Click here!

Podžalúdková žľaza: Kde bolí pankreas a prečo je nevyhnutný?

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Pankreas je žľazový orgán, ktorému sa kedysi hovorilo slinivka brušná. Bežne si prakticky ani neuvedomujeme, že takýto orgán máme. Avšak, ak ochorie, určite si to všimneme – i keď možno až po čase. Je nevyhnutnou súčasťou tráviaceho systému, pretože vyrába inzulín a ďalšie dôležité enzýmy a hormóny, ktoré pomáhajú rozkladať potraviny. Aké sú jeho ďalšie funkcie? Poznáte príznaky ochorení pankreasu? Vyvoláva pankreas bolesti?

Aké sú funkcie pankreasu?

Ako sa prejavuje podráždený pankreas?

Ako sa vyšetruje pankreas?

Aké sú najčastejšie choroby pankreasu?

Ako bolí pankreas?

Existujú lieky a vitamíny na pankreas?

Čo dráždi pankreas? Čo je dobré na pankreas?

Kde sa nachádza pankreas a na čo slúži?

Podžalúdková žľaza je dlhá 12 až 20 centimetrov a tiahne sa priečne cez hornú časť brucha. Najväčšia časť pankreasu leží na pravej strane brucha, na mieste, kde sa žalúdok pripája k prvej časti tenkého čreva – k dvanástniku. Na tomto mieste, cez ktoré čiastočne strávená potrava zo žalúdka prechádza do tenkého čreva a zmieša sa s výlučkami z pankreasu. Úzka časť pankreasu sa rozprestiera na ľavej strane brucha, vedľa sleziny.

Asi 95 percent pankreasu tvorí exokrinné tkanivo – teda tkanivo s vonkajším vylučovaním. Tvorí enzýmy na podporu trávenia. Tekutina, ktorá obsahuje enzýmy je číra, vodnatá, zásaditá. Enzýmy rozkladajú jedlo na malé molekuly, ktoré črevá jednoducho absorbujú. Zdravý pankreas vyrobí každý deň približne 1 liter tejto tekutiny!

Zvyšných 5 percent pankreasu sú endokrinné bunky (s vnútorným vylučovaním) známe ako Langerhansove ostrovčeky. Vyrábajú hormóny, ktoré regulujú sekréciu pankreasu a majú kľúčový význam pre rovnováhu cukru v krvi – keď stúpa hladina cukru v krvi, uvoľnia inzulín, keď klesá hladina cukru v krvi, bunky pankreasu uvoľnia hormón glukagón.

Ultrazvuk brušnej dutiny
Zdroj foto: AdobeStock.com

Ako sa vyšetruje pankreas?

Diagnostika podžalúdkovej žľazy zahŕňa:

– krvné testy – lekár nimi skontroluje, či nemáte infekciu, anémiu a dehydratáciu, pri podozrení na rakovinu pankreasu kontroluje nádorový marker CA 19-9,

– test stimulácie sekretínom (hormónom, ktorý tvorí tenké črevo) – sekretín stimuluje pankreas, aby uvoľňoval tekutinu, ktorá neutralizuje žalúdočnú kyselinu a pomáha pri trávení,

– test elastázy meria hladiny enzýmu, ktorý sa nachádza v tekutinách produkovaných pankreasom – elastáza rozkladá bielkoviny,

– počítačová tomografia (CT) s kontrastným farbivom – dokáže identifikovať komplikácie ochorenia pankreasu, ako je tekutina v jeho okolí, uzavretá infekcia (absces) alebo cysta,

– ultrazvuk brušnej dutiny – lekár vďaka nemu zistí, či nemáte žlčové kamene, ktoré by mohli blokovať odtok tekutiny z pankreasu, ale aj absces či cystu.

Ďalšími doplnkovými metódami, ktoré spresnia diagnózy sú magnetická rezonancia a endoskopická retrográdna cholangiopankreatikografia.

Choroby pankreasu

Problémy s pankreasom sa zvyčajne netýkajú len samotnej žľazy, ale zasahujú celé telo. Ak napríklad pankreas neprodukuje dostatok tráviacich enzýmov, nedokážeme správne vstrebať živiny z jedla. Výsledkom sú hnačky a nezdravé chudnutie.

