Draslík: Prečo klesá draslík v tele? Ako ho nájsť v potravinách?

Draslík.

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Draslík sa nachádza sa v každej ľudskej bunke. Závisí od neho veľké množstvo životne dôležitých funkcií. Je potrebný pri každom údere srdca, pri každom pohybe, pri každej myšlienke. Ide o stopový prvok, po latinsky kalium, bez ktorého by srdce, svaly ani nervové tkanivá nemohli fungovať. Spolu s ďalšími dôležitými prvkami, ako je sodík alebo vápnik, totiž dáva všetko do pohybu.

Dlhodobá nízka hladina draslíka v krvi môže spôsobiť rôzne ťažkosti, veľmi nízke hladiny môžu byť dokonca fatálne.

Prečo je draslík taký dôležitý?

Čo robiť, keď ho máme málo?

Kedy nám ho najviac treba?

V ktorých potravinách ho nájdeme?

Na všetko dostanete odpoveď v tomto článku.

Koľko draslíka potrebujeme?

Množstvo dennej dávky draslíka závisí od veku. Priemerné odporúčané denné príjmy tohto stopového prvku sú uvedené v miligramoch:

  • do 6 mesiacov – 400,
  • 7 až 12 mesiacov – 700,
  • 1 až 3 roky – 3 000,
  • 4 až 8 rokov – 3 800,
  • 9 až 13 rokov – 4 500,
  • 14 až 18 rokov – 4 700,
  • nad 19 rokov – 4 700,
  • tehotné ženy – 4 700,
  • dojčiace ženy – 5 100.

Čo ak ho mám málo?

Hypokaliémia je pojem, ktorým označujeme nižšie hladiny draslíka v krvi, ako je normálne. Za normálne hladiny považujeme 3,6 – 5,2 milimólov na liter.

Mierne znížené jeho hladiny nemusia byť hneď závažné a nemusia sa ani nijako prejavovať. Ak sa nedostatok draslíka začne prejavovať, a to najmä pri dlhodobo znížených hladinách, môže pozorovať tieto príznaky:

  • slabosť, únava,
  • nevoľnosť a zvracanie,
  • zápcha,
  • svalové kŕče,
  • zvýšený krvný tlak,
  • poruchy srdcového rytmu.

Pri poklese draslíka približne pod 2,22,5 milimólu na liter, ide už o život ohrozujúci stav. Ten sa môže prejaviť celkovou paralýzou, zlyhaním dýchania, rozkladom svalového tkaniva a črevnou nepriechodnosťou. V najhorších prípadoch dochádza k poruchám srdcového rytmu, ktoré môžu byť fatálne.

draslík a srdce
Zdroj foto: AdobeStock.com

Prečo vzniká hypokaliémia?

Draslík sa z tela za normálnych podmienok vylučuje obličkami do moču. Obličky takto hospodária so všetkými minerálmi, vďaka tomu zabezpečujú ich rovnováhu v tele. Pri niektorých ochoreniach, ako napríklad srdcové zlyhávanie, sa však niektoré elektrolyty, najmä sodík, zadržujú v tele, a zadržujú aj vodu, čo sa môže prejaviť opuchom.

Na zvýšenie vylučovania tekutín z tela sa používajú liečivá, tzv. diuretiká, ktoré podporujú aj vylučovanie nadmerného sodíka a vody. Žiaľ, so sodíkom a vodou zvyšujú aj vylučovanie draslíka do moču, a teda von z tela. Pacienti užívajúci niektoré diuretiká, najčastejšie furosemid alebo hydrochlorotiazid, by preto mali byť obzvlášť pozorní, ak sa u nich vyskytnú symptómy hypokaliémie.

Pravdepodobnosť vzniku hypokaliémie po užívaní diuretík by mal zhodnotiť lekár. Môže predpísať tzv. draslík šetriace diuretiká, ktoré zabránia nadmernému vylučovaniu draslíka, alebo môže predpísať aj samotný draslík – vo forme lieku.

Ďalší spôsob, akým dochádza k stratám draslíka v tele, sú dlhotrvajúce a závažné hnačkyzvracania. Pri hnačke telo stráca veľa tekutín, ktoré obsahujú množstvo dôležitých minerálov, medzi nimi aj draslík. Z tohto dôvodu treba minerály po hnačke doplniť.

Jednou z možností sú tzv. rehydratačné roztoky – ide o prípravky, ktoré si väčšinou zarobíte doma, po rozpustení vo vode. Tieto roztoky obsahujú všetky dôležité minerály a dostanete ich v každej lekárni. Viac o rehydratačných roztokoch a ich domácich alternatívach v inom článku.

