Click here!

Liečba neplodnosti: Vyskúšali ste už všetky bylinky a vitamíny?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

V dnešnej dobe čelí čoraz viac párov problému neplodnosti.

Podľa definície WHO, za neplodný je označovaný pár, kde žena počas jedného roka – pri pravidelnom nechránenom styku – neotehotnie. U párov, kde má žena nad 35 rokov, hovoríme o neplodnosti už po pol roku snaženia.

Zatiaľ čo neplodnosť bola donedávna spájaná prevažne so staršími pármi, ktoré sa najskôr koncentrovali na kariéru (a prineskoro spozorovali, že im biologické hodiny prestali „tikať“), dnes už je tento predsudok potlačený. Čoraz častejšie sú to totiž mladé páry, ktoré nedokážu do roka prirodzene splodiť potomka.

Ženy, ktoré sa snažia o ďalšie dieťa

Sekundárna neplodnosť, teda keď žena už jedno dieťa počala, no nedokáže „nanovo“ otehotnieť, nie je vôbec zriedkavá. Rozšírenosť tohto javu už vyústila do vybudovania nových centier reprodukčnej medicíny. Ponuka centier je zameraná predovšetkým na hormonálne liečenie (žien aj mužov).

Avšak syntetické hormóny ťažko možno považovať za prírodnú cestu. Existujú tiež štúdie, ktoré dokazujú prepojenie medzi nárastom rizika rakoviny prsníkasubstitučnou hormonálnou terapiou – týka sa to až 20 % žien. Navyše, prírodné liečivá, ktoré majú dokázateľné pozitívne účinky na plodnosť, nemajú vedľajšie účinky a sú pre telo celkovo prijateľnejšie ako syntetické hormóny.

Dôležité upozornenie!

Liečba prírodnými bylinkami sa neodporúča v kombinácii so syntetickými liečivami, a to hlavne u žien, ktoré plánujú podstúpiť IVF. Takáto liečba by mohla viesť k neželaným interakciám, preto by mala byť uskutočnená len po dôkladnej konzultácii s lekárom!

Takisto si treba uvedomiť, že spomínaná liečba vyžaduje viac trpezlivosti, keďže jej účinky sú viditeľné až po niekoľkých mesiacoch, pričom obvykle nezaberie, pokiaľ sme neupravili svoj životný štýl.

Najčastejšie príčiny neplodnosti u žien

 • Vrodené poruchy – ktoré vznikli už počas vývoja plodu a obmedzujú prirodzenú funkciu ženských orgánov.
 • Hormonálne poruchy – jedny z najčastejších príčin neplodnosti. Väčšinou sú úzko prepojené s disfunciou štítnej žľazy. Prejavuje sa to anomáliami ženského cyklu – napríklad príliš dlhé (alebo príliš krátke) odstupy medzi periódami, vynechanie ovulácie, neskorá ovulácia a pod.
 • Problémy s nepriechodnosťou vaječníkov (cysty) – toto ochorenie vzniká kvôli disharmónii medzi estrogénmi a progestrónmi, hormónmi, ktoré sú zodpovedné za normálny priebeh cyklu. Nerovnováha je spôsobená zvýšenou produkciou androgénu – stav vedie k tvorbe cýst, ktoré obmedzujú priechodnosť vaječníkov.
 • Endometrióza – ochorenie, pri ktorom sa ložiská sliznice maternice nachádzajú v iných tkanivách maternice (nie vo svalovine), prípadne mimo dutiny maternice (vo vajíčkovode, vo vaječníku, v iných orgánoch tela a pod.)
 • Imunitné poruchy – pri ktorých ženské telo vytvára protilátky a tie ničia spermie. Protilátky sa nachádzajú často v cervikálnom hliene, prípadne napádajú priamo zárodok.
 • Iné faktory – podváha/nadváha, vek nad 35 rokov, zlý životný štýl (stres, fajčenie).
liečba neplodnosti u mužov
Zdroj foto: Shutterstock.com

Najčastejšie príčiny neplodnosti u mužov

Aj keď sa príčina neplodnosti hľadá v prvom rade u žien, ani mužom sa veľakrát „nedarí“. Muž je pôvodcom neplodnosti približne rovnako často ako žena. Podľa Andologického ústavu v Austrálii, má každý 20. muž problémy s množstvom alebo kvalitou spermií. K najčastejším problémom u mužov patria:

 • Vrodené poruchy – napríklad nezostúpenie semenníkov do mieška, či iné vrodené vývojové chyby pohlavných orgánov.
 • Problémy s kvalitou a množstvom spermií – rôzne príčiny, napr. genetické, spôsobené infekciami, liekmi a pod.
 • Blokády pri transporte spermií – kvôli infekcii, resp. problémom s prostatou.
 • Hormonálne problémy – väčšinou pre nízku hladinu testosterónu u muža.
 • Iné problémy – problémy s ejakuláciou, cukrovka, kontakt s rádioaktívnymi látkami a pod.

