Tehotenstvo po 40? Nepremeškajte lepšie roky na prvé dieťa

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

„Najskôr treba dokončiť školu, nájsť si dobrú prácu, vybudovať kariéru, postaviť dom, našetriť peniaze, a keď toto všetko splním, až potom chcem dieťa!“

Tak toto sú slová väčšiny dnešných žien. Áno, doba sa zmenila, úlohou ženy už nie je len rodiť a starať sa o deti, či o domácnosť.

Na jednej strane je skvelé, že si môžeme plniť svoje sny a budovať kariéru. Na druhej strane – nezabúdame tak trochu na tikot svojich biologických hodín?

Pozrime sa na to v číslach

Zatiaľ čo naše mamy a babky rodili už v 18. rokoch a v 30-tke boli starými dievkami, my dnes túto milú povinnosť – vydávať sa a rodiť – odkladáme. Ak sa na to pozrieme v číslach, priemerný vek prvorodičky na Slovensku je 27,8 roka. Dokonca na západnom Slovensku je to 30,7 roka, a každým rokom toto čísla stúpa.

Medzi vekom a plodnosťou ženy je nepriama úmernosť. Preto by ste si mali rozmyslieť, či naozaj chcete čakať tak dlho, kým sa stanete mamou. Samozrejme, nejde len o to, že sa na bábätku viac „nadriete“, ale aj o jeho a vaše zdravie.

Plánujete mať prvé dieťa po 40?

Úprimne povedané, najlepší nápad to nie je. Áno, veľakrát sa dočítame na internete, že mediálne hviezdy porodili krásne zdravé deti po 40-tke. Často však nevidíme druhú stranu mince. Nevieme, či plodili dieťa prirodzene, alebo cestou umelého oplodnenia, či nezískali darované vajíčka, ani aké komplikácie mali počas tehotenstva a po pôrode.

Aj keď je medicína dnes už veľmi ďaleko, nežijeme vo svete zázrakov. Preto ak sa naozaj chcete stať matkou po 40-tke, rátajte aj s rizikami, ktoré toto rozhodnutie prináša.

Ako je to teda s plodnosťou ženy?

Reprodukčný systém ženy je oveľa komplikovanejší ako ten mužský. Muži sú schopní splodiť dieťa prakticky od puberty až do neskorej staroby. Naopak, ženy sú plodné len niekoľko rokov, a z toho len niekoľko dní v mesiaci, počas ovulácie.

Ženy sa rodia približne s 2,6 miliónmi ešte „nezrelými vajíčkami“ – oocytmi. Nie je však možné, aby všetky počas život ženy dozreli. Nakoniec z nich zostane len 400 a ostatné odumrú. Ženy sú teda schopné splodiť dieťa približne počas 33 rokov svojho života.

tehotenstvo po 40 riziká
Zdroj foto: AdobeStock.com

Plodnosť ženy po 40

Čím je žena staršia, tým je menšia pravdepodobnosť otehotnenia, a naopak, je tu zvýšené riziko narodenia postihnutého dieťaťa. Prečo je to tak? Každá žena má svoj počet vajíčok, s ktorými sa rodí, nové už nevzniknú. Každý mesiac od približne 12. roku života, keď začne menštruovať, dozrie 1 vajíčko.

Tento kolobeh sa stále opakuje, no čím je žena staršia, tým je väčšie riziko, že toto vajíčko nesprávne dozreje. Napríklad namiesto 23 chromozómov, ktoré má mať, bude mať o 1 menej alebo viac.

Ak sa takéto vajíčko oplodní, dôjde buď k spontánnemu potratu už v začiatočných štádiách tehotenstva, alebo sa narodí dieťa s nadpočetným množstvom týchto chromozómov – teda nadbytočnou genetickou informáciou.

Najznámejšou genetickou poruchou je Downov syndróm. Pri oplodnení však nejde len o vajíčka, ale aj o hormonálnu nestálosť staršej ženy, čo často prináša neschopnosť uhniezdenia oplodneného vajíčka v maternici, a tým aj spontánny potrat.

Riziká otehotnenia po 40

K pribúdajúcemu veku patrí aj zvýšený výskyt ochorení. A práve tie môžu byť jednou z komplikácií pri tehotenstve vo vyššom veku. Patria sem napríklad:

 • vysoký krvný tlak,
 • cukrovka,
 • zvýšená zrážanlivosť krvi – tvorba zrazenín,
 • kŕčové žily,
 • hemoroidy.

