Podžalúdková žľaza: Kde bolí pankreas a prečo je nevyhnutný?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Pankreas je žľazový orgán, ktorému sa kedysi hovorilo slinivka brušná. Bežne si prakticky ani neuvedomujeme, že takýto orgán máme. Avšak, ak ochorie, určite si to všimneme – i keď možno až po čase. Je nevyhnutnou súčasťou tráviaceho systému, pretože vyrába inzulín a ďalšie dôležité enzýmy a hormóny, ktoré pomáhajú rozkladať potraviny. Aké sú jeho ďalšie funkcie? Poznáte príznaky ochorení pankreasu? Vyvoláva bolesti?

Aké sú funkcie pankreasu?
Aké má podráždený pankreas príznaky?
Ako sa vyšetruje pankreas?
Aké sú najčastejšie choroby pankreasu?
Kde bolí pankreas?
Existujú lieky a vitamíny na pankreas?
Čo dráždi pankreas? Čo je dobré na pankreas?

Kde sa nachádza pankreas a na čo slúži?

Podžalúdková žľaza je dlhá 12 až 20 centimetrov a tiahne sa priečne cez hornú časť brucha. Jej najväčšia časť leží na pravej strane brucha, v oblasti, kde sa žalúdok pripája k prvej časti tenkého čreva – k dvanástniku. Na tomto mieste, cez ktoré čiastočne strávená potrava zo žalúdka prechádza do tenkého čreva sa zmieša s výlučkami z pankreasu. Úzka časť pankreasu sa rozprestiera na ľavej strane brucha, vedľa sleziny.

Asi 95 percent tejto žľazy tvorí exokrinné tkanivo – teda tkanivo s vonkajším vylučovaním. Vyrába enzýmy na podporu trávenia. Tekutina, ktorá obsahuje enzýmy je číra, vodnatá, zásaditá. Enzýmy rozkladajú jedlo na malé molekuly, ktoré črevá jednoducho absorbujú. Zdravá podžalúdková žľaza vyrobí každý deň približne 1 liter tejto tekutiny!

Zvyšných 5 percent tohto orgánu tvoria endokrinné bunky (s vnútorným vylučovaním) známe ako Langerhansove ostrovčeky. Vyrábajú hormóny, ktoré regulujú sekréciu pankreasu a majú kľúčový význam pre rovnováhu cukru v krvi – keď stúpa hladina cukru v krvi, uvoľnia inzulín, keď klesá hladina cukru v krvi, bunky pankreasu uvoľnia hormón glukagón.

 Zdroj foto: Stock.adobe.com

Ako sa vyšetruje pankreas?

Diagnostika podžalúdkovej žľazy zahŕňa:

  • krvné testy – lekár nimi skontroluje, či nemáte infekciu, anémiu a dehydratáciu, pri podozrení na rakovinu pankreasu kontroluje nádorový marker CA 19-9,
  • test stimulácie sekretínom (hormónom, ktorý tvorí tenké črevo) – sekretín stimuluje podžalúdkovú žľazu, aby uvoľňovala tekutinu, ktorá neutralizuje žalúdočnú kyselinu a pomáha pri trávení,
  • test elastázy meria hladiny enzýmu, ktorý sa nachádza v tekutinách produkovaných pankreasom – elastáza rozkladá bielkoviny,
  • počítačová tomografia (CT) s kontrastným farbivom – dokáže identifikovať komplikácie ochorenia pankreasu, ako je tekutina v jeho okolí, uzavretá infekcia (absces) alebo cysta,
  • ultrazvuk brušnej dutiny – lekár vďaka nemu zistí, či nemáte žlčové kamene, ktoré by mohli blokovať odtok tekutiny z pankreasu, ale aj absces či cystu.

Ďalšími doplnkovými metódami, ktoré spresnia diagnózy sú magnetická rezonancia a endoskopická retrográdna cholangiopankreatikografia.

Choroby pankreasu

Problémy s podžalúdkovou žľazou sa zvyčajne netýkajú len samotnej žľazy, ale zasahujú celé telo. Ak napríklad nevyprodukuje dostatok tráviacich enzýmov, nedokážeme správne vstrebať živiny z jedla. Výsledkom sú hnačky a nezdravé chudnutie.

Vysoká hladina cukru v krvi je znamením, že nefungujú správne Langerhansove ostrovčeky. Výsledkom je cukrovka.