Ktoré vyšetrenia sú smerodajné pri hľadaní príčiny neplodnosti?

Veľa párov si klamne myslí, že ak sú obaja partneri zdraví, dôjde hneď v prvom cykle k otehotneniu. Nie je to pravda. 20-ročná žena má len 25 % šancu na otehotnenie v jednom menštruačnom cykle, u ženy medzi 25 – 35 rokmi táto pravdepodobnosť klesá na 16 %, a po 40. roku je to už len 5 %. Tiež platí, že nielen vek, ale aj znalosť cyklu podmieňuje otehotnenie.

Ženy, ktoré svoj cyklus pozorujú a poznajú, si zvyšujú šancu na otehotnenie. U týchto žien je šanca na otehotnenie v priebehu jedného cyklu 38 %, počas 3 cyklov 68 %, a počas jedného roka92 %. Na porovnanie, bez sledovania cyklu je šanca na otehotnenie do roka u zdravého páru 85 %.

Ak sa však pár snaží o otehotnenie rok a dlhšie – a bez úspechu, je to dôvod na návštevu u gynekológa. Lekár sa snaží nájsť možnú príčinu neplodnosti na základe nižšie uvedených vyšetrení, aby neskôr stanovil primeranú liečbu.

Najčastejšie vyšetrenia, ktoré vykonáva gynekológ:

 • Hormonálne vyšetrenia – sleduje sa celková tvorba hormónov počas cyklu, napríklad absencia ovulácie. Keďže sa však hormóny počas cyklu menia, zvykne sa toto vyšetrenie robiť len v stanovené dni. Vyšetrenie dokáže odhaliť aj ochorenie štítnej žľazy či nadobličiek.
 • Folikumetria – lekár pomocou ultrazvuku pozoruje uvoľnené vajíčko, až pokiaľ nezanikne (prípadne sa uhniezdi).
 • Prefuk (hysterosalpingografia) – vyšetrenie vaječníkov a vajíčkovodov kontrastnou látkou (pod röntgenovou kontrolou).
 • Laparoskopia – vyšetrenie v plnej narkóze; sleduje sa priechodnosť vaječníkov, lokalizujú zrasty, polypy, myómy (na maternici, alebo na vajíčkovodoch). Alternatívou sú podobné vyšetrenia – kuldoskopia, prípadne hysteroskopia.
 • Spermiogram – ak sa príčina neplodnosti nenájde u ženy, vyšetrenie podstupuje aj muž. Vyšetrenie je nebolestivé a mnohí lekári ho zaraďujú ako prvé. Vďaka spermiogramu získa lekár potrebné informácie o množstve a kvalite spermií.
liečba neplodnosti centrum asistovanej reprodukcie
Zdroj foto: Shutterstock.com

Prírodné bylinky na liečbu neplodnosti

Ak už bola príčina neplodnosti odhalená, nasleduje dlhá cesta k tomu, aby pár dosiahol prirodzené otehotnenie. Centrá asistovanej reprodukcie (IVF) totiž odporúčajú umelé oplodnenie iba vtedy, keď všetky ostatné metódy zlyhali.

V ľudovej medicíne sa etablovali mnohé prírodné liečivá, ktoré dokázali svoju účinnosť pri liečbe neplodnosti dávno predtým, ako sa začali používať syntetické liečivá. Hoci je ich účinnosť nesporná, väčšinou to trvá dlhšie, ako pri syntetických liečivách.

Aj preto je prírodná liečba mnohými ženami zavrhovaná. No práve v pomalom pôsobení byliniek spočíva ich prvoradá výhoda. Sú k telu šetrné, liečba sa zaobíde bez neželaných vedľajších účinkov. Navyše, telo má dostatok času na riešenie problému, čo zvyšuje šance na prirodzené oplodnenie.

