Trápi vás neplodnosť? Vyskúšali ste už všetky bylinky a vitamíny?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

V dnešnej dobe čelí čoraz viac párov problému neplodnosti. Podľa definície WHO je za neplodný označovaný pár, ktorému sa nedarí počať potomstvo počas jedného roka – pri pravidelnom nechránenom styku. Pri pároch, kde má žena nad 35 rokov, hovoríme o neplodnosti už po pol roku snaženia.

Aké sú najčastejšie príčiny neplodnosti u žien?
Čo je to sekundárna neplodnosť?
Na akých problémoch zlyháva plodnosť mužov?
Aké vyšetrenia vás čakajú pri pátraní po príčine?
Pomôžu vám bylinky? Na ktoré dať pozor?
Ktoré vitamíny a minerály podporujú plodnosť?
Čo by ste mali jesť, keď sa snažíte o potomstvo?

Kým donedávna sme neplodnosť spájali prevažne so staršími pármi, dnes vieme, že je to len predsudok. Čoraz viac mladých párov má totiž problém prirodzene splodiť potomka.

Ženy, ktoré sa snažia o ďalšie dieťa

Sekundárna neplodnosť, teda keď žena už jedno dieťa počala, no nedokáže „nanovo“ otehotnieť, nie je vôbec zriedkavá. Rozšírenosť tohto javu už vyústila do vybudovania nových centier reprodukčnej medicíny. Ponuka centier je zameraná predovšetkým na hormonálne liečenie (žien aj mužov).

Avšak syntetické hormóny ťažko možno považovať za prírodnú cestu. Existujú tiež štúdie, ktoré dokazujú prepojenie medzi nárastom rizika rakoviny prsníka substitučnou hormonálnou terapiou – týka sa to až 20 % žien. Navyše prírodné liečivá, ktoré majú dokázateľné pozitívne účinky na plodnosť, nemajú vedľajšie účinky a sú pre telo celkovo prijateľnejšie ako syntetické hormóny.

Neplodnosť u žien: Najčastejšie príčiny 

  • Vrodené poruchy – ktoré vznikli už počas vývoja plodu a obmedzujú prirodzenú funkciu ženských orgánov.
  • Hormonálne poruchy – jedny z najčastejších príčin neplodnosti. Väčšinou súvisia s dysfunkciou štítnej žľazy. Prejavuje sa to anomáliami ženského cyklu – napríklad príliš dlhé (alebo príliš krátke) odstupy medzi periódami, vynechanie ovulácie, neskorá ovulácia a pod.
  • Problémy s nepriechodnosťou vaječníkov – chronické zápaly.
  • Endometrióza – ochorenie, pri ktorom sa ložiská sliznice maternice nachádzajú v iných tkanivách maternice (nie vo svalovine), prípadne mimo dutiny maternice (vo vajíčkovode, vo vaječníku, v iných orgánoch tela a pod.).
  • Imunitné poruchy – pri ktorých ženské telo vytvára protilátky a tie ničia spermie. Protilátky sa nachádzajú často v cervikálnom hliene, prípadne napádajú priamo zárodok.
  • Iné faktory – podváha/nadváha, vek nad 35 rokov, zlý životný štýl (stres, fajčenie).

Neplodnosť u mužov: Najčastejšie príčiny 

Aj keď sa príčina neplodnosti hľadá v prvom rade u žien, ani mužom sa veľakrát „nedarí“. Muž je pôvodcom neplodnosti približne rovnako často ako žena. Podľa Andologického ústavu v Austrálii má každý 20. muž problémy s množstvom alebo kvalitou spermií. K najčastejším problémom u mužov patria:

  • Vrodené poruchy – napríklad nezostúpenie semenníkov do mieška či iné vrodené vývojové chyby pohlavných orgánov.
  • Problémy s kvalitou a množstvom spermií – rôzne príčiny, napr. genetické, spôsobené infekciami, liekmi a pod.
  • Blokády pri transporte spermií – kvôli infekcii, resp. problémom s prostatou.
  • Hormonálne problémy – väčšinou pre nízku hladinu testosterónu u muža.
  • Iné problémy – problémy s ejakuláciou, cukrovka, kontakt s rádioaktívnymi látkami a pod.
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ktoré vyšetrenia absolvujete pri hľadaní príčiny neplodnosti?

Veľa párov si klamne myslí, že ak sú obaja partneri zdraví, dôjde hneď v prvom cykle k otehotneniu. Nie je to pravda. 20-ročná žena má len 25 % šancu na otehotnenie v jednom menštruačnom cykle, u ženy medzi 25 – 35 rokmi táto pravdepodobnosť klesá na 16 %, a po 40. roku je to už len 5 %. Tiež platí, že nielen vek, ale aj znalosť cyklu podmieňuje otehotnenie.

