Zápal močových ciest: Ako sa prejaví? Kedy je už infekcia v ľadvinách?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Zápal močových ciest je infekcia spôsobená mikróbmi, najčastejšie baktériami E. coli. Niektoré infekcie však môžu vyvolať aj huby a v zriedkavých prípadoch vírusy. Možno neviete, že vo všeobecnosti sú infekcie močových ciest najčastejšími infekciami u ľudí. Takže ak vás sem-tam potrápi zápal močového mechúra, určite nie ste výnimkou. Horší stav je vtedy, keď infekcia z dolných močových ciest prenikne do obličiek. Zápal obličiek je vážne ochorenie, ktoré treba odborne liečiť, neraz v nemocnici. Čo ďalej by ste mali o ochoreniach močových ciest vedieť?

Ako sa prejavuje zápal močových ciest?
Čo znamenajú leukocyty a krv v moči?
Kedy je to cystitída a kedy už zápal obličiek?
Potrebujete antibiotiká, keď vás trápi infekcia močových ciest?
Čo sa stane, ak zápal močových ciest neriešite?
Kedy hovoríme už o chronických infekciách močového traktu?
Pomôžu brusnice v prevencii a liečbe infekcií močového traktu?

Aby sme pochopili, čo sa v našom tele deje pri infekcii močových ciest, potrebujeme vedieť, z čoho sa močový trakt skladá a ako funguje. Zopakujme si to v skratke:

Močový trakt tvoria zhora dole: obličky, močovody, močový mechúrmočová rúra. Väčšina infekcií močových ciest zasiahne iba močovú trubicu a močový mechúr. Môžu však preniknúť aj vyššie – do močovodov a obličiek. Hoci sú infekcie obličiek zriedkavejšie ako infekcie dolného močového traktu, zvyčajne sú závažnejšie.

Infekcie močových ciest: príznaky

Príznaky závisia od toho, či infekcia zasiahla spodné močové cesty alebo prenikla až do močovodov a ľadvín.

Zápal močového mechúra (cystitída) sa prejavuje týmito príznakmi:

  • pálenie a rezanie pri močení,
  • nutkanie na močenie, časté močenie, ale vymočíte len málo,
  • krvavý moč,
  • zakalený, páchnuci moč,
  • bolesť v panve, v podbrušku.

Muži s infekciou močových ciest môžu pociťovať aj bolesť v oblasti konečníka.

Infekcie horného močového traktu postihujú obličky. Potenciálne sú život ohrozujúce, preto ich netreba bagatelizovať ani snažiť sa ich prekonať domácimi receptami. Ak sa baktérie – najčastejšie Escherichia coli (E. coli) – presunú z infikovanej obličky do krvi, nastáva nebezpečný stav nazývaný urosepsa. Prejaví sa nebezpečne nízkym krvným tlakom, šokom a môže skončiť až smrťou.

Príznaky infekcie v obličkách:

  • bolesť a citlivosť v krížovej časti chrbta a na bokoch,
  • zimnica,
  • horúčka,
  • nevoľnosť
  • vracanie.

Zápal močových ciest: Príčiny a rizikové faktory

K infekciám močových ciest môže prispieť čokoľvek, čo obmedzuje vyprázdňovanie močového mechúra alebo dráždi močové cesty. Existuje tiež veľa faktorov, ktoré znamenajú zvýšené riziko zápalu močových ciest.

K rizikovým faktorom zápalu močových ciest patria:

  • vyšší vek,
  • znížená pohyblivosť po operácii alebo dlhý čas na lôžku,
  • obličkové kamene,
  • predchádzajúce infekcie močových ciest,
  • blokády močových ciest, ako napríklad: zväčšená prostata, obličkové kamene, určité formy rakoviny,
  • dlhodobé používanie močových katétrov,
  • cukrovka,
  • tehotenstvo,
  • abnormálne vyvinuté štruktúry močových ciest,
  • oslabený imunitný systém.

