Točenie hlavy, závraty: Viete, čo ich spôsobuje? Kedy je to vážne?

Točenie hlavy z nejakého dôvodu zažil každý z nás.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Keď sa nám točí hlava, prežívame závrat, pocit nestability, neistoty, tápania v priestore. Niektorí pociťujú mdloby, iní problémy s rovnováhou, ďalším sa vlní všetko okolo. Prečo sa to deje? Ponúkame vám prehľad častých príčin závratov a točenia hlavy. Niektoré sú len signálom, že ste pili málo vody, iné sú vážnejšie a treba ich riešiť spolu s odborníkom.

Aké má točenie hlavy príčiny?
Čo spôsobuje závraty?
Mám sa obávať točenia hlavy?
Kedy treba kvôli závratom vyhľadať lekára?
Čo môže vyvolať stratu rovnováhy?
Aké testy pri točení hlavy podstúpim?
Ako sa točenie hlavy lieči?

Ak chceme prejsť ku konkrétnemu vysvetleniu stavu, ktorému hovoríme – „točí sa mi hlava“, potrebujeme si najskôr vysvetliť samotný pojem. Čo je to točenie hlavy? Ako charakterizovať závrat? Otázka za milión eur, odpoveď komplikovaná. Pocit, že sa vám točí hlava, znamená pre rôznych ľudí rôzne veci. Dokonca aj jedna osoba môže mať iné pocity závratu v dvoch samostatných prípadoch.

Najčastejšie sa na pocit točenia hlavy používajú výrazy:

  • vertigo – pocit neistoty a nevoľnosti z toho, že sa vám točí hlava, cítite, že máte porušenú rovnováhu,
  • pocit mdloby – ako keby ste mali omdlieť alebo skolabovať, môžete mať narušené vnímanie,
  • bežná strata rovnováhy – teda neistota pri pohybe, bez toho, aby ste cítili mdloby alebo vírenie okolia.

Už teraz je jasné, že keď prídete za lekárom a poviete mu, že sa vám „točí hlava“, dávate mu skutočnú výzvu. Prečo? Pretože je to príznak mnohých rôznych problémov a bez presnejšej definície a sprievodných príznakov len ťažko určí vašu diagnózu. Preto sa pripravte na ďalšie otázky, ktoré vám bude klásť, aby sa zameral na skutočný dôvod.

Prečo sa mi točí hlava?

Opakované závraty sú zvyčajne problémom vnútorného ucha alebo mozgu. Môžu byť spôsobené infekciou alebo neurologickými stavmi. Poruchu rovnováhy bez točenia hlavy vyvoláva nízky krvný tlak, ale aj nervové a srdcovo-cievne ochorenia.

Samozrejme, opäť závisí od toho, čo si osobne predstavujete pod pojmom točenie hlavy alebo závrat.

Ak máte pocit, akoby ste sa vy alebo okolitý svet krútili, vlnili, najčastejšou príčinou sú problémy s vnútorným uchom.

Ďalšie príčiny sú:

  • Infekcia v oblasti vnútorného ucha, labyrintitída, vestibulárna neuritída.
  • Benígne paroxyzmálne polohové vertigo (BPPV) – stav, pri ktorom určité pohyby vašej hlavy vyvolávajú pocit točenia.
  • Ménièrova choroba – typické prejavy sú záchvaty, pri ktorých sa prejavujú závraty, zvonenie v ušiach a zhoršenie sluchu (pískanie v ušiach a točenie hlavy).
  • Migréna.

Pocit na omdlenie, mdloby

Pokiaľ pod pojmom točenie hlavy či závraty máte na mysli pocit na omdlenie, najčastejšie sú príčinou stavy vyplývajúce z iných faktorov. Napríklad:

  • vysoká teplota (horúčka),
  • veľmi horúce počasie a nedostatok tekutín,
  • vedľajšie účinky určitých liekov,
  • záchvaty paniky – panický atak,
  • problémy so srdcovou frekvenciou – napríklad veľmi rýchly, veľmi pomalý alebo nepravidelný pulz,
  • nízka hladina železa (a iné príčiny anémie),
  • pokles krvného tlaku, keď sa postavíte, točenie hlavy pri vstávaní (ortostatická hypotenzia).

Pacienti, ktorí prežívajú mdloby, často hovoria, že sa cítia „ľahko“ a majú pocit, že sa môžu zrútiť, pokiaľ si nesadnú alebo neľahnú. Tieto pocity sa často spájajú s horúčkou, so silným hladom, ale môžu sa vyskytnúť aj pri výraznom emocionálnom rozrušení.

