Tenké črevo: Aká je jeho funkcia? Kedy nám narobí problémy?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Tenké črevo zohráva v našom tele dôležitú úlohu.

Bez neho by naše trávenie jednoducho nefungovalo.

Od tenkého čreva závisí aj sila imunitného systému.

Na čo nám slúži tenké črevo?

Čo sa stane, keď prestane fungovať?

Tenké črevo a jeho funkcia

Tenké črevo (lat. intestinum tenue) je najdlhšou časťou tráviacej ústavy. Spája žalúdokhrubým črevom. V čreve prebiehajú dôležité procesy – trávenie potravy a vstrebávanie živín. Inými slovami, tenké črevo premieňa jedlo na energiu.

Aby sa však potrava mohla vôbec posúvať tráviacim traktom nadol, tenké črevo musí vykonávať peristaltické pohyby.

Zvieraním a uvoľňovaním svalstva sa nestrávená potrava presúva a zmiešava s tráviacimi šťavami, prechádza slepým črevom, až končí v hrubom čreve.

Tenké črevo a anatómia

Tenké črevo je široké v priemere 3 – 4 centimetre a dlhé približne 35 metrov (po smrti môže dokonca dosiahnuť okolo 7 metrov). Stena tenkého čreva sa skladá z/zo:

  • svaloviny,
  • sliznice,
  • podslizničného tkaniva,
  • podslizničnej blany.

Sliznica je tvorená špeciálnymi výbežkami – tzv. klkmi, ktoré zväčšujú vnútorný povrch čreva až 400-násobne (asi na 2000 m2). Tieto výbežky zabezpečujú vstrebávanie vitamínov a minerálov do krvného obehu.

Tenké črevo delíme na 3 časti. Hneď za žalúdkom je dvanástnik (lat. duodenum), do ktorého vyúsťuje pankreasžlčník. Dvanástnik pripomína tvarom zahnutú podkovu, ktorá nepresahuje 30 cm.

V dvanástniku sa prijatá potrava stretáva so žlčou zo žlčníka a tráviacimi šťavami z pankreasu, čím sa jedlo chemicky štiepi. Aj napriek tomu, že dvanástnik je najkratšounajmenej pohyblivou časťou tenkého čreva, vstrebávanie živín sa začína už na tomto úseku.

Najväčšiu absorpciu zabezpečuje úsek za dvanástnikom – lačník (lat. jejunum). Jeho názov je odvodený od toho, že po smrti človeka je takmer vždy prázdny. Lačník je prepojený s bedrovníkom (lat. ileum), najdlhším úsekom tenkého čreva.

Tenké-črevo-anatómia
Zdroj foto: AdobeStock.com

Nefunkčné tenké črevo

Že niečo nie je v poriadku, nám prezradia vážnejšie tráviace ťažkosti. Zvlášť nepríjemné je to vtedy, keď naše črevá akoby prestávajú pracovať. Výsledkom je zápcha, keď sa stolica v črevách nehýbe – nemôžeme sa vyprázdniť.

Pokiaľ ide o sporadickú zápchu, napríklad kvôli nevhodnej strave, nič hrozné sa nedeje. Musíme si dať pozor, aby tieto problémy neprerástli do chronického stavu. Na ojedinelé zápchy môžete použiť prírodné preháňadlo.

Syndróm lenivého čreva

U niekoho sa zápcha opakuje kvôli tzv. syndrómu lenivého čreva. Ten postihuje tenké aj hrubé črevo. Najčastejšie sa to deje u mladých dievčat. Príčina tkvie v oslabených pohyboch svalov, ktoré majú posúvať potravu cez tráviaci trakt.

Tieto ťažkosti obvykle vyrieši:

  • pravidelný šport,
  • vláknina v strave,
  • dostatočný príjem vody.
nefunkčné-tenké-črevo
Zdroj foto: AdobeStock.com

Zápal tenkého čreva – prejavy

Tak ako v iných častiach organizmu, aj v črevách sa môžu objavovať zápaly. Tie sú odpoveďou nášho imunitného systému na rôzne škodlivé vplyvy, ako napríklad baktérie, vírusy, parazity či chlamýdie.