Za bolesťami v krížovej časti chrbta a problémami pri močení sa môžu skrývať aj obličkové kamene. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Kvôli anatomickej odlišnosti majú ženy viac rizikových faktorov, a preto aj častejšie trpia ochoreniami močových ciest. Hlavným rozdielom je skutočnosť, že ženy majú kratšiu močovú rúru a navyše je veľmi blízko pošvy i konečníka, čo zvyšuje pravdepodobnosť vzniku infekcií. Baktérie, ktoré sa prirodzene vyskytujú okolo pošvy a konečníka, majú teda podstatne ľahšiu – kratšiu – cestu do močového mechúra ako u mužov.

Pozor si treba dávať aj pri a po intímnostiach

Čo by mala vedieť každá žena? Tlak na ženské močové cesty počas pohlavného styku môže presunúť baktérie z okolia konečníka do močového mechúra. Rovnako aj orálny sex zvyšuje riziko infekcie. Odborníci preto odporúčajú ženám vymočiť sa čo najskôr po intímnom styku. Takto prípadné baktérie vyplavíte a znížite riziko infekcie. Sprcha je samozrejmosťou.

Nižšia hladina estrogénu u žien

Ženy v období menopauzy a po nej majú nižšie hladiny estrogénu. Výsledkom je zmenená mikroflóra v pošve. Tieto zmeny zvyšujú riziko infekcií močových ciest.

Zápal močových ciest: diagnostika

Keď máte podozrenie na infekciu močových ciest, neváhajte a kontaktujte svojho lekára. Skontroluje príznaky, urobí močové testy a vyhodnotí výsledky. Je dôležité, aby ste vzorku moču odobrali uprostred prúdu močenia, ideálne ráno a po jemnom umytí intímnych partií. To zabráni hromadeniu sa baktérií alebo kvasiniek z pokožky, ktoré môžu kontaminovať vzorku.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Vo výsledkoch moču sú dôležité predovšetkým leukocyty (biele krvinky), hnis a krv v moči. Vyšší počet bielych krviniek v moči naznačuje infekciu. Tieto ukazovatele sa dajú zistiť aj prostredníctvom lakmusového papierika. Presnejší je však laboratórny biochemický rozbor. 

Kultivácia moču – dôležitá súčasť vyšetrení

V každom prípade, pri ťažkostiach by mal lekár odoslať moč aj na kultiváciu do laboratória. Kultiváciou sa zisťuje prítomnosť baktérií (najčastejšie Escherichia coli – E. coli z konečníka a okolia) alebo húb, čo tiež môže byť príčinou infekcie. Kultivácia má aj ďalšiu výhodu – podľa nálezu lekár dostane informáciu, na ktoré liečivá je patogén citlivý. To znamená, že vám nasadí priamo liečbu na mieru, ktorá je proti mikróbom v náleze účinná.

Pri podozrení na zápal obličiek je dôležitý aj kompletný krvný obraz a prípadne ďalšie vyšetrenia.

Chronické infekcie močového traktu

Väčšina zápalov močového traktu po liečbe zmizne. Avšak u niektorých ľudí sa tieto infekcie opakujú dokola s menšou či väčšou frekvenciou. Najčastejšie sú u žien – vyššie sme si povedali prečo.

Ak sa vám zápal močových ciest opakuje, lekár navrhne ďalšie testy na kontrolu abnormalít alebo prekážok vo vašom močovom trakte, najčastejšie:

  • ultrazvukové vyšetrenie;
  • intravenózny pyelogram (IVP) – špecialita vám vstrekne farbivo, ktoré zvýrazní vaše močové cesty. V čase, keď by malo byť v nich, vám urobí röntgenový snímok brucha;
  • cystoskopia – cez močovú rúru vám vložia hadičku s malou kamerou priamo do močovej rúry a do mechúra. Počas vyšetrenia môže lekár odobrať malý kúsok tkaniva a otestovať ho, aby vylúčil zápal močového mechúra alebo rakovinu;
  • počítačová tomografia (CT) ukáže podrobnejšie snímky močového systému.

