Zápal srdcového svalu: Čo je to myokarditída? Dá sa jej predísť?

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Myokarditída je ochorenie, ktoré charakterizuje zápal srdcového svalu. Myokard je svalová vrstva srdcovej steny. Tento sval je zodpovedný za sťahovanie a uvoľnenie, pohyby, ktorými sa pumpuje krv do srdca a následne zo srdca do zvyšku tela. Keď sa srdcový sval zapáli, nedokáže tak efektívne pumpovať krv. Výsledkom sú neraz abnormálny srdcový tep, bolesť na hrudníku a problémy s dýchaním. Prečo je zápal srdcového svalu nebezpečný?

Ako sa prejavuje zápal srdcového svalu?

Aké komplikácie myokarditída vyvoláva a kedy?

Čím sa zápal srdcového svalu lieči?

Existuje prevencia pred týmto stavom?

Prečo sa sval srdca zapáli a vznikne myokarditída? Zápal je bežnou reakciou tela na akýkoľvek druh rany alebo infekcie. Napríklad, porežete si prst: tkanivo okolo poranenia veľmi rýchlo sčervenie, opuchne – čo sú klasické príznaky zápalu. Imunitný systém v tele začne tvoriť špeciálne bunky, ktoré sa ponáhľajú na miesto rany a vykonávajú opravy. Samozrejme, zápal srdcového svalu vzniká rôznymi inými spôsobmi, ale vždy je to reakcia na niečo.

V mnohých prípadoch nie je presná príčina myokarditídy známa vôbec, je nezistiteľná alebo existuje viacero podnetov, ktoré ochorenie mohli vyvolať.

Zápal srdcového svalu: Príčiny

Keď lekári príčinu myokarditídy zistia, zvyčajne je ňou infekcia, ktorá sa dostala do srdcového svalu. Najbežnejšia je vírusová infekcia, ale za týmto stavom môže stáť aj bakteriálna, parazitárna alebo plesňová infekcia.

Ako to funguje? Keď sa infekcia pokúša uchytiť, dostať sa do tela, imunitný systém ho chráni, bráni patogénu prenikať hlbšie, bojuje s ním a snaží sa ho zbaviť. Výsledkom tohto zápasu je zápalová reakcia, ktorá môže oslabiť tkanivo srdcového svalu.

Niektoré autoimunitné ochorenia, ako napríklad lupus, spôsobia, že imunitný systém sa obráti proti vlastnému srdcu. Výsledkom je zápal a poškodenie srdcového svalu.

Vírusy ako vinníci myokarditídy

 Často je ťažké presne určiť, čo spôsobilo zápal srdcového svalu, ale spomedzi vírusov za najčastejších vinníkov považujeme:

  • Coxsackievírus skupiny B (enterovírus),
  • ľudský herpesvírus 6 (HHV-6),
  • parvovírus B19 (vírus, ktorý spôsobuje piatu chorobu),
  • echovírus (je známe, že zapríčiňujú infekcie tráviaceho traktu),
  • vírus Epstein-Barr (vyvoláva infekčnú mononukleózu),
  • vírus rubeoly (spôsobuje nemecké osýpky).

Aké baktérie vyvolávajú zápal srdcového svalu?

Myokarditída môže vzniknúť tiež ako dôsledok infekcie baktériami Staphylococcus aureus alebo Corynebacterium diphtheriae. Staphylococcus aureus je pôvodcom stavu narušenia integrity pokožky s názvom impetigo. Corynebacterium diphtheriae je baktéria spôsobujúca záškrt, akútnu infekciu, ktorá ničí bunky mandlí a hrdla.

Zápal srdcového svalu okrem vírusov a baktérií niekedy zapríčiňujú aj kvasinkové infekcie, plesne, dokonca aj parazity.

Zlatý stafylokok na cieve
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Autoimunitné ochorenie ako príčina myokarditídy

Autoimunitné ochorenia, ktoré spôsobujú zápal v rôznych častiach tela, ako napríklad reumatoidná artritída, cystická fibróza alebo lupus, môžu taktiež za istých okolností vyvolať zápal srdcového svalu.

Zápal srdcového svalu: Príznaky

Čo je na stave, pri ktorom sa zapáli srdcový sval, najnebezpečnejšie? Myokarditída môže postihnúť kohokoľvek, objaviť sa v každom veku. Ešte horšie však je, že si ju vôbec nemusíte všimnúť. Niekedy trvá dlhšie obdobie bez jasných príznakov, a ak sa aj objavia, môžu sa podobať na príznaky chrípky.