Ženy, ktoré svoj cyklus pozorujú a poznajú, si zvyšujú šancu na otehotnenie. U týchto žien je šanca na otehotnenie v priebehu jedného cyklu 38 %, počas 3 cyklov 68 %, a počas jedného roka92 %. Na porovnanie: bez sledovania cyklu je šanca na otehotnenie do roka u zdravého páru 85 %.

Ak sa však pár snaží o otehotnenie rok a dlhšie – a bez úspechu, je to dôvod na návštevu u gynekológa. Lekár sa snaží nájsť možnú príčinu neplodnosti na základe nižšie uvedených vyšetrení, aby neskôr stanovil primeranú liečbu.

Najčastejšie vyšetrenia, ktoré vykonáva gynekológ:

  • Hormonálne vyšetrenia – sleduje sa celková tvorba hormónov počas menštruačného cyklu, napríklad absencia ovulácie. Keďže sa však hormóny počas cyklu menia, zvykne sa toto vyšetrenie robiť len v stanovené dni. Vyšetrenie dokáže odhaliť aj ochorenie štítnej žľazy či nadobličiek.
  • Folikulometria – lekár pomocou ultrazvuku pozoruje uvoľnené vajíčko, až pokiaľ nezanikne (prípadne sa uhniezdi).
  • Prefuk (hysterosalpingografia) – vyšetrenie vaječníkov a vajíčkovodov kontrastnou látkou.
  • Laparoskopia – vyšetrenie v plnej narkóze; sleduje sa priechodnosť vaječníkov, lokalizujú sa zrasty, polypy, myómy.
  • Spermiogram – by mal byť vyšetrený ešte pred invazívnymi vyšetreniami ženy. Vyšetrenie je nebolestivé. Vďaka spermiogramu získa lekár potrebné informácie o množstve a kvalite spermií.

Prírodné bylinky na liečbu neplodnosti

Ak poznáte príčinu neplodnosti, lekári liečbu nasmerujú tak, aby ste dosiahli prirodzené otehotnenie – samozrejme, ak je to možné. Centrá asistovanej reprodukcie (IVF) totiž odporúčajú umelé oplodnenie iba vtedy, keď všetky ostatné metódy zlyhali.

Ľudová medicína pozná viaceré prírodné liečivá, ktoré dokázali svoju účinnosť pri liečbe neplodnosti dávno predtým, ako sa začali používať syntetické lieky. Hoci je ich účinnosť nesporná, väčšinou to trvá dlhšie ako pri syntetických liečivách.

Aj preto mnohé ženy prírodnú liečbu zavrhujú. No práve v pomalom pôsobení byliniek spočíva ich prvoradá výhoda. Sú k telu šetrné, liečba sa zaobíde bez neželaných vedľajších účinkov. Navyše telo má dostatok času na riešenie problému, čo zvyšuje šance na prirodzené oplodnenie.

Samozrejme, ako pri syntetickej terapii, ani pri liečbe bylinkami neexistujú žiadne garancie, že tehotenstvo nastane. Avšak nesporné úspechy tejto neinvazívnej metódy by nemala ignorovať žiadna žena, ktorá túži po zdravom a prirodzene počatom dieťati.

bylinka na neplodnosť
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Dôležité upozornenie!

Liečba prírodnými bylinkami nie je vhodná v kombinácii so syntetickými liečivami, a to hlavne u žien, ktoré plánujú podstúpiť IVF. Mohla by viesť k neželaným interakciám, preto by ste k nej mali pristúpiť len po dôkladnej konzultácii s lekárom.

Takisto si treba uvedomiť, že spomínaná liečba vyžaduje viac trpezlivosti, keďže jej účinky sú viditeľné až po niekoľkých mesiacoch, pričom obvykle nezaberie, pokiaľ sme neupravili svoj životný štýl.

Na nasledujúcich riadkoch vám predstavíme najznámejšie bylinky, ktoré sa udomácnili v liečbe neplodnosti. Avšak aj užívanie byliniek prekonzultujte vopred s lekárom.

Alchemilka (Alchemilla vulgaris)

Alchemilka je už po stáročia používaná na liečbu rôznych ženských ochorení. Táto bylinka pôsobí priaznivo na celkový ženský cyklus, predovšetkým však v jeho druhej časti, keď vďaka dobrému prekrveniu maternicovej sliznice napomáha k úspešnému zahniezdeniu oplodneného vajíčka. Okrem toho prispieva k ľahšiemu uvoľneniu vajíčka.

