(Zdroj foto: Stock.adobe.com)
Ak máte vysoký tlak a súčasne tachykardiu (t. j. rýchly pulz) v pokoji, táto kombinácia ohrozuje vaše zdravie viac, ako keby ste mali len jednu z týchto porúch. Ľudia s vysokým tlakom a súčasne rýchlym pulzom sú ohrození ďalšími kardiovaskulárnymi chorobami a vyšším rizikom úmrtia.
Čo robiť, ak máte vysoký tlak a rýchly pulz v pokoji?
Čo okrem liekov zníži krvný tlak a spomalí pulz?
Prečo má zmysel sledovať krvný tlak a pulz?
Veľmi často sa stáva, že vysoký krvný tlak nijako nepocítite. Podobne si nemusíte všimnúť, že váš pokojový pulz sa pozvoľna počas rokov zrýchľuje a z pôvodného pulzu 65/min., ktorý ste mali v dvadsiatke, sa nebadane po štyridsiatke stane 75/min.
Ak sa nebudete venovať ich kontrole, túto zmenu si ani nevšimnete. Vaše telo sa snaží prispôsobiť týmto podmienkam a odohrávajú sa v ňom nepriaznivé zmeny – cievy sa pôsobením vysokého tlaku menia, tuhnú, srdce sa viac namáha.
Ak včas zistíte, že váš krvný tlak či pulz stúpajú, môžete včas zasiahnuť. Čím skôr zmeníte životosprávu, tým vyššia je vaša šanca, že udržíte krvný tlak aj pulz „na uzde“ aj bez liekov.
V čom je riziko kombinácie vysokého tlaku a pulzu?
Štúdie ukázali, že táto kombinácia je nebezpečnejšia ako samotný vysoký tlak či samotný rýchly pulz. Ak máte oboje, vaše riziko úmrtia a vzniku kardiovaskulárnych ochorení je vyššie. Ak trpíte tachykardiou, vyššie máte aj riziko pridružených problémov: vysokej hladiny cholesterolu, rozkolísaných hodnôt cukru v krvi.
Výsledkom tejto nepriaznivej situácie môže byť infarkt myokardu, náhla cievna mozgová príhoda, rôzne arytmie, zlyhávanie srdca a iné, veľmi vážne následky. Kardiovaskulárne ochorenia sú číslom jedna v rebríčku príčin úmrtí. Máte preto vážny dôvod venovať sa svojmu krvnému tlaku aj pulzu.
Ako správne merať krvný tlak? Ako merať pulz?
Je dôležité, aby ste v domácich podmienkach merali tlak správne. Použite kvalitný tlakomer, na ktorého údaje sa môžete spoľahnúť. Sadnite si na stoličku a buďte v pokoji aspoň 5 minút pred meraním. Chrbát majte podopretý. Ruku si oprite o stolík tak, aby bola manžeta tlakomera približne vo výške vášho srdca.
Počas merania majte ruku pohodlne podopretú a pokojne seďte a nerozprávajte. Ideálne je merať 2-krát s odstupom jednej-dvoch minút.
Tlak kontrolujte najmenej počas 3 po sebe nasledujúcich dní, aby sme vedeli stanoviť priemer viacerých meraní. Najlepšie je merať 6 – 7 dní po sebe pred plánovanou kontrolou u lekára.
Merajte ráno a večer. V medziobdobiach medzi kontrolami stačí tlak merať 1-krát týždenne a v prípade nežiaducich zmien merajte častejšie.
Väčšina tlakomerov okrem výšky systolického a diastolického tlaku ukazuje aj rýchlosť pulzu. Toto meranie je orientačné. Ak máte nepravidelný pulz, môže byť ešte menej presné.
Pulz si môžete skontrolovať jeho nahmataním na zápästí. Odpočítajte počet pulzov za minútu. Prípadne sledujte pulz 30 sekúnd, potom počet vynásobíte dvomi, aby ste dostali údaj za minútu.
Vysoký krvný tlak – príčiny
Aby sme mohli proti vysokému krvnému tlaku bojovať, je dôležité uvedomiť si jeho možné príčiny. Väčšina ľudí trpí primárnou (esenciálnou) hypertenziou, pri ktorej sa nezistí jedna jednoznačná príčina. Primárna hypertenzia je spôsobená zrejme kombináciou faktorov.
Mnohé z nich viete priamo ovplyvniť. Vysoký tlak spôsobuje nezdravá životospráva s nedostatkom pohybu, zdravého spánku, s nesprávnou stravou, nadváhou či obezitou a nadbytkom psychického stresu.