Akútna alebo chronická pankreatitída

Zapálený pankreas prináša bolesti, ktoré sa neraz šíria do celého brucha, vyrážajú aj do chrbta. Tento zápal nazývame pankreatitída. Môže byť náhla – akútna alebo dlhodobá – chronická, ktorá pri zlej liečbe vedie k cukrovke.

Prečo vznikne zápal podžalúdkovej žľazy?

Najčastejšou príčinou tohto zápalu je, že žlčový kameň alebo nádor blokuje hlavný „odtok“ z podžalúdkovej žľazy. V tom prípade sa v nej hromadia šťavy, ktoré orgán poškodzujú. Čo sa stane? Pankreas začne tráviť sám seba – rozkladať vlastné bunky.

Pankreatitída býva aj následkom mumpsu, žlčových kameňov, úrazu, užívania alkoholu, steroidov a drog.

Príznaky akútnej pankreatitídy:

  • intenzívna bolesť brucha, citlivosť a opuch,
  • nevoľnosť a zvracanie,
  • horúčka,
  • bolesť svalov.

Akútna pankreatitída je zriedkavá, vyžaduje však okamžitú lekársku pomoc. Základom liečby sú tekutiny a lieky proti bolesti. Ak dôjde k zhoršeniu stavu, niekedy je nevyhnutný chirurgický zákrok.

Chronická pankreatitída vzniká, keď sa častejšie opakuje akútna. Znamená však už trvalé poškodenie. Najbežnejšou príčinou akútneho zápalu pankreasu je nadmerné pitie alkoholu a zvyčajne sa týka mužov v strednom veku.

Príznaky chronickej pankreatitídy:

  • pretrvávajúca bolesť v hornej časti brucha a chrbta,
  • chudnutie,
  • hnačka,
  • cukrovka,
  • mierna žltačka.

Cieľom liečby je regulovať bolesť a nahradiť stratené enzýmy. Zápal podžalúdkovej žľazy môže byť aj dedičný – ak máte v rodine ochorenia pankreasu alebo čriev, ktoré sa prenášajú geneticky.

Operacia pankreasu
Zdroj foto: AdobeStock.com

Rakovina pankreasu

Rakovina pankreasu je jedna z najvážnejších diagnóz vôbec. Šance na jej vyliečenie sú, žiaľ, malé a zvykne sa veľmi rýchlo šíriť. Včasná diagnostika je prakticky jedinou záchranou. Presná príčina nie je známa, ale toto ochorenie odborníci spájajú najmä s fajčením alebo s nadmerným pitím alkoholu.

Ďalšie rizikové faktory rakoviny pankreasu:

Aké má rakovina pankreasu príznaky?

  • bolesť v hornej časti brucha, keď nádor tlačí na nervy,
  • žltačka, zožltnutie kože a očí,
  • stmavnutie moču,
  • strata chuti do jedla,
  • nevoľnosť a zvracanie,
  • výrazné chudnutie a slabosť,
  • bledá alebo sivá stolica,
  • prebytočný tuk v stolici.

Problémom je, že príznaky sa často prejavia až vtedy, keď je rakovina v pokročilom štádiu. To už je neraz neskoro na úspešnú liečbu. Liečba zvyčajne zahŕňa chirurgický zákrok, chemoterapiu, ožarovanie alebo ich kombináciu.

Cukrovka inzulin
Zdroj foto: AdobeStock.com

Cukrovka

Cukrovka typu 1 znamená, že imunitný systém tela ničí bunky v podžalúdkovej žľaze, ktoré tvoria inzulín. Riešením sú injekcie inzulínu – po celý život.

Cukrovka typu 2 nastane, keď svalové, tukové a pečeňové bunky tela nie sú schopné spracovať glukózu. Podžalúdková žľaza zareaguje tvorbou extra inzulínu navyše, ale po čase nedokáže produkovať dostatočné množstvo. Potom už telo už nevie kontrolovať hladinu glukózy v krvi.

Cystická fibróza

Cystická fibróza je genetická porucha, ktorá ovplyvňuje viac telesných systémov, vrátane pľúc a podžalúdkovej žľazy. Výsledkom sú často problémy s trávením a cukrovka.

Zväčšená podžalúdková žľaza

Veľmi zriedkavý stav, ktorý znamená dve veci: buď neškodnú anatomickú abnormalitu alebo je to príznak autoimunitného zápalu pankreasu.