Alchemilka je tiež odporúčaná tesne pred pôrodom, keďže podporuje „spustenie“ kontrakcií. Triesloviny, ktoré alchemilka obsahuje, priaznivo ovplyvňujú regeneráciu maternice po pôrode aj tvorbu materského mlieka. V období klimaktéria alchemilka zmierňuje hormonálne výkyvy. Táto bylinka tiež pomáha zaceliť krvácajúce zranenia, zmierňuje silné krvácanie počas menštruácie. Dôležitou vlastnosťou alchemilky pre ženy je aj antimykotický účinok – pomáha pri liečbe vaginálnych zápalov (výtoky, svrbenie).

Bylinka sa užíva predovšetkým vo forme čaju. Pri liečbe neplodnosti sa odporúča vypiť 2 šálky denne, pripravené z 2 ČL sušenej bylinky, a to hlavne v druhej časti cyklu. Nesmieme však prekročiť 5 šálok denne. Užívanie alchemilky by malo byť každých 714 dní prerušené (aspoň na 1 deň), aby sme dosiahli optimálne pôsobenie.

Okrem čaju sú prospešné aj sedavé kúpele. Na to treba zaliať 300 g sušenej alchemilky 2 litrami vriacej vody a nechať minimálne 15 minút lúhovať. Užívanie alchemilky sa často sa strieda s ďalšou blahodarnou bylinkou – maliníkom. Pozor na užívanie počas tehotenstva, môže predčasne spustiť kontrakcie maternice!

Maliník (Rubus idaeus)

Jeho hlavný prínos spočíva v regulácii menštruačného cyklu. V prvej časti cyklu podporuje rast sliznice maternice, aby sa v nej bezpečne uhniezdilo oplodnené vajíčko. Maliník napomáha dozrievaniu a neskôr aj uvoľneniu vajíčka. Takisto zlepšuje prekrvenie maternice a navodzuje kontrakcie – preto sa odporúča krátko pred pôrodom. Listy maliníka sú bohaté na vitamíny A, CE, obsahujú aj zinokželezo.

Maliník lieči aj inkontinenciu, erektilnú dysfunciu, impotencie a mužskej neplodnosti – zvyšuje hladinu testosterónu (čaj z plodov). Pri pravidelnej konzumácii čaju z listov cca 1 mesiac pred pôrodom 1 až 2 šálky denne skráti druhú dobu pôrodnú a zmierni pôrodné bolesti. Opäť pozor na konzumáciu počas ostatných fáz tehotenstva.

Na prípravu čaju z maliníka treba zaliať 1 ČL sušených listov 250 ml vody a nechať lúhovať. Čaj sa pije 1- až 3-krát denne. Optimálna je kombinácia s čajom z alchemilky, pričom v prvej časti cyklu sa pije čaj z maliníka, v druhej časti (po ovulácii) čaj z alchemilky.

Vitex jahňací extrakt (Agnus castus)

Plody z extraktu vitexu jahňacieho sa používajú predovšetkým v TalianskuGrécku, a to už po stáročia. Ide o jednu z najpoužívanejších byliniek na liečbu gynekologických problémov v západnej Európe.

Vitex priaznivo vplýva na hormonálnu rovnováhu, napríklad zvyšuje hladinu progesterónu a znižuje hladinu prolaktínu. Taktiež znižuje hladinu testosterónu – nevhodný pre mužov! Dostatočné navýšenie progesterónu pomocou Vitexu zabraňuje potratom v skorom štádiu tehotenstva.

Vitex upravuje pravidelnosť ovulácie a podporuje činnosť žltého telieska. Takisto pomáha pri stabilizácii cyklu po vysadení hormonálnej antikoncepcie. Používa sa aj v liečbe predmenštruačného syndrómu, keď podľa jedného výskumu 84 % testovaných žien pocítilo zlepšenie do 3 mesiacov.

Vitex začína pôsobiť už po 10 dňoch užívania, avšak na celkový účinok si treba počkať aj pol roka. Môže sa používať počas prvých troch mesiacov tehotenstva ako prevencia proti potratu. Napriek tomu, že nie sú známe nežiaduce účinky, užívanie Vitexu počas tehotenstva konzultujte s lekárom.

Vitex sa najčastejšie používa vo forme tabletiek. Berie sa ráno, nalačno. Denná dávka je 900 – 1000 mg, a preto nie je vhodné kombinovať prípravok s inou hormonálnou terapiou a inými liekmi, ktoré obsahujú progesterón. Mal by sa užívať 3 mesiace bez prerušenia – aj počas menštruácie. Čaj sa odporúča konzumovať 6 mesiacov.