Zápal močových ciest v tehotenstve

Ste tehotná a máte príznaky infekcie močových ciest? Rozhodne čo najskôr vyhľadajte lekára. Prečo je to dôležité? Pretože zápal močových ciest počas tehotenstva zvyšuje riziko vysokého krvného tlaku a tiež predčasného pôrodu. V tehotenstve je tiež väčšie riziko, že sa ochorenie rozšíri do obličiek.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Zápal močových ciest: liečba

Liečba infekcií močovej sústavy závisí od toho, či má bakteriálny (najčastejšie), vírusový alebo plesňový pôvod. Liečbu vám lekár odporučí na základe výsledkov testov. Bakteriálne infekty močových ciest je potrebné liečiť antibiotikami. Vírusové sa liečia antivirotikami (napríklad antivírusový cidofovir), plesňové antimykotikami.

Antibiotiká na zápal močových ciest

Forma antibiotika na liečbu bakteriálneho zápalu močových ciest zvyčajne závisí od toho, ktorá časť traktu je postihnutá.

Pri infekciách močového mechúra vám lekár predpíše perorálne antibiotiká. Infekcie obličiek si vyžadujú intravenózne antibiotiká. Teda antibiotiká, ktoré sa podávajú priamo do žíl, zvyčajne v podobe infúznych roztokov.

Nebezpečná rezistencia. Ak užívate niektoré antibiotiká často, baktérie sa stanú voči nim odolné. Vtedy hrozí, že baktérie v budúcnosti nebudú na liečivo citlivé a budú sa ďalej adaptovať. Hovoríme o vysoko odolných super-baktériách.

Infekcie močových ciest: domáca liečba

Nech vám ktokoľvek hovorí čokoľvek, neexistujú žiadne fungujúce „babské recepty“, ktoré by mohli vyliečiť zápal močových ciest. Na druhej strane existuje niekoľko vecí, ktorými sa môžeme pred týmito nepríjemnými chorobami chrániť. Základom je piť viac čistej vody. A čo ďalej?

Najlepšia prevencia pred infekciami močových ciest

Základné pravidlá ochrany pred zápalom v močových cestách:

  • Vypite šesť až osem pohárov vody denne.
  • Nezadržiavajte moč na dlhú dobu.
  • Porozprávajte sa s lekárom, ak máte inkontinenciu moču alebo ťažkosti s úplným vyprázdnením močového mechúra.
Ženy majú 30-krát vyššiu pravdepodobnosť infekcie močových ciest ako muži. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Brusnice ako prevencia infekcií močových ciest

Brusnicový džús alebo brusnice neliečia zápal močového traktu, sú na to slabé. Ale výživové doplnky s vysokým obsahom účinnej látky (proantokyanidíny, D-manóza) – sú skvelou prevenciou a pomôžu aj v začiatkoch ochorenia. Pomáhajú zabrániť množeniu sa určitých typov baktérií. Zabránia im prichytiť sa na výstelky močového mechúra.

Preto, ak vás zápal močových ciest trápi opakovane, užívajte výživový doplnok z brusníc ako prevenciu. Samozrejme, po dohode s lekárom, ktorý váš zdravotný stav dobre pozná. Žiadnu liečbu si neordinujte bez rozhovoru s odborníkom. Pri infekciách močových ciest vás to môže stáť aj život. Neriskujte zbytočne.

 

Zdroje:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/urinary-tract-infection/symptoms-causes/syc-20353447   

https://www.webmd.com/women/guide/your-guide-urinary-tract-infections  
https://www.medicalnewstoday.com/articles/189953
https://bmjopen.bmj.com/content/7/5/e015233
niddk.nih.gov/health-information/urologic-diseases/kidney-infection-pyelonephritis
https://www.womenshealth.gov/a-z-topics/urinary-tract-infections  

Pridaj komentár