Neuropatia.
(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Bodavá bolesť uprostred noci. Po celý deň pichanie, brnenie, tŕpnutie či pálenie. Nič príjemné. Aj takto sa prejavujú poruchy nervovej sústavy.
Bolesť nervov je príznakom alebo komplikáciou viacerých diagnóz a stavov, ako napríklad cukrovka, rakovina, syndróm karpálneho tunela či skleróza multiplex.
Ale ako tieto stavy vôbec vznikajú?
Čo je oxidačný stres?
Čo sú voľné radikály?
Ktoré vitamíny sú pre nás dôležité?
Ako bojovať proti bolesti?
Takmer za všetkým hľadaj oxidačný stres
Za vznikom mnohých vážnych chorôb stojí oxidačný stres alebo chronický zápal. Možno ste už počuli spojenie „oxidačný stres“ – ale viete, čo znamená? Je to stav, keď v tele nastane nerovnováha medzi voľnými radikálmi a antioxidantmi.
Voľné radikály denne prijímame z okolia, a to v miere, ktorá môže byť nebezpečná. Najčastejšími zdrojmi sú:
- niektoré pesticídy a čistiace prostriedky, toxíny,
- znečistené ovzdušie, ozón,
- UV žiarenie,
- cigaretový dym.
Akoby to nestačilo, k produkcii voľných radikálov môže prispieť aj strava s vysokým obsahom cukru a tukov, resp. nadmerné pitie alkoholu.
Voľné radikály dokážu v tele vyvolať rozsiahle reťazové chemické reakcie, ktoré voláme oxidácia. Tá môže byť prospešná, ale i škodlivá.
Našťastie, ľudské telo má svoju obrannú líniu, a to v podobe antioxidantov. Tie darujú voľnému radikálu jeden elektrón, a tým ho „spacifikujú“.
Dôležité antioxidanty sa nachádzajú aj v potravinách, najmä v ovocí a zelenine. Veľa antioxidantov majú vitamíny C a E.
Antioxidačné konzervačné látky sa používajú aj pri výrobe potravín, pretože zvyšujú trvanlivosť.
Voľné radikály nie sú načisto zlé. Dôležitá je však rovnováha
Bez antioxidantov by voľné radikály narobili v našom organizme veľmi rýchlo škody, ktoré by nakoniec viedli k smrti. Avšak, voľné radikály vedia hrať aj „dobré roly“ – napríklad v boji proti infekciám.
Preto je dôležité, aby sme v tele udržiavali rovnováhu medzi voľnými radikálmi a antioxidantami. Nesmieme dopustiť, aby mali voľné radikály navrch, pretože to vedie k oxidačnému stresu.
Ak tento stav trvá príliš dlho, poškodzuje sa naša DNA a ďalšie dôležité molekuly v tele. Poznáme niekoľko faktorov, ktoré podporujú nadmernú tvorbu voľných radikálov, a teda oxidačný stres (okrem vyššie spomenutých):
- vysoké hladiny cukru v krvi,
- vysoký príjem polynenasýtených mastných kyselín,
- nadmerné opaľovanie,
- bakteriálne, plesňové alebo vírusové infekcie,
- nadmerný príjem železa, horčíka, medi alebo zinku,
- príliš veľa alebo príliš málo kyslíka v tele,
- intenzívne a dlhotrvajúce cvičenie – poškodzuje tkanivá,
- nadmerný príjem vitamínu C a E.
(Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/antioxidants-explained#free-radicals)
Málo známy antioxidant, no o to silnejší – kyselina alfa-lipoová
Niekedy sa jej hovorí aj „univerzálny antioxidant“. Takýto prívlastok dostala preto, že je rozpustná vo vode, aj v tukoch.
Kyselina alfa-lipoová zatiaľ nie je taká známa ako vitamín C alebo E, avšak výskum v posledných rokoch ukázal, že dokáže omnoho viac.
Doc. MUDr. Michal Minár, PhD., z II. neurologickej kliniky Lekárskej fakulty UK a UN Bratislava, vidí výnimočnosť kyseliny alfa-lipoovej v tom, že: „Priamo vychytáva toxické voľné kyslíkové radikály, a navyše aj regeneruje prirodzené bunkové antioxidanty.“
Podľa docenta Minára kyselina alfa-lipoová chráni bunky pred poškodením, a preto je ideálnou voľbou pri viacerých neurologických ochoreniach, ako napríklad Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba, roztrúsená skleróza a podobne.
Chronický zápal – ako mu predísť?
Pri rozvoji vážnych chorôb je spojenou nádobou oxidačného stresu aj chronický zápal. Ten prvotný (akútny) vzniká hlavne pri zranení, v strese, alebo ako reakcia tela na nezdravé jedlo.
Čo je vlastne chronický zápal? Zjednodušene ide o reakciu imunitného systému na poškodenie buniek. Poškodená oblasť je viac prekrvená, pretože sa uvoľňujú protilátky a bielkoviny.