Sekundárna hypertenzia, ktorú spôsobuje napríklad zúžená prívodná tepna obličky, poruchy obličiek, nádory schopné vytvárať hormóny zvyšujúce krvný tlak, lieky, nadmerná funkcia štítnej žľazy, tvorí iba 10 % všetkých prípadov vysokého tlaku. Pátrame po nej najmä u mladších ľudí, ľudí s náhlymi vzostupmi tlaku a podobne.
(Zdroj foto: Stock.adobe.com)
Vysoký pulz – príčiny
Podobné príčiny má aj príliš rýchly pravidelný pulz v pokoji. Prispieva k tomu najmä nedostatok pohybu a nadbytok stresu. Trénovaní ľudia a športovci majú dobre prispôsobený kardiovaskulárny systém, ktorý pracuje veľmi efektívne.
Preto srdce pri námahe nebije ako „o preteky“, ale úsporným spôsobom efektívne pumpuje krv. V pokoji majú preto trénovaní ľudia a športovci skôr nižší pulz (pod 60 úderov za minútu).
Niekedy vysoký pulz súvisí s arytmiou (poruchou rytmu srdca), najmä supraventrikulárnou tachykardiou alebo fibriláciou predsiení. Pri fibrilácii predsiení je v srdci prítomná patologická vodivá dráha. Kvôli nej elektrický vzruch v srdci nesprávnym spôsobom „prúdi“ srdcom a vyvoláva tachykardiu.
Arytmia môže prichádzať náhle a trvať niekoľko sekúnd, minút, hodín až dní. Medzitým býva frekvencia srdca normálna. Pri fibrilácii predsiení je pulz nepravidelný, pri supraventrikulárnej tachykardii býva pravidelný.
Prečo je nebezpečné mať vysoký tlak a rýchly pulz?
Ak máte vysoký krvný tlak, hrozí vám viacero vážnych komplikácií. Napríklad cievna mozgová príhoda, ochorenia srdca, infarkty, arytmie. Ak máte okrem toho aj rýchly pulz – nad 80 úderov za minútu, riziko je ešte vyššie.
Rýchly pulz u hypertonika znamená vyššie riziko kardiovaskulárnych chorôb a úmrtia. Tachykardiu považujeme za jeden z rizikových faktorov, ktoré u človeka s vysokým tlakom zhoršujú výhľad do budúcna a prognózu jeho choroby.
Čo mám robiť, ak mám vysoký tlak a rýchly pulz?
Je dôležité, aby ste pravidelne kontrolovali hodnoty tlaku aj pulzu. Ak sa liečite na vysoký tlak, nepodceňujte pravidelné kontroly u lekára, ktorý vás lieči. Predtým, ako pôjdete na kontrolu, aspoň týždeň si zaznamenávajte hodnoty krvného tlaku ráno a večer, vždy ešte pred užitím liekov.
Je to dôležité, aby lekár vedel liečbu správne dávkovať a načasovať tak, aby vyhovovala konkrétne vám a reagovala na kritické obdobia počas dňa či v noci.
Práve domáce meranie tlaku je veľmi dôležité. Veľa ľudí máva u lekára vyšší tlak než v domácich podmienkach. Tomuto fenoménu hovoríme „syndróm bieleho plášťa“. Existuje dokonca aj tzv. „maskovaná hypertenzia“, pri ktorej máte u lekára nižší tlak ako doma.
Lekár pri voľbe vhodnej liečby berie do úvahy najmä doma namerané hodnoty tlaku, ideálne počas viacerých dní.
Ak máte vysoký tlak aj pulz, pravidelne užívajte lieky, ktoré vám odporučil lekár. V každom prípade je pre vás veľmi vhodná aj zmena životosprávy. Dokážete ňou ovplyvniť nepriaznivý vývoj vášho zdravia.
(Zdroj foto: Stock.adobe.com)
Liečba vysokého tlaku
Ak trpíte sekundárnou hypertenziou, lekár bude riešiť konkrétny problém, ak je to možné, napríklad operáciou hormonálne aktívneho nádoru.
Ak máte primárnu hypertenziu, vždy je potrebné zmeniť aj životosprávu. Nespoliehajte sa len na lieky. Vhodnou zmenou životného štýlu môžete znížiť počet liekov potrebných na to, aby sa váš tlak držal „na uzde“.
Inými slovami, ak začnete so sebou niečo robiť, nebudete musieť užívať toľko tabletiek. Správna úprava životného štýlu sa často odrazí aj na znížení pulzovej frekvencie v pokoji. Môžete tak „zabiť dve muchy jednou ranou“.
Ak máte hypertenziu a súčasne rýchly pulz, lekár zvolí vhodné lieky, ktoré dokážu znížiť oboje naraz. Často na to stačí jediná tabletka.
