Voda v pľúcach: Kedy sa objavuje? Čo je to pľúcna embólia?

 

(Zdroj foto: www.stock.adobe.com)

Úlohu pľúc si prakticky uvedomíme až vtedy, keď máme sťažené dýchanie alebo kašleme. Inak je pre nás činnosť pľúc úplne automatická. Tušíte však, že za jeden rok sa pľúca nadýchnu až 6 milión-krát, aby vyživili každý jeden orgán nášho tela? Samozrejme, aj dýchacie cesty môžu ochorieť – a nemusí to byť len covid či zápal pľúc. Viete, kedy a prečo vzniká voda v pľúcach (fluidothorax)? Čo je to embólia pľúc?

Čo potrebujú pľúca pre svoje zdravie?
Môžeme si ich vyčistiť od hlienu?
Ako vyzerajú pľúca fajčiara?
Na čo upozorňuje bolesť na pľúcach?
Prečo je nebezpečná voda v pľúcach?

Voda v pľúcach nie je normál

Hlavnou úlohou pľúc je privádzanie vzduchu do tela a prenášanie kyslíka do krvného obehu. Odtiaľ kyslík cirkuluje do zvyšku tela, do každého orgánu, do každej bunky. Voda v tomto procese nemá čo robiť. Pľúca sú ako mech. Keď sa rozširujú, nasávajú kyslík. Keď sa stlačia, vytláčajú von oxid uhličitý. Pľúcam pomáhajú v dýchaní svaly bránice, medzirebrové svaly, svaly brucha, niekedy dokonca svaly krku. Väčšinu práce pri dýchaní však vykonáva membrána – sval, ktorý je pod pľúcami.

Keď sa membrána stiahne, vytvorí v hrudnej dutine viac priestoru, aby sa pľúca mohli rozšíriť. Vtedy sa nadýchneme – nasajeme vzduch do pľúc. Naopak, keď sa membrána vráti do predošlého postavenia, objem pľúc sa zmenší. Tlak v hrudnej dutine stúpne a pľúca vytlačia vzduch – vydýchneme.

Dýchanie je jedna z mnohých funkcií pľúc

Aké ďalšie funkcie plnia pľúca? Je ich približne sedem. V krátkosti sa na ne pozrieme.

1. Udržiavanie rovnováhy pH v tele

Priveľa oxidu uhličitého prekysľuje organizmus. Ak pľúca zistia zvýšenú kyslosť, zrýchlia ventiláciu. Tak vytlačia množstvo nežiaduceho plynu z tela von a obnovia rovnováhu pH.

2. Filtrovanie malých krvných zrazenín

Pľúca filtrujú malé krvné zrazeniny. Navyše dokážu odstrániť malé vzduchové bubliny, známe aj ako vzduchové embólie.

3. Ochrana pri nárazoch

Vďaka blízkemu umiestneniu pri srdci, pľúca pôsobia ako ochrana pri nárazoch. Sú vlastne akýmisi airbagmi – chránia srdce pri úrazoch, nehodách, haváriách. Častokrát tak zabránia priamemu poškodeniu srdca.

4. Ochrana pred infekciami

Niektoré membrány v pľúcach vylučujú imunoglobulín A. Je to látka, ktorá chráni pľúca pred infekciami. Keďže už vieme, že pľúca zásobujú celé telo, určite netúžime po tom, aby posielali ďalej nejaké infekcie.

voda v pľúcach
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

5. Likvidácia časti škodlivín

Viete, na čo slúži hlien v dýchacích cestách? Zachytáva prachové časticeškodlivé mikroorganizmy. Drobné riasové výčnelky – cílie, posúvajú tieto častice nahor, odkiaľ ich ľahko vykašleme, alebo ich prehltneme (tráviaci systém ich potom zničí).

6. Krvný rezervoár

Pľúca dokážu v krátkom čase regulovať množstvo krvi, ktoré v nich prúdi. Táto funkcia je veľmi užitočná, napríklad pri cvičení. Množstvo krvi v pľúcach kolíše od 500 do 1 000 mililitrov. O tom, koľko krvi v nich aktuálne je, rozhodne „dohoda“ pľúc so srdcom.

Pľúca sa vždy prispôsobia potrebe srdca, aby pracovalo čo najefektívnejšie.

7. Úloha pri rozprávaní

Hlasivky, jazyk a pery – to všetko na reč nestačí. Bez prúdenia vzduchu by ľudstvo prišlo o svoju obľúbenú zábavu. Ak si myslíte, že môžete rozprávať bez pľúc, mýlite sa. Skúste sa trochu sústrediť a zistíte, že rozprávanie, to je aj vyrážanie dychu.

Fluidothorax a ďalšie stavy, ktoré ohrozujú pľúca

Voda na pľúcach (pleurálny výpotok)

– je výsledkom nadmerného hromadenia tekutiny medzi pľúcami a hrudnou dutinou.