Akútny zápal trvá zvyčajne niekoľko hodín až dní, a je to súčasť hojenia. Horšie je, ak telo dlhodobo žije v „pohotovosti“, lebo potom sa zápal stáva chronickým, čo môže mať negatívny dopad na tkanivá a orgány.
Ako teda znížiť riziko chronického zápalu?
Existuje niekoľko možností. Buď užívame nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), hlavne voľnopredajné (aspirín, ibuprofén či nalgesin), alebo kortikosteroidy, ktoré sú už na lekársky predpis.
Ibaže, dlhodobé užívanie NSAID zvyšuje riziko peptického vredu a poškodenia obličiek. Pri kortikoidoch zase hrozí vysoký krvný tlak, osteoporóza alebo problémy so zrakom.
Aj preto by sme mali hľadať aj iné možnosti, ako zmierniť zápal. Dokážu to napríklad doplnky stravy, ako napríklad rybí olej, ale aj kurkumín, zázvor, cesnak, kajenské korenie a v neposlednom rade – kyselina alfa-lipoová.
Táto kyselina je silným antioxidantom a má protizápalové účinky. Niekoľko relevantných štúdií ukázalo, že kyselina alfa-lipoová zmierňuje zápal pri:
- inzulínovej rezistencii,
- rakovine,
- chorobách pečene,
- chorobách srdca,
- ďalších poruchách.
(Zdroj na spomínané štúdie: https://www.healthline.com/nutrition/6-anti-inflammatory-supplements#TOC_TITLE_HDR_2)
Neuropatia – keď bolia nervy
Zvlášť „háklivý“ na oxidačný stres je nervový systém. Netýka sa to len neurologických ochorení, ako Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba alebo migréna, ale aj takzvaných neuropatií – ochorení periférnych nervov.
Neuropatie sú častou komplikáciou cukrovky, vedľajším účinkom chemoterapie, toxínov, ale aj dôsledkom zranení, infekcií a metabolických porúch. Majú veľmi dráždivé a bolestivé príznaky.
Príznaky periférnej neuropatie:
- necitlivosť alebo mravčenie – najmä rúk a nôh,
- bolesť alebo kŕče – najmä rúk, nôh a lýtkových svalov,
- citlivosť na dotyk,
- citlivosť na teplotu,
- strata reflexov,
- svalová slabosť,
- nemotornosť,
- strata rovnováhy – najmä v tme,
- závraty – hlavne pri vstávaní z postele alebo zo stoličky,
- sexuálna dysfunkcia.
Ako sa lieči bolesť nervov?
Krátka odpoveď by znela – ťažko. Situáciu tiež komplikujú vedľajšie účinky liekov. Aj preto sa do popredia záujmu dostávajú alternatívne riešenia – predovšetkým vitamíny a antioxidanty.
Pochopiteľne, žiadny z nich nemá kúzelnú paličku, aby všetky ťažkosti ihneď vymizli. Avšak niektorým dodávajú váhu výsledky randomizovaných štúdií. Ide hlavne o vitamín B a kyselinu alfa-lipoovú.
Ako informuje doc. MUDr. Michal Minár, PhD., v súčasnosti sa táto kyselina klinicky využíva pri týchto stavoch a diagnózach:
- neuropatická bolesť,
- diabetická polyneuropatia,
- nediabetické neuropatie,
- oxidačný stres,
- chronický zápal,
- oslabenie najmenších ciev (kapiláry, arterioly a venuly)
- ťažké kovy v tele,
- syndróm karpálneho tunela,
- zle fungujúci metabolizmus cukrov a tukov,
- vertebrogénne ochorenia,
- migréna,
- fibromyalgia,
- perspektívne aj neurodegeneratívne ochorenia.
Neuropatia nemusí ovládnuť váš život. Zastavte ju!
Bez ohľadu na to, aký pôvod neuropatia má, permanentná bolesť narúša náš bežný aj pracovný život. Ak nepodnikneme kroky na jej odstránenie alebo aspoň zmiernenie, môže to vyústiť do trvalého postihnutia alebo komplikácií, ako sú depresie, problémy so spánkom, úzkosti a podobne.
Našťastie, v posledných desaťročiach máme stále viac informácií, prečo k týmto ťažkostiam dochádza, aj ako ich riešiť. Zároveň však nezabúdajme na zdravú životosprávu – pestrú stravu, primeraný pohyb a zníženie hmotnosti. Aj tým zvyšujeme svoje šance na to, že dostaneme bolesť pod kontrolu.
Inzercia
Zdroje:
- https://www.healthline.com/health/neuropathy-supplements)
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/diabetic-neuropathy/in-depth/diabetic-neuropathy-and-dietary-supplements/art-20095406
- https://www.healthline.com/health/neuropathy-supplements
- https://www.lifeextension.com/magazine/2011/8/lipoic-acid-reverses-mitochondrial-decay
2 odpovedí na “Neuropatia: Čo zaberá na bolesti nervov? Ako odstrániť oxidačný stres?”