Vitex je nenáročná rastlina, ktorú je možné vypestovať aj v domácich podmienkach.

Koreň rastliny maca (Lepidium meyenii) má vplyv nielen na zvýšenie libida, ale aj zlepšenie kvality spermií. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Maca (Lepidium meyenii)

Táto veľmi odolná rastlinka má svoj pôvod v Peru, kde rastie vo vysokých nadmorských výškach. Už vyše 3000 rokov ju Peruánci používajú na obnovenie vitality, energieplodnosti. V prevažne hornatej krajine je považovaná za prírodné afrodiziakum, keďže má údajne vplyv nielen na zvýšenie libida, ale aj na zlepšenie kvality spermií.

Túto liečivú rastlinu odborníci považujú za adaptogén, takže pomáha prinavrátiť zdravú rovnováhu, rovnako v ženskom, tak aj mužskom organizme. Podporuje pravidelnú menštruáciu a ovuláciu.

Korene tejto rastlinky regulujú správne fungovanie štítnej žľazy a znižujú vysoké hodnoty hormónu progesterónu, čo je častá príčina neplodnosti. Korene obsahujú vyše 60 minerálov.

Maca je dostupná vo forme prášku, avšak medzičasom sa osvedčilo aj užívanie tabliet, ktoré obsahujú dennú dávku toho prášku (500 – 1 000 g).

Palina obyčajná (Artemisia vulgaris)

Táto rastlina bola známa už starým keltským a gréckym kmeňom. Pripisovali jej predovšetkým magické vlastnosti – používala sa na zaháňanie zlých duchov. V súčasnosti je oceňovaná kvôli pozitívnemu účinku na tráviace ústrojenstvo a priebeh ženského cyklu.

Palina prispieva k ľahšiemu uvoľňovaniu vajíčka, urýchľuje tiež návrat pravidelného cyklu u žien, ktoré prestali užívať hormonálnu antikoncepciu. Rastlina podporuje nástup kontrakcií, preto sa používa krátko pred pôrodom. Liečia sa ňou aj vaginálne výtoky a zápaly vajíčkovodov.

Palina sa užíva hlavne vo forme čaju. 1 čajovú lyžičku paliny zalejeme 250ml vody a necháme lúhovať. Čaj sa smie piť maximálne 3-krát denne. Prospešné sú taktiež sedavé kúpele, hlavne pri zápaloch. 250 g paliny zalejeme 2 litrami vody, túto zmes necháme lúhovať a potom vylejeme do vane.

Pupalka dvojročná (Oenothera biennis)

Pupalka je pôvodom zo Severnej Ameriky, kde je súčasťou tradičnej medicíny už stovky rokov. Predovšetkým oleju sa pripisujú mnohé blahodarné účinky na ženský cykluscelkovú plodnosť. Pupalka obsahuje L-Prostagandín typu E (PGE2), ktorý má podobný účinok ako hormóny.

L-Prostragandín zohráva zásadnú rolu v hormonálnej regulácii u žien, resp. pri tvorbe buniek maternicekrčka maternice. Okrem toho podporuje tvorbu cervikálneho hlienu, mimoriadne dôležitého v období pred ovuláciou. Môže však zapríčiniť sťahy maternice, preto sa neodporúča užívanie po ovulácii, ani počas tehotenstva. Pupalka obsahuje kyselinu gama-linolénovú (zo skupiny omega-6 nenasýtených mastných kyselín), ktorá eliminuje príznaky predmenštruačného syndrómu.

Pupalka existuje vo forme oleja alebo kapsúl naplnených týmto olejom. Užíva sa 1- až 2-krát denne 1 čajová lyžička oleja. Na zvýšenie množstva plodného hlienu sa odporúča 500 mg dávka, 3-krát denne (celkovo 1500 mg).

bylinka na neplodnosť - myší chvosť
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Myší chvost (Achillea millefolium)

Účinky myšieho chvosta pri liečbe ženských problémov spomenula už v 12. storočí svetoznáma mníška Hildegarda z Bingenu. Bylinka upravuje menštruačný cyklus, a to hlavne u žien, ktoré trpia bolestivou menštruáciou.

Myší chvost pomáha pri silnom menštruačnom krvácaní či krvácaní spôsobenom endometriózou. Krvácanie zastavuje vďaka alkaloidu achilínu. Taktiež zmierňuje menštruačné kŕče.

