Click here!

Palina: Kedy vám táto liečivá bylina pomôže a kedy už je jedom?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Palina pravá (Artemisia absinthium) je trváca bylina, ktorá sa každoročne rozrastá. Po tisícročia je známa ako liečivá rastlina, ale na druhej strane aj ako jed. Latinský názov paliny vyplýva z jej historického použitia – naši prapredkovia ju používali ako silnú zbraň proti parazitom. Esenciálny olej z paliny sa používa na pomoc pri trávení, proti bolesti a na zmiernenie opuchov. Palina je známa aj pod názvom absint alebo zelený zázvor. Prečo s ňou treba opatrne?

Aké má palina pravá účinky?
Čo vieme o paline z lekárskych a vedeckých výskumov?
Ako dávkovať prípravky z paliny?
Na aké vedľajšie účinky si dať pozor?
Kedy palina vyslovene škodí?

Pri akých ochoreniach môže byť palina prospešná?

I keď výskumy zamerané na vplyv paliny na ľudské zdravie stále pokračujú, už doterajšie výsledky prinášajú viacero dôležitých informácií.

Palina a Crohnova choroba

Crohnova choroba je zápalové ochorenie tráviaceho systému. Symptómy zahŕňajú intenzívnu bolesť brucha, hnačku a únavu. Jedna menšia štúdia ukázala, že pacienti, ktorí dostávali 750 miligramov sušenej paliny trikrát denne počas šiestich týždňov popri bežnej liečbe, mali menej nepríjemných príznakov ochorenia ako kontrolná skupina. A nielen to, mali tiež dokázateľne lepšiu náladu, čo je pri tomto ochorení veľmi dobrou správou, pretože neraz súvisí s depresiami a pocitom menejcennosti.

Pacienti užívajúci palinu nepotrebovali ani toľko steroidov, ktoré sa bežne používajú na liečbu ochorenia.

Palina proti parazitom

Mrľa ľudská, hlísta a pásomnica sú parazity, s ktorými sa stretávame najmä v detskom veku. Infikujú črevá a spôsobujú zdravotné problémy, nielen s trávením. Ukázalo sa, že niektoré zlúčeniny obsiahnuté v paline sú účinné proti parazitom. Väčšina výskumov o použití paliny ako antiparazitika je založená na výsledkoch štúdií na zvieratách, a teda u ľudí to nemusí fungovať presne rovnako. Na druhej strane história potvrdzuje účinnosť paliny proti parazitom, i keď je to určite individuálne.

Z paliny sa dá pripraviť nielen čaj, ale tiež tinktúra alebo olej. Využívajú sa v potravinárstve, v medicíne, v homeopatii a v kozmetológii.                                        Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Palina a problémy s trávením

Kto by nepoznal nepríjemné príznaky, ako sú plynatosť, nadúvanie, pálenie záhy, bolesť žalúdka, zápcha či hnačka… Výskum ukazuje, že palina môže pomôcť pri trávení a zmierniť kŕče v črevách a v žalúdku.

Taktiež podporuje chuť do jedla a tvorbu slín, tráviacich enzýmov a bielkovín, ktoré pomáhajú s metabolizmom.

Palina proti bolesti

Ďalším prospešným účinkom paliny je jej vplyv proti bolesti a na zmierenie opuchov. Je to vďaka obsahu antioxidantov, ktoré chránia bunky pred oxidačným stresom.

Palina a artritída, podpora imunity

Vieme, že zápal v organizme súvisí s mnohými dlhodobými ochoreniami vrátane akútnej a chronickej bolesti a zníženej funkcie imunity. V týchto prípadoch je prospešný artemisinín, zlúčenina prirodzene sa nachádzajúca v paline. Funguje tak, že zabraňuje telu vytvárať cytokíny – druh proteínu, ktorý spôsobuje zápal.

Palinu si pochvaľujú aj ľudia s reumatoidnou artritídou. Štúdia so 180 účastníkmi sledovala rozdiely medzi tými, ktorí dostávali výťažok z paliny, a tými, ktorí dostávali placebo, počas 12 týždňov. Pacienti, ktorí užívali palinu, uvádzali výraznú úľavu od bolesti kĺbov. Navyše palina bola vyhodnotená ako bezpečnejšia v porovnaní s niektorými bežnými liekmi používanými na liečbu tohto stavu.

Je palina bezpečná? Kedy áno a kedy už nie?