V tejto oblasti je vždy malé množstvo tekutiny, ktoré pomáha pri dýchaní. Avšak nadmerné hromadenie tekutiny znamená, že niečo nefunguje. Často ide o vážny stav s rizikom úmrtia.

Kedy vám hrozí voda na pľúcach?

Voda v pľúcach (odb. pleurálny výpotok) sa objavuje napríklad pri niektorých typoch rakoviny, najmä pri rakovine pľúc u mužov a rakovine prsníka u žien. Tu sú ďalšie príčiny vody v pľúcach:

  • komplikácie pri otvorenej operácii srdca,
  • kongestívne zlyhanie srdca,
  • cirhóza alebo zlá funkcia pečene,
  • pľúcna embólia (spôsobená krvnými zrazeninami),
  • zápal pľúc,
  • závažné ochorenie obličiek,
  • autoimunitné ochorenia – ako lupus, reumatoidná artritída.

Pľúcny edém nie je len voda v pľúcach: Ako ho rozpoznáte a prečo vzniká?

Keď sa nahromadí v pľúcach tekutina, odborníci hovoria o pľúcnom edéme. Hromadenie tekutín v pľúcach vedie k dýchavičnosti, vykašliavaniu peny a uvoľneného hlienu, sipotu, zvieraniu na hrudníku a ťažkostiam s dýchaním. Pľúcny edém vyžaduje okamžité lekárske ošetrenie. Príčiny pľúcneho edému možno rozdeliť do dvoch skupín: kardiogénne (súvisiace so srdcom) alebo nekardiogénne (nesúvisiace so srdcom).

Kardiogénny pľúcny edém znamená, že sa vám v pľúcach hromadí tekutina v dôsledku srdcového problému, napríklad zlyhania srdca. To nastáva napríklad v prípade infarktu, pri oslabených srdcových svaloch, ochorení chlopní, vysokom tlaku, arytmii, tekutine v osrdcovníku a zápale srdcového svalu.

Nekardiogénny pľúcny edém znamená, že hromadenie tekutiny v pľúcach spôsobujú stavy, ktoré nesúvisia so srdcom. Hovorí o syndróme respiračnej tiesne, ktorý zahŕňa zápal pľúc, sepsu, úraz, pankreatitídu, ochorenie pečene, užívanie drog, krvácanie alebo opuch mozgu. Pľúcny edém sa môže vyskytnúť aj po zablokovaní horných dýchacích ciest.

Náhly stav sa prejavuje viacerými príznakmi, pri ktorých treba volať prvú pomoc:

  • dýchavičnosť,
  • vykašliavanie krvi alebo penivý hlien,
  • sipot,
  • lapanie po vzduchu,
  • pocit, že sa dusíte,
  • tlak na hrudníku alebo bolesť.

Dlhodobý pľúcny edém má podobné príznaky, ale sú miernejšie. Okrem toho môžete spozorovať, že mávate opuchnuté nohy a cítite nadmernú únavu.

plucny edem
Embólia pľúc, zdroj foto: www.stock.adobe.com

Pľúcna embólia

Pľúcna embólia znamená, že došlo k zablokovaniu niektorej tepny v pľúcach. Vo väčšine prípadov sú na „vine“ krvné zrazeniny, ktoré putujú do pľúc z hlbokých žíl nôh (zriedkavo z iných žíl v tele).

Keďže zrazeniny blokujú prietok krvi do pľúc, život pacienta je v ohrození. Ideálne je okamžité ošetrenie – pochopiteľne, ak tento stav včas odhalíme.

Kto má vyššie riziko pľúcnej embólie:

  • fajčiari tabaku – spolu s inými faktormi,
  • obézni a „tučnejší“ – spolu s inými faktormi,
  • tehotné ženy – dieťa tlačí na žily v panve, čím sa spomaľuje návrat krvi z nôh,
  • ľudia po operáciách – najmä po zákrokoch v anestézii (lekári vám však vopred predpíšu preventívnu liečbu).

Ak máte zvýšené riziko krvných zrazenín, ochránia vás preventívne opatrenia. Väčšinou ide o užívanie liekov na riedenie krvi, napr. warfarín.

Lieky na riedenie krvi vám musí predpísať odborný lekár, nie sú voľne predajné.

Upozornenie:

Viete o tom, že aj estrogén v antikoncepčných tabletkách, resp. v hormonálnej substitučnej liečbe, zvyšuje zrážanlivosť krvi? Najmä vtedy, ak fajčíte, alebo máte nadváhu.

Redakčná úprava: Bc. Sabína Zavarská

 

Zdroje:

  1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/305190#surfactant
  2. https://www.healthline.com/health/pleural-effusion
  3. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pulmonary-embolism/symptoms-causes/syc-20354647
  4. https://www.nhlbi.nih.gov/health-topics/pulmonary-rehabilitation
  5. https://www.medicalnewstoday.com/articles/321134#how-to-get-rid-of-phlegm-and-mucus
  6. https://www.verywellhealth.com/lung-pain-symptoms-causes-and-diagnosis-2249389
  7. Pridajte si nás na Facebook!

Pridaj komentár