Treba rátať aj s častejšími pôrodnými a popôrodnými komplikáciami.   

Otehotnela som po 40

Pri tehotenstve vo vyššom veku, by mala byť zvýšená prenatálna starostlivosť o matku a dieťa. Najmä v prvomdruhom trimestri sa vykonávajú podrobné sonografické vyšetrenia plodu.

Sledujú sa rôzne deformity, vývojové chyby. V dnešnej dobe sa dá prostredníctvom počítačového softvéru a údajov o matke vypočítať riziko narodenia plodu s genetickým ochorením alebo postihnutím.

Ak je zvýšená pravdepodobnosť výskytu nejakého ochorenia, tak sa žena sama rozhodne, či podstúpi ďalšie vyšetrenia – odber plodovej vody. Ten potvrdí alebo vyvráti postihnutie dieťaťa.

tehotenstvo po 40 odber plodovej vody
Zdroj foto: AdobeStock.com

Prvorodička po 40

Organizmus ženy, čo už rodila, je po 40-tke lepšie pripravený na zmeny, ktoré počas tehotenstva nastávajú. Naopak, pre prvorodičku je tehotenstvo obrovskou zmenou a záťažou.

U žien, ktoré čakajú svoje prvé dieťa po 40-tke, sa oveľa častejšie vyskytuje tehotenská cukrovka, vysoký krvný tlak, ochorenia pečeneobličiek. U starších žien je taktiež vyšší výskyt nádorových ochorení.

Ani pružnosť pôrodných ciest už nie je, ako bývala, a preto sa často odporúča predčasné ukončenie tehotenstva – cisárskym rezom. Ak aj dôjde k prirodzenému pôrodu, ten trvá oveľa dlhšie než bežný pôrod mladej mamičky.

Okrem toho, novorodenci majú zväčša nízku pôrodnú hmotnosť. A nakoniec, vaše kilá, čo ste nadobudli v tehotenstve, pôjdu dole oveľa ťažšie, ako keby ste mali 25.

Vek matky je rizikovým faktorom pre dieťa

K najčastejším poruchám u detí starších prvorodičiek patria vývojové chyby – rázštepy chrbtice, perypodnebia. Častejšie sa rodia aj deti s Downovým syndrómom. Prečo sa to vôbec deje?

Vývojové chyby vznikajú hlavne v dôsledku mutácie genetickej informácie v pohlavných bunkách ženy alebo muža. Tieto mutácie vznikajú pôsobením rôznych fyzikálnych, chemických alebo biologických mutagénov, ako napríklad:

Čím sme starší, tým sa viac vystavujeme týmto mutagénov. Aj preto je vyšší výskyt vývojových chýb u detí, ktoré porodili staršie matky.

rázštep pery operácia
Zdroj foto: AdobeStock.com

Rázštepy pery a podnebia

Cieľom operácie pri rázštepe pier je zošitie kože, sliznicesvalstva pery. Rovnako treba upraviť nos. Operácia by mala prebehnúť čo najskôr, aby bábätku mohli správne rásť zúbky a zlepšilo sa sanie. Úprava rozštepu podnebia sa vykonáva o čosi neskôr, asi v 6. – 8. mesiaci dieťaťa.

Rázštep chrbtice

Toto už je oveľa závažnejšia vývojová chyba ako rázštep pery alebo podnebia. Rázštep chrbtice vzniká kvôli nedokonalému uzavretiu chrbticového kanála počas embryonálneho vývinu.

Rozpoznávame rôzne druhy závažnosti tohto ochorenia. Niektoré malé rázštepy sa nemusia odhaliť ani po narodení, zostávajú skryté počas celého života. Miernou formou sú aj rázštepy, pri ktorých sa nepoškodí miecha, ale iba sa neuzavrie chrbticový kanál.

Takáto porucha sa dá chirurgicky riešiť. Pokiaľ je však poškodená aj miecha, nedochádza k inervácii priľahlých oblastí. Dôsledkom je ochrnutie, neschopnosť ovládať zvierače konečníka, močového mechúra a mnohé ďalšie.

