Vitamín A: Hľadajme ho v potravinách, tablety až nakoniec

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Vitamín A zaraďujeme medzi vitamíny nerozpustné vo vode. Dobre sa však rozpúšťa v tukoch.

Odhaduje sa, že na nedostatok vitamínu A trpí viac ako štvrť miliardy ľudí.

Viete, čo sa stane, keď máte nedostatok vitamínu A?

Funkcia vitamínu A v našom tele

Vitamín A je tvorený retinoidmiretinol, retinal a retinyl ester. Retinoidy sa starajú o mnohé procesy v našom tele, napríklad zabezpečujú kvalitu zraku. Poznáte to: „Ak chceš dobre vidieť a nenosiť okuliare, jedz veľa mrkvy“. Mrkva je totiž bohatá na betakarotén, ktorý sa v tele premieňa práve na vitamín A.

Vitamín A sa podieľa aj na raste a delení buniek, posilňuje imunitu, je zásadný pri reprodukcii. Má tiež antioxidačné vlastnosti, čo znamená, že nás chráni pred voľnými radikálmi, ktoré vedia v organizme vyvolať rakovinu či srdcovo-cievne ochorenie.

Príčiny nedostatku vitamínu A – hypovitaminóza

V našich zemepisných šírkach to nie je častý stav, napriek tomu sa môže vyskytnúť. Najohrozenejší sú skupiny obyvateľstva, ktoré majú vyššiu nutričnú potrebu, hlavne deti, tehotné a dojčiace ženy. Pomerne rizikoví sú tiež vegáni.

U detí sú problematické aj dlhodobé hnačky, ktoré vedú k stratám vitamínov. Zároveň platí, že nedostatok vitamínu A je rizikový faktor pre vznik hnačiek, čím vzniká začarovaný kruh.

Ak dôjde k nedostatku A kvôli nedostatočnej výžive, čo je časté v oblastiach, kde ľudia konzumujú prevažne ryžu (východná Ázia), hovoríme o takzvanej primárnej hypovitaminóze. Naopak, k sekundárnej hypovitaminóze dochádza pri niektorých ochoreniach.

Choroby, pri ktorých nám môže chýbať vitamín A:

  • Cystická fibróza a iné ochorenia pankreasu – pacienti s cystickou fibrózou majú zníženú funkčnosť pankreasu, a tým aj znížené vstrebávanie tukov. Preto sú náchylnejší na nedostatok vitamínu A.
  • Cirhóza a rôzne ochorenia pečene – pri chorobách pečene sa slabšie vstrebávajú živiny v tráviacom trakte, svoje vykonajú aj dlhodobo zvýšené teploty. Silnejšie riziko hypovitaminózy je pri kombinácii cirhóza + žltačka.
  • Celiakia – pacienti s celiakiou majú obmedzenú schopnosť absorbovania vitamínu A.
  • Nepriechodnosť žlčovodov – zhoršená absorpcia tukov – žlč neprestupuje z pečenežlčníka, a tým je obmedzené vstrebávanie tukov.
  • Závažné hnačkovité ochorenia (napr. choroba sprue) – dochádza k poruchám trávenia a hnačkám, čo vedie k stratám vitamínov.
vitamín A dávkovanie
Zdroj foto: Shutterstock.com

Príznaky nedostatku vitamínu A

Pri nedostatku vitamínu A je postihnutých viacero tkanív v našom organizme. Najcitlivejšie sú oči – stávajú sa suchšími, hrubne spojovka i rohovka. „Áčko je rovnako potrebné na tvorbu očného pigmenturhodopsínu. Ten pri dopade svetla na oko uvoľňuje vitamín A.

Ak sa vitamín A nenahradí, môže sa vyskytnúť nočná slepota. Ide o jeden z prvých príznakov nedostatku vitamínu A. Prejaví sa to tak, že horšie vidíme nielen v tme, ale už aj v šere.

Iné príznaky nedostatku vitamínu A:

Vitamín A v potravinách

Vitamín A sa nachádza v množstve potravín. Jeho provitamínbetakarotén, nájdeme v žltom, oranžovom a červenom ovocí, v rovnako sfarbenej zelenine, resp. v listovej zelenine. Najlepším zdrojom vitamínu A je však pestrá a vyvážená strava.

