Cysta: Väčšina cýst je neškodná. Kedy ich treba riešiť? Znamenajú rakovinu?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Cysta je uzatvorená hrčka – kapsula alebo vačok s obsahom tekutiny, polotuhej hmoty alebo plynu. Najznámejšie sú cysty na koži, nebezpečnejšie sú však vo vnútri tela a v orgánoch. Existuje mnoho typov cýst – od aknóznych cez gangliové až po cysty obličiek. Odlišujú sa tiež veľkosťou – od mikroskopických po také veľké, ktoré môžu tlačiť na vnútorné orgány. I keď sú zvyčajne nezhubné, netreba ich ignorovať.

Aké druhy cýst poznáme?
Kde všade môžu vzniknúť?
Čo znamenajú funkčné cysty na vaječníkoch?
Akými príznakmi sa najčastejšie prejavujú?
Kedy je táto hrčka zhubná a kedy nezhubná?
Ako prebieha diagnostika a liečba zhubných cýst?

Cysta nie je bežnou súčasťou tkaniva, v ktorom sa vyskytne. Je od neho oddelená membránou. Ohraničenie vačku, teda jeho vonkajšiu stranu, nazývame stenou cysty. Vo vnútri sa nachádza tekutina, plyn či polotuhá hmota – podľa druhu a stavu. V prípade infekcie sa vak naplní hnisom. Vtedy lekári hovoria abscese, ktorý treba liečiť hneď, pretože môže byť nebezpečný.

I keď sú cysty zvyčajne benígne (nezhubné), niektoré môžu obsahovať rakovinové alebo predrakovinové bunky.

Ako zistíte, že máte cystu?

Príznaky cýst sú rozdielne v závislosti od ich typu a umiestnenia. Vačok, ktorý by tam nemal byť, si najčastejšie nájdeme pod kožou či na zubnom ďasne ako abnormálnu hrčku. Avšak existujú mnohé vnútorné cysty – napríklad v obličkách alebo pečeni, ktoré nevyvolávajú žiadne príznaky. Nevšimnete si ich, kým ich neukáže zobrazovacie vyšetrenie – napríklad MRI, CT alebo ultrazvuk.

Ktoré cysty najčastejšie bolia?

  • infikované kožné,
  • v prsníku,
  • na mozgu.
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Prečo vlastne vznikajú?

Tieto hrčky či vačky sú bežným problémom a môžu sa vyskytnúť kdekoľvek na tele či v tele. Najčastejšie vzniknú ako odpoveď organizmu na infekciu, upchaté mazové žľazy alebo piercing.

Ďalšie príčiny vzniku cysty:

  • nádory,
  • genetické stavy,
  • chyba v orgáne vyvíjajúceho sa embrya,
  • defekt v bunkách,
  • chronické zápalové stavy,
  • upchanie kanálikov, ktoré spôsobuje hromadenie tekutín,
  • parazity,
  • poranenie, ktoré pretrhne cievu.

JEDNOTLIVÉ TYPY CÝST, ICH PRÍZNAKY A MOŽNOSTI LIEČBY:

Cystické akné

Cystické (nodulocystické) akné je závažný typ kožného ochorenia, ktoré zvyčajne spájame s pubertou a zmenami hormonálnych hladín. Vačky vznikajú, keď sa kožné póry zablokujú, infikujú a zapália.

Arachnoidálna cysta

Vačky s týmto komplikovaným názvom sa nachádzajú v mozgu alebo pri mieche. Tvoria nezhubné dutiny vyplnené mozgovomiechovým (cerebrospinálnym) mokom.

Najčastejšie sa vyskytujú u novorodencov, vtedy hovoríme o primárnych arachnoidálnych cystách.

Ako vyplýva z názvu, súvisia s arachnoidálnou membránou, ktorá pokrýva mozog ako najvnútornejšia krycia vrstva. Počas vývoja plodu sa zdvojnásobí alebo rozdelí – vtedy môže vzniknúť vačok s mozgovomiechovou tekutinou. V niektorých prípadoch lekári odporúčajú cystu vypustiť.

Sekundárne arachnoidálne cysty vznikajú v dôsledku poranenia hlavy, nádorov alebo meningitídy.