Vysoká hladina cukru v krvi je znamením, že nefungujú správne Langerhansove ostrovčeky. Výsledkom je cukrovka.

Akutna pankreatitida
Zdroj foto: AdobeStock.com

Akútna alebo chronická pankreatitída

Zapálený pankreas prináša bolesti, ktoré sa neraz šíria do celého brucha, vyrážajú aj do chrbta. Zápalu pankreasu hovoríme pankreatitída. Môže byť náhla – akútna alebo dlhodobá – chronická, ktorá pri zlej liečbe vedie k cukrovke.

Prečo vznikne zápal pankreasu?

Najčastejšou príčinou zápalu tejto žľazy je blokovanie hlavného „odtoku“ z pankreasu žlčovým kameňom alebo nádorom. V tom prípade sa v pankrease hromadia šťavy, ktoré orgán poškodzujú. Čo sa stane? Pankreas začne tráviť sám seba – rozkladať vlastné bunky.

Pankreatitída býva aj následkom mumpsu, žlčových kameňov, úrazu, užívania alkoholu, steroidov a drog.

Príznaky akútnej pankreatitídy:

– intenzívna bolesť brucha, citlivosť a opuch,

– nevoľnosť a zvracanie,

– horúčka,

– bolesť svalov.

Akútna pankreatitída je zriedkavá, vyžaduje však okamžitú lekársku pomoc. Základom liečby sú tekutiny a lieky proti bolesti. Ak dôjde k zhoršeniu stavu, niekedy je nevyhnutný chirurgický zákrok.

Chronická pankreatitída vzniká, keď sa častejšie opakuje akútna. Znamená však už trvalé poškodenie. Najbežnejšou príčinou akútneho zápalu pankreasu je nadmerné pitie alkoholu a zvyčajne sa týka mužov v strednom veku.

Príznaky chronickej pankreatitídy:

– pretrvávajúca bolesť v hornej časti brucha a chrbta,

– chudnutie,

– hnačka,

– cukrovka,

– mierna žltačka.

Cieľom liečby je regulovať bolesť a nahradiť stratené enzýmy. Pankreatitída môže byť aj dedičná – ak máte v rodine ochorenia pankreasu alebo čriev, ktoré sa prenášajú geneticky.

Operacia pankreasu
Zdroj foto: AdobeStock.com

Rakovina pankreasu

Rakovina pankreasu je jedna z najvážnejších diagnóz vôbec. Šance na jej vyliečenie sú, žiaľ, malé a zvykne sa veľmi rýchlo šíriť. Včasná diagnostika je prakticky jedinou záchranou. Presná príčina nie je známa, ale toto ochorenie odborníci spájajú najmä s fajčením alebo s nadmerným pitím alkoholu.

Ďalšie rizikové faktory rakoviny pankreasu:

– cukrovka,

– chronická pankreatitída,

– problémy s pečeňou,

– žalúdočné infekcie.

Aké má rakovinou napadnutý pankreas príznaky?

Príznaky rakoviny pankreasu:

– bolesť v hornej časti brucha, keď nádor tlačí na nervy,

– žltačka, zožltnutie kože a očí,

– stmavnutie moču,

– strata chuti do jedla,

– nevoľnosť a zvracanie,

– výrazné chudnutie a slabosť,

– bledá alebo sivá stolica,

– prebytočný tuk v stolici.

Problémom je, že príznaky sa často prejavia až vtedy, keď je rakovina v pokročilom štádiu. To už je neraz neskoro na úspešnú liečbu. Liečba zvyčajne zahŕňa chirurgický zákrok, chemoterapiu, ožarovanie alebo ich kombináciu.

Cukrovka inzulin
Zdroj foto: AdobeStock.com

Cukrovka

Cukrovka typu 1 znamená, že imunitný systém tela ničí bunky v pankrease, ktoré tvoria inzulín. Riešením sú injekcie inzulínu – po celý život.

Cukrovka typu 2 nastane, keď svalové, tukové a pečeňové bunky tela nie sú schopné spracovať glukózu. Pankreas zareaguje tvorbou extra inzulínu navyše, ale po čase nedokáže produkovať dostatočné množstvo. Potom už telo už nevie kontrolovať hladinu glukózy v krvi.

Cystická fibróza

Genetická porucha, ktorá ovplyvňuje viac telesných systémov, vrátane pľúc a pankreasu. Výsledkom sú často problémy s trávením a cukrovka.

