Voda v kolene: Odkiaľ sa tam vzala? Čo mi s ňou urobí lekár?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Kolená a bedrové kĺby patria medzi najzaťažovanejšie kĺby nášho tela.

Tieto kĺby musia niesť celú našu váhu, zároveň nám umožňujú pohyb.

Bolesť kolien sa netýka len ľudí v pokročilom veku, ale aj mladších, napríklad športovcov.

Jedným z príznakov ochorenia kolenného kĺbu je prítomnosť nadmerného množstva vody.

Čo je voda v kolene?

Pokiaľ hovoríme o vode v kolene, netreba si predstavovať vodu v pravom slova zmysle. Určité malé množstvo „vody“ v kolene má každý človek, je to v poriadku.

Voda v kolene sa odborne nazýva synoviálna tekutina. Túto tekutinu potrebujeme na to, aby sa zmiernilo trenie pri pohybe kĺbu. Synoviálna tekutina navyše vyživuje chrupkyšľachy.

Prejavy vody v kolene

Ako sa hovorí: „Aj dobrého veľa škodí!“. A v medicíne to platí dvojnásobne. Pokiaľ nastane nerovnováha medzi tvorbou a vstrebávaním synoviálnej tekutiny – napríklad je koleno poškodené úrazom, alebo napadnuté bakteriálnym zápalom – zvýši sa jej objem.

Keď narastajúce množstvo synoviálnej tekutiny tlačí na vnútorné štruktúry kolena, zhoršuje sa jeho hybnosť. Ďalšími príznakmi, že máme priveľa vody v kolene, môže byť:

 • pocit „ťažkého“ kolena,
 • je opuchnutejšie a teplejšie – v porovnaní so zdravým,
 • svrbenie a začervenanie kože v oblasti kolena,
 • bolestivosť – hlavne pri zaťažení postihnutej nohy.
kontaktné športy - príčina vody v kolene
Zdroj foto: AdobeStock.com

Príčiny vody v kolene

Najčastejšou príčinou vody v kolene je neustále zaťažovanie kĺbu, resp. opakované zranenia. Ohrození sú hlavne športovci, napríklad basketbalisti a volejbalisti, ktorí stále skáču.

U starších ľudí môže byť príčinou vody v kolene osteoartróza alebo reumatoidná artritída. Voda v kolene sa môže objaviť aj pri zlomenine kosti, chrupky, alebo po natiahnutí šľachy v oblasti kolenného kĺbu.

Častý výskyt je tiež u pacientov, ktorí sa liečia na dnu. Ľudia s nadváhou majú takisto problémy s kolenami, keďže tie sú permanentne zaťažované.

Voda v kolene vzniká zo zápalu

Ako všetci vieme, zápal nie je zbytočný „výmysel“ prírody. Náš organizmus sa pomocou zápalu snaží roztiahnuť cievy, čím sa zvýši ich priepustnosť.

V prípade kolena sa udeje to, že do kĺbovej dutiny vstúpi krvná plazma s leukocytmi (a inými obrannými zložkami), a spolu sa pustia do opravy poškodeného kĺbu. S pribúdajúcou tekutinou sa však zväčšuje tlak v kĺbe, čo sa navonok prejaví ako opuch.

Návšteva u lekára

Bolesť v kolene, znemožnený pohyb, zväčšujúci sa opuch – to sú hlavné dôvody, prečo nakoniec navštívite lekára. A aké vyšetrenia tam na vás čakajú?

Ako pri každej prehliadke, lekár vás najprv „vyspovedá“. Odborník bude zisťovať, či sa u vás podobné problémy s kolenom vyskytli už v minulosti. Sami by ste mu mali oznámiť, či kolenný kĺb nadmerne nezaťažujete napríklad pri športe, alebo v práci.

Nezabudnite si spomenúť aj na úrazy, ktoré ste utrpeli v minulosti, uveďte aj všetky ochorenia, na ktoré sa liečite. Tieto údaje pomôžu lekárovi, aby ľahšie zistil príčinu zvýšeného množstva vody v kolene a správne nastavil liečbu.