Hrudka pod kolenom

Bakerova cysta je malá hrudka naplnená kĺbovým mazom na zadnej strane nohy – pod kolenom. Kvôli umiestneniu sa jej hovorí aj popliteálna cysta. I keď niekedy nespôsobuje žiadne príznaky, pacienti často opisujú takéto nepríjemnosti:

  • bolesť kolena,
  • hrča za kolenom,
  • pocit plnosti za kolenom,
  • opuch v kolene a v dolnej časti nohy,
  • stuhnutosť v zadnej časti kolena.

Tieto vačky zvyčajne vznikajú kvôli problémom s kolenným kĺbom, napríklad pri artritíde alebo pri poškodení chrupavky.

Bartholiniho cysta – na ženských genitáliách

Výlučne ženský problém, ktorý vznikne zablokovaním kanálikov Bartholiniho žľazy pri vstupe do pošvy. Gynekológ ho zistí jednoducho bežným vyšetrením a v prípade potreby predpíše antibiotiká alebo vám odporučí zákrok.

Hrčka v prsníku

Ak si nahmatáte hrčku v prsníku, nemusí to byť hneď rakovina. Omnoho častejšie sú cysty v prsníkoch. I keď sú bežné, môžu byť bolestivé. Mnoho žien si všimne zmenu ich veľkosti v súvislosti s menštruačným cyklom a neraz aj samy zaniknú, zmiznú. Ak vám takáto neškodná hrčka spôsobuje nepohodlie, lekár z nej môže vypustiť tekutinu.

Zvyšujú cysty v prsníku predpoklad rakoviny? Dobrou správou je, že jednoduché cysty nezvyšujú riziko rakoviny prsníka. Zložité však môžu obsahovať rakovinové alebo predrakovinové bunky – výsledky ukáže biopsia. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Chalazionová cysta – na viečkach

Meibomove žľazy – malé žľazy očných viečok vytvárajú lubrikant. Vychádza z malých otvorov na okrajoch očných viečok. Keď sa kanáliky upchajú, vzniknú vačky, hrčky. Hovoríme im chalazionové cysty.

Koloidná cysta

Je to nezhubná lézia v mozgu, ktorá obsahuje želatínový materiál. Pacient si po dlhší čas nemusí všimnúť žiaden problém, ale keď vznikne prekážka v odtoku výplne, hrozí akútny a nebezpečný stav – hydrocefalus. Riešením je odstránenie cysty, ktoré neurochirurgovia nazývajú transkalózna mikrochirurgická resekcia. Znamená úplne vyliečenie.

Liečba takéhoto vačku v mozgu teda závisí od toho, či vyvoláva príznaky a problémy vrátane hromadenia tekutiny v mozgu.

Zubná cysta

Ak si všimnete vačok na ďasne, sliznici ústnej dutiny alebo pod jazykom, určite vyhľadajte zubára a nesnažte sa problém riešiť doma. Príčinou môžu byť rôzne stavy, ktoré treba presne diagnostikovať.

Ďalšie druhy cýst:

Dermoidná – z tuku a rôzneho tkaniva

Dermoidné cysty obsahujú hustý tuk a útvary z rôzneho tkaniva (vlasy, zuby, chrupavka). Vznikajú kdekoľvek na tele. Liečbu lekári stanovia podľa miesta, kde sa nachádzajú.

Epidermoidná – z mazovej žľazy

„Mazová“ cysta je kožný vačok, ktorý vzniká upchatím vývodu mazovej žľazy v koži. V skutočnosti však tieto cysty nezahŕňajú mazovú žľazu a lekári ich nazývajú epidermoidné cysty.

Najčastejšie vznikajú na koži tváre, chrbta, hlavy alebo miešku a obsahujú keratínovú hmotu.

Epididymálna – na semenníku

Odborníci ich nazývajú tiež spermatocely. Vznikajú v cievach pripojených k semenníkom. Sú zväčša neškodné a obsahujú bielu, zakalenú tekutinu a tiež spermie.

Hoci nie sú vážnym zdravotným problémom, ak prinášajú bolesť a sú priveľké, treba sa poradiť s lekárom o vhodnej liečbe.

