Poznáte príznaky vnútorného krvácania? Čo je to aneuryzma?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Vnútorné krvácanie je zákerné v tom, že si ho v začiatkoch nemusíme všimnúť.

Ak však stratíme viac krvi, než naše telo dokáže zvládnuť, objavia sa typické príznaky.

Ako sa prejavuje vnútorné krvácanie?

Čo by sme mali robiť pri vnútornom krvácaní?

Kedy nám hrozí vnútorné krvácanie?

Typy krvácania

Krvácanie podľa toho, či vzniklo na povrchu tela, alebo vnútri tela, delíme na vonkajšie a vnútorné. Pri vonkajšom krv vyteká „preč“ z tela, pri vnútornom uniká do tkanív, orgánov alebo dutín – napríklad do hlavy, pľúc a brucha. Vnútorné krvácanie nemusíme byť voľným okom viditeľné, pravidlo to však nie je.

Sila krvácanie

Veľmi slabé krvácanie sa zastaví aj samo, naopak, veľmi silné vedie až k smrti. Napríklad pri bežnom prasknutí žilky na prste, čo je tesne pod povrchom kože, telo vytvorí z bielkovín a červených krviniek zrazeninu, ktorá krvácanie zastaví.

Pokiaľ je však poškodenie tela také veľké, že telo nedokáže samo vytvoriť „zátku“ na prerušenie úniku krvi, orgány či dutiny sa ňou začnú napĺňať. Príčin, prečo ku krvácaniu dochádza, je viacero. Najčastejšie sú to:

  • zranenia,
  • zlomeniny,
  • tehotenstvo,
  • pooperačné stavy,
  • pitie alkoholu,
  • užívanie niektorých liekov.

Príznaky vnútorného krvácania

Symptómy vnútorného krvácania sa líšia podľa toho, v akej časti tela k nemu došlo a koľko krvi uniklo. Vo všeobecnosti nastávajú bolesti v zranenej oblasti, či orgáne. Môžeme pociťovať aj nevoľnosti a závrate, ktoré vyvolajú zvracanie.

Ak dôjde k silnémunáhlemu krvácaniu, telo zažíva šok. Srdce začne biť oveľa rýchlejšie, močenie sa obmedzí na minimum. Čím viac krvi uniká, tým nižšie klesá tlak, a naopak, zrýchľuje sa tlkot srdca a silnie dýchavica.

Keď telo tento stav nezvládne, skončíme v bezvedomí.

Príčiny vnútorného krvácania

Príčin vnútorného krvácania je pomerne veľa. My sa pozrieme na tie najčastejšie.

1. Vnútorné krvácanie po úraze/nehode

Častým spúšťačom vnútorného krvácania je zranenie pri dopravnej nehode, po páde (aj z výšky), či strelnom alebo bodnom poranení.

Výsledkom je buď zranenie vonkajšie, prenikajúce do organizmu, alebo zranenie vnútorné, bez vonkajšieho poškodenia tela.

Takéto krvácanie je nebezpečnejšie a zákernejšie, keďže ho nevidno a nemusí sa v začiatkoch nijako prejaviť.

2. Zlomeniny

Vnútorné krvácanie sa objavuje aj pri zlomených kostiach, najmä keď obsahujú kostnú dreň, alebo sa v nich tvorí krv. Prísun krvi je v niektorých kostiach natoľko bohatý, že sa to odrazí aj na uniknutom množstve.

Napríklad pri zlomenine dlhých kostí, ako je stehenná kosť, môže uniknúť 350500 ml krvi. Život ohrozujúca je aj zlomenina panvy, keďže väčšinou poškodí aj blízke orgány v oblasti, ako močový mechúr či pohlavné orgány. Výsledkom je masívne krvácanie.

Upozornenie!

Ak máte podozrenie na takúto zlomeninu (napríklad po páde z bicykla, či po autonehode), zostaňte v jednej polohe a počkajte na lekársku pomoc! Úlomky kostí totiž môžu pri pohybe ešte viac spretŕhaťpoškodiť cievy.

3. Tehotenstvo

U gravidných žien sa vnútorné krvácanie najčastejšie spája s mimomaternicovým tehotenstvom, keď sa oplodnené vajíčko nevyvíja v maternici, ale mimo nej. Vajíčko začne prerastať do okolitých tkanívorgánov, čo vyvolá už v prvých týždňoch vnútorné krvácanie.

Ak to nie je včas rozpoznané, život ženy je v ohrození. Krvácanie sa môže vyskytnúť aj pri normálnom tehotenstve, napríklad pri potrate alebo odtrhnutí placenty.