Čaj lúhujte maximálne 5 minút a pite dvakrát denne. Neodporúča sa piť dlhodobo, pozor na dávkovanie – pri príliš vysokej dávke hrozia bolesti hlavy a závraty.

Využíva sa pri cystických ochoreniach a syndróme polycystických vaječníkov. Takisto sa osvedčil pri liečbe vynechávajúcej menštruácie (amenorrhoea). Sedavé kúpele zas pomáhajú pri vaginálnych infekciách.

Myší chvost sa používa hlavne vo forme čaju a tinktúry, existuje aj šťava. Bylinku môžete pridať do sedavého kúpeľa.

Minerály a plodnosť

Horčík (magnézium)

Horčík sa v liečbe neplodnosti nespomína často, no výskum Dr. Shera zo Standfordu potvrdil, že dokáže zvýšiť šancu na otehotnenie o 32 % u predtým neplodných žien. Podieľa sa na vyše 300 biochemických telesných funkciách, zlepšuje produkciu progesterónu a prekrvuje maternicu. Magnézium pozitívne vplýva pri liečbe polycystických vaječníkovcukrovky u žien, ktoré sa snažia o otehotnenie.

Horčík má blahodarné účinky aj na udržanie tehotenstva a celkovo dobrý priebeh gravidity. Kontroluje napríklad hladinu kortizónu, zodpovedného za produkciu inzulínu. Zvýšený inzulín je jednou z hlavných príčin tehotenskej nevoľnostizvracania – horčík tieto stavy zmierňuje, zabraňuje predčasnému pôrodu a krvácaniu.

Magnézium priaznivo pôsobí aj ako prevencia potratu, dokonca zvyšuje pohyblivosť spermií. Odporúčaná denná dávka magnézia u ženy je 320 mg. Počas tehotenstva sa odporúča zvýšenie dávky na 400 mg denne. Užívajte ho medzi jedlami, pri konzumácii spolu s jedlom alebo v nadmernom množstve môže spôsobiť hnačky.

Prirodzené zdroje horčíka: celozrnné obilniny, orechy, mandle, banány a zelená zelenina.

Zinok

Zinok je dôležitý minerál v procese dozrievania vajíčok u žien a spermií u mužov. Predovšetkým u mužov sa potvrdilo zlepšenie produkcie spermií aj ich pohyblivosti, pokiaľ pravidelne užívali zinok. Minerál navyše chráni spermie pred voľnými radikálmi, aby nepoškodzovali kvalitu spermií.

Aj ženy môžu profitovať z pravidelného užívania zinku, keďže reguluje hormonálnu činnosť v tele. Typickým príznakom nedostatku zinku je estrogénová dominancia, ktorá spôsobuje endometriózu a myómy. Zinok tiež udržiava dostatok folikulárnej tekutiny, pri jej nedostatku nedokáže vajíčko preplávať vajcovodom do maternice. Ak budete zinok užívať počas tehotenstva, minimalizujete riziko potratu, predčasného odlúčenia placenty a pod.

Denný príjem zinku: 10 mg. Tehotné a dojčiace ženy: až 25 mg. Prírodné zdroje zinku: hovädzie mäso, mliečne výrobky (hlavne syry), vajíčkacelozrnné pečivo.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Selén

Selén je vďaka svojim antioxidačným schopnostiam dôležitý v prevencii väčšiny ochorení – od ochorení srdca až po rakovinu. Svoje opodstatnenie má však aj pri liečbe neplodnosti. Výskumy Austrálskej univerzity Adelaide dokázali, že selén eliminuje nebezpečné voľné radikály a telo tak dokáže efektívnejšie vybudovať optimálne podmienky pre vznik a dozretie vajíčka.

Selén chráni plod pred potratom, ale aj rôznymi vývojovými ochoreniami a poruchami. Prekvapivé je zistenie, že hmotnosť novorodencov u žien, ktoré trpeli nedostatkom selénu, bola nižšia ako u matiek s dostatkom tohto minerálu. U mužov je nedostatok selénu zas spojený so zlou kvalitou spermií, ovplyvňuje pohyblivosť spermií.

Rôzne štúdie dokázali, že Európania majú priemerné hodnoty selénu nižšie ako odporúčané, preto by sme si ho mali pravidelne dopĺňať stravou. Najlepším zdrojom selénu sú para orechy. Už 3 para orechy dokážu pokryť dennú potrebu selénu.

Ďalšími dobrými zdrojmi selénu aj pre vegánov sú: huby, špeciálne huby shiitake (húževnatec jedlý), nelúpaná ryža, ovsené vločky, hrušky, avokádo a cesnak.

