Žlč ukladá, aby ju vedel uvoľniť, keď bude potrebná na pomoc pri trávení. Zvyčajne obsahuje 30 až 80 mililitrov tejto tekutiny. Keď zjete niečo mastné, stiahne sa a uvoľní uloženú žlč do tenkého čreva.

Kde sa nachádza žlčník?

Viete, na ktorej strane je žlčník? Ak sa pristihnete pri zaváhaní, vedzte, že sa nachádza v pravom hornom kvadrante brucha, hneď vedľa pečene. To je oblasť na pravej strane brucha, ktorá siaha od spodnej časti hrudnej kosti po pupok. Má veľkosť približne ako malá hruška.

Ako zistíte, že s ním nie je niečo v poriadku?

Jedným z najčastejších príznakov ochorenia žlčníka je bolesť. Kde bolí žlčník?

Bolesť žlčníka:

 • sa vyskytuje v pravej hornej časti brucha, ale môžete ju cítiť aj v pravej hornej časti chrbta,
 • zosilnie po jedle, často vo večerných hodinách,
 • prichádza zrazu,
 • rýchlo sa zintenzívňuje,
 • môže trvať rôzne dlho, od minút až po celé hodiny.

Ďalšími náznakmi, že môžete mať problém so žlčníkom, sú nevoľnosť a vracanie.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Kedy vyhľadať lekára

Vždy, ak máte niekoľko príznakov z tých, ktoré sme spomenuli. Okamžite vtedy, keď cítite silnú náhlu bolesť vpravo pod rebrami. Porozprávajte sa lekárom aj vtedy, keď sa bolesť v pravej hornej časti brucha vyskytuje alebo zhoršuje po jedle.

Pri týchto príznakoch potrebujete odbornú pomoc čo najskôr

Silná bolesť brucha, ktorá trvá dlhšie ako 5 hodín alebo sa vyskytuje spolu s ďalšími prejavmi:

 • horúčka,
 • zimnica,
 • nevoľnosť alebo vracanie,
 • zožltnutie kože alebo očí (žltačka),
 • veľmi tmavý moč,
 • stolica farby hliny.

Najčastejšie problémy 

Žlčové kamene

Žlčové kamene sú tvrdé zhluky materiálu, ktoré sa tvoria v žlčníku. Mávajú rôznu veľkosť a sú z cholesterolu a/alebo bilirubínu.

Rizikové faktory pre vznik žlčových kameňov:

 • ženské pohlavie,
 • nadváha,
 • strava s vysokým obsahom tuku alebo cholesterolu.

Mnoho ľudí so žlčovými kameňmi nemá žiadne príznaky. Keď však kamene zablokujú kanálik v žlčovom systéme, objaví sa prudká bolesť – žlčníkový záchvat. Ak sa žlčové kamene, ktoré sa prejavujú príznakmi, neliečia, môže dôjsť k vážnym komplikáciám.

Cholecystitída: zápal žlčníka

Často je spôsobený zablokovaním žlčovými kameňmi. Môžu ho vyvolať nádory, infekcie alebo problémy s krvným obehom.

Príznaky:

 • silná bolesť lokalizovaná v pravej hornej časti alebo v strede brucha,
 • bolesť, ktorá sa šíri alebo vyžaruje do pravého ramena alebo chrbta,
 • citlivé brucho, najmä pri dotyku,
 • horúčka,
 • nevoľnosť alebo vracanie.

Ak sa stav nelieči, môže spôsobiť vážne komplikácie, napríklad trhlinu v žlčníku alebo infekciu.

Ako sa lieči zápal žlčníka?

V prvom rade sú potrebné lieky na riešenie zápalu, žlčníková diéta a šetrnosť. Avšak v niektorých prípadoch je potrebné odstránenie žlčníka. Kedy? Keď máte cholecystitídu bez prítomnosti žlčových kameňov. Tento stav sa často vyskytuje u ľudí s poranením brucha alebo u osôb, ktoré strávili dlhší čas na jednotke intenzívnej starostlivosti. Predpokladá sa, že je to spôsobené nedostatkom kyslíka v žlčníku, čo vyvoláva hromadenie žlče.