Najsilnejšie zdroje vitamínu A:

  • hovädzia a jahňacia pečienka,
  • rybie oleje – makrela, losos, tuniak,
  • mliečne produkty – syry (čedar, camembert)
  • vaječné žĺtky,
  • cereálie.
vitamín A zdroje
Zdroj foto: Shutterstock.com

Kedy užívať vitamín A?

Najskôr sa snažíme – pokiaľ je to možné – vrátiť k plnohodnotnému stravovaniu, pretože antioxidačné účinky vitamínu sú lepšie v strave než v tabletách. Okrem vyššie spomenutých ochorení, nedostatok vitamínu A sa môže prejaviť aj pri cukrovke, osýpkach či zvýšenej funkcii štítnej žľazy.

Neznamená to však, že ak máme niektoré z uvedených ochorení, automaticky siahneme „Á-čku“. Pravidlo číslo 1: vitamín A užívame iba pri lekársky potvrdenej hypovitaminóze A. Nie je totiž isté, že naozaj máme nedostatok „Á-čka, hoci nám potvrdili jednu z diagnóz.

Pri podvýžive treba vitamín A podávať opatrne. Hrozí predávkovanie!

Ako užívať vitamín A?

Odporúčaná denná dávka je 900 mikrogramov pre dospelého muža a 700 mikrogramov pre dospelú ženu. Ako sme už povedali, tento vitamín je rozpustný v tukoch, preto ho pri nadbytku nevylúčite močom, ako napríklad vitamín C, ale bude sa hromadiť vo tele. Nebezpečná je aj jednorazová vysoká dávka vitamínu A; vtedy sa môže vyskytnúť:

Pri dlhodobom užívaní vyšších dávok existujú rôzne riziká – napríklad poškodenie pečene, rednutie kostí, bolesti hlavy, hnačka, nevoľnosť, poškodenie kože, bolesti v kĺboch a kostiach. U starších ľudí môže nadbytok „Á-čka“ viesť k osteoporóze a zvýšenému riziku zlomenín.

Horná tolerovateľná hranica u dospelého človeka, keď je nepravdepodobný výskyt vedľajších účinkov, je 3000 mikrogramov na deň.

Vitamín A v tehotenstve a u detí

Pokiaľ nie je potvrdený nedostatok vitamínu A, preventívne užívanie výživového doplnku sa neodporúča deťom do 6 mesiacov. Nad 6 mesiacov sa odporúča iba v prípadoch, keď má dieťa preukázaný nedostatok vitamínu, alebo trpí podvýživou.

Tehotným ženám sa odporúča užívanie vitamínu A nad rámec stravy iba v prípade, že žijú v oblastiach, kde sa vyskytuje hypovitaminóza. Užívanie vitamínu A po pôrode sa neodporúča.

Vitamín A sa neodporúča ani u žien, ktoré sú HIV pozitívne, keďže nebolo dokázané, že by sa tým znížilo riziko prenosu vírusu z matky na dieťa.

vitamín A v tehotenstve
Zdroj foto: Shutterstock.com

Kedy užívanie vitamínu A zvážiť?

Tehotenstvo

Pred plánovaním tehotenstvom sa poraďte s vaším lekárom, či je užívanie vitamínu A pre vás vhodné. Neriskujte, existuje totiž súvislosť medzi hypervitamínozou A a poškodeniami plodu. Denná dávka vitamínu A by počas celého tehotenstva nemala presiahnuť 10 000 IU (3 000 mikrogramov RE) a týždenná dávka 25 000 IU (8 500 mikrogramov RE).

Poruchy absorpcie tukov

Medzi tieto ochorenia patrí celiakia, syndróm krátkeho čreva, cystická fibróza, žltačka, ochorenia pankreasu, cirhóza pečene a iné poškodenia pečene. Ak máte niektorú z diagnóz, môžu nastať ťažkosti pri vstrebávaní dostatočného množstva vitamínu A. Pri nedostatku vitamínu A + výskyte týchto ochorení sa odporúča forma vitamínu A, ktorej rozpustnosť je upravená, takže sa rozpustí aj vo vode.