čo znižuje draslík v tele
Zdroj foto: AdobeStock.com

Hnačky a nedostatok draslíka

Časté hnačky sú prejavom rôznych ochorení, ako napríklad zápalové ochorenia čreva, celiakia, alebo infekcie tráviaceho traktu. Hnačku – a s ňou spojené vyššie straty draslíka – môžu spôsobiť aj niektoré liečivá, najmä laxatíva, či lieky proti zápche.

K takýmto účinkom však dochádza až pri ich nadmernom užívaní. Ak laxatíva užívate tak, ako odporúča lekár alebo lekárnik, závažné straty draslíka nehrozia.

Ďalšími liekmi, ktoré často vyvolávajú hnačky, sú antibiotiká. Z tohto dôvodu sa pri tráviacich ťažkostiach odporúča siahnuť po probiotikách.

Rizikové môže byť dlhodobé užívanie glukokortikoidov – protizápalových hormónov, ktoré môžu zvýšiť vylučovanie draslíka obličkami. I keď veľmi výnimočne, k hypokaliémii môže dôjsť aj pri nedostatočnom prijme draslíka v potrave.

Môže sa tak stať pri dlhodobom hladovaní alebo nevhodnej diéte na chudnutie. Draslík sa totiž nachádza vo väčšine bežne konzumovaných potravín, mali by ste ho mať teda dosť.

Ak ale predsa máte pocit, že ho potrebujete viacej, alebo užívate diuretiká spôsobujúce hypokaliémiu, resp. trpíte závažným ochorením, pri ktorom sa vylučuje väčšie množstvo draslíka z tela, siahnite po nasledujúcich potravinách.

Draslík v potravinách:

  • banány,
  • zemiaky,
  • sušené ovocie (marhule, slivky),
  • avokádo,
  • figy,
  • kiwi,
  • pomaranče,
  • špenát,
  • brokolica,
  • mlieko a mliečne výrobky,
  • paradajky,
  • hrášok a fazuľa,
  • orechy,
  • kuracie mäso,
  • ryby.
Draslík potraviny
Zdroj foto: AdobeStock.com

K stratám draslíka dochádza aj pri ďalších diagnózach, a to najmä pri ochoreniach a poruchách obličiek, či u pacientov na dialýze. Takíto ľudia by mali mať dlhodobo monitorované jeho hladiny v krvi, v niektorých prípadoch by ho mali užívať vo forme lieku.

Aj nadmerné potenie a nadmerné užívanie alkoholu môže viesť k vyšším stratám draslíka.

Čo ak mám veľa draslíka?

Opakom hypokaliémie je hyperkaliémia. Ide o zvýšenie plazmatickej hladiny draslíka nad 5 milimólov na liter, čo sa však pri miernom a postupnom zvýšení nemusí nijako prejavovať. Problémy nastávajú až pri náhlom zvýšení a pri hladinách nad 6 milimólov na liter, keď už môžeme pozorovať príznaky. Pri zvýšení nad 7 8 milimólov na liter dochádza k závažným komplikáciám, ktoré vyžadujú okamžitú intervenciu.

Mierne zvýšenie hladiny draslíka sa môže prejaviť svalovou slabosťou, únavou, nevoľnosťou alebo parestéziami – nepríjemnými pocitmi mravčenia a jemného tŕpnutia v rukách a nohách

Závažnejším prejavom je nízky tlak, resp. pomalý tlkot srdca, spôsobený poruchou vodivosti v srdcovom svale. Dochádza k poruchám srdcového rytmu, v najhoršom prípade môže nastať zástava srdca. Známe sú tiež prípady celkovej svalovej paralýzy.

Prečo vzniká nadbytok draslíka v krvi?

Je veľmi nepravdepodobné, aby ste sa predávkovali draslíkom tak, že jete stále banány alebo iné potraviny s jeho vysokým obsahom. Vaše obličky totiž vedia znížiť hladinu draslíka v krvi, keď ho je priveľa – jednoducho ho začnú viac vylučovať.

Problémy nastávajú pri poruchách a ochoreniach obličiek, alebo nadobličiek produkujúcich hormón aldosterón, ktorý sa tiež vo veľkej miere podieľa na regulácii hladín draslíka. Hyperkaliémia môže byť tiež prejavom ochorení pečene, srdcového zlyhávaniacukrovky prvého typu.