Typické príznaky vnútorného krvácanie počas tehotenstva – vaginálne krvácanie, bolesti brucha, prípadne kŕče.

4. Pooperačné krvácanie

Vnútorné krvácanie po operácii nie je úplne bežné. Dochádza k nemu napríklad vtedy, ak sa švy alebo kovové svorky, ktoré boli pri zákroku použité na zastavenie unikajúcej krvi z cievy, uvoľnia a prestanú plniť svoju funkciu. Pokiaľ je krvácanie silné, lekár zväčša nariadi ďalšiu operáciu.

5. Lieky a alkohol

Nebezpečné vnútorné krvácanie si môžeme privolať aj užívaním voľne dostupných liekov (aspirín, ibalgin), ako aj nadmerným pitím alkoholu. Viaceré lieky dokážu vyvolať zápal a niekedy až krvácanie v tráviacom trakte (pažerák, žalúdok, dvanástnik).

Krvácanie spôsobujú aj lieky na riedenie krviantikoagulanciá, ktoré užívame pri vysokom rizikom infarktu či cievnej mozgovej príhody. Lieky na riedenie krvi krátkodobo berú aj pacienti po operáciách.

Antikoagulanciá sú považované za bezpečné, no keďže bránia tomu, aby telo samo zastavovalo vnútorné krvácanie (zrazeninou), môžu byť pri zraneniach a úrazoch nebezpečné.

Pri akých chorobách hrozí vnútorné krvácanie:

  • vysoký tlak,
  • hemofília (porucha zrážania krvi),
  • aneuryzma (vydutie ciev),
  • rôzne ochorenia tráviaceho ústrojenstva,
  • rakovina,
  • ebola.
vnútorné krvácanie z liekov
Zdroj foto: AdobeStock.com

Vnútorné krvácanie v oblasti brucha

Jedným z najčastejších miest, kde dochádza k vnútornému krvácaniu, je tráviaci trakt. Zasiahnutý môže byť pažerák, žalúdok, črevá i konečník, teda nielen oblasť brucha, ako si predstavujeme. Úniky krvi zaznamenávame aj pri ďalších stavoch:

Vážnosť krvácania je rôzna. Pokiaľ máte šťastie, únik krvi je minimálny a telo si s ním poradí samo. Inokedy zase postačia zmena v životospráve, či užívanie predpísaných liekov. V najťažších prípadoch však môžete aj umrieť.

Príznaky krvácania do žalúdka a tráviaceho traktu

Prejavy sa líšia podľa toho, čo únik krvi zapríčinilo, aj kde k nemu dochádza. Bežne sa objavuje čierna alebo dechtová stolica, v ktorej zbadáte tmavú, či naopak – jasno červenú krv. Podobne sfarbená krv sa dostáva z tela von zvracaním.

Niekedy majú zvratky vzhľad kávovej usadeniny. Často sa dostavuje únavavyčerpanosť. Pokiaľ ide o akútne krvácanie a stratíte veľa krvi, telu hrozí šok a napokon bezvedomie.

Vnútorné poranenie brucha

Nielen choroby, ale aj zranenia a zlomeniny dokážu vážne poškodiť orgány v brušnej oblasti, či už je to žalúdok, pečeň, obličky alebo slezina. Trhliny a rany si môžete privodiť aj pri páde, či silnejšom náraze pri športe (hokeji alebo inom kontaktnom športe).

Vážne vnútorne krvácanie dá o sebe vedieť bolesťou, závratmi (najmä v stoji), začervenaním, opuchom, modrinami (v oblasti pupka), ale tiež krvou v moči, v stolici, z nosa, úst, dokonca uší.

mozgová aneuryzma
 Mozgová aneuryzma/Zdroj foto: AdobeStock.com

Aneuryzma v brušnej oblasti

Aorta, najväčšia telová tepna, sa stará o dostatočný prísun krvi zo srdca cez hrudník, brucho a panvu, kde sa rozdeľuje a pokračuje v zásobovaní dolných končatín. Pokiaľ sa aorta z nejakého dôvodu roztiahne (vyduje), vznikne aneuryzma.

Ak sa stena tepny oslabí až príliš, hrozí, že praskne. Keďže je aorta najdôležitejšou tepnou, jej roztrhnutie je veľmi nebezpečné a vyžaduje okamžitý zásah zdravotníkov.

Pri diagnostikovaní aneuryzmy však nie je dôvod na paniku – neznamená to ešte, že vám každý prudší pohyb privodí prasknutie aorty a vykrvácanie.

Aneuryzmy sú dnes už dobre liečiteľné, navyše, rozsah vydutia sa časom nemusí zväčšiť. Zvyčajne platí, že čím menšia aneuryzma je, tým menšie riziko predstavuje.