Niektoré zápalové ochorenia, ako vírusová gastroenteritída, cholera alebo salmonelóza, sú sprevádzané hnačkami, vracanímteplotami. Inou skupinou sú neinfekčné zápaly, kde nie je známa príčina. Poznáme ich pod skratkou IBD.

Najčastejšie ide o Crohnovu chorobu, ktorá postihuje akúkoľvek časť tráviaceho traktu, no najmä tenké črevo. Ide o chronické zápalové ochorenie, kde sa striedajú fázy pokojazápalu. Trápi predovšetkým mladých ľudí do 35 rokov.

Keďže Crohnova choroba sa prejavuje podobne ako potravinové alergie – nafukovaním, hnačkami, bolesťami v brucha, môže trvať roky, kým vám ju diagnostikujú. Prečo choroba vznikne, nie je zatiaľ úplne jasné. Odborníci predpokladajú, že „na vine“ je zle fungujúci imunitný systém človeka.

K ďalšími príznakom Crohnovej choroby patrí:

Ulcerózna kolitída patrí taktiež k IBD ochoreniam. Vyskytuje sa však výlučne v hrubom čreve.

Celiakia

Čoraz častejšie sa v súvislosti s tenkým črevom spomína aj iné autoimunitné zápalové ochorenie – celiakia. Ide o neznášanlivosť na lepok. Diagnózu tu stanovuje alergiológ. Liečba spočíva v úprave stravovania, hlavne odstránení lepku.

Histamín

Histamín je látka, ktorá prirodzene vzniká v našom tele. Rozklad jeho nadbytočného množstva zabezpečuje enzým diamínoxidáza (DAO), ktorý sa vytvára práve v tenkom čreve. Ak je však produkcia enzýmu z nejakého dôvodu nízka, histamín začína robiť problémy, až môže dôjsť k histamínovej intolerancii.

Tieto ťažkosti nastúpia v akomkoľvek veku, pričom najčastejším spúšťačom je nadmerný potravín s vysokým obsahom histamínu – napríklad paradajok, kvasenej kapusty či zrelého syra. Prejavy pripomínajú potravinové alergie:

  • nafukovanie,
  • bolesť brucha,
  • hnačka,
  • opúchanie viečok.

Histamínovú intoleranciu diagnostikuje gastroenterológ alebo alergiológ.

Tenké črevo a rakovina

Šanca, že dostanete rakovinu tenkého čreva, nie je veľká. Lekári sa s tým stretávajú výnimočne. Riziko rakoviny zvyšujú zmutované gény v rodine, celiakia, ako aj oslabený imunitný systém. Toto sú 3 hlavné príznaky rakoviny tenkého čreva:

  • bolesť v brušnej oblasti,
  • krv v stolici,
  • výrazný úbytok na hmotnosti.

Vyšetrenie tenkého čreva

Dnes sa používa niekoľko metód. Lekár vás môže poslať na ultrazvuk brucha, čo sa však nedá vykonať vždy – veľa totiž závisí od váhy človeka, resp. či trpí plynatosťou. Prehľad o tenkom čreve lekár získa aj pri RTG brušnej dutiny (s podaním kontrastnej látky).

V prípade tráviacich problémoch, sa vykonáva kolonoskopia. Pri tejto metóde vám do konečníka zavedú kameru. Toto vyšetrenie je primárne zamerané na hrubé črevo, no lekár takto dokáže skontrolovať aj časť tenkého.

Dvanástnik je zase dobre viditeľný pri gastroskopii, keď vám gastroenterológ zavádza tenkú hadičku so sondou do pažeráka, aby skontroloval žalúdok a úvodný úsek tenkého čreva. Pri inej metóde vám zavedú kontrastnú látku priamo do tenkého čreva.

Pri diagnostikovaní tumorov, Crohnovej choroby či celiakie, sa v posledných rokoch využíva CT enterografia. Robí sa nalačno, opäť s použitím kontrastnej látky. CT vyšetrenie odhalí aj okultné gastrointestinálne krvácanie, či spomínanú ulceróznu kolitídu.