Choledocholitiáza: kamene v žlčových cestách

K choledocholitiáze dochádza vtedy, keď žlčový kameň blokuje spoločný žlčovod – kanál, ktorý vedie žlč z pečene do tenkého čreva. Ak k tomu dôjde, v pečeni sa začne hromadiť žlč. Ľudia s choledocholitiázou zvyčajne pociťujú bolesť v pravej hornej časti brucha.

Ďalšie príznaky kameňov v žlčových cestách:

 • zožltnutie kože alebo očí, známe ako žltačka,
 • veľmi tmavý moč,
 • stolica farby hliny,
 • nevoľnosť alebo vracanie.

Liečba choledocholitiázy spočíva v odstránení žlčových kameňov zo žlčovodu. Lekár vám tiež môže odporučiť odstránenie žlčníka, aby sa zabránilo opätovnému výskytu tohto stavu.

žlčník, žlčníkové kamene
Žlčové kamene je dnes už možné vybrať aj laparoskopicky. Samozrejme, závisí to od veľkosti, umiestnenia a ďalších okolností. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Aj bez žlčníka môžete žiť normálny život. Vaša pečeň bude stále produkovať žlč, ktorú potrebujete na trávenie. Avšak namiesto toho sa žlč presunie sa priamo do tenkého čreva. Čo to pre vás znamená? Úpravu stravy: Postupné zvyšovanie množstva potravín s vysokým obsahom vlákniny, obmedzenie konzumácie tučných jedál, zníženie príjmu kofeínu.

Polypy žlčníka

Ide o výrastky, ktoré vyčnievajú do vnútra žlčníka. Asi 95 percent polypov je benígnych, teda nerakovinových. Zvyčajne nespôsobujú žiadne príznaky a polypy lekári zistia rutinným ultrazvukom alebo CT vyšetrením. Môžete však cítiť bolesť v pravej hornej časti brucha a nevoľnosť.

Tie polypy, ktoré nespôsobujú žiadne príznaky, je potrebné sledovať pomocou ultrazvuku – či sa zväčšujú alebo nie a nakoľko. Odstránenie žlčníka vám lekár odporučí v prípade veľkých polypov alebo polypov, ktoré vás trápia nepríjemnými stavmi.

Menej časté problémy so žlčníkom

Existujú aj iné stavy, ktoré ovplyvňujú funkciu žlčníka. Vyskytujú sa však menej často:

 • Rakovina – zriedkavý typ rakoviny, doposiaľ málo preskúmaný; týka sa väčšinou žien so žlčníkovými kameňmi a/alebo obezitou.
 • Absces  – empyém v žlčníku vytvorí vrecko hnisu; často je vážnou komplikáciou zápalu žlčníka spôsobeného upchatím žlčových kameňov.
 • Porcelánový žlčník – zriedkavý stav, pri ktorom sa vápnik hromadí na vnútornej stene žlčníka, čo spôsobuje príznaky podobné príznakom žlčových kameňov.
 • Perforácia, prasknutie – žlčník opuchne tak, že praskne alebo sa roztrhne; je to život ohrozujúci stav.
žlčník
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ako si zachovať zdravý žlčník?

Zamerajte sa na vlákninu. Jedzte potraviny s vysokým obsahom vlákniny, celozrnné jedlá, zeleninu a ovocie. Vyberajte si zdravé tuky – olivový olej a rybie tuky.

Obmedzte sladké, mastné jedlá a potraviny, ktoré majú vysoký obsah cukru, obsahujú rafinované sacharidy alebo veľa nezdravých tukov.

Strážte si hmotnosť: Nadváha a obezita sú rizikovými faktormi pre vznik žlčových kameňov. Dodržiavajte pravidelný stravovací režim. Vynechávanie jedál alebo pôst zvyšujú riziko vzniku žlčových kameňov. Chce to pravidelnú racionálnu stravu s vyváženým obsahom živín.

Zdroje:

https://my.clevelandclinic.org/health/body/21690-gallbladder

https://www.healthline.com/health/gallbladder-2

Pridaj komentár