Svrbenie tela: Môže to byť alergia, psychika, ale aj vážnejšia choroba

Svrbenie tela.

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Pretrvávajúce svrbenie tela je rovnako nepríjemné ako opakujúca sa bolesť. Neviete sa kvôli tomu na nič sústrediť, ste čoraz nervóznejší.

Ak napriek zmenám v starostlivosti o pokožku neprichádza k úľave, musíte čo najskôr zájsť k lekárovi.

Prečo nás svrbí koža?

Ktoré choroby sa takto prejavujú?

Najčastejšie príčiny svrbenia tela

Ľudia väčšinou pátrajú po zdravotných príčinách svrbenia pokožky, ale ešte predtým by sa mali zamyslieť nad akoukoľvek zmenou, ktorú urobili v poslednom čase.

Niekedy sa za tým skrýva nová kozmetika, prací prostriedok, nové oblečenie z nevhodného materiálu, alebo ste zaradili do jedálnička nejakú novú potravinu.

Najprv sa zamyslite nad týmito dôvodmi, prípadne na istý čas vyraďte „podozrivú vec“. Ak dôjde k úľave, problém bol iba na tejto úrovni.

Vyrážky, ktoré svrbia

Keď pokožka svrbí, veľmi často sa na nej objavujú drobné vyrážky. Tie môžu byť zároveň hlavným dôvodom podráždenia. Vyrážky spôsobuje napríklad alergická reakcia, alebo mechanické podráždenie oblečením.

Telo takto reaguje aj na poštípanie hmyzom, či kontakt s niektorými rastlinami, ako napríklad žihľava. Svrbením sa prejavujú aj kožné choroby, ako ekzém, psoriáza alebo svrab.

Rôzne druhy alergií

Svrbenie pokožky sa objavuje pri rôznych alergiách. Najčastejšie ide o kožné problémy, ktoré nastanú po použití nevhodnej kozmetiky. Pokiaľ tento stav pretrváva, môžete mať alergiu na nikel, ktorý sa v malom množstve nachádza vo väčšine prípravkov.

V teplejších mesiacoch sa svrbením pokožky ozýva aj alergia na peľ. V kritickom čase nás svrbia nielen oči, ale celá tvár. Prejavuje sa to napríklad vyrážkami, opuchmi, či ekzémom.

Svrbenie tela a kože po jedle

Potravinová alergia sa prejavuje najmä tráviacimi problémami a opuchmi sliznice, no tiež svrbením pokožky. To sa stáva najmä pri intolerancii na lepok alebo mlieko. Sledujte, či takáto reakcia nastáva vždy len po určitom type potravín.

Konzumáciou nevhodného jedla si môžeme zhoršiť napríklad ekzém. Pri tomto ochorení sa musíme vyhýbať koreninám, kyslým potravinám, citrusovému ovociu a čokoláde.

svrbenie tela alergia
Zdroj foto: AdobeStock.com

Svrbenie tela po pobyte na slnku

V ostatných rokoch lekári zaznamenávajú zvýšené počty ľudí s alergiou na slnko. Mnohým sa to stáva len po prvom opaľovaní, keď je zrazu pleť posiata drobnými vyrážkami, ktoré veľmi svrbia.

Niektorí ľudia tým trpia počas celého leta, keď sa to navyše spája aj s opuchmi, či vytváraním suchých mapiek, ako pri ekzéme.

V tom prípade by ste sa mali chrániť špeciálnymi prípravkami na opaľovanie. Vyhýbať by sa mali aj priamemu slnečnému žiareniu, hlavne okolo obeda.

Svrbenie tela v tehotenstve

Za svrbením tela hľadajme aj hormonálne zmeny. V tehotenstve prechádza ženské telo veľkými zmenami, čo poznačí kvalitu pleti. Najmä v prvom trimestri dochádza k jej podráždeniu, keď je začervenaná a veľmi suchá.

Z tohto dôvodu sa odporúča, aby ste používali prírodnú alebo detskú kozmetiku, ktorá nie je parfumovaná a prifarbovaná. Vaša pleť nebude taká podráždená, zmierni sa aj „šteklivý“ pocit.

Svrbenie ako príznak tehotenstva

K prvým príznakom tehotenstva patrí aj svrbenie pokožky. Opäť je to spôsobené hormonálnymi zmenami v tele. Žena má podobné ťažkosti ako pred menštruáciou, môžu ju svrbieť prsia v oblasti bradaviek, či okolo pupka. Koža je v týchto miestach červená, napnutá, môžu sa vytvoriť drobné vyrážky.

Svrbenie a mykóza

Kvasinkové infekcie sú veľmi častou príčinou svrbenia tela. Mykóza sa objavuje najmä na nechtoch a vo vlasoch, ale aj v intímnych partiách. Toto kvasinkové ochorenie sa lieči lokálnymi antimykotikami, ktoré zároveň uľavujú podráždenej pokožke.

Svrbenie tela po kúpaní

Toto sa deje hlavne u ľudí s citlivou a veľmi suchou pokožkou. Hlavnou chybou je, že sa sprchujú alebo kúpu v horúcej vode, čo vyvolá ešte väčšie napätie – krátko po večernej hygiene sa „musia“ škriabať. Preto by sa mali umývať len v mierne teplej vode, a hneď potom natrieť neparfumovaným telovým krémom.

