Click here!

Suchý zápal pľúc – čo to je? Ako zistíme, že nejde o prechladnutie?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

„Chodiaca“ pneumónia – názov ako stvorený pre postavu z hororového filmu.

Táto infekčná choroba, ktorá je u nás viac známa pod názvom „suchý“ či „studený“ zápal pľúc, je jeden z menej desivých, no o nič menej nebezpečný typ zápalu pľúc.

Odborne sa nazýva atypická pneumónia – jednak preto, že nielen prejavy, ale aj priebeh sa líši od „typického“ zápalu pľúc, a tiež kvôli odlišnému pôvodcovi choroby.

Prečo „chodiaca“ pneumónia?

Názov vychádza z prekladu anglického „walking pneumonia“. Chýbajú akútne príznaky, vyskytujúce sa pri „klasickom“ zápale pľúc, ktoré človeka „zo dňa na deň“ pripútajú na lôžko postele. V niektorých závažnejších prípadoch je nevyhnutná hospitalizácia v nemocnici.

Naopak – atypický zápal pľúc môže človek „dostať“ bez toho, aby si to uvedomil, a myslí si, že tento stav „prechodí“. Suchý zápal pľúc sa môže prejavovať ako obyčajná „nádcha“ s kašľom, v skutočnosti však ide o zápal pľúc, ktorý odhalia až určité diagnostické metódy.

Tento stav preto netreba zanedbávať, zvlášť u malých detístarých ľudí, keďže neliečený zápal môže mať fatálne následky.

suchý zápal pľúc hospitalizácia

„Studený“ a „suchý“ zápal pľúc

Tieto prívlastky sú odvodené od prejavov choroby. Často absentuje horúčka (preto „studený“), fyzikálny nález je tiež chudobný – minimálne vykašliavanie hlienov (preto „suchý“).

Príčiny suchého zápalu pľúc

Najčastejším pôvodcom atypickej pneumónie je baktéria Mycoplasma pneumoniae, menej často Chlamydophila pneumoniae. Choroba sa prenáša kvapôčkovovzdušnou cestou (najčastejšie pri kýchaní či kašli chorého).

Od nakazenia môžu ubehnúť až 3 týždne, kým sa objavia príznaky.

Kto je náchylný na suchý zápal pľúc?

Tak, ako pri väčšine infekčných chorôb, najviac ohrození sú tí, ktorí sa pravidelne vyskytujú v zaľudnených priestoroch – v školách, domovoch dôchodcov, internátoch, či na otvorených pracoviskách. Náchylnejší sú tiež fajčiariľudia s oslabenou imunitou.

Chorobou bývajú často zasiahnuté deti a mladší ľudia (vo veku do 40 rokov).

Odporúčame

suchý zápal pľúc kašeľ

Prejavy sú často nešpecifické, a pripomínajú nádchu:

 • bolesť hlavy,
 • únava,
 • slabosť,
 • bolesť hrdla,
 • kašeľ – suchý, neproduktívny, bez hlienu.

Zvýšená teplota (či horúčka) sa môže, ale nemusí objaviť. Práve to robí túto chorobu nebezpečnou, pretože človek, ktorého telo nie je vyčerpané z teploty (alebo horúčky), môže mať pocit, že jeho stav nie je vážny, hoci nešpecifické príznaky pretrvávajú dlhodobo.

Pri týchto, zdanlivo „neškodných“ príznakoch, je nutná okamžitá návšteva u lekára.

Možné komplikácie

Atypická pneumónia sa často prejavuje ako miernejšia forma zápalu pľúc, v zriedkavých prípadoch však môžu nastať vážne komplikácie:

 • prepuknutie do ťažkej formy zápalu pľúc,
 • zníženie počtu červených krviniek, a následný nedostatok kyslíka v tkanivách (anémia),
 • mozgová infekcia – encefalitída, meningitída,
 • problémy s obličkami,
 • začervenanie kože, či vyrážka.

Ako zistím, či mám atypickú pneumóniu?

Na základe vášho chorobopisu a konkrétnych príznakov lekár rozhodne o spôsobedruhu vyšetrenia. Okrem klasického vyšetrenia (fonendoskopom) môže nariadiť odber krvi – na zistenie prítomnosti špecifických protilátok, či odber hlienu, z ktorého možno mikroorganizmy vykultivovať.

Pri podozrení na atypický zápal pľúc vás môže lekár poslať na röntgen pľúc, čo je pri tejto infekčnej chorobe najefektívnejšia diagnostická metóda. Napriek chudobnému fyzikálnemu nálezu (teplota, kašeľ, bolesť na hrudi) je totiž RTG nález rozsiahly.

suchý zápal pľúc RTG

Keď sa potvrdí, že máte suchý zápal pľúc

Atypický zápal pľúc je liečený antibiotikami. Mycoplasma pneumoniae nie je typická baktéria, a teda je odolná voči mnohým druhom antibiotík (napr. penicilíny a cefalosporíny). Preto sa používajú makrolidy (erytromycín, azitromycín) alebo tetracyklíny (doxycyklín).

Liečba zvyčajne trvá 10 – 14 dní. Antibiotiká je vhodné doplniť o probiotiká (na podporu črevnej mikroflóry), musíme však dodržať dvojhodinový odstup.

Pri silnom, suchom, dusivom kašli, môžeme užívať lieky na jeho tlmenie, vo forme sirupov, kvapiek alebo tabliet. Dôležité je, aby sme prijímali veľa tekutín, ideálne čistú vodu a nesladený čaj. A doprajme si adekvátny odpočinok.

Môžem sa tejto chorobe vyhnúť?

Proti suchému zápalu pľúc nie je k dispozícii žiadne očkovanie, a preto ani neexistuje dokonalá prevencia. Môžeme ale minimalizovať šancu, aby sa nákaza nerozšírila medzi ostatných ľudí.

Odporúčame

suchý zápal pľúc prenos infekcia

Tipy:

 • pri kašli a kýchaní si zakrývame ústa a nos hygienickou vreckovkou,
 • vreckovky po použití vyhodíme do odpadkového koša,
 • často si umývame ruky (mydlom),
 • ak nie je k dispozícii voda a mydlo – použijeme antibakteriálny gél.

(Vyššie spomínané rady sú všeobecné opatrenia, ktoré zabraňujú šíreniu akýchkoľvek infekčných chorôb dýchacieho systému, nielen atypického zápalu pľúc.)

Záver

Jeseň a zima sú ročné obdobia, známe rýchlym šírením infekčných chorôb dýchacej sústavy, ako nádcha, chrípka, angína, zápal priedušiek, či zápal pľúc. Zvlášť v tomto období sa treba intenzívnejšie chrániť pred nákazou:

 • správnou životosprávou,
 • užívaním vitamínovminerálov,
 • vhodne zvoleným (teplým) oblečením.

Ak sa (napriek prevencii) u vás objavia bolesti hlavy, svalov, únava alebo kašeľ, nič nepodceňujte, ale čím skôr vyhľadajte lekársku, alebo lekárnickú pomoc.

Autorka vyštudovala na Farmaceutickej fakulte UK

Zdroje:

http://www.webmd.com/lung/walking-pneumonia

http://www.cdc.gov/pneumonia/atypical/mycoplasma/index.html

https://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000079.htm

Jedna odpoveď na “Suchý zápal pľúc – čo to je? Ako zistíme, že nejde o prechladnutie?

 1. Spätné upozornenie: Suchý zápal pľúc – čo to je?

Pridaj komentár