ČO ROBIŤ, KEĎ: vás trápi zápcha?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ako si môžete pomôcť, keď máte zápchu?

V tomto článku sa dozviete:

  • ako rozpoznáte zápchu a kedy sa najčastejšie vyskytuje,
  • prečo je dôležité zápchu liečiť,
  • kedy treba vyhľadať lekára,
  • čo funguje preventívne proti zápche,
  • aký je rozdiel medzi akútnou a chronickou zápchou,
  • ako užívať preháňadlá.

Zápcha prináša nepríjemné pocity, bolesti brucha, nechutenstvo a pocit plnosti. Pravidelné vyprázdňovanie je dôležité pre zdravé fungovanie organizmu viac, ako si to uvedomujeme. Stolica obsahuje odpadové látky, ktoré treba z tela vylúčiť, v niektorých prípadoch môžu byť škodlivé. Rozoberme si podrobnejšie, z čoho zápcha vzniká a ako ju liečiť.

Kedy hovoríme o zápche?

Základnými príznakmi zápchy u dospelých sú sťažené vyprázdňovanie alebo tvrdá stolica, pocit neúplného vyprázdnenia a tiež situácia, keď máte stolicu menej ako 3-krát týždenne. V najhoršom prípade sa neviete vyprázdniť vôbec.

Vieme, že na celý proces trávenia má vplyv kvalita stravy – predovšetkým dostatok vlákninytekutín, každodenný pohyb, návyky, ale aj rôzne fyzické či psychické stavy.

Akútna verzus chronická zápcha

Tak ako pri mnohých iných stavoch, aj v prípade zápchy hovoríme o akútnej a chronickej forme.

Akútna zápcha

Akútna zápcha vzniká náhle, pričom predtým ste nemali žiadne vážnejšie problémy s vyprázdňovaním. Najčastejšie sú vinníkmi zmena v stravovaní, v dennom režime, cestovanie alebo stres. Akútna zápcha tiež môže vzniknúť po užívaní liekov, po operácii a pri nepriechodnosti čreva. Dobrou správou je, že má krátke trvanie a prejde za pár dní aj bez špeciálnej liečby.

Chronická zápcha

Pre chronickú zápchu je typické dlhšie trvanie. Vo vyhrotených prípadoch nemusí trvať len týždne, ale celé roky! Najčastejšie sa vyskytuje u ľudí s nedostatkom pohybu, so sedavým zamestnaním, u seniorov a pacientov pripútaných na lôžko. Vzniká tiež ako následok dlhodobého užívania niektorých liekov (napríklad na tlmenie bolesti). Žiaľ, nezriedka je komplikáciou stavov po porážke, pri Parkinsonovej chorobe alebo pri cukrovke.

Je potrebné zápchu liečiť? Prečo vlastne?

Zápcha nie je len nepríjemná, ale – ak trvá dlhšie a neliečite ju – aj nebezpečná. Dlhodobá zápcha totiž ľahko povedie k hemoroidom, análnym trhlinám, ale môže spôsobiť tiež nepriechodnosť čriev, bolesti, nafukovanie a chronickú únavu.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Kedy treba vyhľadať lekára?

Určite vtedy, keď:

  • máte zápchu viac ako 2 týždne,
  • pri zápche spozorujete krvácanie z konečníka, krv v toalete alebo na toaletnom papieri po stolici,
  • máte veľké bolesti v podbrušku,
  • k zápche sa pridá aj zvracanie,
  • chudnete, aj keď nechcete,
  • ste stále unavená/-ý,
  • máte horúčku.

Nezabudnite informovať lekára, ak máte zápchu opakovane a tiež keď sa strieda s hnačkou. Zistite, či sa vo vašej rodine vyskytla rakovina hrubého čreva alebo zápalové ochorenie čriev, a povedzte to lekárovi. Rovnako sa mu zdôverte, keď váš stav nezlepšujú ani preháňadlá alebo máte nové lieky, prípadne ste výraznejšie zmenili stravovanie.

Tieto príznaky môžu poukazovať na závažnejšie zdravotné problémy. Vyšetrenie sa skutočne neoplatí odkladať.

Ako predísť zápche? Čo funguje ako prevencia?