Ďalšie ochorenia podžalúdkovej žľazy:

+ exokrinná nedostatočnosť pankreasu: pankreas neprodukuje dostatok enzýmov,

+ cysty pankreasu: i keď sa dajú odstrániť chirurgicky existuje riziko rakoviny,

+ únik pankreatickej tekutiny: vzniká v dôsledku rôznych stavov vrátane úrazov a vedie k bolestiam a horúčke,

+ Zollinger-Ellisonov syndróm: nádorové ochorenie podžalúdkovej žľazy vyvolané nadbytkom gastrínu (hormón, ktorého úlohou je tvorba žalúdočnej kyseliny), zvyčajne súvisí s vredovou chorobou žalúdka.

Ako podporiť zdravie podžalúdkovej žľazy?

Aj v tomto prípade platí, že najlepšou prevenciou je vyvážená strava s maximom 20 gramov tuku denne, dostatok tekutín, nefajčiť, nepreháňať to s alkoholom. Oplatí sa pár dní v týždni znížiť množstvo prijatých kalórií. Do svojho jedálnička zaraďte aj kurkumu, ktorá je známa svojimi protizápalovými a protirakovinovými účinkami. Pri bolestiach pankreasu znižuje pocit pálenia.

Strava pri zápale pankreasu
Zdroj foto: AdobeStock.com

Spôsobuje bolesť pod ľavým rebrom podžalúdková žľaza?

Môže aj nemusí. V každom prípade, ak máte podozrenie, že niečo nefunguje tak, ako by malo, poraďte sa s lekárom.

Podráždený pankreas upokojíte dvojdňovou diétou zloženou z čírej tekutej stravy (vrátane hroznovej šťavy, bujónu, želatíny, šťavy z jabĺk a brusníc). Samozrejme, tento pôst vám neposkytne všetky potrebné živiny, preto ho vopred predebatujte s lekárom. Po pôste si doprajte výživné jedlá, ktoré nahradia stratené živiny.

Naozaj sa pankreas a paradajky nemajú v láske? Čo všetko zahŕňa diéta na pankreas?

Ak viete, čo dráždi pankreas, zároveň viete, čo sa pri diéte kvôli chorému alebo podráždenému pankreasu nesmie.

Zamerajte sa na potraviny, ktoré sú bohaté na bielkoviny, majú nízky obsah živočíšnych tukov a obsahujú antioxidanty. Vyskúšajte chudé mäso, fazuľu a šošovicu, číre polievky a mliečne alternatívy (napríklad ľanové, mandľové či makové mlieko).

Špenát, čučoriedky, čerešne a celozrnné výrobky chránia trávenie a bojujú proti voľným radikálom, ktoré poškodzujú orgány.

Ak túžite po niečom sladkom, doprajte si namiesto pridaných cukrov ovocie.

Ako ľahké občerstvenie sú vhodné cherry paradajky (ak máte problém s trávením paradajok, môžete mať poškodenú pečeň či žlčník – vtedy robia problém zrniečka a šupky), uhorky, hummus a ovocie. Pankreas sa vám poďakuje. Znížiť zaťaženie pankreasu môže aj low carb diéta, v ktorej sa obmedzujú sacharidy a nahrádzajú sa tukmi.

Pankreas - vyšetrenie u lekára
Zdroj foto: AdobeStock.com

Obmedzte:

– červené mäso a vnútornosti,

– vyprážané jedlá,

vysoko spracované potraviny,

– hranolky a zemiakové lupienky,

– majonézu, margarín a maslo,

– plnotučné mliečne výrobky,

– pečivo a dezerty s prídavkom cukru,

– nápoje s pridaním cukru.

Hľadáte skutočný balzam na pankreas? Určite to nerobte bez dohody s lekárom. Mnohé prípravky, ktoré si objednáte cez internet nielen že nie sú účinné, ale môžu vám ublížiť. Pri každom prípravku treba zvážiť váš celkový stav a vplyv na lieky, ktoré už užívate.

Podporia pankreas bylinky? Vyskúšajte čaj z ľubovníka bodkovaného, koreňa púpavy, kvetu nechtíka lekárskeho, či vňate žihľavy alebo čaj na žlčník a pankreas z lekárne.

 

Pridajte si nás na Facebook!

 

Zdroje:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/10011  
https://www.livescience.com/44662-pancreas.html
https://www.healthline.com/health/pancreatitis-diet   

Pridaj komentár