Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Kolená a bedrové kĺby patria medzi najzaťažovanejšie kĺby nášho tela.
Tieto kĺby musia niesť celú našu váhu, zároveň nám umožňujú pohyb.
Bolesť kolien sa netýka len ľudí v pokročilom veku, ale aj mladších, napríklad športovcov.
Jedným z príznakov ochorenia kolenného kĺbu je prítomnosť nadmerného množstva vody.
Čo je voda v kolene?
Pokiaľ hovoríme o vode v kolene, netreba si predstavovať vodu v pravom slova zmysle. Určité malé množstvo „vody“ v kolene má každý človek, je to v poriadku.
Voda v kolene sa odborne nazýva synoviálna tekutina. Túto tekutinu potrebujeme na to, aby sa zmiernilo trenie pri pohybe kĺbu. Synoviálna tekutina navyše vyživuje chrupky a šľachy.
Prejavy vody v kolene
Ako sa hovorí: „Aj dobrého veľa škodí!“. A v medicíne to platí dvojnásobne. Pokiaľ nastane nerovnováha medzi tvorbou a vstrebávaním synoviálnej tekutiny – napríklad je koleno poškodené úrazom, alebo napadnuté bakteriálnym zápalom – zvýši sa jej objem.
Keď narastajúce množstvo synoviálnej tekutiny tlačí na vnútorné štruktúry kolena, zhoršuje sa jeho hybnosť. Ďalšími príznakmi, že máme priveľa vody v kolene, môže byť:
- pocit „ťažkého“ kolena,
- je opuchnutejšie a teplejšie – v porovnaní so zdravým,
- svrbenie a začervenanie kože v oblasti kolena,
- bolestivosť – hlavne pri zaťažení postihnutej nohy.
Príčiny vody v kolene
Najčastejšou príčinou vody v kolene je neustále zaťažovanie kĺbu, resp. opakované zranenia. Ohrození sú hlavne športovci, napríklad basketbalisti a volejbalisti, ktorí stále skáču.
U starších ľudí môže byť príčinou vody v kolene osteoartróza alebo reumatoidná artritída. Voda v kolene sa môže objaviť aj pri zlomenine kosti, chrupky, alebo po natiahnutí šľachy v oblasti kolenného kĺbu.
Častý výskyt je tiež u pacientov, ktorí sa liečia na dnu. Ľudia s nadváhou majú takisto problémy s kolenami, keďže tie sú permanentne zaťažované.
Voda v kolene vzniká zo zápalu
Ako všetci vieme, zápal nie je zbytočný „výmysel“ prírody. Náš organizmus sa pomocou zápalu snaží roztiahnuť cievy, čím sa zvýši ich priepustnosť.
V prípade kolena sa udeje to, že do kĺbovej dutiny vstúpi krvná plazma s leukocytmi (a inými obrannými zložkami), a spolu sa pustia do opravy poškodeného kĺbu. S pribúdajúcou tekutinou sa však zväčšuje tlak v kĺbe, čo sa navonok prejaví ako opuch.
Návšteva u lekára
Bolesť v kolene, znemožnený pohyb, zväčšujúci sa opuch – to sú hlavné dôvody, prečo nakoniec navštívite lekára. A aké vyšetrenia tam na vás čakajú?
Ako pri každej prehliadke, lekár vás najprv „vyspovedá“. Odborník bude zisťovať, či sa u vás podobné problémy s kolenom vyskytli už v minulosti. Sami by ste mu mali oznámiť, či kolenný kĺb nadmerne nezaťažujete napríklad pri športe, alebo v práci.
Nezabudnite si spomenúť aj na úrazy, ktoré ste utrpeli v minulosti, uveďte aj všetky ochorenia, na ktoré sa liečite. Tieto údaje pomôžu lekárovi, aby ľahšie zistil príčinu zvýšeného množstva vody v kolene a správne nastavil liečbu.
Punkcia vody z kolena
Aby sa uvoľnil tlak v kolene, zmiernila bolesť a zlepšila hybnosť kĺbu, lekár vykoná takzvanú punkciu. Ide o zákrok, pri ktorom vám lekár pichne do kolena tenkú ihlu a vytiahne prebytočnú tekutinu.
Nie je to síce najpríjemnejší zákrok, ale netrvá dlho, navyše by sa vám malo takmer ihneď uľaviť. Odobratá tekutina – punktát, sa potom zasiela do laboratória, kde sa zisťuje prítomnosť:
- krvi,
- bakteriálnej infekcie,
- kryštálov,
- proteínov,
- glukózy.
Lekár vás môže poslať aj na doplnkové vyšetrenia, napr. röntgen, magnetickú rezonanciu, CT alebo ultrazvuk. Všetky tieto vyšetrenia sú bezbolestné, takže sa nemáte čoho báť.
Liečba vody v kolene
Spôsob liečby závisí od toho, čo spôsobilo prítomnosť vody v kolene. Základom terapie sú lieky od bolesti a proti zápalu. Ak sa v odobratom punktáte potvrdí prítomnosť baktérií, treba nasadiť antibiotiká.
Pri zápale sa podávajú kortikoidy, a to buď priamym vpichnutím do kolenného kĺbu, alebo systémovo – teda vo forme tabliet. Pokiaľ je príčinou vody v kolene úraz, resp. štrukturálne zmeny v kĺbe, ďalšou možnosťou je artroskopia. Ide o chirurgický zákrok, pri ktorom sa chybné štruktúry odstránia.
Najlepším liekom je však kľudový režim, rehabilitácia, prípadne pobyt v kúpeľoch. Myslite na to, že kolená budete potrebovať stále, preto sa nemôžete uspokojiť s tým, že teraz je všetko v poriadku.
Po ústupe bolesti a opuchu si koleno šetrite!
Koleno zaťažujte pomaly a postupne, inak sa znovu objavia bolesti, prípadne opuch. Keď môžete, vyložte si nohy nad úroveň svojho srdca.
Bolesť a opuch vie zmierniť aj studený obklad. Ak trpíte artrózou, môžete vyskúšať aj rôzne výživové doplnky na kĺby.
Úplne posledným, krajným riešením by mala byť totálna náhrada kolenného kĺbu. V prípade, že bolesti a opuchy pretrvávajú a chrupky sú opotrebované, iná liečba už nie je možná.
Prevencia vzniku vody v kolene
Pri ochoreniach kolenného kĺbu musíte byť hlavne trpezliví. Častokrát ide o dlhodobé ťažkosti. Ak sa naučíte, čo vášmu kolenu škodí, a naopak, čo je preň dobré, môžete zmierniť bolesti a predísť ďalšej vode v kolene.
Čo by ste mali dodržiavať?
- Spevnite si svalstvo dolných končatín ľahkým cvičením. Nemusíte používať ťažké činky a závažia, postačí cvičenie s vlastnou váhou.
- Plávanie je tiež výborný šport na posilnenie svalstva v okolí kolena. Zároveň minimálne zaťažujete kĺby.
- Pokiaľ aktívne športujete, používajte ortézy a tejpovacie pásky na kolená. Nielenže si spevníte kolenný kĺb, ale budete si viac veriť v pohybe.
- Ak o sebe viete, že by ste mali schudnúť, urobte to čo najskôr. Žiadne kolená neplesajú od radosti, keď musia „nosiť“ ťažkého človeka.
- Naučte sa oddychovať a šetriť svoje kĺby. To, čo ste kedysi zvládali bez problémov, dnes už nemusí byť možné.
3 odpovedí na “Voda v kolene: Odkiaľ sa tam vzala? Čo mi s ňou urobí lekár?”