Ak pociťujete svrbenie tela po každom kúpaní, zvážte alergiu na používanú kozmetiku. Dá sa to vypozorovať pomerne jednoducho. Problémom je niekedy aj chlór vo vode, čo sa už rieši ťažšie, pokiaľ inú vodu na umývanie nemáme.

Svrbenie tela v posteli

Niektorí ľudia nemajú celý deň žiadne problémy, a svrbenie sa ozve až v posteli. Najčastejším dôvodom je látka, z ktorej sú ušité posteľné obliečky, alebo prací prostriedok, v ktorom ste ich prali. Dbajte aj na kvalitu pyžama, aby bolo z čistej bavlny a zo vzdušného materiálu.

Ďalšou komplikáciou môže byť stres. Keď sa konečne zastavíte, telo naň oneskorene zareaguje, a vy sa neustále škriabete. Skontrolujte tiež matrac, môžu sa v ňom nachádzať ploštice. Tie vychádzajú von iba v tme. Po ich útoku môže dôjsť až k opuchom pokožky.

svrbenie tela zo stresu
Zdroj foto: AdobeStock.com

Svrbenie zo stresu

Človek reaguje na stres rôznymi spôsobmi. Svrbenie pokožky je niekedy podvedomým konaním, teda si to ani nemusíme uvedomovať. Najčastejšie sa škriabeme na hlave, čím sa čiastočne upokojíme. U niekoho je to až zlozvyk, ktorého sa nezbaví, kým nevyrieši príčinu napätia.

Svrbenie a zhoršená psychika

Svrbenie pokožky sa dostavuje aj v čase psychických problémov. Opäť môžeme konať podvedome – budeme sa vytrvalo, až zúrivo škriabať. To nás na chvíľu upokojí, pretože odvedieme pozornosť od skutočného dôvodu. Takto si však môžeme „vyrobiť“ rany, ktoré sa hoja dlhšie. V tomto prípade už ide o sebapoškodzovanie.

Svrbenie a problémy s pečeňou

Keď má pokožka žltý nádych, signalizuje to problémy s pečeňou, alebo upchávanie žlčových ciest. No toto je až neskorší signál – ešte predtým sa pečeň ohlási prostredníctvom podráždenej pleti. Tá nepríjemne svrbí, je sčervenaná, citlivo reaguje na akékoľvek vonkajšie podnety, na viacerých miestach môže byť zapálená.

Pokiaľ tento problém pretrváva dlhodobo, lekár by vám mal urobiť pečeňové testy. Zvýšená hladina bilirubínu totiž prináša nežiaduce kožné reakcie. Môže ísť iba o podráždenie, ktoré sa dá napraviť diétou, ale aj prejav vážnejšej choroby, ako rakovina, cirhóza, cysta alebo žltačka.

Svrbenie tela a štítna žľaza

Zlá kvalita pleti je jedným zo symptómov nefungujúcej štítnej žľazy. Objavuje sa najmä pri jej nadmernej činnosti (hypertyreóze). Máme pocit napätia, pokožka nás svrbí, vznikajú suché mapky, na ktorých sa potom vytvárajú šupinky. Zároveň sa zhoršuje kvalita nechtov a vlasov, ktoré sa viac lámu a pôsobia mdlo.

Svrbenie tela a cukrovka

Nadmerná hladina cukru v krvi sa často prejaví svrbením pokožky. Zapríčiňuje je to samotná cukrovka, alebo užívanie inzulínu. Niektorí pacienti majú alergiu na konzervačné látky, ktoré sa nachádzajú v inzulínových injekciách. Diabetici sú zároveň náchylnejší na rôzne infekcie, čo zhoršuje stav pokožky a zvyšuje jej citlivosť.

Modriny, ktoré svrbia

Vážnym stavom je svrbenie kože, ku ktorému sa samovoľne pridávajú modriny. Tie môžu vznikať z dvoch príčin – prvou je ochorenie pečene, druhou akútna leukémia. Tá sa prejavuje aj opuchmi kože. Modriny, ktoré sa zjavia „z ničoho nič“, netreba podceňovať – čo najskôr by ste mali zájsť za lekárom.

Svrbenie materského znamienka

Veľmi obozretní buďte pri svrbení materského znamienka. Pokiaľ ide iba o náhodné podráždenie, samo ustúpi do pár dní, a viac sa už nezopakuje. No keď sa tento problém objaví viackrát, navštívte čo najskôr kožného lekára. Ten vašu pokožku vyšetrí a zistí, či nemôže ísť o onkologické ochorenie.

Zdroje:

  • https://chttps://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/guide/why-so-itchy#1
  • https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/itchy-skin/symptoms-causes/syc-20355006
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4439832/
  • https://www.healthline.com/health/anxiety/anxiety-and-itching
  • https://www.babycentre.co.uk/a536367/itchy-skin-during-pregnancy
  • https://www.aad.org/public/diseases/itchy-skin/skin-itches-uncontrollably
  • https://www.health.harvard.edu/a_to_z/sun-allergy-photosensitivity-a-to-z
  • https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/food-allergies#1
  • cukrovka.org/komplikacie/svrbenie-tela-pri-cukrovke/

Pridaj komentár