Ultrazvukové vyšetrenia počas tehotenstva. Na čo sú a koľkokrát sú potrebné?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ultrazvukové vyšetrenie, ultrazvuk, hovorovo sono v tehotenstve je užitočným vyšetrením na kontrolu priebehu tehotenstva. Lekár nekontroluje len samotný plod, ale aj prostredie, v ktorom sa nachádza. Dôležitá je kontrola krčka maternice, ktorá môže odhaliť riziko predčasného pôrodu.

Načo je ultrazvuk v tehotenstve?

Koľkokrát má tehotná žena absolvovať ultrazvukové vyšetrenie?

Prečo sa ultrazvuk v tehotenstve robí?

Aké ochorenia a problémy môže odhaliť?

Koľko ultrazvukových vyšetrení sa počas tehotenstva odporúča absolvovať?

Ak ste tehotná, absolvujete spravidla viac ako jedno ultrazvukové vyšetrenie. Bežným štandardom sú najmenej tri ultrazvuky v tehotenstve – v prvom trimestri, v 20. týždni a približne v 30. týždni. Gynekológ vás môže poslať na ultrazvuk v 13. týždni tehotenstva, zameraný na vážne genetické a vývojové chyby. Viaceré pracoviská ponúkajú aj možnosť absolvovať 3D ultrazvuk, toto vyšetrenie si však zaplatíte z vlastného vrecka.

Ako prebieha ultrazvukové vyšetrenie

Niektorí gynekológovia kontrolujú plod ultrazvukom pri každej poradni. Spočiatku je vhodnejší transvaginálny ultrazvuk, čiže ultrazvuková sonda je zavedená do pošvy. Neskôr lekár prejde na transabdominálny ultrazvuk, keď pozerá dieťatko cez brušnú stenu. Aj v neskorších štádiách tehotenstva však môže siahnuť ešte po transvaginálnom ultrazvuku, napríklad pri zisťovaní dĺžky krčka maternice.

Vyšetrenie cez bruško

Ultrazvukového vyšetrenia sa nemusíte báť, je nebolestivé. Lekár pri brušnom ultrazvuku nanesie priehľadný gél na vaše brucho, následne pomocou sondy jemným tlakom prechádza po brušnej stene. Bábätku z jemného tlaku nehrozí poškodenie. Pre lepšiu viditeľnosť sa pri transabdominálnom ultrazvuku odporúča mať plný močový mechúr. Dbajte preto na pitný režim a skúste ísť na vyšetrenie nevymočená.

Vyšetrenie cez pošvu

Pri transvaginálnom ultrazvuku nanesie lekár gél na ultrazvukovú sondu, na ktorej je z hygienických dôvodov zvyčajne natiahnutý kondóm. Sondu opatrne vsunie do vagíny a sleduje zobrazenie. Zobrazovací gél vás môže chladiť, môže vám byť nepríjemná poloha na chrbte a podobne, avšak v zásade ide o nebolestivé vyšetrenie, nebýva nepríjemné.

Prvé vyšetrenie u gynekológa pri snahe o bábätko netreba unáhliť. Počkajte si na dve čiarky na teste, respektíve do času, keď bude vidno srdce plodu – odhadovaný 6. až 7. týždeň tehotenstva. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ultrazvuk v 1. trimestri

Základným ultrazvukovým vyšetrením v tehotenstve je ultrazvuk v 1. trimestri. Lekár sa zameriava na základné parametre tehotenstva. Prebieha približne v 6. až 12. týždni tehotenstva (prvý trimester trvá 12 týždňov).

Na čo je zameraný prvý ultrazvuk?

  • potvrdenie počtu plodov – či čakáte jedno alebo viac detičiek,
  • stanovenie dĺžky tehotenstva – je veľmi dôležité najmä u žien snepravidelným menštruačným cyklom, aby lekár správne stanovil očakávaný dátum pôrodu. Ideálne je absolvovať toto meranie v 8. až 9. týždni tehotenstva,
  • vylúčenie mimomaternicového tehotenstva,
  • orientačná diagnostika niektorých genetických chorôb,
  • potvrdenie životaschopnosti plodu – srdiečko vidno pulzovať od 6. až 7. týždňa tehotenstva,
  • kontrola umiestnenia placenty, stavu maternice a vaječníkov.

Ultrazvuk v 13. týždni tehotenstva

Toto vyšetrenie nemusia absolvovať všetky tehotné ženy. Lekár vám ho odporučí najmä vtedy, ak máte vyšší vek, zlé výsledky genetického skríningu (odberu krvi), prípadne iné riziko genetických či vrodených porúch plodu (napríklad takéto ochorenie v rodine). Ak vám lekár navrhne tento typ vyšetrenia, neľakajte sa – samotný návrh vyšetrenia neznamená, že je niečo zle.