Ak sa u vás opakujú epizódy pocitu mdloby bez zjavného vysvetlenia, určite vyhľadajte lekára.

Ortostatická hypotenzia: Točenie hlavy pri vstávaní, zmene polohy

O tomto stave hovoríme vtedy, keď krvný tlak klesá pri zmene polohy. Napríklad keď sa posadíte z ľahu alebo keď vstanete zo sedu či z ľahu. Najvýraznejšie točenie hlavy pocítite, keď vyskočíte z postele po nočnom spánku. Pokles krvného tlaku pri tejto diagnóze je len krátkodobý, krvný tlak sa rýchlo prispôsobí vašej novej polohe. U niektorých ľudí však môže byť pocit mdloby závažnejší a trvá aj niekoľko minút. Často sa zhoršuje so stúpajúcim vekom.

Točenie hlavy a anémia

Hlavným príznakom anémie je únava. Pri anémii sa nedostáva do mozgu potrebné množstvo kyslíka, čo môže vyvolať závraty.

Točenie hlavy a arytmia

Arytmia je abnormálny srdcový rytmus. Hovoríme o nej vtedy, keď srdce náhle bije príliš rýchlo, príliš pomaly alebo nepravidelne. Príčiny sú rôzne. Jedným z príznakov arytmie je pocit na omdlenie alebo točenie hlavy, pretože pri arytmii môže dôjsť k náhlemu zníženiu prívodu krvi do mozgu.

Aj rôzne iné srdcové poruchy zapríčiňujú znížený prietok krvi do mozgu a tým pádom aj mdloby alebo točenie hlavy.

Točenie hlavy a psychika

V niektorý prípadoch môže za točenie hlavy psychika. Predovšetkým pri úzkostiach so záchvatmi paniky. Tieto stavy zhoršuje nadmerné dýchanie – hyperventilácia (v dôsledku úzkosti alebo záchvatu paniky).

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Točenie hlavy ako vedľajší účinok liekov

Pocit na omdlenie a/alebo točenie hlavy môže byť aj vedľajším účinkom niektorých liekov. Vždy si prečítajte informačný leták k lieku, ktorý užívate, a to aj k voľnopredajnému.

Necítite točenie, mdloby, len máte problém s rovnováhou?

Trápia vás závraty, pri ktorých necítite, že sa vy alebo miestnosť točí, a nemáte ani pocit na omdlenie? Len cítite nerovnováhu? Potom existuje ešte viac možných príčin. Počnúc problémami rôznych telesných orgánov a systémov (ucho, mozog, nervový systém a celkový zdravotný stav) cez užívanie alkoholu, drog až po rôzne lieky.

Kedy vyhľadať lekára?

Závraty spôsobené prechodnou infekciou zvyčajne nie sú škodlivé. Rozhodne však vyhľadajte lekára, ak máte:

  • tinitus (zvonenie alebo pískanie v ušiach),
  • stratu sluchu alebo zraku,
  • stratu vedomia alebo pamäti,
  • bolesť hlavy, zhoršenie pri ležaní,
  • bolesť hlavy, ktorá sa zhoršuje pri kašli,
  • necitlivosť, problémy s pohybom alebo rečou,
  • nepravidelný, pomalý alebo rýchly pulz.

Aj vtedy choďte k lekárovi, ak máte opakujúce sa záchvaty točenia hlavy, ktoré nemajú žiadnu zjavnú príčinu. Rovnako s lekárom prekonzultujte aj točenie hlavy v tehotenstve.

Pocit závratu v kombinácii s inými alarmujúcimi príznakmi (náhla slabosť v rukách, nohách alebo v tvárových svaloch, bolesť na hrudníku alebo pocit dýchavičnosti) sú dôvodom na privolanie prvej pomoci.

Strata rovnováhy: Čo ju môže spôsobiť?

Aj strata rovnováhy súvisí s viacerými zdravotnými stavmi. Najčastejšie sú príčinou tieto:

Ušné problémy – Niektoré stavy vnútorného ucha súvisia s ochromenou rovnováhou bez pocitu točenia hlavy. Napríklad poranenie vnútorného ucha.

Nervové poruchy – Príčinou nestability sú tiež rôzne poruchy, kvôli ktorým nervy v nohách nefungujú správne. Napríklad periférna neuropatia, skleróza multiplex.