Z liekov sa pri vysokom tlaku užívajú najmä ACE inhibítory, betablokátory, blokátory kalciových kanálov a diuretiká. ACE inhibítory jednak znižujú tlak, no majú aj prídavný účinok proti vzniku aterosklerózy (zúženiu ciev kvôli aterosklerotickým plátom).
Tak účinne pomáhajú v prevencii vážnych komplikácií aterosklerózy, najmä infarktu myokardu, zníženiu okysličenia a poškodeniu ktoréhokoľvek iného orgánu – napríklad čreva, mozgu či obličiek.
Pri vysokom pulze sa z liekov využívajú najmä betablokátory alebo blokátory kalciových kanálov. Obľúbené a odporúčané sú kombinované tabletky, ktoré namiesto jednej obsahujú dve či viac účinných látok.
Vďaka vhodnej kombinácii je zvyčajne možné použiť menšie množstvá daných látok pri dosiahnutí takej istej alebo lepšej účinnosti, ako má použitá účinná látka samostatne a vo vyššej dávke a to všetko pri lepšej tolerancii.
Ak máte vysoký tlak aj pulz, zmeňte aj svoju životosprávu. Takisto „zabijete dve muchy jednou ranou“, a to prirodzeným spôsobom. Ako na to?
Ako znížiť vysoký tlak?
- Obmedzte príjem soli. Odporúča sa najviac 5 g, čo je jedna čajová lyžička soli denne. Nezabudnite, že soľ obsahujú mnohé potraviny prirodzene v sebe.
- Menej posedávajte, snažte sa byť stále aktívni. Zvoľte si fyzickú aktivitu, ktorá vás bude baviť a dokážete sa jej venovať pravidelne, najlepšie každý deň aspoň počas 30 minút. Napríklad prechádzky či plávanie. Dôležitá je pravidelnosť a vytrvalosť.
- Inšpirovať vás môžu aj krokomery, na ktorých si stanovíte počet krokov, ktorý denne chcete urobiť. Odporúča sa najmenej 10 000 krokov denne.
- Snažte sa tráviť čo najviac času vonku, chodievajte do práce aspoň časť cesty pešo, ak je to možné, prípadne sa presúvajte na bicykli. Tento spôsob odbúrava stres omnoho viac ako bezmocné sedenie v aute uprostred rannej zápchy.
- Strážte si telesnú hmotnosť. Pokles hmotnosti o 10 kg podľa štúdií znamená aj pokles krvného tlaku o 10 mm Hg, čo býva na úrovni bežnej tabletky na liečbu vysokého tlaku.
- Merajte si obvod pásu a smerujte k hodnotám menej ako 88 cm u žien a menej ako 102 cm u mužov.
- Vyhnite sa alkoholu alebo obmedzte jeho denný príjem na maximálne 2 alkoholické nápoje u mužov a 1 nápoj v prípade žien. Alkoholický nápoj je v tomto prípade približne 0,5 l piva alebo dve deci vína alebo poldeci destilátu. Najmenej dva dni v týždni si dajte od alkoholu prestávku úplne.
- Rozhodne nefajčite, fajčenie veľmi škodí cievam aj celému telu.
- Pri liečbe vysokého tlaku sa odporúča DASH diéta. Je zostavená špeciálne pre zdravý kardiovaskulárny systém a zníženie krvného tlaku.
- Vyhnite sa nadmernému psychickému stresu. Upracte si priority, úprimne pouvažujte nad tým, čo je pre vás skutočne dôležité. Nebojte sa napríklad zmeniť prácu, zavolať človeku, ktorému máte problém odpustiť, začať sa viac venovať svojim blízkym.
- Ak trpíte cukrovkou, nepodceňujte jej liečbu a držte hladinu cukru v uspokojivých hodnotách.
- Ak vám lekár odporučil lieky na liečbu vysokého krvného tlaku, svojvoľne ich nevysadzujte a užívajte ich podľa odporúčania.
- Dbajte na správny spánkový režim, pravidelne chodievajte spať v približne rovnakých časoch a takisto v pravidelnom čase vstávajte. Zbavte sa obrazoviek a displejov aspoň hodinu pred spaním.
- Ak je to možné, nenoste si prácu domov. Ak máte home office, snažte sa vyhradiť si čo najpevnejší a pravidelný pracovný čas, ak je to možné. Naučte sa aspoň niekedy vypnúť počítač aj telefón. Inak sa naučí „vypnúť“ vaše telo a nemusí to byť práve príjemná skúsenosť.
Ako znížiť vysoký pulz?
- Ak sa liečite na poruchy štítnej žľazy, pravidelne chodievajte na kontroly a užívajte lieky tak, ako vám ich predpísal lekár.