Zdroj foto: AdobeStock.com

Ďalšou častou príčinou hyperkaliémie sú niektoré liečivá:

  • Inhibítory angiotenzín-konvertujúceho enzýmu (tzv. ACE inhibítory) – napr. perindopril, ramipril (názvy sa vždy končia na -pril), antagonisty angiotenzínových receptorov – napr. valsartan, losartan (názvy sa končia na -sartan). Sú to veľmi často používané liečivá, najmä na zvýšený krvný tlak, ale aj iné ochorenia srdcovo-cievneho systému. Popritom znižujú produkciu už spomenutého aldosterónu, ktorý sa podieľa na vyplavovaní draslíka do moču.
  • Bežne dostupné liečivá na bolesť – nesteroidné antiflogistiká, ako napr. acylpirín, ibuprofén alebo diklofenak. Tieto liečivá môžu pri nadmernom či dlhodobom užívaní nepriaznivo ovplyvňovať obličky a narušiť ich hospodárenie s elektrolytmi, draslík nevynímajúc.
  • Draslík šetriace diuretiká – napr. spironolaktón, amilorid – podávajú sa pacientom, ktorí už užívajú iné diuretiká na prevenciu nízkej hladiny draslíka. Ak sú „nadmerne“ účinné, môže dôjsť k hyperkaliémii.

Závažná hyperkaliémia, spôsobená užívaním týchto liekov, je však veľmi zriedkavá. Oveľa vyššia pravdepodobnosť hyperkaliémie nastáva, ak ešte trpíte ochorením, ktoré sa môže prejavovať hyperkaliémiou. Vtedy musí byť ich užívanie posúdené lekárom.

Ak je podanie takýchto liekov nevyhnutné, lekár by mal pravidelne kontrolovať krvné hladiny draslíka, či nebezpečne nestúpajú. Takisto je rizikové, ak užívate viacero z horeuvedených liečiv. Ich kombináciou totiž môžete logicky zvýšiť pravdepodobnosť tohto nežiaduceho účinku – ide teda o liekovú interakciu.

No a rizikové je aj to, ak sa k tomuto všetkému rozhodnete dopĺňať draslík vo forme nejakého výživového doplnku. Vždy sa preto radšej poraďte s lekárom a lekárnikom, aby ste predišli možným nepríjemnostiam.

Ako sa lieči hyperkaliémia?

Liečba závisí od závažnosti daného stavu. Pri mierne zvýšených hladinách draslíka sa odporúča diéta chudobná na draslík. V horších prípadoch môže lekár navrhnúť ďalšie metódy (buď samostatne, alebo v kombinácii):

  • vysadenie alebo zmena dávky liekov, ktoré zvyšujú hladiny draslíka,
  • vnútrožilové podanie glukózy a inzulínu – napomáha vstupu draslíka späť do buniek,
  • vnútrožilové podanie vápnika – na dočasnú ochranu srdca a svalov pred účinkami hyperkaliémie,
  • podanie uhličitanu sodného – proti vznikajúcej acidóze (zvýšenej kyslosti),
  • podanie diuretík (nie draslík šetriacich) – diuretiká napomáhajú vylučovaniu vody z tela močom, s ktorým odíde aj draslík,
  • dialýza – ak zlyhalo všetko predošlé, alebo ak došlo k zlyhaniu obličiek.

Samozrejme, k liečbe patrí aj vhodná terapia ochorenia, ktoré spôsobuje hyperkaliémiu. Tým možno hyperkaliémii predísť.

Zdroj foto: AdobeStock.com

Draslík v tabletách – dostanem ho v lekárni?

Predaj draslíka vo forme lieku je viazaný na lekársky predpis. Je dostupný aj ako výživový doplnok, avšak vtedy musíte užívanie najprv konzultovať s lekárom alebo lekárnikom. V takom prípade môžeme jeho užívanie považovať za bezpečné.

Rovnako by ste sa mali informovať o možných interakciách draslíka s liekmi, ktoré už užívate. V článku sme spomenuli len tie najčastejšie, no draslík môže interagovať aj s inými liekmi. Preto opakujeme – pýtajte sa na všetko a pokojne aj viackrát. Lekárnici sú tu pre vás a vaše zdravie.

Autor je farmaceut

 

Pridajte sa k nám na Facebook.

Zdroje:

https://www.medicinenet.com/hyperkalemia/article.htm#hyperkalemia_and_kidney_dysfunction https://www.healthline.com/health/hypokalemia#outlook

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23839104

https://www.aafp.org/afp/2015/0915/p487.html

https://hkpp.org/patients/potassium-health

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26371733

http://criticalcare.imedpub.com/lifethreatening-severe-hyperkalemia-presenting-electrocardiographic-changes.php?aid=11087

https://ods.od.nih.gov/factsheets/Potassium-Consumer/

1 odpovedí na “Draslík: Prečo klesá draslík v tele? Ako ho nájsť v potravinách?

  1. Spätné upozornenie: Zdravie a Jedlo – Danijela

Pridaj komentár