Vápnik

S nedostatkom tohto minerálu sa stretávame hlavne v rozvinutých krajinách. Rôzne výskumy potvrdili, že ľudia, ktorí žili v dobe kamennej, prijímali denne 3- až 5-krát viac vápnika ako my. Dnes máme len asi 60 % odporúčaného denného príjmu.

Vápnik priamo zodpovedá za dozrievanie oplodneného vajíčkarast plodu. U mužov zlepšuje pohyblivosť spermií, čím zvyšuje šance na oplodnenie vajíčka. Vápnik je mimoriadne dôležitý hlavne v prvom trimestri tehotenstva, keď zabezpečuje správny rast a primeranú zrelosť plodu, chráni pred potratom a predčasným pôrodom. Minerál pôsobí preventívne aj proti vysokému tlaku v tehotenstve.

Odporúčaná denná dávka vápnika u tehotných žien je 1500 mg, počas dojčenia až 2000 mg. Prirodzenými zdrojmi vápnika sú: mliečne výrobky, ryby, niektoré minerálne vody, orechy, sušené marhule, rôzna zelenina (brokolica, špenát, biela fazuľa).

Dôležité upozornenie!

Pitie kávy súvisí s odbúravaním vápnika v tele, preto, ak máme problém s množstvom vápnika v tele, mali by sme ju počas tehotenstva obmedziť. Naopak, lepšiemu vstrebávaniu vápnika napomáha magnéziumvitamín D.

neplodnosť - vitamíny - výživové doplnky

Vitamíny a plodnosť

  • Vitamíny B – predovšetkým vitamíny B5, B3 a kyselina listová – sú nevyhnutné pre produkciu hormónu FSG, ako aj hormónov estrogénprogesterón. Vitamín B6 reguluje rovnováhu medzi estrogénmi a progesterónmi, čiastočne sa podieľa aj na dozrievaní vajíčok (spolu s betakaroténom, vitamínmi C a E). Vitamíny skupiny B posilňujú životaschopnosť mužských spermií.
  • Kyselina listová – stará sa o zdravý vývoju plodu, predovšetkým počas veľmi skorého štádia tehotenstva. Vitamín B9 znižuje riziko poškodenia neurálnej trubice plodu, zvyšuje pravdepodobnosť otehotnenia. Preto sa odporúča užívať už 3 mesiace pred plánovaným otehotnením.
  • Vitamín E – je zodpovedný za uhniezdenie oplodneného vajíčka v maternici. U mužov (spolu s vitamínom C, B12, selénom a zinkom) zabezpečuje správnu produkciu testosterónu a dobrú kvalitu spermií. Lepšiemu vstrebávaniu vitamínu E napomáha selén.
  • Vitamín C – podporuje vstrebávanie kyseliny listovej.
  • Vitamín D – získavame ho najmä zo slnečného žiarenia, preto nám v zimných mesiacoch chýba. Existujú viaceré štúdie, ktoré dokazujú prepojenie medzi poruchami plodnosti (napr. endometrióza, syndróm polycystických vaječníkov, zlá kvalita spermií) a nedostatkom vitamínu D. Počas tehotenstva podporuje rast plodu, preventívne pôsobí proti krivici a poškodeniam zubnej skloviny.
  • Vitamín A – spolu s vitamínmi C a E chráni telo pred voľnými radikálmi, zároveň podporuje rast buniek. Avšak pozor! Príliš veľké množstvo vitamínu A počas tehotenstva môže spôsobiť poruchy plodu. Tehotné ženy by nemali konzumovať niektoré potraviny (napríklad pečienku) ani užívať tabletky vitamínu A.

Čo by mali jesť páry, ktoré sa snažia o otehotnenie?

Najlepša rada? Zdravé a vyvážené stravovanie! Uprednostnite stravu bohatú na ovocie, zeleninu, mäso (hlavne hovädzie – kvôli obsahu železa) a mliečne výrobky, predovšetkým fermentované, tučné ryby a vajcia, ktoré sú zdroje omega-3 mastných kyselín a vitamínu D. Spomedzi takzvaných „zázračných“ potravín, ktoré obsahujú hneď niekoľko zložiek podporujúcich plodnosť, vyberáme tie najsľubnejšie.