Najčastejšie príznaky zápalu srdcového svalu:

Pozitívne je, že myokarditída neraz ustúpi aj bez liečby, podobne ako keď sa vám rana na prste nakoniec zahojí. Rozhodne ju však netreba zľahčovať. Je mnoho prípadov, keď zápal srdcového svalu trvá dlho a potrebuje liečbu. Navyše, úplne nepozorovane môže vzniknúť poškodenie srdcového svalu a vy si všimnete pomaly prichádzajúce alebo náhle príznaky srdcového zlyhaniabolesť na hrudníku, dýchavičnosť, búšenie srdca.

Neriešená alebo zanedbaná myokarditída v extrémnych prípadoch vedie k tvorbe krvnej zrazeniny – príčiny infarktu, mozgovej príhody či srdcového zlyhania.

Bolesť srdca
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Zápal srdcového svalu: diagnostika

Diagnostikovanie myokarditídy nie je jednoduché, pretože príznaky sú veľmi podobné príznakom iných stavov. Kardiológ/kardiologička vám pri podozrení na zápal srdcového svalu navrhne viacero testov. Slúžia nato, aby viedli k čo najpresnejšej diagnostike a následne liečbe.

Tieto testy zahŕňajú:

  • krvné testy na kontrolu príznakov infekcie alebo zdrojov zápalu,
  • RTG hrudníka, aby odborníci videli anatómiu vášho hrudníka a potenciálne príznaky srdcového zlyhania,
  • elektrokardiogram (EKG) na zistenie abnormálnych srdcových frekvencií a rytmov, ktoré naznačujú poškodený srdcový sval,
  • echokardiogram (ultrazvukové zobrazenie srdca) na pomoc pri zisťovaní štrukturálnych alebo funkčných problémov v srdci a v priľahkých cievach,
  • biopsia myokardu (odber tkaniva srdcového svalu).
Sestra vykonáva EKG vyšetrenie pacientky
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Zápal srdcového svalu: komplikácie

Ako sme už naznačili, myokarditída je nebezpečná v tom, že môže vyvolať vážne poškodenie srdca. Reakcia imunitného systému tela v dôsledku infekcie vie napáchať značné škody, rovnako ako niektoré chemikálie alebo autoimunitné ochorenia. Faktom je, že prípady zlyhania srdca pri zápale srdcového svalu sú zriedkavé, ale predsa len existujú. Väčšina pacientov s myokarditídou sa zotaví a tešia sa z obnoveného zdravia srdca. K ďalším komplikáciám patria problémy so srdcovým rytmom, srdcový infarkt a mŕtvica.

Štúdie ukázali, že zápal srdcového svalu súvisí aj s náhlou smrťou. Podľa jednej z nich odhalilo zápal srdcového svalu až 9 percent pitiev dospelých. Ešte prekvapujúcejšie je, že toto číslo u mladých dospelých vyskočilo až na 12 percent.

Zápal srdcového svalu: liečba

Liečba myokarditídy zahŕňa:

  • terapiu kortikosteroidmi (na zníženie zápalu),
  • lieky podporujúce fungovanie srdca,
  • odpočinok, obmedzenie príjmu tekutín a diétu s nízkym obsahom soli,
  • lieky na odvodnenie,
  • antibiotiká.

Liečba závisí od príčiny a závažnosti zápalu myokardu. Väčšina pacientov sa pri správnej liečbe úplne uzdraví.

Dá sa zápalu srdcového svalu predísť?

Neexistujú žiadne spôsoby, ktoré by zaručili, že nikdy nedostanete myokarditídu. Určite je však dobrým opatrením žiť tak, aby ste sa vyhli vážnym infekciám. To znamená tri základné veci: správna hygiena, dostatok živín v strave a pohyb.

Zápal srdcového svalu nie je dodnes taký preskúmaný, že by nebolo čo ďalej skúmať. O myokarditíde sa dá ešte veľa naučiť. Vedci sa dnes domnievajú, že myokarditída nie je dedičná, ale budúcnosť neraz prináša prekvapivé zistenia.

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/heart-disease/myocarditis

http://myocarditisfoundation.org/about-myo/#about

https://rarediseases.org/rare-diseases/myocarditis/

https://www.myocarditisfoundation.org/research-and-grants/faqs/causes-of-myocarditis/

https://www.webmd.com/heart-disease/myocarditis

https://www.cardiosecur.com/magazine/specialist-articles-on-the-heart/heart-muscle-inflammation-myocarditis

Pridaj komentár