Samozrejme, ako pri syntetickej terapii, ani pri liečbe bylinkami neexistujú žiadne garancie, že tehotenstvo nastane. Avšak nesporné úspechy tejto neinvazívnej metódy by nemala ignorovať žiadna žena, ktorá túži po zdravom a prirodzene počatom dieťati.

Na nasledujúcich riadkoch vám predstavíme najznámejšie bylinky, ktoré sa udomácnili v liečbe neplodnosti.

Alchemika (Alchemilla vulgaris)

Alchemika je už po stáročia používaná na liečbu rôznych ženských ochorení. Táto bylinka pôsobí priaznivo na celkový ženský cyklus, predovšetkým však v jeho druhej časti, keď vďaka dobrému prekrveniu maternicovej sliznice napomáha k úspešnému zahniezdeniu oplodneného vajíčka. Okrem toho prispieva k ľahšiemu uvoľneniu vajíčka.

Alchemika je tiež odporúčaná tesne pred pôrodom, keďže podporuje „spustenie“ kontrakcií. Triesloviny, ktoré alchemika obsahuje, priaznivo ovplyvňujú regeneráciu maternice po pôrode, aj tvorbu materského mlieka. V období klimaktéria alchemika zmierňuje hormonálne výkyvy.

Bylinka sa užíva predovšetkým vo forme čaju. Pri liečbe neplodnosti sa odporúča vypiť 2 šálky denne, pripravené z 2čl sušenej bylinky, a to hlavne v druhej časti cyklu. Nesmieme však prekročiť 5 šálok denne. Užívanie alchemiky by malo byť každých 714 dní prerušené (aspoň na 1 deň), aby sme dosiahli optimálne pôsobenie.

Okrem čaju sú prospešné aj sedavé kúpele. Na to treba zaliať 300 g sušenej alchemiky 2 litrami vriacej vody a nechať minimálne 15 minút lúhovať. Užívanie alchemiky sa často sa strieda s ďalšou blahodarnou bylinkou – maliníkom.

Maliník (Rubus idaeus)

Jeho hlavný prínos spočíva v regulácii menštruačného cyklu. V prvej časti cyklu podporuje rast sliznice maternice, aby sa v nej bezpečne uhniezdilo oplodnené vajíčko. Maliník napomáha dozrievaniu a neskôr aj uvoľneniu vajíčka. Takisto zlepšuje prekrvenie maternice a navodzuje kontrakcie – preto sa odporúča krátko pred pôrodom. Listy maliníka sú bohaté na vitamíny A, CE, obsahujú aj zinokželezo.

Na prípravu čaju z maliníka treba zaliať 1čl sušených listov 250ml vody a nechať lúhovať. Čaj sa pije 1 – 3x denne. Optimálna je kombinácia s čajom z alchemiky, pričom v prvej časti cyklu sa pije čaj z maliníka, v druhej časti (po ovulácii) čaj z alchemiky.

liečba neplodnosti Vitex jahňací extrakt
Vitex jahňací extrakt (zdroj foto: Shutterstock.com)

Vitex jahňací extrakt (Agnus castus)

Plody jahňacieho extraktu sa používajú predovšetkým v TalianskuGrécku, a to už po stáročia. Ide o jednu z najpoužívanejších byliniek na liečbu gynekologických problémov v západnej Európe.

Vitex priaznivo vplýva na hormonálnu rovnováhu, napríklad zvyšuje množstvo luteálneho hormónu, ktorý navodzuje nárast progesterónu (vylučovaného v druhej časti cyklu), čo dokázali viaceré klinické štúdie. Dostatočné navýšenie progesterónu pomocou Vitexu zabraňuje potratom v skorom štádiu tehotenstva.

Vitex upravuje pravidelnosť ovulácie a podporuje činnosť žltého telieska. Takisto pomáha pri stabilizácii cyklu po vysadení hormonálnej antikoncepcie. Používa sa aj v liečbe predmenštruačného syndrómu, keď podľa jedného výskumu 84 % testovacích žien pocítilo zlepšenie do 3 mesiacov.

Vitex začína pôsobiť už po 10 dňoch užívania, avšak na celkový účinok si treba počkať aj pol roka. Môže sa používať počas prvých troch mesiacoch tehotenstva ako prevencia proti potratu. Napriek tomu, že nie sú známe nežiaduce účinky, užívanie Vitexu počas tehotenstva konzultujte s lekárom.