  • Neodkladajte nutkanie ísť na stolicu.
  • Denne pite dostatok tekutín (najlepšie čistej vody).
  • Jedzte veľa vlákniny. Výbornými zdrojmi sú jablká, hrušky, sušené slivky, hrozienka, nezabúdajte na strukoviny, celozrnné a fermentované potraviny – kvasená kapusta a uhorky, kefír, jogurt, acidofilné mlieko. Pomocníkom je tiež káva.
  • Snažte sa spať minimálne 6 – 7 hodín každú noc, znížte stres a pravidelne sa hýbte.
strava pri zápche
Dobrou prevenciou proti zápche je okrem zdravej stravy užívanie probiotík, prípadne aj prebiotík – „potravy“ pre dobré baktérie v črevách. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Aké preháňadlá môžete použiť proti zápche?

Na trhu je mnoho druhov preháňadiel, svoj výber však vždy prekonzultujte s lekármi alebo lekárnikmi.

Preháňadlá na akútnu zápchu

Náhlu zápchu vám pomôžu uvoľniť preháňadlá viacerých foriem. Môžete vyskúšať prírodný čaj z listov senny, kôry krušiny jelšovej alebo koreňa rebarbory. Tieto čaje nie sú vhodné pre tehotné a dojčiace ženy, podobne ako tabletky s účinnou látkou bisakodyl alebo kvapky pikosulfát sodný.

Ďalšie preháňadlá sú vo forme nápoja v prášku – psyllium alebo makrogol. Nepodávajte ich však deťom do veku 6 rokov.

Dospelí s výnimkou pacientov s ochoreniami srdca a obličiek môžu vyskúšať preháňadlá vo forme minerálnych vôd, ako sú Zaječická horkáŠaratica.

Ak potrebujete čo najrýchlejšiu úľavu od problému, vyskúšajte čapíky – glycerolový čapík je vhodný aj pre deti a tehotné, pre ostatných sú bezpečné aj hydrogénuhličitan sodný, dihydrogénfosforečnan sodný či bisakodyl vo forme čapíka.

preháňadlá pri zápche

Preháňadlá na chronickú zápchu

Na dlhodobejší problém so zápchou môžete vyskúšať roztok alebo sirup s laktulózou, nemali by ho však užívať deti, pacienti s laktózovou, fruktózovou a galaktózovou neznášanlivosťou. Bezpečný je glycerolový čapík, dospelí a deti od 6 rokov môžu vyskúšať nápoj zo psyllia. Pre deti od 12 rokov a dospelých je vhodná aj kapsula proti zápche, ktorá obsahuje baktérie Escherichia coli, kmeň Nissle 1917.

Preháňadlá, ktoré sa používajú pred chirurgickým výkonom

Čaká vás operácia? V tom prípade sú vhodné minerálne vody Zaječická horká a Šaratica, kvapky s pikosulfátom sodným alebo tabletky či čapíky s bisakodylom. Presné informácie však dostanete priamo od lekárov na základe operácie i vášho zdravotného stavu.

Pravidlá pri užívaní preháňadiel:

Preháňadlá by sme mali vnímať ako pomoc, keď už nefungujú prirodzené spôsoby, ako vyprázdniť črevá. V žiadnom prípade sa neoplatí užívať preháňadlá dlhodobo. Výsledkom môže byť závislosť od preháňadiel – takže sa bez nich vôbec nebudete vedieť vyprázdniť, ale tiež to povedie k štrukturálnym a funkčným poruchám čriev.

Ak jeden-dva dni nemáte stolicu, určite nesiahajte hneď po preháňadle. Vyskúšajte jesť viac zeleniny a ovocia, piť viac tekutín, hýbať sa.

Možno neviete, že užívanie preháňadiel znižuje hladinu draslíka v tele. Tento minerál je dôležitý aj pre pohyb čriev. Preto si ho dopĺňajte pomocou minerálnych vôd a príjmom vlákniny zo zeleniny i ovocia.

Tento materiál slúži na pomoc a lepšiu orientáciu pacientov pri riešení zdravotných problémov. Nenahrádza však konzultáciu s lekármi ani odporúčania farmaceutov.

Zdroj:

www.healthline.com, webmd.com, standardnepostupy.sk

Pridaj komentár