- Niektoré lieky na vysoký tlak účinkujú aj na príliš rýchly pulz. Volajú sa betablokátory. Užívajte ich podľa odporúčania a pravidelne, bez výkyvov. Ak vám lekár odporučí prestať ich užívať, nikdy ich nevysaďte náhle, vždy postupne. Náhle vysadenie by mohlo spôsobiť náhly vzostup krvného tlaku a pulzu, ktorý je nebezpečný.
- Na príliš vysoký pulz „funguje“ pravidelná fyzická aktivita, najlepšie vonku. Vhodné sú pravidelné prechádzky, bicyklovanie, plávanie.
- Ak ste stresový typ, poraďte sa s odborníkom o vhodných technikách na zvládanie akútneho aj chronického stresu. Zmenou vnútorného nastavenia dokážete divy.
- Venujte sa svojim koníčkom, niečomu, čo vás teší, tešte sa z prítomnosti svojich blízkych.
- Stravujte sa racionálne, spôsobom „z každého rožku trošku“, nič nepreháňajte, do stravy zaraďte najmä dostatok zeleniny, ovocia a celozrnných potravín.
- Ak máte náhle záchvaty tachykardie, rozbehnuté srdce môžete spomaliť napríklad fúkaním do striekačky s objemom 10 ml. Snažte sa fúkaním vytlačiť zatlačený piest striekačky. Ak nemáte striekačku k dispozícii, snažte sa dlho a silno tlačiť – ako na stolicu.
Aká strava je vhodná pri vysokom tlaku? Čo je to DASH diéta?
Ide o spôsob stravovania, ktorý je zameraný špeciálne na boj proti vysokému tlaku. Okrem toho takéto stravovanie znižuje cholesterol, riziko metabolických a kardiovaskulárnych chorôb. Princípom diéty je obmedzenie sodíka a adekvátny príjem draslíka, horčíka, vlákniny a vápnika.
Spočiatku sa môže stať, že pocítite vyššiu únavu, pretože strava obsahuje obmedzené množstvo sacharidov. V úvode môžete mať problém s nafukovaním, kým si črevá zvyknú na vyšší príjem zeleniny a ovocia.
Je jednoduché osvojiť si základné princípy DASH diéty. Zaraďte do stravy celozrnné potraviny, vynechajte bielu múku a biele pečivo, potraviny s vysokým obsahom soli a tuku, tučné mlieko, tučné mäso. Pridajte viac vlákniny, najmä zo zeleniny, strukovín, ďalej chudé mäso – hydinu a ryby, hrsť orechov alebo semienok denne, z olejov olivový a kokosový, neskôr čerstvé syry a tvaroh. Obmedzte alkohol. Konzumujte pravidelne 5 jedál počas dňa, tri hlavné a dve menšie medzi nimi.
Prečo sa oplatí zmeniť životosprávu?
Viacerými opatreniami sa vám podarí znížiť tlak aj pulz súčasne. Na zdravý životný štýl sa dá ľahko a rýchlo zvyknúť, najťažšie je urobiť samotné rozhodnutie, že pôjdete do toho. Časom zistíte, že vám starostlivosť o zdravie robí radosť, začnete sa lepšie cítiť, budete lepšie zvládať bežné aktivity. Pocítite radosť z toho, že ste prekonali niečo nepriaznivé vo svojom živote.
Je možné, že časom budete môcť znížiť množstvo užívaných liekov. Vždy tak robte len pod dohľadom lekára a s jeho súhlasom. Už len samotným zhodením nadbytočných kíl je možné znížiť krvný tlak, tak poďme do toho! Začnite malými krokmi, napríklad sa každý večer choďte prejsť na nejaké pekné miesto.
Dôležité je robiť to pravidelne, preto si vyberte niečo, čo ste ochotní vydržať. Pri stravovaní začnite tým, že si pridáte ku každému jedlu porciu zeleniny či ovocia a vynecháte vysoko spracované potraviny. Neskôr pridávajte ďalšie, menšie kroky a uvidíte, že sa budete cítiť lepšie.
Pouvažujte, kde chcete byť o pár rokov – či šantiť s vnúčatami, chodiť do lesa na huby, venovať sa aktivitám v klube dôchodcov? Alebo chodiť od jedného lekára k druhému o dvoch barlách, neustále sa sťažovať na zdravotné ťažkosti a nemôcť prejsť 20 metrov bez zadýchavania? Ako vnímate svoju budúcnosť? Čo pre ňu chcete urobiť?
Autorka: MUDr. Katarína Kosová
Zdroje:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/supraventricular-tachycardia/symptoms-causes/syc-20355243
https://www.vusch.sk/ochorenia/ateroskleroza/
https://www.nature.com/articles/s41574-019-0310-7
Tento článok bol pripravený v spolupráci so spoločnosťou Servier Slovensko, spol. s r. o.
Viac o vysokom tlaku sa dočítate na www.mojtlak.sk
PROL-04-2021-OTH