Vitex sa najčastejšie používa vo forme tabletiek. Berie sa ráno, nalačno. Denná dávka je 900 – 1 000 mg. Existujú tiež tinktúry a čaje, tie však majú veľmi horkastú chuť, a preto sa presadila najmä tabletová forma.

Maca (Lepidium meyenii)

Táto veľmi odolná rastlinka má svoj pôvod v Peru, kde rastie vo vysokých nadmorských výškach. Už vyše 3 000 rokov ju Peruánci používajú na obnovenie vitality, energieplodnosti. V prevažne hornatej krajine je považovaná za prírodné afrodiziakum, keďže má údajne vplyv nielen na zvýšenie libida, ale aj zlepšenie kvality spermií.

Korene tejto rastlinky majú pozitívny vplyv na hormonálnu rovnováhu. Regulujú správne fungovanie štítnej žľazy a znižujú vysoké hodnoty hormónu progesterónu, čo je častá príčina neplodnosti. Korene obsahujú vyše 60 minerálov.

Maca je dostupná vo forme prášku, avšak medzičasom sa osvedčilo aj užívanie tabliet, ktoré obsahujú dennú dávku toho prášku (500 – 1 000 g).

liečba neplodnosti Palina obyčajná
Palina obyčajná (zdroj foto: Shutterstock.com)

Palina obyčajná (Artemisia vulgaris)

Táto rastlina bola známa už starým keltským a gréckym kmeňom. Pripisovali jej predovšetkým démotické vlastnosti – používala sa na zaháňanie zlých duchov. V súčasnosti je oceňovaná kvôli pozitívnemu účinku na tráviace ústrojenstvo a priebeh ženského cyklu.

Palina prispieva k ľahšiemu uvoľňovaniu vajíčka, urýchľuje tiež návrat pravidelného cyklu u žien, ktoré prestali užívať hormonálnu antikoncepciu. Rastlina podporuje nástup kontrakcií, preto sa používa krátko pred pôrodom. Liečia sa ňou aj vaginálne výtoky a zápaly vajíčkovodov.

Palina sa užíva hlavne vo forme čaju. 1 čajovú lyžičku paliny zalejeme 250ml vody a necháme lúhovať. Čaj sa smie piť maximálne 3x denne. Prospešné sú taktiež sedavé kúpele, hlavne pri zápaloch. 250 g paliny zalejeme 2 litrami vody, túto zmes necháme lúhovať, a potom vylejeme do vane.

Púpalka dvojročná (Oenothera biennis)

Púpalka je pôvodom zo Severnej Ameriky, kde je súčasťou tradičnej medicíny už stovky rokov. Predovšetkým oleju sa pripisujú mnohé blahodarné účinky na ženský cykluscelkovú plodnosť. Púpalka obsahuje L-Prostagandín typu E (PGE2), ktorý má podobný účinok ako hormóny.

L-Prostragandín zohráva zásadnú rolu v hormonálnej regulácii u žien, resp. pri tvorbe buniek maternicekrčka maternice. Okrem toho podporuje tvorbu cervikálneho hlienu, mimoriadne dôležitého v období pred ovuláciou. Môže však zapríčiniť sťahy maternice, preto sa neodporúča užívanie po ovulácii, ani počas tehotenstva. Púpalka obsahuje kyselinu gama-linolénovú (zo skupiny omega-6 nenasýtených mastných kyselín), ktorá eliminuje príznaky predmenštruačného syndrómu.

Púpalka existuje vo forme oleja, alebo kapsúl naplnených týmto olejom. Užíva sa 1 – 2x denne, 1 čajová lyžička oleja. Na zvýšenie množstva plodného hlienu sa odporúča 500 mg dávka, 3x denne (celkovo 1 500 mg).

liečba neplodnosti Myší chvost
Myší chvost (zdroj foto: Shutterstock.com)

Myší chvost (Achillea millefolium)

Účinky Myšieho chvosta pri liečbe ženských problémov boli spomenuté už v 12. storočí svetoznámou mníškou Hildegard v. Bingen. Bylinka upravuje menštruačný cyklus, a to hlavne u žien, ktoré trpia bolestivou menštruáciou.