Ultrazvuk v 20. týždni tehotenstva

Nazýva sa aj veľký ultrazvuk. Robí sa v čase ideálnom na zhodnotenie detailnejšej morfológie plodu (tiež morfologický ultrazvuk).

Lekár si všíma:

  • tvar a počet končatín aj vnútorných orgánov, prípadné odchýlky od normy a ich závažnosť,
  • počet plodov – podobne ako v prvom trimestri, skontroluje, či čakáte jedno alebo viac detí,
  • skontroluje tvar, umiestnenie a morfológiu srdca,
  • odmeria plod, orientačne zisťuje hmotnosť a veľkosť,
  • skontroluje dĺžku krčka maternice a umiestnenie placenty,
  • môže zistiť pohlavie bábätka – nie vždy je to možné, niekedy sa dieťa skrátka „schováva“.

Ak si neželáte vopred vedieť pohlavie bábätka, upozornite na to lekára pred vyšetrením.

Vo finálnych týždňoch tehotenstva je veľmi dôležité kontrolovanie prietokov krvi v placente a v pupočníku. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ultrazvuk v 30. týždni tehotenstva – prietoky

Posledný „veľký“ ultrazvuk v tehotenstve vás čaká približne v 30. týždni. Jeho cieľom je overiť najmä funkciu placenty, preto lekár meria prietoky cievami v placente a medzi placentou a plodom – čiže v pupočníku dieťaťa. Lekár opäť skontroluje veľkosť dieťaťa, orientačne aj možné vývojové chyby, uloženie placenty, množstvo plodovej vody.

Na čo je 3D ultrazvuk?

Ide o špeciálne zobrazenie bábätka, ktoré vidíte trojrozmerne. Z takéhoto vyšetrenia vám zvyčajne lekár natočí video, na ktorom vidíte aj pohyb dieťatka v reálnom čase. Môžete vidieť, aké má vaše bábätko črty, či dokonca na koho sa podobá. Samozrejme, toto vyšetrenie má svoje limity, nie vždy je úplne zreteľné a vydarené, ale medzi mamičkami je pomerne obľúbené. Lekár vám môže aj vytlačiť 3D fotografiu dieťatka. Vyšetrenie je nadštandardné, preto si ho uhradíte samy.

Koľko trvá ultrazvukové vyšetrenie v tehotenstve?

Ultrazvukové vyšetrenie v tehotenstve trvá približne 10 až 30 minút – závisí od toho, či ide o bežný kontrolný malý ultrazvuk, ktorý lekár robí na každej tehotenskej poradni (môže trvať niekedy 3 až 5 minút), alebo je to „veľký“ ultrazvuk napríklad v 20. týždni tehotenstva, ktorý trvá dlhšie. Nadštandardný 3D ultrazvuk môže trvať aj viac ako pol hodiny, lekár sa snaží dieťatko zachytiť čo najzreteľnejšie.

Nenarodené deti dokážu na 3D ultrazvuku predviesť rôzne grimasy. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Je ultrazvuk v tehotenstve škodlivý?

Z času na čas sa objaví hypotéza, že ultrazvukové vlnenie môže dieťatku škodiť alebo mu je nepríjemné. Viaceré, aj desaťročia trvajúce štúdie však nepreukázali žiadny nepriaznivý vplyv na dieťatko či na priebeh tehotenstva. Ultrazvukového vyšetrenia sa preto nemusíte báť.

Niektorí ľudia si mýlia ultrazvukové vyšetrenie s RTG vyšetrením, ktoré môže byť pre dieťatko aj matku škodlivé, najmä vo vyšších či opakovaných dávkach. Preto sa RTG vyšetrenie u tehotných žien za bežných okolností nerobí.

Ultrazvukové vyšetrenie je, naopak, veľmi užitočné. Pomáha odhaliť nielen vrodené vývojové chyby plodu (napríklad rázštep chrbtice) a rôzne genetické poruchy (napríklad známky Downovho syndrómu), ale aj chybné uloženie placenty alebo príliš skrátený krček maternice. Vďaka týmto informáciám lekári môžu indikovať ďalšie vyšetrenia, pri chybnom uložení placenty navrhnúť cisársky rez alebo vďaka sledovaniu krčka maternice zistiť hroziaci predčasný pôrod.

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Petra Straková, gynekologička, s atestáciou z gynekológie a pôrodníctva.

Zdroje:

https://www.marchofdimes.org/pregnancy/ultrasound-during-pregnancy.aspx

https://www.babycenter.com/pregnancy/health-and-safety/ultrasound-during-pregnancy_329#articlesection6

Pridaj komentár