Silná menštruácia: Kedy je to už príliš? Čo to môže znamenať?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Krvácate počas menštruácie veľmi silno?

Trápia vás veľké bolesti?

Väčšinu dňa iba preležíte v posteli?

Ak vás masívne krvácanie pravidelne vyradí z bežného života, neberte to na ľahkú váhu.

Za týmito prejavmi sa môžu skrývať vážnejšie stavyochorenia, ktoré treba riešiť!

Čo je to menorágia?

Veľmi silné menštruačné krvácanie sa odborne nazýva menorágia. Čo si predstaviť pod týmto pojmom? Buď ide o krvácanie, ktoré trvá viac ako 7 dní (čo nie je pri menštruácii bežné), alebo krvácate tak intenzívne, že vám nestačia obvyklé hygienické pomôcky.

O menorágii sa teda hovorí vtedy, keď prídete o viac krvi, ako je „vhodné“. Navyše sa cítite natoľko vyčerpaná silnými kŕčmi, že nemôžete vykonávať ani bežnú dennú rutinu.

Kedy by ste mali navštíviť lekára?

Patria vaše dni k tým najhorším v mesiaci? Už vopred máte strach, ako ich zvládnete? Poraďte sa s vaším lekárom. Silné bolesti, alebo veľmi intenzívne menštruačné krvácanie mávajú hemofiličky. Môže byť taktiež signálom niektorých ochorení, napríklad pečene, obličiek.

Pri týchto príznakoch bezodkladne vyhľadajte gynekológa:

  1. Meníte si vložky alebo tampóny aspoň raz za hodinu, a to niekoľko hodín za sebou.
  2. Musíte používať dvojnásobnú hygienickú ochranu – napríklad tampón aj vložku, alebo 2 vložky.
  3. Ak si počas noci nevymeníte hygienickú ochranu, krv pretečie.
  4. Krvácate dlhšie ako 7 dní (nehovoríme o špinení).
  5. Všimnete si veľké krvné zrazeniny.
  6. Kvôli silnému krvácaniu nezvládate bežné denné aktivity.
  7. Máte príznaky anémie: únava, dýchavičnosť, točí sa vám hlava, ste bledá, odpadávate.

Krvácanie mimo menštruáciu

Lekára navštívte aj v prípade krvácania medzi dvoma termínmi menštruácie. Nemusíte sa obávať krátkeho a slabého špinenia uprostred cyklu, ako sa to niekedy stáva. No ak ste už po menopauze a začali ste krvácať, návštevu odborníka neodkladajte.

Stavy a ochorenia, ktoré môžu vyvolať silné menštruácie krvácanie

Ponúkame vám rôzne stavy a ochorenia, ktoré môžu vyvolať mimoriadne silné krvácanie. Zoznam nie je úplný, ale je vysoko pravdepodobné, že sa tu nájdete.

Hormonálna nerovnováha

Pri bežnom, zdravom menštruačnom cykle, existuje rovnováha medzi estrogénom a progesterónom. Pri nerovnováhe týchto hormónov, však môže vzniknúť veľmi hrubá výstelka maternice. Tá sa potom z tela vylučuje pri silnom menštruačnom krvácaní. A prečo vôbec dochádza k hormonálnej nerovnováhe?

Najčastejšie príčiny menštruačného krvácania:

Myómy v maternici

Sú to nerakovinové (benígne) nádory maternice, ktoré sa objavujú najmä v plodných rokoch. Môžu spôsobovať intenzívnejšie alebo predĺžené menštruačné krvácanie.

O tom, či a kedy treba myóm vybrať, rozhodne lekár. V každom prípade ho musíme sledovať, podobne ako polypy. Pravidelne navštevujeme gynekológa.

Polypy v maternici

Sú to malé, taktiež nerakovinové výrastky na výstelke maternice. Rovnako ako myómy, aj ony môžu vyvolávať intenzívne alebo dlhšie krvácanie, ako je obvyklé.

Adenomyóza

Pri tomto stave prerastá výstelka do svalovej vrstvy maternice. Žľazovité tkanivo postupne vrastá hlbšie. Objavuje sa to hlavne u žien po 30-tke, ktoré rodili viackrát.