Myší chvost pomáha pri silnom menštruačnom krvácaní, či krvácaní spôsobenom endometriózou. Využíva sa pri cystyckých ochoreniachsyndróme polycystických vaječníkov. Takisto sa osvedčil pri liečbe vynechávajúcej menštruácie (amenorrhoea). Sedavé kúpele zas pomáhajú pri vaginálnych infekciách.

Myší chvost sa používa hlavne vo forme čaju a tinktúry, existuje aj šťava. Bylinku môžete pridať do sedavého kúpeľa.

Minerály a plodnosť

Horčík (magnézium)

Horčík sa v liečbe neplodnosti nespomína často, no výskum Dr. Shera zo Standfordu potvrdil, že dokáže zvýšiť šancu na otehotnenie o 32 % u predtým neplodných žien. Horčík sa podieľa na vyše 300 biochemických telesných funkciách, zlepšuje produkciu progesterónu a prekrvuje maternicu. Dokázané sú jeho účinky pri liečbe polycystických vaječníkovcukrovky u žien, ktoré sa snažia o otehotnenie.

Horčík má blahodárne účinky aj na udržanie tehotenstva a celkovo dobrý priebeh gravidity. Kontroluje napríklad hladinu kortizónu, zodpovedného za produkciu inzulínu. Zvýšený inzulín je jednou z hlavných príčin tehotenskej nevoľnostizvracania – horčík tieto stavy zmierňuje.

Magnézium priaznivo pôsobí aj ako prevencia potratu. Pri liečbe mužskej neplodnosti bol dokázaný nárast pohyblivosti spermií, ak muži pravidelne užívali magnézium. Odporúčaná denná dávka magnézia u ženy je 320 mg. Počas tehotenstva sa odporúča zvýšenie dávky na 400 mg denne.

Zinok

Zinok je dôležitý minerál v procese dozrievania vajíčok u žien a spermií u mužov. Predovšetkým u mužov sa potvrdilo zlepšenie produkcie spermií, aj ich pohyblivosti, pokiaľ pravidelne užívali zinok. Minerál navyše chráni spermie pred voľnými radikálmi, aby nepoškodzovali kvalitu spermií.

Aj ženy môžu profitovať z pravidelného užívania zinku, keďže zlepšuje správnu produkciu estrogénov a progestrogénov (zabezpečujú správne fungovanie cyklu). Ak budete zinok užívať počas tehotenstva, minimalizujete riziko potratu, predčasného odlúčenie placenty a pod.

Denný príjem zinku: 10 mg. Tehotné a dojčiace ženy: až 25 mg. Prírodné zdroje zinku: hovädzie mäso, mliečne výrobky (hlavne syry), vajíčkacelozrnné pečivo.

liečba neplodnosti zinok selén
Zdroj foto: Shutterstock.com

Selén

Selén je vďaka svojim antioxidačným schopnostiam dôležitý v prevencii väčšiny ochorení – od srdcových porúch, až po rakovinu. Svoje opodstatnenie má však aj pri liečbe neplodnosti. Výskumy Austrálskej univerzity Adelaide dokázali, že selén eliminuje nebezpečné voľné radikály, a telo tak dokáže efektívnejšie vybudovať optimálne podmienky pre vznik a dozretie vajíčka.

Selén chráni plod pred potratom, ale aj rôznymi vývojovými ochoreniami a poruchami. Prekvapivé je zistenie, že váha novorodencov u žien, ktoré trpeli nedostatkom selénu, bola nižšia, ako u matiek s dostatkom tohto minerálu. U mužov je nedostatok selénu zas spojený so zlou kvalitou spermií.

Rôzne štúdie dokázali, že priemerné hodnoty selénu u obyvateľov Európy ležia pod odporúčanými hodnotami, preto by sme si ho mali pravidelne dopĺňať stravou. Najlepším zdrojom selénu sú para orechy. Už 3 para orechy dokážu pokryť dennú potrebu selénu.

Vápnik

S nedostatkom tohto minerálu sa stretávame hlavne v rozvinutých krajinách. Rôzne výskumy potvrdili, že ľudia, ktorí žili v dobe kamennej, prijímali denne 3 – 5x viac vápnika ako my. Dnes máme len asi 60 % odporúčaného denného príjmu.