Pri veľmi vážnych poruchách môže dôjsť až k spontánnemu potratu plodu.

tehotenstvo po 40 cisársky rez
Zdroj foto: AdobeStock.com

Downov syndróm – trizómia 21. chromozómu

Riziko narodenia dieťaťa s Downovým syndrómom u matky vo veku 20 rokov je 1:1500. U žien nad 40 rokov sa pravdepodobnosť zvyšuje až na 1:100. Len na Slovensku sa ročne rodí asi 43 detí s týmto ochorením.

Na diagnostiku Downovho syndrómu sa využíva takzvaný trisomy test. Tento test nie je stopercentný, preto sa na potvrdenie odporúča vyšetrenie plodovej vody – amniocentéza.

Deti s Downovým syndrómom majú charakteristickú opičiu ryhu na dlani, šikmé oči, veľký jazyk, malé ušnice.psychomotoricky retardované a ich IQ je okolo 50. Vývoj dieťaťa je veľmi zaostalý, prvé slová sa objavia až okolo 2. roku života. Časté sú aj poruchy sluchu, zraku, pridružujú sa vývojové vrodené chyby srdca.

Matka 20-tnička vs. matka 40-tnička

Čas medzi 20. a 30. rokom života považujú odborníci za najlepší na splodenie dieťa. Dôvodov je mnoho, za všetky spomeňme, že žena má pravidelnú menštruáciu, aj hormóny sú v správnej hladine, a teda je vyššia šanca na oplodnenie. Nižšie sú tiež riziká zdravotných komplikácií u matky a dieťaťa.

Žena po 20-tke zvyčajne porodí spontánne. Aj samotný pôrod zvláda oveľa lepšie ako staršia prvorodička. A oproti staršej matke má rozhodne viac životnej energie – je hravejšia, výchovu dieťaťa zvláda s väčšou s ľahkosťou, s humorom.

Na druhej strane, matka 40-tnička má spravidla pevnejšie zázemie, nebýva na prenájme, ani s rodičmi, finančne je lepšie zabezpečená. Ibaže staršia žena už nemá toľko energie na prebdené noci s bábätkom, na hry a huncútstva. Niekoľko týždňov, možno mesiacov síce žije v eufórii, že sa dočkala vysnívaného dieťaťa, ale predovšetkým dlhodobý nedostatok spánku ju nakoniec vyčerpá.

tehotenstvo vo vyššom veku
Zdroj foto: AdobeStock.com

Ešte predtým, ako sa budete pokúšať o tehotenstvo po 40

 • Prvé tehotenstvo vo vyššom veku nie je len o vašich nesplnených túžbach, ale aj o zdravíšťastí vášho dieťaťa.
 • Hoci ste finančne zabezpečená, zamyslite sa nad tým, či viete dieťaťu poskytnúť všetko, čo potrebuje.
 • Neplánujte si dieťa s tým, že ho po roku, či dokonca skôr „odložíte“ na plecia pestúnky, aby ste sa mohli vrátiť do práce alebo k svojim záľubám.
 • Pokiaľ je to možné, vyskúšajte si rolu náhradnej matky. Ak je malé dieťa v najbližšej rodine, získate lepšiu predstavu o tom, čo vás čaká.
 • Zvážte, či mať dieťa aj vtedy, keď nemáte stáleho partnera (otca dieťaťa a pod).
 • Tuho premýšľajte, ktorí rodinní príslušníci alebo priatelia, budú schopní alebo ochotní pomôcť vám s dieťaťom.
 • Nevytvárajte si dopredu predstavu, že to má byť chlapček alebo dievčatko. Je takmer isté, že to bude vaše jediné dieťa.

Zdroje:

 1. https://www.cas.sk/clanok/673110/velke-porovnanie-v-krajinach-eu-kde-zeny-rodia-v-najvyssom-veku/
 2. http://trisomytest.sk/preco-downov-syndrom-vznika-cim-je-typicky/
 3. https://www.pregnancybirthbaby.org.au/being-pregnant-after-40
 4. https://www.verywellfamily.com/what-are-the-chances-of-getting-pregnant-after-40-1960287
 5. https://www.fertilitypreservation.org/blog/what-to-know-about-pregnancy-after-40
 6. https://www.babycentre.co.uk/a1013991/getting-pregnant-in-your-40s
 7. Príručka k praktickým cvičeniam z lekárskej biológie a humánnej genetiky 2, Daniel Böhmer a kol.

Jedna odpoveď na “Tehotenstvo po 40? Nepremeškajte lepšie roky na prvé dieťa

Pridaj komentár