Punkcia vody z kolena

Aby sa uvoľnil tlak v kolene, zmiernila bolesť a zlepšila hybnosť kĺbu, lekár vykoná takzvanú punkciu. Ide o zákrok, pri ktorom vám lekár pichne do kolena tenkú ihlu a vytiahne prebytočnú tekutinu.

Nie je to síce najpríjemnejší zákrok, ale netrvá dlho, navyše by sa vám malo takmer ihneď uľaviť. Odobratá tekutina – punktát, sa potom zasiela do laboratória, kde sa zisťuje prítomnosť:

 • krvi,
 • bakteriálnej infekcie,
 • kryštálov,
 • proteínov,
 • glukózy.

Lekár vás môže poslať aj na doplnkové vyšetrenia, napr. röntgen, magnetickú rezonanciu, CT alebo ultrazvuk. Všetky tieto vyšetrenia sú bezbolestné, takže sa nemáte čoho báť.

Liečba vody v kolene

Spôsob liečby závisí od toho, čo spôsobilo prítomnosť vody v kolene. Základom terapie sú lieky od bolestiproti zápalu. Ak sa v odobratom punktáte potvrdí prítomnosť baktérií, treba nasadiť antibiotiká.

Pri zápale sa podávajú kortikoidy, a to buď priamym vpichnutím do kolenného kĺbu, alebo systémovo – teda vo forme tabliet. Pokiaľ je príčinou vody v kolene úraz, resp. štrukturálne zmeny v kĺbe, ďalšou možnosťou je artroskopia. Ide o chirurgický zákrok, pri ktorom sa chybné štruktúry odstránia.

Najlepším liekom je však kľudový režim, rehabilitácia, prípadne pobyt v kúpeľoch. Myslite na to, že kolená budete potrebovať stále, preto sa nemôžete uspokojiť s tým, že teraz je všetko v poriadku.

punkcia kolena
Zdroj foto: AdobeStock.com

Po ústupe bolesti a opuchu si koleno šetrite!

Koleno zaťažujte pomalypostupne, inak sa znovu objavia bolesti, prípadne opuch. Keď môžete, vyložte si nohy nad úroveň svojho srdca.

Bolesť a opuch vie zmierniť aj studený obklad. Ak trpíte artrózou, môžete vyskúšať aj rôzne výživové doplnky na kĺby.

Úplne posledným, krajným riešením by mala byť totálna náhrada kolenného kĺbu. V prípade, že bolesti a opuchy pretrvávajú a chrupky sú opotrebované, iná liečba už nie je možná.

Prevencia vzniku vody v kolene

Pri ochoreniach kolenného kĺbu musíte byť hlavne trpezliví. Častokrát ide o dlhodobé ťažkosti. Ak sa naučíte, čo vášmu kolenu škodí, a naopak, čo je preň dobré, môžete zmierniť bolesti a predísť ďalšej vode v kolene.

Čo by ste mali dodržiavať?

 1. Spevnite si svalstvo dolných končatín ľahkým cvičením. Nemusíte používať ťažké činky a závažia, postačí cvičenie s vlastnou váhou.
 2. Plávanie je tiež výborný šport na posilnenie svalstva v okolí kolena. Zároveň minimálne zaťažujete kĺby.
 3. Pokiaľ aktívne športujete, používajte ortézy a tejpovacie pásky na kolená. Nielenže si spevníte kolenný kĺb, ale budete si viac veriť v pohybe.
 4. Ak o sebe viete, že by ste mali schudnúť, urobte to čo najskôr. Žiadne kolená neplesajú od radosti, keď musia „nosiť“ ťažkého človeka.
 5. Naučte sa oddychovaťšetriť svoje kĺby. To, čo ste kedysi zvládali bez problémov, dnes už nemusí byť možné.
https://youtu.be/8vfV2LdTnU8

3 odpovedí na “Voda v kolene: Odkiaľ sa tam vzala? Čo mi s ňou urobí lekár?

 1. Spätné upozornenie: Voda v kolene: Odkiaľ sa tam vzala? Čo mi s ňou urobí lekár? ⋆ bbrksapa
 2. Spätné upozornenie: Poškodená chrupavka dokáže potrápiť. Ako sa o ňu starať? - Swiss natural
 3. Spätné upozornenie: Opätky a sedavé zamestnanie ako záťaž pre kĺby - Swiss natural

Pridaj komentár