Vápnik priamo zodpovedá za dozrievanie oplodneného vajíčkarast plodu. U mužov zlepšuje pohyblivosť spermií, čím zvyšuje šance na oplodnenie vajíčka. Vápnik je mimoriadne dôležitý hlavne v prvých týždňoch tehotenstva, keď zabezpečuje správny rast a primeranú zrelosť plodu, chráni pred potratom a predčasným pôrodom. Minerál pôsobí preventívne aj proti zvýšenému krvnému tlaku v tehotenstve.

Odporúčaná denná dávka vápnika u tehotných žien je 1500 mg, počas dojčenia až 2000 mg. Prirodzenými zdrojmi vápnika sú: mliečne výrobky, ryby, niektoré minerálne vody, orechy, sušené marhule, rôzna zelenina (brokolica, špenát, biela fazuľa).

príznaky neplodnosti u žien
Zdroj foto: Shutterstock.com

Dôležité upozornenie!

Pitie kávy je spájané s odbúravaním vápnika v tele, preto by sme ju mali počas tehotenstva obmedziť, prípadne sa jej celkom zriecť. Naopak, lepšiemu vstrebávaniu vápnika napomáha magnéziumvitamín D.

Vitamíny a plodnosť

 • Vitamíny B – predovšetkým vitamíny B5, B3 a kyselina listová – sú nevyhnutné pre produkciu hormónu FSG, ako aj hormónov estrogénprogestrogén. Vitamín B6 reguluje rovnováhu medzi estrogénmi a progestrónmi, čiastočne sa podieľa aj na dozrievaní vajíčok (spolu s betakaroténom, vitamínmi C a E). Vitamíny skupiny B posilňujú životaschopnosť mužských spermií.
 • Kyselina listová – stará sa o zdravý vývoju plodu, predovšetkým počas veľmi skorého štádia tehotenstva. Preto sa odporúča, aby ste ju začali konzumovať už 3 mesiace pred plánovaným otehotnením. Nedostatok kyseliny listovej môže spôsobiť poškodenia plodu, hlavne poruchu Spina bifida (rázštep chrbtice).
 • Vitamín E – je zodpovedný za uhniezdenie oplodneného vajíčka v maternici. U mužov (spolu s vitamínom C, B12, selénom a zinkom) zabezpečuje správnu produkciu testosterónu a dobrú kvalitu spermií. Lepšiemu vstrebávaniu vitamínu E napomáha selén.
 • Vitamín C – podporuje vstrebávanie kyseliny listovej.
 • Vitamín D – získavame ho najmä zo slnečného žiarenia, preto nám v zimných mesiacoch chýba. Existujú viaceré štúdie, ktoré dokazujú prepojenie medzi poruchami plodnosti (napr. endometrióza, syndróm polycystických vaječníkov, zlá kvalita spermií) a nedostatkom vitamínu D.
 • Vitamín A – spolu s vitamínmi C a E chráni telo pred voľnými radikálmi, zároveň podporuje rast buniek. Avšak pozor! Príliš veľké množstvo vitamínu A počas tehotenstva môže spôsobiť poruchy plodu. Tehotné ženy by nemali konzumovať niektoré potraviny (napríklad pečienku), ani užívať tabletky vitamínu A.
liečba neplodnosti materská kašička
Zdroj foto: Shutterstock.com

Čo by mali jesť páry, ktoré sa snažia o otehotnenie?

Najlepšou radou je zdravé a vyvážené stravovanie! Strava by mala byť bohatá na ovocie, zeleninu, mäso (hlavne hovädzie – kvôli obsahu železa) a mliečne výrobky. Spomedzi takzvaných „zázračných“ potravín, ktoré obsahujú hneď niekoľko zložiek podporujúcich plodnosti, vyberáme tie najsľubnejšie.

Narátali sme ich 21:

 1. Mrkva – je bohatým zdrojom vitamínov A, K, C, B6 a betakaroténu, ktorý dokázateľne zlepšuje životaschopnosť spermií. Mrkva obsahuje aj vápnik, draslík a karotenoidy, ktoré chránia telo pred voľnými radikálmi.
 2. Brokolica – obsahuje glukosinolát, dôležitý pre rovnováhu medzi estrogénom a progestrogénom. Brokolica pôsobí antioxidačne a má v sebe veľa kyseliny listovej.
 3. Avokádo – bohaté na vitamíny, minerály, proteíny a karbohydráty. Najmä vitamín E je označovaný za vitamín plodnosti, keďže napomáha zahniezdeniu oplodneného vajíčka. Aj avokádo je dobrým zdrojom kyseliny listovej.
 4. Orechy – už spomenuté para orechy sú zdrojom selénu. Vlašské orechy (ako aj iné druhy orechov) sú zdrojom zinku, proteínov a vitamínu E. Orechy sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny (DHA, ALA, EPA).
 5. Pohánka – obsahuje vysoké množstvo vitamínu B a magnézium.
 6. Vajíčka – obsahujú tuky (potrebné na produkciu estrogénu a progesterónu). Vajcia sú bohaté na vitamín B, D, kyselinu listovú, cholín a selén.
 7. Sušené rajčiny – obsahujú látku lycopén, ktorá zlepšuje kvalitu spermií.
 8. Zelený čaj – na rozdiel od čierneho čaju, má omnoho nižší podiel kofeínu. Zelený čaj je silný antioxidant.
 9. Tekvicové jadrá – obsahujú vysoké množstvo zinku, omega-3 a omega-6 tukov.
 10. Jahňacie mäso – je zdrojom vitamínu B, selénu a zinku.
 11. Mlieko – obsahuje vysoké množstvo kalciafosforu, dôležitých na tvorbu kostí u plodu.
 12. Reďkovka – pôsobí blahodarne na hormonálnu rovnováhu, zaisťuje správnu produkciu estrogénu a progestrogénu. Reďkovka je bohatá na vápnik a kyselinu listovú.
 13. Červená repa – obsahuje karotenoidy a kyselinu listovú. Pravidelná konzumácia červenej repy zlepšuje kvalitu výstelky maternice.
 14. Citrón – zabezpečuje správnu rovnováhu kyslosti a zásaditosti v organizme, a tým vytvára optimálne podmienky pre prežitie spermií v tele ženy. Vďaka vysokému množstvu vitamínu C chráni vajíčka aj spermie pred škodlivými látkami.
 15. Karfiol – bohatý zdroj chioínu, ktorý je dôležitý pre rozvoj mozgu dieťaťa; karfiol je dobrou prevenciou genetických defektov u plodu.
 16. Zelená špargľa – bohatá na kyselinu listovú.
 17. Banán – obsahuje vitamín B6, zodpovedný za hormonálnu reguláciu a zdravý vývoj spermií a vajíčok.
 18. Granátové jablko – je zdrojom vitamínov C a K, obsahuje kyselinu listovú. V starovekej Perzii bolo granátové jabĺčko považované za symbol plodnosti.
 19. Kokosový olej – napomáha hormonálnej rovnováhe, odstraňuje poruchy ovulácie, ktoré vznikajú kvôli nadbytku estrogénu, či pri riešení anovulačných cyklov. Kokosový olej je prospešný počas obdobia dojčenia.
 20. Želé royal – takzvaná materská kašička, produkovaná včelami pre budúcu včeliu kráľovnú. Kašička je mimoriadne bohatá na vitamíny A, B (vrátane kyseliny listovej), C, D a E. Obsahuje tiež veľké množstvo železa a vápnika. Želé royal celkovo pomáha pri dosahovaní hormonálnej rovnováhy.
 21. Ovsené vločky – prírodný zdroj vitamínu B.
asistovaná reprodukcia
Zdroj foto: Shutterstock.com

Umelé oplodnenie je naozaj posledná možnosť

Aj keď v súčasnosti čelíme problému neplodnosti vo väčšej miere, ako to bolo v minulosti, poznatky o vitamínoch, minerálov a prírodných liekoch sú dostupné aj ľuďom bez medicínskeho vzdelania. Vedomá príprava na tehotenstvo je prvou kapitolou zodpovedného rodičovstva, čo platí rovnako pre ženy aj mužov.

Preto obaja upravte svoju životosprávu najmenej 6 mesiacov pre plánovaným otehotnením, veď mnohé páry, ktorým sa dlho nedarilo, splodili potomka len vďaka pestrejšej strave, zvýšenému príjmu minerálov a vitamínov, či stáročiami osvedčeným bylinkám.

Union zdravotná poisťovňa v rámci programu Union family prispieva na rôzne vyšetrenia, ktoré dokážu odhaliť príčiny neplodnosti.

Zdroje:

Jedna odpoveď na “Liečba neplodnosti: Vyskúšali ste už všetky bylinky a vitamíny?

Pridaj komentár