Gangliónová – ganglión

Ganglióny sú malé a neškodné hrčky/vačky naplnené hustou rôsolovitou hmotou, ktoré vznikajú na alebo blízko kĺbu alebo šľachy. Najčastejšie si ich nahmatáme na zápästí, ale môžu sa objaviť aj na chodidle či členku. Niektorí ľudia si ich všimnú kvôli obmedzenej hybnosti alebo bolestivosti – ak sú v blízkosti nervu.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Echinokoková (Echinokokóza) – z parazitov

Tieto nepríjemné a nebezpečné cysty vznikajú kvôli parazitom (Echinococcus granulosus, Echinococcus multilocularis). Najčastejšie postihnú pľúca alebo pečeň. Možnosti liečby zahŕňajú operáciu a lieky.

Cysty na obličkách

Existuje niekoľko druhov obličkových cýst. Zvyčajne sú neškodné a obsahujú tekutiny, niekedy vrátane krvi. Ak trpíte ochoreniami obličiek, môžu vzniknúť aj z iných dôvodov, ktoré treba liečiť.

Ovariálne cysty – na vaječníkoch

Každá žena, ktorá má pravidelnú menštruáciu, môže mať počas ovulácie cystu na vaječníku, z ktorého sa uvoľňuje vajíčko. Gynekológovia im hovoria „funkčné“.

Väčšina ovariálnych cýst je benígna, teda neškodná a nespôsobuje žiadne príznaky. Môže sa však stať, že narastie natoľko, že sa vám zväčší aj bruško. Funkčná pri uvoľnení vajíčka z folikulu praskne.

Podstatne nebezpečnejší je syndróm polycystických vaječníkov (syndróm polycystických ovárií), pri ktorom vo vaječníkoch vznikne veľa malých cýst.

Cysty na pankrease

Lekári ich často označujú ako „pseudocysty“, pretože neobsahujú typy buniek prítomné v iných bežných cystách. Hovoríme o nich vtedy, keď sú bunky pankreasu poškodené alebo zapálené. Alebo tiež v prípade, že unikajú pankreatické enzýmy a poškodzujú tkanivo pankreasu.

Benígne a malígne cysty

Cysta neznamená nádor, a to už vôbec nie rakovinový. Sú zvyčajne nerakovinové (benígne). Vznikajú, keď sa zablokuje kanálik na odvádzanie nejakej telesnej tekutiny, a pri infekciách.

Niektoré cysty však môžu byť malígne alebo rakovinové, najmä tie zložitejšie.

Našli ste si hrčku na prsníku? Nemusí to byť rakovina. Ultrazvuk a ďalšie vyšetrenia často ukážu, že ide práve o cystu. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ako vás bude lekár liečiť?

V závisí od jej typu, veľkosti a miesta, kde sa hrčka či vačok nachádza:

  • Pri veľmi veľkých cystách, ktoré vyvolávajú príznaky, vám lekár môže odporučiť chirurgické odstránenie.
  • Taktiež je často riešením vypustenie alebo odsatie obsahu ihlou alebo katétrom.
  • Po odbere obsahu laboratórium vyhodnotí, či obsahuje rakovinové bunky. Ak vznikne podozrenie, že hrčka je rakovinová, lekár vám navrhne ďalšie vyšetrenia alebo chirurgické odstránenie.
  • Niektoré cysty vzniknú spolu s iným chronickým stavom alebo základným ochorením. Sú výsledkom fibrocystického ochorenia prsníka alebo syndrómu polycystických ovárií. V takýchto prípadoch lekár lieči hlavný zdravotný problém.

Podčiarknuté a zrátané

Cysty sú neprirodzené vačky naplnené tekutinou, gélovitou hmotou alebo zvyškami tkanív. Môžu vzniknúť v tkanivách v ktorejkoľvek časti tela. Sú pomerne bežné, ale to neznamená, že sú všetky neškodné. Mnohokrát vznikajú kvôli infekciám, nádorom. Aj parazity a zranenia môžu spôsobiť takéto vačky či hrčky.

Ak si všimnete novú hrčku, ktorá nemizne po pár dňoch, určite choďte k lekárovi, ktorý upresní diagnózu a predpíše vám liečbu.

Zdroje:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/160821

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/ovarian-cysts/symptoms-causes/syc-20353405

https://www.medicinenet.com/cyst/article.htm

Pridaj komentár