Blcha v byte: Ak chcete odstrániť blchy, musíte byť veľmi dôslední

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Je drobná, nenápadná, dá sa ľahko nachytať v akomkoľvek prostredí.

Nie je pravdou, že blchy sa vyskytujú iba v špinavej domácnosti. Stačí, keď sedíte napríklad v autobuse na tom istom mieste, kde predtým sedel človek s blchami.

Keď sa na vašom tele objavia drobné fliačiky a pocítite škriabanie, väčšinou vám napadne, že ste „chytili“ blchy. Môže to však byť aj niečo iné ako uštipnutie blchou.

Ako rozpoznáme, že nám v domácnosti úraduje blcha?

Ako sa jej zbavíme?

Môže nás napadnúť aj blcha psia?

Aká veľká je blcha?

Blcha patria do skupiny bezkrídlového hmyzu. Na celom svete existuje takmer 2 000 druhov bĺch. Na Slovensku ich máme približne 100. Tie najväčšie majú 6 milimetrov, no priemerne dosahujú veľkosť 1,5 3,5 milimetrov. Aj preto sú niekedy voľným okom ťažko viditeľné.

Tieto parazity sa živia krvou zvierat (napríklad blcha psia) a ľudí (blcha ľudská), na ktorých sa prisajú. Môžu prenášať aj rôzne choroby, ale deje sa to len vo výnimočných prípadoch a väčšie riziko je v tropických krajinách.

Ako vyzerajú štípance od blchy?

Na pohľad sú veľmi podobné tým, ktoré robia komáre, no sú menšie a na okrajoch môžu byť pri dotyku bolestivé. Štípance od bĺch nepríjemne svrbia, dá sa povedať, že ešte o niečo viac, ako tie od komárov.

Uštipnutie blchou sa najčastejšie objavuje na nohách, tam sa najviac prisávajú. Vždy za sebou zanechajú viac štípancov na jednom mieste. V niektorých prípadoch môžu v okolí uštipnutia nastať opuchy.

blchy-pranie
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Liečba štípancov od bĺch

V prvom kroku musíte postihnuté miesta denzifikovať. Postačí vám na to mydlo s vodou. Keď vás to veľmi svrbí, potrite sa dezinfekčnou látkou alebo čistým alkoholom. Pokiaľ svrbenie neustáva, môžete použiť masť na kožnú alergiu, alebo octanový prípravok.

Zaberá tiež upokojujúci kúpeľ s aromatickými olejmi, alebo potieranie čajovníkovým olejom. Snažte sa miesto úplne nerozškriabať, aby sa vám doň nezaniesla infekcia.

Blchy vo vlasoch

Zbaviť sa bĺch vo vlasoch je podstatne ťažšie, ako v prípade vší. Pohybujú veľmi rýchlo, ťažko ich zachytíte ešte pred „skokom“. Navyše majú veľmi tvrdý povrch, takže na ich rozpučenie treba vyvinúť väčšiu silu.

Tento malý parazit si hľadá také miesta na koži, kde môže najlepšie cicať krv. Okrem nôh, ktoré sú jej najobľúbenejším miestom, cicia na rukách, trupe, v podpazuší a iných zhyboch.

Vo vlasoch sa blcha usídli menej často. Ak ju tam uvidíte, predkloňte hlavu a očešte sa hustým hrebeňom, aby parazit vypadol a mohli ste ho zničiť. Dobrým tipom je tiež masáž čajovníkovým olejom, ktorý blchám nevonia.

Blcha v byte

Je veľmi dôležité, aby ste blchu objavili čo najskôr. V opačnom prípade sa vám zahniezdia v celom byte a ich vykynoženie bude dlhý boj. Nestačí zničiť iba samotné parazity, ale aj ich vajíčka. Preto sa môže stať, že blchy sa budú pripomínať stále dookola, pokiaľ nevyhubíte celé hniezdo.

Najlepšou radou je vysávanie, pri ktorom použijete jednorazové vrecko. Po vysávaní vrecko hneď vyhoďte do kontajnera, aby sa blchy nedostali z vysávača späť do bytu.