K najčastejším príznakom adenomyózy patrí bolestivé a silné krvácanie, resp. jeho nepravidelnosť. Môžete pociťovať bolesti v panvovej oblasti. Na presnú diagnostiku sa využíva magnetická rezonancia.

Vnútromaternicové teliesko

Menorágia je typickým vedľajším účinkom, ak používame nehormonálnu, vnútromaternicovú antikoncepciu. V tomto prípade vám lekár navrhne iný, pre vás vhodnejší druh antikoncepcie.

silna-menstruacne-zrazeniny
Zdroj foto: AdobeStock.com

Tehotenské komplikácie

Silné krvácanie, špeciálne, keď je oneskorené oproti termínu menštruácie, môže byť spustené aj potratom. Niektoré ženy ani nevedia o tom, že sú tehotné. Menštruácia im mešká týždeň-dva, a potom dostanú silnú menštruáciu, ktorá je vlastne zapríčinená potratom.

Silné krvácanie počas tehotenstva môže byť vyvolané aj neobvyklým umiestnením placenty (napríklad placenta previa). Pri tomto stave placenta prekrýva vstup do pošvy. Samozrejme, pri krvácaní počas tehotenstva okamžite vyhľadáme lekára!

Rakovina

Za nadmerným menštruačným krvácaním sa niekedy skrýva aj rakovina maternice alebo rakovina krčka maternice. Najmä, ak ste po menopauze, alebo ste v minulosti mali abnormálny Pap test.

Vrodené poruchy menštruačného krvácania

Von Willebrandova choroba a ďalšie vrodené poruchy zrážanlivosti krvi, môžu prinášať veľmi silné menštruačné krvácanie.

Silné menštruačné krvácanie kvôli liekom

Ktoré druhy liekov zhoršujú menštruačné krvácanie? Niektoré protizápalové hormonálne lieky, alebo lieky na riedenie krvi, napr. warfarín. Prečítajte si v príbalovom letáku, či váš liek nespôsobuje nadmerné krvácanie.

Začiatok menštruovania býva ťažký

Mnohé dievčatá majú problémy so silným nástupom menštruácie. V prvom roku menštruovania sa často objavujú tzv. anovulačné cykly. Adolescentka teda menštruuje, ale ešte nemá ovuláciu, pričom silnejšie krváca.

Čo sa v tele narušuje, keď veľmi silno krvácame?

Nadmerné menštruačné krvácanie – či už ide o jeho intenzitu alebo dĺžku, môže viesť k rôznym zdravotným komplikáciám. Tie sú dostatočné varovné, aby vás vyhnali lekárovi, ak ste uňho ešte neboli. Najčastejšie ide o:

  • pokles počtu červených krviniek,
  • nedostatok železa,
  • slabosť a únava,
  • bledá koža.

Diagnostika

Aby vás lekár mohol správne diagnostikovať, čo najlepšie mu opíšte všetky príznaky. Bude sa vás pýtať na zdravotnú anamnézu, iné ochorenia, prípadne vám navrhne testy (krvné, ultrazvuk, Pap test, odber vzorky). Na základe výsledkov vám navrhne ďalší postup.

Liečba silného menštruačného krvácania

Liečba menorágie sa odvíja od zistenej príčiny. Ak lekár nezistí žiaden vážnejší problém, môže vám jednoducho predpísať lieky na zmiernenie krvácania, ktoré budete užívať len počas „vašich“ dní.

Pokiaľ sa však potvrdí nerovnováha hormónov, lekár môže odporučiť užívanie antikoncepcie. Polypy a myómy sa zase dajú odstrániť alebo zmenšiť, aby nespôsobovali silné krvácanie.

Pri veľmi silnom menštruačnom krvácaní sa často pristupuje aj k odstráneniu výstelky maternicedilatácioukyretážou. V extrémnych prípadoch, keď je žena v ohrození života, môže lekár navrhnúť hysterektómiu.

Pri tejto operácii sa odstraňuje maternica, niekedy aj s vaječníkmi. Síce sa zbavíte ničivej menštruácie, ale nebudete už môcť otehotnieť. Toto riešenie odporúčame iba vtedy, ak neplánujete ďalšie deti.

Zdroje:

Pridaj komentár