Zväčšený pankreas

Veľmi zriedkavý stav, ktorý znamená dve veci: buď neškodnú anatomickú abnormalitu alebo je to príznak autoimunitného zápalu pankreasu.

Ďalšie ochorenia pankreasu:

+ exokrinná nedostatočnosť pankreasu: pankreas neprodukuje dostatok enzýmov,

+ cysty pankreasu: i keď sa dajú odstrániť chirurgicky existuje riziko rakoviny,

+ únik pankreatickej tekutiny: vzniká v dôsledku rôznych stavov vrátane úrazov a vedie k bolestiam a horúčke,

+ Zollinger-Ellisonov syndróm: nádorové ochorenie pankreasu vyvolané nadbytkom gastrínu (hormón, ktorého úlohou je tvorba žalúdočnej kyseliny), zvyčajne súvisí s vredovou chorobou žalúdka.

Ako podporiť zdravie pankreasu?

Aj v tomto prípade platí, že najlepšou prevenciou je vyvážená strava s maximom 20 gramov tuku denne, dostatok tekutín, nefajčiť, nepreháňať to s alkoholom. Oplatí sa pár dní v týždni znížiť množstvo prijatých kalórií.

Jablkovy dzus
Zdroj foto: AdobeStock.com

Spôsobuje bolesť pod ľavým rebrom pankreas?

Môže aj nemusí. V každom prípade, ak máte podozrenie, že niečo nefunguje tak, ako by malo, poraďte sa s lekárom.

Podráždený pankreas upokojíte dvojdňovou diétou zloženou z čírej tekutej stravy (vrátane hroznovej šťavy, bujónu, želatíny, šťavy z jabĺk a brusníc). Samozrejme, tento pôst vám neposkytne všetky potrebné živiny, preto ho vopred predebatujte s lekárom. Po pôste si doprajte výživné jedlá, ktoré nahradia stratené živiny.

Naozaj sa pankreas a paradajky nemajú v láske? Čo všetko zahŕňa diéta na pankreas?

Ak viete, čo dráždi pankreas, zároveň viete, čo sa pri diéte kvôli chorému alebo podráždenému pankreasu nesmie.

Zamerajte sa na potraviny, ktoré sú bohaté na bielkoviny, majú nízky obsah živočíšnych tukov a obsahujú antioxidanty. Vyskúšajte chudé mäso, fazuľu a šošovicu, číre polievky a mliečne alternatívy (napríklad ľanové a mandľové mlieko).

Špenát, čučoriedky, čerešne a celozrnné výrobky chránia trávenie a bojujú proti voľným radikálom, ktoré poškodzujú orgány.

Ak túžite po niečom sladkom, doprajte si namiesto pridaných cukrov ovocie.

Ako ľahké občerstvenie sú vhodné cherry paradajky (ak máte problém s trávením paradajok, môžete mať poškodenú pečeň či žlčník – vtedy robia problém zrniečka a šupky), uhorky, hummus a ovocie. Pankreas sa vám poďakuje.

Diéta lekár a pacient
Zdroj foto: AdobeStock.com

Obmedzte:

– červené mäso a vnútornosti,

– vyprážané jedlá,

– spracované jedlá,

– hranolky a zemiakové lupienky,

– majonézu, margarín a maslo,

– plnotučné mliečne výrobky,

– pečivo a dezerty s prídavkom cukru,

– nápoje s pridaním cukru.

Hľadáte skutočný balzam na pankreas? Určite to nerobte bez dohody s lekárom. Mnohé prípravky, ktoré si objednáte cez internet nielen že nie sú účinné, ale môžu vám ublížiť. Pri každom prípravku treba zvážiť váš celkový stav a vplyv na lieky, ktoré už užívate.

Podporia pankreas bylinky? Vyskúšajte čaj z ľubovníka bodkovaného, koreňa púpavy, kvetu nechtíka lekárskeho, či vňate žihľavy alebo čaj na žlčník a pankreas z lekárne.

Zdroje:

https://www.webmd.com/digestive-disorders/picture-of-the-pancreas

https://www.medicalnewstoday.com/articles/10011

https://www.livescience.com/44662-pancreas.html

https://www.healthline.com/health/pancreatitis-diet

Pridaj komentár