Migréna a zvracanie: Keď mozog zavelí, žalúdok prestáva pracovať

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Odborníci tvrdia, že migréna by nemala byť synonymom bolesti hlavy, pretože to vedie k zavádzaniu a nepochopeniu.

Migréna má mnoho iných príznakov, a neraz intenzívnejších. Napríklad nevoľnosti obmedzujú migrenika v bežnom živote oveľa viac než bolesti hlavy.

Kombinácia migréna a zvracanie je určite jednou z najnepríjemnejších.

Vedeli ste, že 810 migrenikov pociťuje pri atakoch intenzívnu žalúdočnú nevoľnosť?

Preto je minimálne zvláštne, keď si pod migrénou predstavujeme hlavne bolesti hlavy.

Migréna a zvracanie – najhoršia kombinácia

Väčšina pacientov, ktorým diagnostikovali migrénu, trpí nevoľnosťamizvracaním. Tieto príznaky dokonca opisujú ako omnoho intenzívnejšie ako samotné bolesti hlavy.

Je dokázané, že ak trpíte počas záchvatu nevoľnosťou, samotný záchvat to môže ešte zhoršiť. Potom je aj bolesť hlavy silnejšia, zvyšuje sa tiež citlivosť na svetlo alebo hluk.

Približne 5 z 10 ľudí pri záchvatoch aj zvracia, niekedy zvracajú aj pred záchvatom. Práve zvracanie výrazne zhoršuje celkovú kondíciu migrenika.

Migréna je záležitosť celého tela

Keď dostanete migrénu, celé telo prechádza migrénovým procesom – nie je to teda len záležitosť hlavy. Žalúdok dostáva z mozgu signály, aby prestal pracovať – štrajkuje.

Keď žalúdok nepracuje správnym spôsobom, vedie to k podráždeniu a zvracaniu. Nastáva spomalené vyprázdňovanie žalúdka. Nemálo pacientov má potom zápchu alebo naopak, hnačku.

Ako liečiť tráviace problémy pri migréne?

Častým problémom je, že migrenici v sebe nedokážu udržať ani lieky proti migréne. A ak aj áno, lieky sa nedokážu celkom vstrebať. V takomto prípade môžu pomôcť triptány, ktoré sa neužívajú cez ústa. Triptány sa dostanú do tela omnoho jednoduchšie a účinnejšie.

Liečivá tohto druhu sa vstrekujú do žily, nosa, alebo existujú vo forme náplastí. Keďže rýchlejšie prestupujú do krvi, podstatne skôr poskytnú úľavu. Pomocou pri týchto stavoch môže byť aj náramky typu Sea-Bands.

migréna-a-zvracanie-2
Zdroj foto: AdobeStock.com

Konzultujte s lekárom

Existuje veľa prípravkov na potlačenie zvracania, ktoré účinkujú aj proti bolesti hlavy. Dôležité je, aby ste svoje stavy konzultovali s lekárom. Odborník vám predpíše najvhodnejšie preparáty, takisto vám poradí, ako sa dá zvrátiť záchvat na jeho začiatku.

Paracetamol a dostatok tekutín

Ak včas stihnete užiť paracetamol, môže vás to ochrániť pred záchvatom. Paracetamol totiž blokuje určité chemikálie v tele, ktoré spôsobujú zúženie ciev. Výsledkom bude ústup bolesti a nevoľnosti. Bežná dávka je 500 g. Paracetamol je lepšie užiť po jedle.

Pokiaľ nemáte v sebe dostatok tekutín, bude záchvat migrény ťažší. Nedostatok tekutín, najmä cerebrálnych (mozgových), vedie priamočiaro k migréne. Denne vypite aspoň 68 pohárov vody.

Žalúdočná migréna

K záchvatom migrény sa u väčšiny pacientov pridáva aj pocit nevoľnosti, či samotné zvracanie. Existuje samostatný pojem – žalúdočná migréna. Žalúdočná migréna často vzniká z rovnakých spúšťačov ako bežná migréna. Prejavuje sa bolesťami brucha, kŕčmi a často aj zvracaním. Poznajú ju najmä deti.

Ako zistíte, či vaše dieťa trpí brušnou migrénou?

  • má nepríjemné pocity,
  • náhle je unavené, ospalé,
  • náhle zbledne,
  • stratí chuť do jedla,
  • má tmavšie kruhy pod očami.

Ako dieťaťu pomôcť?

V prvom rade treba vylúčiť iné dôvody bolestí – dieťa potrebuje odborné vyšetrenie. Brušné migrény nie sú ešte veľmi známym pojmom, a tak často vzniká podozrenie, že dieťa si iba vymýšľa, pretože testy nič neukázali.

Mali by ste si všímať, aké potraviny stav vyvolávajú alebo zhoršujú. Každý deň si zapisujte, čo dieťa zjedlo a kedy prišli príznaky. Dieťa by malo jesť veľa vlákniny, denne cvičiť, dobre spať.

Pomoc by mala prísť aj na psychickej báze. Keď dieťaťu ukážeme, ako sa riešia problémy a zvládajú emócie, brušná migréna môže výrazne ustúpiť, dokonca vymiznúť.

migréna-a-zvracanie-3
Zdroj foto: AdobeStock.com

Dedičnosť a stres

Žalúdočná migréna je veľakrát dedičnou záležitosťou. Častejšie ju dedia ženy, objavuje sa už v detstve. V dospelosti väčšinou vymizne. Podľa odborníkov sú hlavným spúšťačom žalúdočnej migrény zmeny v hladinách histamínuserotonínu.

Problém môžu zhoršiť niektoré potraviny:

  • čokoláda,
  • čínske jedlá s glutamátom sodným,
  • spracované mäso s obsahom dusitanov.

Syndróm cyklického zvracania

Niekedy sa môžu vyskytnúť epizódy zvracania, ktoré nebudete vedieť zastaviť, hoci už máte určité skúsenosti. Tieto migrény prídu a odídu, podobne ako migrény s bolesťou hlavy. Syndróm cyklického zvracania je jedným z variantov migrény.

migréna a zvracanie

Informácie v článku „Migréna a zvracanie: Keď mozog zavelí, žalúdok prestáva pracovať“ nenahrádzajú vyšetrenie u lekára.

Zdroje:

https://www.webmd.com/migraines-headaches/abdominal-migraines-children-adults

https://migraineagain.com/stomach-ache-with-migraine-nausea-vomiting/

https://www.verywellhealth.com/migraine-and-nausea-1719558

Pridaj komentár