Pokiaľ má aneuryzma do 5 cm, lekár zväčša nariadi len preventívne sledovanie. Väčšie riziko aneuryzmy majú muži, obézni a ľudia nad 65 rokov.

Aneuryzma v bruchu – príznaky

Vydúvanie brušnej aorty zvyčajne prebieha nenápadne, bez nejakých príznakov. Časom sa objavia pulzujúce tlaky v bruchu, ktoré pripomínajú tlkot srdca. Dostaví sa aj bolesť – buď priamo v brušnej oblasti, alebo po jej stranách, čo prechádza až do chrbtice.

Prasknutie brušnej aorty sa ohlási intenzívnouneznesiteľnou bolesťou brucha. Tep sa prudko zvýši, dostavia sa závrate. V dôsledku značnej straty krvi nastáva šok a veľmi rýchlo bezvedomie.

Ateroskleróza brušnej aorty

Jedným z hlavných dôvodov vzniku aneuryzmy je kôrnatenie (ateroskleróza) aorty. Čo je to za stav? Ide o dlhodobé ukladanie tuku do stien, až tieto začnú tvrdnúť. Takto dochádza k odumieraniu buniek, ktoré nedostávajú dostatok výživných látok.

S napredovaním aterosklerózy, napreduje aj vydúvanie stien. Situáciu zhoršuje vo všeobecnosti všetko, čo zle vplýva na srdcovo-cievny systém, teda:

  • fajčenie,
  • obezita,
  • vysoký cholesterol,
  • neliečený vysoký krvný tlak,
  • stres.

Naopak, najlepšou prevenciou aterosklerózy je úprava hmotnosti, krvného tlaku a cholesterolu, resp. odvyknutie od fajčenia.

Vnútorné krvácanie do mozgu

Krvácanie do lebky je považované za formu mŕtvice. Nastáva vtedy, keď sa krv z tepien dostane do mozgového tkaniva, alebo do priestorov okolo mozgu. Únik krvi je vyvolaný vysokým krvným tlakom, alebo aj aneuryzmou mozgovej aorty.

Bežnou príčinou sú tiež úrazy, keď unikajúca krv podráždi mozgové tkanivá. Dostaví sa opuch, mozgové bunky začnú odumierať. Niekedy opuch vznikne okamžite, v iných prípadoch až po niekoľkých hodinách, či dňoch.

Preto zraneného sledujeme nielen po úraze, ale aj nasledujúce hodiny, či sa neobjavia „podozrivé“ príznaky.

Príznaky krvácania do lebky

To, či naozaj ide o vnútorné krvácanie, odhalíte podľa celého radu typických symptómov. Napríklad cievna mozgová príhoda (či mŕtvica) prinesie značné zmeny vo vnímaní, v konaní, či motorických schopnostiach:

  • necitlivosť, tŕpnutie rúk a nôh,
  • ochrnutie jednej polovice tela,
  • ťažkosti s rozprávaním a chápaním,
  • strata zraku na jednom oku,
  • silné bolesti hlavy,
  • nevoľnosť a zvracanie,
  • celková slabosť, letargia, ospalosť,
  • záchvaty,
  • bezvedomie.

Ako sa vnútorné krvácanie lieči?

Pokiaľ máte podozrenie na vnútorné krvácanie, nečakajte a čo najskôr vyhľadajte zdravotnícku pomoc. To, aký postup zvolí lekár, závisí od konkrétnej situácie. Bežne sa používa röntgen, CT scan alebo ultrazvuk.

Krvácanie v tráviacom trakte odhalí aj endoskopické vyšetrenie, či kolonoskopia. Liečba je individuálna. V najvážnejších prípadoch sa volí operácia, keď chirurg hľadá miesto, kde dochádza ku krvácaniu, aby ho zastavil.

Zdroje:

  • https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/gastrointestinal-bleeding/symptoms-causes
  • https://www.medicinenet.com/internal_bleeding/article.htm
  • https://www.webmd.com/first-aid/internal-bleeding-causes-signs#1
  • https://www.healthline.com/health/internal-bleeding#causes
  • https://www.medicalnewstoday.com/articles/320322
  • https://www.emedicinehealth.com/internal_bleeding/article_em.htm#what_causes_internal_bleeding
  • mayoclinic.org/diseases-conditions/gastrointestinal-bleeding/symptoms-causes/syc-20372729
  • https://www.healthline.com/health/abdominal-aortic-aneurysm
  • https://www.umcvc.org/conditions-treatments/arteriosclerotic-aortic-disease
  • https://www.webmd.com/brain/brain-hemorrhage-bleeding-causes-symptoms-treatments#1

Pridaj komentár