Zelenina

  • Mrkva – je bohatým zdrojom vitamínov A, K, C, B6 a betakaroténu, ktorý dokázateľne zlepšuje životaschopnosť spermií. Mrkva obsahuje aj vápnik, draslíkkarotenoidy, ktoré chránia telo pred voľnými radikálmi.
  • Brokolica – pôsobí antioxidačne a má v sebe veľa kyseliny listovej.
  • Avokádo – Je bohaté na vitamíny, minerály, proteíny a karbohydráty. Najmä vitamín E je označovaný za vitamín plodnosti, keďže napomáha zahniezdeniu oplodneného vajíčka. Aj avokádo je dobrým zdrojom kyseliny listovej.
  • Sušené rajčiny – obsahujú látku lykopén, ktorá zlepšuje kvalitu spermií.
  • Reďkovka – pôsobí blahodarne na hormonálnu rovnováhu, zaisťuje správnu produkciu estrogénu a progesterónu. Reďkovka je bohatá na vápnik a kyselinu listovú.
  • Karfiol – bohatý zdroj cholínu, ktorý je dôležitý pre rozvoj mozgu dieťaťa; karfiol je dobrou prevenciou genetických defektov u plodu.
  • Červená repa – obsahuje karotenoidy a kyselinu listovú. Pravidelná konzumácia červenej repy zlepšuje kvalitu výstelky maternice.
  • Zelená špargľa – bohatá na kyselinu listovú.

Všetky druhy listovej zeleniny majú vysoký obsah kyseliny listovej.

Ovocie

  • Citrón– zabezpečuje správnu rovnováhu kyslosti a zásaditosti v organizme a tým vytvára optimálne podmienky pre prežitie spermií v tele ženy. Vďaka vysokému množstvu vitamínu C chráni vajíčka aj spermie pred škodlivými látkami.
  • Banán – obsahuje vitamín B6, zodpovedný za hormonálnu reguláciu a zdravý vývoj spermií a vajíčok.
  • Granátové jablko – je zdrojom vitamínov C a K, obsahuje kyselinu listovú. V starovekej Perzii považovali granátové jabĺčko za symbol plodnosti.

Ešte dôležitejšie je ovocie z lokálnych zdrojov: hrušky majú vysoký obsah vápnika, čučoriedky vysoký obsah antioxidantov, vitamínu C, vitamínu E, kyseliny listovej, vápnika, horčíka.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Živočíšne bielkoviny

  • Mlieko – obsahuje vysoké množstvo kalciafosforu, dôležitých pre tvorbu kostí plodu.
  • Vajíčka – obsahujú tuky (potrebné na produkciu estrogénu a progesterónu), vitamín B, D, kyselinu listovú, cholín a selén.
  • Mäso – je zdrojom vitamínu B, selénu a zinku.

Obilniny

  • Ovsené vločky – prírodný zdroj vitamínu B.
  • Pohánka obsahuje vysoké množstvo vitamínu B a magnézium.

Zdroje omega-3 a omega-6 mastných kyselín

  • Orechy – už spomenuté para orechy sú zdrojom selénu. Vlašské orechy (ako aj iné druhy orechov) ponúkajú zinok, proteíny a vitamín E. Cennou zložkou orechov sú tiež omega-3 mastné kyseliny (DHA, ALA, EPA).
  • Tekvicové jadrá – obsahujú vysoké množstvo zinku, omega-3 a omega-6 tukov.

Nezabudnite tiež na tučné ryby (losos, tuniak, sardinky, makrely, slede) a ľan či ľanový olej.

Čaje, oleje a včelie produkty

  • Zelený čaj – na rozdiel od čierneho čaju má omnoho nižší podiel kofeínu. Zelený čaj je silný antioxidant, avšak nie je vhodný v tehotenstve. Nahraďte ho napríklad mätovým čajom, ktorý pomáha upokojiť žalúdok a predchádza nevoľnostiam, alebo čajom Rooibos s rovnakým účinkom.
  • Kokosový olej – napomáha hormonálnej rovnováhe, odstraňuje poruchy ovulácie, ktoré vznikajú kvôli nadbytku estrogénu, či pri riešení anovulačných cyklov. Kokosový olej je prospešný počas obdobia dojčenia.
  • Želé royal – takzvaná materská kašička, produkovaná včelami pre budúcu včeliu kráľovnú. Obsahuje vitamíny A, B (vrátane kyseliny listovej), C, D a E. Obsahuje tiež veľké množstvo železa a vápnika. Želé royal celkovo pomáha pri dosahovaní hormonálnej rovnováhy.

Potraviny a zvyky, ktoré môžu znížiť plodnosť

Jedlo, ktoré jete, má obrovský vplyv na plodnosť muža i ženy, a to nielen v dobrom. Existujú skupiny potravín a návykov, ktoré znižujú schopnosť splodiť potomka. Ktoré to sú?