Ďalšou metódou je magnetická rezonancia (MR), ktorá na rozdiel od RGT a CT nevyužíva ionizujúce žiarenie. O tom, ktorú metódu lekár zvolí, rozhoduje váš stav. Spomenuté postupy sa niekedy aj dopĺňajú, čo pomáha lekárovi v presnejšej diagnostike.

vyšetrenie-tenkého-čreva
Zdroj foto: AdobeStock.com

Tenké črevo a imunita

Ako už bolo spomenuté na začiatku, tenké črevo významne zasahuje do našej imunity. Práve v tráviacom trakte sa nachádza podstatná časť imunitného systému, ktorý môžeme prirovnať k akejsi ochrannej bráne. Táto brána nás chráni pred rôznymi škodlivými vplyvmi a chorobami.

Pre imunitu má veľký význam tzv. lymfatický systém. Možno neviete, ale lymfatické uzliny máme nielen v krku, podpazuší, či na slabinách, ale aj v brušnej dutine. Lymfatické uzliny pracujú ako filter. Zabraňujú prenikaniu cudzorodých mikroorganizmov a škodlivých látok do tela.

Predpokladom zdravého tráviaceho ústrojenstva je prirodzená črevná mikroflóra, s vyváženým množstvom rozličných baktérií. Prospešné baktérie sú oslabené napríklad kvôli užívaniu antibiotík, stresu, či celkovo zlej životospráve.

Tenké črevo a psychika

Naša psychika sa dokáže „škaredo“ pohrať nielen s mozgomnervami, ale aj s trávením. Keď sme vynervovaní, dostavia sa hnačky, či naopak – zápchy, alebo kŕče v bruchu. Lekári upozorňujú aj na črevnú hyperaktivitu, keď je peristaltický pohyb zrýchlenýintenzívnejší.

Našou nepohodou je však častejšie zasiahnuté hrubé črevo. V súčasnosti veľa ľudí dnes trpí veľkými ťažobami žalúdka, bolesťami brucha, kŕčmi, hnačkami či zápchami. Tieto príznaky poukazujú na tzv. syndróm dráždivého čreva.

Tenké črevo a diéta

Nastavenie diéty vždy závisí od konkrétneho problému. Ak trpíte celiakiou, treba vynechať všetky potraviny s obsahom lepku, ak histamínovou intoleranciou, uprednostňujte čerstvé potraviny pred mrazenými, či kvasenými. Taktiež sa vyhnite potravinám, ktoré uvoľňujú histamín v organizme.

Špeciálnu úpravu stravy vyžaduje aj Crohnova choroba. Platí však, že tolerancia určitých potravín je individuálna. Niekto môže jesť lepok v obmedzenom množstve, iný ho nesmie vôbec. Vo všeobecnosti je však pre zdravie tenkého čreva potrebná vláknina, pravidelný pohybdobrý pitný režim.

Bylinky na tenké črevo

S tráviacimi ťažkosťami nám pomôžu aj niektoré bylinky. Pri zápche vyskúšajte koreň čakanky obyčajnej, ktorá má mierne laxatívne účinky. Obľúbená je aj senna, no toto rastlinné preháňadlo by ste mali používať výnimočne, je totiž návyková. Naopak, na hnačku väčšinou zaberá nechtík alebo repík lekársky. Obe bylinky pôsobia protizápalovo.

Veľmi podobné účinky má čaj z peruánskej liany Vilcacora. Ten sa zvlášť odporúča pri rôznych zápaloch, či vredových ochoreniach tráviacej sústavy, dokonca pri Crohnovej chorobe. Podráždenému tenkému črevu dobre urobí lišajník islandský (pľuzgierka), najlepšie ako čaj.

Zdroje:

  1. http://healthlibrary.brighamandwomens.org/Search/134,206
  2. https://www.news-medical.net/health/What-Does-the-Small-Intestine-Do.aspx
  3. https://www.healthline.com/human-body-maps/small-intestine#1
  4. https://www.livescience.com/52048-small-intestine.html
  5. https://www.cancer.gov/types/small-intestine/patient/small-intestine-treatment-pdq
  6. https://medlineplus.gov/smallintestinedisorders.html
  7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3502877/
  8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4250751/
  9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3389868/
  10. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/small-bowel-cancer/symptoms-causes/syc-20352497
  11. https://www.ucsfhealth.org/education/nutrition-tips-for-inflammatory-bowel-disease
  12. https://www.webmd.com/allergies/what-are-histamines

1 odpovedí na “Tenké črevo: Aká je jeho funkcia? Kedy nám narobí problémy?

Pridaj komentár