Click here!

Ženská neplodnosť: Syndróm polycystických vaječníkov

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Až pätina žien vo veku, keď by mali počaťvynosiť dieťa, rieši namiesto tehotenstva tuk na bruchu, ubúdanie vlasov na hlave, akné, nadmerné ochlpenie, depresie, nepokoj a nepravidelnú menštruáciu.

Všetky tieto príznaky pritom poukazujú na ochorenie, ktoré spočiatku vôbec nebolí.

„Toto všetko môžu byť symptómy polycystických vaječníkov. Vtedy sa zastaví ovulácia, folikuly sa z vaječníkov neuvoľňujú. Tie sa môžu výrazne zväčšiť, a zvnútra aj zvonka sú pokryté malými cystami,“ uvádza k téme gynekologička, MUDr. Michaela Grossová, PhD., z Centra asistovanej reprodukcie ISCARE.

Syndróm polycystických vaječníkov – perly, o ktoré žiadna žena nestojí

Prvým príznakom ochorenia je neskorý nástup menštruácie. Syndróm polycystických vaječníkov sa vyvíja od puberty a pohlavného dozrievania. Podľa štatistických údajov ním trpí 520 % žien v produktívnom veku.

Polovica z týchto žien netuší, čo ich postihlo. Že niečo nie je v poriadku, si začnú uvedomovať vtedy, keď hormonálna nerovnováha organizmu spôsobí, že majú nepravidelnú ovuláciu.

Iscare_vzorka na zmrazenie
Vzorka na zmrazenie

Až pri vyšetrení – rozbore krvi, sa zistí presná hladina hormónov. Sonografické vyšetrenie vaječníkov odhalí možné zväčšenie, prípadne cysty, ktoré pripomínajú perlový náhrdelník. O takéto perly však žiadna žena nestojí…

Pomóóc! Mením sa na muža!

„Niektoré z týchto žien majú menštruáciu len tri-, štyrikrát do roka,“ hovorí MUDr. Grossová.

Na krku, pod pazuchami, či v oblasti slabín, sa tvoria kožné výrastky. Na rovnakých miestach, ale aj na stehnách, na pätách a pod kolenami, vznikajú tmavé škvrny, ktoré vyzerajú ako špina.

Nejde o dôsledok nedostatočnej hygieny, ale o ďalší symptóm.

Ženy mávajú aj hrubší hlas, mužské črty tváre. Tuk a ochlpenie sú viditeľné na miestach, ktoré sú typické skôr pre mužské telo.

ženská-neplodnosť-mužské-hormóny

„Aj keď sa im možno podarí zhodiť pár kíl, tuk sa im drží okolo pása, v spodnej časti brucha,“ opisuje lekárka.

Liečba: hormóny, metformín, pohyb

Liečba spočíva v snahe o nápravu hladiny hormónov, čo sa deje užívaním hormonálnej antikoncepcie a antiandrogénov. Poruchy metabolizmu cukrov rieši diabetológ – predpísaním metformínu. Problémy s otehotnením riešia centrá asistovanej reprodukcie, s pomerne veľkým úspechom.

„Približne polovica týchto žien otehotnie po liečbe prirodzene. Ak sa to nedarí, oplodnenie sa robí niektorou z metód asistovanej reprodukcie,“ dáva nádej gynekologička z ISCARE.

Všetkým ženám (bez rozdielu) určite pomôže úprava životného štýlu – správny jedálniček (bez množstva cukrov) a dostatok správneho pohybu.

„Niekedy naozaj stačí zmena životného štýlu, aby sa obnovila pravidelná menštruácia. Odporúčam ženám, aby absolvovali pravidelné (preventívne) prehliadky u gynekológa, a konzultovali s ním aj problémy, ktoré sa môžu javiť ako nepodstatné. Pretože také môžu, ale aj nemusia byť,“ uzatvára MUDr. Grossová.

ženská-neplodnosť-vyšetrenie- Syndróm polycystických vaječníkov

Čo vedeli už naše staré mamy

Kto čítal knihu, alebo videl film „Jedz, modli sa a miluj“, tuší, že pre dobrý život je dôležité, aby sme mali všetko v rovnováhe. Bohémske vyhadzovanie si z kopýtka, keď jeme „od nevidím do nevidím“, veľa sexu, alebo (naopak) modlenia – takto cesta k vytúženému dieťatku nevyzerá…

Hovorí sa, že sme tým, čo jeme. Samozrejme, nikto z nás nie je ani mrkva, ani stejk. To, čo máme na tanieri, ale ovplyvňuje náš život viac, než sme si ochotní pripustiť. Napríklad – sú potraviny, ktoré nám pomôžu dopracovať sa k potomstvu, a naopak, sú jedlá, ktoré túto „misiu“ komplikujú.

V jedálničku a živote ženy, ktorá túži otehotnieť, nemajú čo robiť:

 • biele pečivo,
 • sýtené sladené nápoje,
 • jedlá z rýchleho občerstvenia,
 • sladkosti,
 • cigarety a alkohol (to je úplná samozrejmosť!).

Naopak, dôležitý je príjem antioxidantov, ktoré dokážu opraviť poškodené bunky, zvýšený príjem kyseliny listovej a vitamíny skupiny B.

ženská-neplodnosť-kokosový-olej

Desať super potravín, ktoré podporujú plodnosť:

 • kokosový olej,
 • rybí olej,
 • ľanové semienka,
 • čierny sezam,
 • cesnak,
 • paradajky,
 • maca,
 • goji,
 • zelený jačmeň,
 • včelia materská kašička.

Pomocníkmi, ktorí povzbudzujú plodnosť u žien, sú tiež cereálie, kurkuma, strukoviny, morka, kvalitná horká čokoláda. Veľkú silu majú aj povestné ustrice.

Ustrice by si mali dopriať najmä muži. Životaschopnosť „potvoriek s bičíkom“ zvyšuje aj vitamín E, ktorého je veľa v avokáde. Podľa zistení vedcov z University of Wisconsin, je pre mužskú plodnosť zásadný tiež príjem vápnika a vitamínu D.

Syndróm polycystických vaječníkov-dieťa

Preukázateľne pomáha, keď sú obaja partneri v psychickej pohode. Samozrejme, to sa ľahšie hovorí, než „vykoná“.

Stále ale platí, že každé počatie je zázrak, a na ten si niekedy treba počkať dlhšie. Nestrácajte vieru, pretože aj zázraky sa dejú!

Prirodzene, páry, ktorým sa „nedarí“ viac ako rok, by nemali odkladať vyšetrenie u špecialistov.

Union zdravotná poisťovňa v rámci programu Union family prispieva na rôzne vyšetrenia, ktoré dokážu odhaliť príčiny neplodnosti.

Fotografie: Ilustračné (shutterstosck.com) a online archív ISCARE

Informácie v článku „Ženská neplodnosť: Syndróm polycystických vaječníkov“ nenahrádzajú vyšetrenie u gynekológa.

Jedna odpoveď na “Ženská neplodnosť: Syndróm polycystických vaječníkov

Pridaj komentár