Kofeín – Ak si neviete bez kávy predstaviť ani jeden deň, snažte sa obľúbený ranný nápoj obmedziť na 1 šálku denne. Štúdie preukázali súvislosť nadmerného príjmu kofeínu denne s výskytom spontánnych potratov a zvýšením hladiny estrogénu.

Sladené nápoje a cukor – Viete o tom, že v kolových nápojoch a rôznych malinovkách je neraz aj 10 lyžíc cukru? Tieto nápoje tiež obsahujú umelé arómy a farbivá.

Spracované ovocné šťavy – Možno ste si mysleli, že džús je zdravý nápoj, ale tie, ktoré nájdete bežne v predajniach sú zvyčajne spracované a obsahujú veľa koncentrovaných cukrov, neraz aj farbivá a konzervanty. Zlá správa pre celkové zdravie i imunitný systém.

Alkohol – snáď nemusíme vysvetľovať, prečo je alkohol veľkým NIE, a to nielen počas tehotenstva, ale už aj pri snahách o potomka. Alkoholu by sa mali vyhýbať aj muži, pretože negatívne ovplyvňuje kvalitu spermií.

Cigarety – Nikotín je škodlivý pre každý systém a funkciu v tele ženy i muža vrátane reprodukčného systému. Aj pasívne fajčenie zvyšuje riziko neplodnosti, zvyšuje spotrebu vitamínu C.

Diétne potraviny bez tuku – Hoci sa môže zdať, že potraviny so zníženým obsahom tuku sú zdravou alternatívou, neraz to je opačne. Prečo? Pretože im chýba nutričná hodnota plnohodnotných potravín, nehovoriac o pridaných umelých arómach a cukroch.

Stužené tukyHydrogenované tuky a oleje obsahujú množstvo trans-tukov, ktoré sú nezdravé z viacerých dôvodov (obezita, choroby srdca a ciev, vysoký cholesterol, negatívny vplyv na trávenie, imunitu) a rozhodne nepodporujú ani plodnosť.

Neplodnosť: Umelé oplodnenie ako posledná možnosť

Aj keď v súčasnosti čelíme problému neplodnosti vo väčšej miere ako kedysi, poznatky o vitamínoch, minerálov a prírodných liekoch máme omnoho dostupnejšie. Vedomá príprava na tehotenstvo je prvou kapitolou zodpovedného rodičovstva, čo platí rovnako pre ženy aj mužov.

Preto obaja upravte svoju životosprávu najmenej 6 mesiacov pre plánovaným otehotnením. Mnohé páry, ktorým sa dlho nedarilo, splodili potomka len vďaka pestrejšej strave, zvýšenému príjmu minerálov a vitamínov či stáročiami osvedčeným bylinkám.

Union zdravotná poisťovňa v rámci programu Union family prispieva na rôzne vyšetrenia, ktoré dokážu odhaliť príčiny neplodnosti

Doplnila a redakčne upravila: Bc.  Sabína Zavarská

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Petra Straková, gynekologička, s atestáciou z gynekológie a pôrodníctva.

Odbornú kontrolu zabezpečila Ing. Katarína Chomová, absolventka Vedeckej výživy ľudí, nutričná špecialistka pre manažment pacientov s dietologickými poruchami v klinike Nutriadapt.

Zdroje:

  • http://heilkraeuter.de/lexikon/frauenma.htm
  • http://natural-fertility-info.com
  • http://schwangerschaftszeit.de/frauenmanteltee-bei-kinderwunsch/
  • http://www.9monate.de/kinderwunsch-familienplanung/kinderwunsch/ernaehrung-und-fruchtbarkeit-id94335.html
  • http://www.fabfertile.com/blog/magnesium-an-effective-natural-treatment-for-infertility
  • http://www.hallo-eltern.de/kinderwunsch/lebensmittel-fuer-fruchtbarkeit/
  • http://www.healthline.com/health/polycystic-ovary-disease?m=2#symptoms3
  • http://www.kostbarenatur.net/die-wichtigsten-heilkraeuter-fuer-frauen-und-ihre-anwendungen/
  • http://www.motherandbaby.co.uk/trying-for-a-baby/pregnancy-planning/help-to-get-pregnant/14-fertility-superfoods-worth-tucking-into-if-you-re-trying-to-conceive
  • http://www.paleo-mama.de/vitamine-zum-schwanger-werden/vitamin-fruchtbarkeit/
  • http://www.resolve.org/about/fast-facts-about-fertility.html

 

 

 

 

 

Pridaj komentár