Poruchy mozgu – Aj mŕtvica alebo mozgový nádor sa podieľajú na poruchách rovnováhy. Vyskytujú sa predovšetkým vtedy, keď je postihnutá časť mozgu, ktorá pomáha kontrolovať držanie tela a rovnováhu. Okrem toho zvyčajne existujú aj iné príznaky.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Všeobecná slabosť – Všeobecná slabosť a/alebo vážne ochorenie vedú k strate rovnováhy. Vždy sa pridružia aj iné príznaky.

Alkohol a drogy – Je viac ako známe, že rovnováhu ovplyvňuje aj nadmerné pitie alkoholu alebo užívanie drog.

Aké testy absolvujete pri závratoch a točení hlavy?

V prvom rade sa vás lekár opýta na viacero detailov, aby vedel, čo si pred točením hlavy predstavujete a čo pri tom cítite. Bude ho zaujímať, či je pocit nárazový, záchvatovitý alebo dlhodobý, v akých situáciách nastáva, či strácate rovnováhu alebo máte pocit na omdlenie. Či pri závratoch pociťujete nevoľnosť (točenie hlavy a zvracanie), problémy so sluchom, zvonenie v uchu, bolesti hlavy, búšenie srdca a podobne. Taktiež sa vás spýta, aké lieky užívate. Potom nasleduje samotné vyšetrenie. Závisí od informácií, ktoré lekár od vás získal.

Diagnostické testy pri točení hlavy najčastejšie zahŕňajú:

  • meranie teploty,
  • ušné vyšetrenie,
  • sledovanie očí a ich pohybov,
  • kontrolu pulzu a krvného tlaku,
  • kontrolu rovnováhy a koordinácie,
  • zisťovanie slabosti vo svaloch rúk, nôh alebo tváre,
  • testy, ktoré sledujú závraty v určitých polohách alebo pri zmenách polohy.

Podľa toho, čo lekár zistí, odporučí vám ďalšie testy. Napríklad: testy sluchu, krvný test na vyšetrenie anémie, skenovanie magnetickou rezonanciou (MRI) alebo počítačovou tomografiou (CT), špecializované testy zamerané na funkciu a rovnováhu vnútorného ucha, vyšetrenia srdca a ciev (EKG, ultrazvukové vyšetrenie srdca alebo srdcový monitor).

Lieky na točenie hlavy

Liečba vždy závisí od príčiny. Ináč to nie je ani v tomto prípade. Nebojte sa pýtať lekára na všetko, čo vás v súvislosti s vaším stavom zaujíma. On to bude vedieť najlepšie. Závisí od typu závratov a od toho, čo ich vyvolalo.

Pár ďalších dôležitých poznatkov:

Labyrintitída sa zvyčajne časom sama upraví.

Benígne paroxyzmálne polohové vertigo (BPPV) možno vyliečiť sériou manévrov zahŕňajúcich nakláňanie hlavy určitými spôsobmi, aby sa podporila zdravá funkcia vnútorného ucha.

Točenie hlavy spôsobené problémom so srdcovým rytmom sa lieči normalizovaním srdcovej frekvencie – liekmi, kardiostimulátorom alebo operáciou.

Závraty vyvolané liekmi sa zvyčajne ľahko vyriešia znížením dávky, zmenou alebo vysadením príslušného lieku.

Psychické točenie hlavy v dôsledku záchvatov paniky alebo úzkosti. Riešením je priama liečba týchto stavov pomocou terapií alebo liekov (kognitívno-behaviorálna terapia, betablokátory, antidepresíva).

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Môžem si dať niečo proti závratom?

Čo funguje proti točeniu hlavy? Môžete niečo užiť, kým čakáte na výsledky diagnostiky? Pri závratoch typu vertigo (točenie hlavy) vám lekár môže predpísať tablety obsahujúce prochlorperazín alebo cinnarizín. I keď nevyliečia základný problém, pacientom pomôžu cítiť sa lepšie. Avšak majú tiež nežiaduce účinky, a preto nie sú vhodné pre každého. Okrem toho nefungujú tak dobre pri závratoch typu mdloby alebo pri strate rovnováhy.

Pridajte sa k nám na Facebook.

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/dizziness

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/dizziness/symptoms-causes/syc-20371787

https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/6422-dizziness

https://www.medicalnewstoday.com/articles/319026

https://patient.info/signs-symptoms/dizziness/vertigo

Pridaj komentár