Prípravky z paliny užívané podľa odporúčania sú pre dospelých relatívne bezpečné, ale len na krátkodobé užívanie od dvoch do štyroch týždňov. Ak ich potrebujete užívať dlhšie, je potrebné znížiť dávky, ale ani tak tieto prípravky neužívať viac ako 10 týždňov.

Nebezpečná forma paliny sa skrývaj aj v kombinácii s alkoholom a ďalšími látkami v silnom zelenom nápoji nazvanom absint. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Pozor na neupravenú palinu

Nespracovaná, respektíve neodborne spracovaná palina obsahuje chemickú zlúčeninu nazývanú tujón, ktorá je toxická, dokonca aj v malých množstvách. Preto pri prípravkoch, ktoré obsahujú palinu, treba byť skutočne opatrní a ich užívanie prekonzultovať s lekárom. Produkty z paliny by mali obsahovať menej ako 5 ppm tujónu v jednej dávke.

Vedľajšie účinky paliny (tujónu):

 • problémy so spánkom,
 • zvracanie,
 • nevoľnosť,
 • závraty,
 • halucinácie,
 • potreba neustáleho pohybu,
 • záchvaty.

Kto by nemal užívať prípravky s obsahom paliny?

Keďže palina obsahuje zložky, ktoré môžu spôsobiť toxické účinky, je potrebné sa jej pri niektorých vyhýbať.

Palinu a výrobky z nej neužívajte v týchto prípadoch:

 • tehotenstvo, dojčenie: štúdie na zvieratách ukazujú, že palina môže spôsobiť potrat,
 • epilepsia alebo iná záchvatová porucha: tujón spôsobuje záchvaty, palina tiež znižuje účinky niektorých liekov proti záchvatom,
 • ochorenia srdca: ak užívate warfarín alebo iné lieky na riedenie krvi, palina môže spôsobiť krvácanie tráviaceho traktu,
 • ochorenia obličiek: palina je toxická pre obličky a môže viesť až k zlyhaniu obličiek,
 • alergie: palina je súčasťou čeľade astrovité, ak máte alergiu na čokoľvek z tejto skupiny, napríklad ambróziu alebo nechtík, vyhýbajte sa aj paline.

Palina nie je bezpečná pre deti a adolescentov.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Dávkovanie a príprava paliny

Vo všeobecnosti neexistujú žiadne špecifické pokyny, podľa ktorých by ste si mali palinu ako liečivú bylinku dávkovať. Ak si vyberiete doplnok výživy z lekárne (určite nenakupujte naslepo z internetu alebo od neovereného zdroja), dodržiavate odporúčanú dávku uvedenú na etikete produktov.

Najviac ľudí užíva palinu vo forme čaju (vyhľadávané ako palina čaj). Na prípravu čaju z paliny používajte iba sušené listy, nie čerstvé. Extrakt z paliny sa používa vnútorne podľa prísnych pravidiel alebo na pokožku ako esenciálny olej.

Ako pripraviť čaj z paliny?

Polovicu čajovej lyžičky až jednu celú lyžičku sušených listov paliny zalejte 250 ml vriacej vody. Nechajte pôsobiť 5 až 10 minút – myslite na to, že čím dlhšie sa lúhuje, tým bude chuť čaju horkejšia.

Na zlepšenie chuti môžete pridať mätu piepornú, med alebo citrónovú šťavu.

Okrem paliny pravej sú známe aj ďalšie druhy – palina ročná, palina dračia. Palina dračia sa používa tiež ako bylinka a ako prírodné anestetikum, palina ročná podobne ako palina pravá.

Zdroje:

https://www.rxlist.com/wormwood/supplements.htm

https://www.healthline.com/nutrition/what-is-wormwood

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0944711309002682?via%3Dihub

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378874110000474?via%3Dihub

https://ijbms.mums.ac.ir/article_10461.html

https://www.cambridge.org/core/journals/journal-of-helminthology/article/therapeutic-efficacy-of-artemisia-absinthium-against-hymenolepis-nana-in-vitro-and-in-vivo-studies-in-comparison-with-the-anthelmintic-praziquantel/D5D84BB8E7A01A7CE1D952A7F1C2B398

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378874114003298?via%3Dihub

https://www.hindawi.com/journals/ecam/2015/670504/

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378874114003298?via%3Dihub

https://www.hindawi.com/journals/ecam/2015/670504/

https://www.degruyter.com/document/doi/10.1515/dmdi-2013-0021/html

https://www.degruyter.com/document/doi/10.1515/dmdi-2013-0021/html

Pridaj komentár