Click here!

Boľavý lakeť nemusí vzniknúť pri tenise

Ochorenie s názvom entezopatia, ľudovo nazvané tenisový lakeť, je bolestivý zápal lakťa. Môže kedykoľvek prekvapiť nielen tenistov, či iných športovcov, ale aj ľudí, ktorí robia opakované, monotónne pohyby predlaktím.

Ochorenie dostalo názov pre zvýšený výskyt u športovcov, hrajúcich tenis. Dnes je to nepresné. Bolesť vzniká, keď prst alebo zápästie tlačí proti odporu, teda neúmerne zaťažujeme úpon na lakťovom výstupku, napr. pri:

 • práci so skrutkovačom,
 • dvíhaní bremien nadhmatom,
 • žmýkaní prádla,
 • štiepaní dreva,
 • práci s myšou na počítači,
 • práci v záhrade,
 • golfe,
 • iných športoch (hádzaná, volejbal, beh na lyžiach).

Rôzne činnosti, rôzne povolania

Ochorenie (entezopatiu) prvýkrát popísal v roku 1873 Dr. Runge ako tzv. pisársky kŕč. Najprv sa vnímalo v súvislosti s písaním, neskôr ako choroba z povolania. V ďalších rokoch sa ťažkosti pripisovali športovej činnosti, najmä tenisu, odkiaľ pochádza označenie tenisový lakeť.

„Tenisový lakeť je bolestivé zápalové ochorenie v oblasti takzvaného vonkajšieho lakťa, kde sa upínajú šľachy extenzorov vystieračov predlaktiaruky. Patrí medzi entezopatie – ochorenia lokalizované v oblasti úponu šľachy na kosť. Má výrazné bolestivé prejavy, ktoré môžu bez liečby, alebo pri nedostatočnej liečbe, plynule prejsť aj do chronicity,“ hovorí MUDr. Roman Fano, chirurg, ortopéd, lekár viacerých vrcholových športovcov.

Rizikové sú teda rôzne profesie, ako tesár, stolár, stavbár, maliar, ale aj práca v pásovej výrobe. Tenisový lakeť sa v priebehu života vyskytne približne u troch štvrtín populácie (približne rovnako často u oboch pohlaví). Diagnostikovaných je však len približne 5 % prípadov, pretože ostatní sa spoliehajú na to, že bolesť prejde, aj keď lekára nenavštívia.

Aj vnútorné faktory

Podľa MUDr. Fana, príčinou tenisového lakťa môžu byť nielen vonkajšie faktory, ako je preťaženie, či mikrotraumatizácia, ale aj vnútorné faktory, ktoré predstavujú pridružené ochorenia pacienta – cukrovka, alebo geneticky, či hormonálne podmienené ochorenia.

„Spoločným menovateľom vyvolávajúcich príčin je takzvaná „paradoxná ischémia“, ktorá vzniká preto, lebo pracujúci sval pri svojej kontrakcii spôsobí redistribúciu krvného zásobenia v prospech svalu, na úkor úponu a šľachy. Vzniká častejšie u dospelých, možno viac u mužov, a najčastejšie medzi 30. až 50. rokom života,“ vysvetľuje ortopéd.

Tenisový lakeť sa zväčša vyvíja na dominantnej ruke – u pravákov na pravej, u ľavákov na ľavej. Bolesť postupne silnie. Sú však prípady, keď sa prudká bolesť prihlási nečakane.

U tenistov sa ochorenie „vybuduje“ predovšetkým neustálym používaním bekhendového úderu, ktorý veľmi namáha väzivové úpony predlaktia. Príčinou bolesti sú zápaly šliach, resp. mikrotrhliny v šľache, ktorá pripája sval k bočnému výbežku ramennej kosti.

tenisový lakeť

„Liečba tenisového lakťa je komplexná. Patrí sem hlavne odstránenie vyvolávajúcich príčin, potom odstránenie bolesti – prikladaním ľadu po záťaži, používaním tzv. epikondylárnych gélov, pások a bandáží, fyzikálnou a rehabilitačnou liečbou. Pri neúspechu konzervatívnej liečby je možná aj chirurgická liečba,“ uvádza MUDr. Fano.

Liečba a oddych

Liečenie je nevyhnutné začať tak, že postihnuté svalové skupiny musia zostať v pokoji. Na utíšenie bolesti sa podávajú analgetiká nesteroidné protizápalové lieky. Pomáha aj röntgenoterapia – ožarovanie protizápalovými dávkami rtg žiarenia.

Ak bolesť neustúpi do 3 mesiacov, lekár navrhne operačný zákrok. Ak sa ochorenie lieči hneď v začiatkoch, po konzervatívnej liečbe sa vylieči v 90 % prípadov. Bolesť však môže pretrvávať aj po operácii, alebo sa – po čiastočnom ústupe – vráti.

Keď sa tenisový lakeť nelieči, ochorenie sa stane chronickým, a degenerácia šľachového úponu sa môže zvýrazniť!

Neliečený stav môže viesť až k ťažkému obmedzeniu funkcie ruky, keď postihnutý nie je schopný:

 • uchopiť predmet,
 • otvoriť fľašu,
 • plnohodnotne pracovať na počítači,
 • písať perom.

V chronických prípadoch býva často poškodený aj lakťový kĺb, v ktorom sa zápal udržuje. V týchto prípadoch je operačné uvoľnenie napätia v šľache a odstránenie poškodeného tkaniva doplnené o artroskopickú operáciu lakťového kĺbu.

Na šetrenie lakťa sa používajú ortézynávleky z rôznych materiálov, pričom niektoré masírujú aj akupunktúrne body.

Tenisový lakeť je v zlom stave, keď sa:

 • bolesť na vonkajšom výstupku lakťa šíri do predlaktia (a znemožňuje jemnú činnosť prstov a zápästia),
 • bolesť objavuje aj pri miernom tlaku na postihnutý úpon.

Tenisový lakeť je v kritickom stave, keď sa:

 • bolesť objavuje aj pri odomykaní dverí kľúčom,
 • bolesť dostaví v pokojovom režime.

Ilustračné fotografie

Tento článok vyšiel v tohtoročnom Neuro magazíne číslo 2. Ak máte záujem o celý časopis, môžete si ho objednať po kliknutí na obrázok.


Pridaj komentár