Vstrebávanie vitamínu A je ovplyvnené aj pri črevných infekciách.

Alkohol

Pozor! Nadmerné pitie alkoholu zvyšuje nežiaduce účinky vitamínu A na pečeň! Preto by ste sa mali vyhnúť väčšiemu popíjaniu, ak pravidelne beriete výživové doplnky s obsahom vitamínu A.

Nedostatok zinku

Aj nedostatok zinku v organizme môže spustiť príznaky, ktoré sú charakteristické pre hypovitaminózu A. Vtedy treba riešiť primárny problém, čiže nedostatok zinku, a nie hneď užívať vitamín A.

vitamín A na pleť
Zdroj foto: Shutterstock.com

Lieky a vitamín A

Existuje viacero interakcií medzi niektorými liekmi a vitamínom A. Ide hlavne o možné predávkovanie, nepríjemné nežiaduce účinky, zmenenú účinnosť lieku, alebo naopak vitamínu A.

Sú to hlavne tieto skupiny liekov:

  • Retinoidy (izotretinonín, acitretín) – využívajú sa na liečbu kožných ochorení, napríklad akné. Súčasné užívanie retinoidov a vitamínu A, by mohlo viesť k predávkovaniu vitamínom. Užívanie musíte konzultovať s lekárom.
  • Antikoagulanciá – lieky, ktoré znižujú zrážanlivosť krvi. Príznaky zníženej zrážanlivosti krvi závisia od miesta, kde sa vyskytujú. Na nohe sa môžu prejaviť ako opuch, začervenanie, vyššia teplota v okolí. V okolí mozgu sa zas prejavia ako poruchy videnia a reči, záchvaty, slabosť. Pri súčasnom užívaní týchto liekov a vitamínu A sa zvyšuje riziko krvácania, preto sledujte, či nedochádza k prejavom krvácania. K antikoagulanciám patria: kyselina acetylsalicylová, tiklopidín, klopidogrel, heparín alebo warfarín.
  • Liečivo bexarotén – používané pri liečbe lymfómu kožných buniek. Tento liek patrí do skupiny retinoidov (rovnako ako vitamín A). Ak budete súčasne užívať bexatorén a vitamín A, môže sa objaviť svrbenie alebo nadmerné vysušovanie kože.
  • Liečivo orlistat – používa sa na liečbu nadváhy. Orlistat znižuje vstrebávanie tukov, a tým pádom negatívne ovplyvňuje aj vstrebávanie vitamínov, ktoré sú rozpustné v tukoch.
  • Hepatotoxické lieky – vyššie dávky vitamínu A poškodzujú pečeň. Pri súčasnom užívaní liekov, ktoré sú hepatotoxické (toxické pre pečeň), môže byť pečeň nadmerne zaťažovaná, dokonca by mohlo dôjsť k jej poškodeniu. Hlavné príznaky poškodenia pečene: žltá koža, žlté očné bielka, nevoľnosť, bolesť v oblasti brucha. Takýchto liekov je mnoho, preto sa vopred poraďte s lekárom!
vitamín A v potravinách
Zdroj foto: Shutterstock.com

Iné použitie vitamínu A

V lekárni nenájdete vitamín A len vo forme tabliet. Je súčasťou viacerých krémov na akné, na redukciu vrások a zníženie miestneho začervenania.

Ak však máte pestrú stravu, pričom netrpíte žiadnymi ochoreniami, ktoré sme spomenuli v článku, je málo pravdepodobné, že vám chýba vitamín A.

Autorka je farmaceutka

HYPOVITAMINOSIS A, V. Reddy, in Encyclopedia of Food Sciences and Nutrition (Second Edition), 2003

https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements-vitamin-a/art-20365945

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2405650218300078

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B978012802965700006X

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-964/vitamin-a

1 odpovedí na “Vitamín A: Hľadajme ho v potravinách, tablety až nakoniec

  1. Spätné upozornenie: Chuť čerstvého ovocia po celý rok? Ochutnali sme lyofilizované ovocie | Babalac.sk

Pridaj komentár