Pravidelne kontrolujte aj svojho psa. Ak blchy neodstránite zo zvieracieho kožuchu, nikdy sa ich nezbavíte. Keď si už nedokážete poradiť, kontaktujte deratizéra.

Ako odstrániť blchy z koberca?

Najťažšie sa odstraňujú z tých kobercov, ktoré majú dlhšie vlasy. Pokiaľ je to iba nejaký menší kus, radšej ho vyhoďte, pretože by to bol nekonečný boj. Pri veľkom koberci posypte celú plochu sódou bikarbónou a kefou ju votrite dovnútra.

Potom koberec povysávajte a vrecko vyhoďte. Zopakujte to 2 – 3 týždne za sebou, a ak to vôbec nepomohlo, koberca sa zbavte, alebo kontaktujte deratizéra.

blchy v byte
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Parný čistič

Parný čistič je výbornou pomôckou, keď sa ich chcete zbaviť. Je dôležité, aby ste prešli všetky plochy a uistili sa, že nikde nezostali uložené vajíčka. Dajte si záležať najmä na rôznych škárach a kútoch, kde sa blchy zvyknú uhniezďovať.

Ak použijete dezinfekčný postrek, čaká vás práca navyše, pretože to musíte všetko umývať. Parný čistič je oveľa výhodnejší, keďže neničí povrchy. Horúci vzduch s vodou je dostatočný na vyhubenie bĺch, navyše sa zbavíte aj roztočov.

Pranie

Blchy (alebo ich vajíčka) nájdete najčastejšie v textíliách. Preto musíte vyprať všetky odevy, posteľnú bielizeň alebo prikrývky, ktoré môžu byť zablšené, a to pri najvyššej teplote, akú znesie daný materiál.

Takýmto spôsobom ošetrite aj oblečenie, ktoré ste mali pri vašom domácom miláčikovi, alebo v čase, keď ste niekde ich nachytali. Vydrhnite si aj topánky, ktoré majú látkový povrch, alebo vnútri kožušinu.

majú ježkovia blchy
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Psy

Blchy sa najskôr nachytajú na psov, s ktorými chodíme von na prechádzky. Aj preto by sme mali používať prípravky alebo obojky proti parazitom, sú osvedčené a účinné. Účinkujú preventívne niekoľko mesiacov, ale u niektorých psíkov môžu vyvolať alergické reakcie.

U psov ich rozpoznáte podľa nadmerného škriabania. Pokiaľ je pes nepokojný, stále si pazúrom dráždi rovnaké miesto, skontrolujte, či nemá nejaké štípance.

Pravidelne kontrolujte srsť svojich zvierat, pretože u nich sa tieto parazity udržujú skôr na vlasovej časti, ako pri koži. Keď objavíte blchu, okúpte zviera antiparazitným šampónomsrsť vyčešte.

Môže sa preniesť blcha psia na človeka?

Na psov a na ľudí útočia rôzne druhy bĺch. Prenos tohto parazitu zo zvieraťa na majiteľa je preto skôr ojedinelý. Psia blcha na vás preskočí iba v prípade, že nemala dosť krvi u vášho domáceho miláčika, alebo ak sa na neho nedokázala opäť prisať.

Majú ježkovia blchy?

Dnes doma chováme rôznych domácich miláčikov. Aktuálne je veľmi populárny ježko, ktorý môže tiež prenášať parazity. No jeho blchy sú iné ako tie, ktoré mávajú ľudia alebo psy.

Pri odstraňovaní týchto bĺch nepoužívajte žiaden prípravok s alkoholom. Vyhýbajte sa aj chemickým produktom, ktoré sú pre ježkov veľmi silné.

Pridajte sa k nám na Facebook.

Zdroje:

  • https://thebugskiller.com/how-to-kill-fleas-and-get-rid-of-them-forever-from-your-house-dogs-cats/
  • https://www.petsandparasites.org/dog-owners/fleas/
  • https://www.thoughtco.com/can-fleas-live-on-people-1968296
  • https://www.orkin.com/other/fleas/flea-bites
  • https://www.fleabites.net/how-to-treat-fleas-in-human-hair/
  • https://sk.wikipedia.org/wiki/Blchy
  • http://www.vivarista.sk/menu/print.php?clanok=4464

Pridaj komentár