Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Maternicové polypy sú novotvary na krčku maternice alebo jeho sliznici (endometriu). Polypy krčka maternice sú nezhubné zmeny, ale existuje riziko, že sa môžu vyvinúť do zhubného nádoru, preto sa musia liečiť.
Prečo sa v maternici objavujú polypy?
Polypy v maternici sa môžu vyskytnúť v dôsledku hormonálnych porúch (nízka hladina progesterónu a vysoká hladina estrogénu). Ďalšie príčiny vzniku polypov krčka maternice:
- metabolické poruchy;
- syndróm polycystických vaječníkov;
- zápalové ochorenia panvových orgánov (salpingitída a endometritída);
- obezita;
- chronické menštruačné poruchy;
- potraty;
- prítomnosť vnútromaternicového telieska;
- dedičná predispozícia.
Riziko vzniku polypov maternice sa zvyšuje po 40. roku života v dôsledku poklesu produkcie progesterónu. Niektoré lieky (hormonálne a antineoplastické lieky) môžu prispievať k vzniku novotvarov v maternici. Užívanie alkoholu a fajčenie tiež zvyšujú riziko vzniku ochorenia.
Aké sú príznaky polypov maternice?
Prítomnosť polypov maternice sa môže prejaviť bolesťou v podbrušku. Ďalšie príznaky polypov v krčku maternice:
- intermenštruačné krvácanie;
- biely tekutý výtok z pošvy;
- bolesť a nepríjemné pocity počas pohlavného styku;
- krvácanie po pohlavnom styku;
- silná menštruácia.
Krvácanie sa môže vyskytnúť aj po nástupe menopauzy. V počiatočnom štádiu ochorenia sa nemusia vyskytovať žiadne príznaky polypov maternice.
Aké sú príznaky zhubného polypu maternice?
Príznaky zhubného polypu maternice môžu zahŕňať bolesti brucha a časté krvácanie z pošvy. Bez vyšetrenia nie je možné identifikovať zhubný nádor. Na vylúčenie zhubného nádoru je potrebné vykonať histologické vyšetrenie na gynekologickom oddelení v Bratislave.
Metódy diagnostiky polypov maternice
Gynekológ si vypočuje vaše ťažkosti, odoberie anamnézu a vykoná vyšetrenie na gynekologickom kresle. Diagnostika polypov maternice zahŕňa:
- laboratórne testy na flóru a cytológiu;
- transvaginálny ultrazvuk;
- hysteroskopia (vyšetrenie hysteroskopom).
Ak je podozrenie na zhubný charakter novotvaru, gynekológ nariadi biopsiu polypu krčka maternice. Lekár môže tiež odporučiť konzultáciu s chirurgom.
Rádiofrekvenčné odstránenie polypov krčka maternice
Liečba polypu maternice bez chirurgického zákroku je neúčinná. Konzervatívna liečba hormonálnymi prípravkami sa predpisuje len v prípade kontraindikácií chirurgickej liečby (poruchy zrážania krvi, počas tehotenstva a dojčenia). Ak sa objavia polypy maternice, predpíše sa ich odstránenie. Operácia na odstránenie polypu v krčku maternice sa vykonáva minimálne invazívnym chirurgickým spôsobom, ktorý zahŕňa minimálny zásah do organizmu.
Rádiofrekvenčné odstránenie polypov krčka maternice sa vykonáva pomocou vysokofrekvenčných vĺn, ktoré pôsobia len na patologické bunky bez toho, aby zasiahli zdravé tkanivo. Pomocou vysokofrekvenčného kautera sa vykonáva kauterizácia polypu maternice, ktorá prispieva k rýchlemu odstráneniu novotvaru bez rizika krvácania. Operácia sa vykonáva v lokálnej anestézii, trvá približne pol hodiny a nevyžaduje si hospitalizáciu.
Obdobie rekonvalescencie trvá približne 2 až 3 týždne. Počas rehabilitácie sa odporúča zdržať sa pohlavného styku, nenavštevovať kúpele, sauny, bazény a vodné plochy. Rovnako sa odporúča na 2 týždne vyhnúť sa intenzívnej fyzickej námahe a zdvíhaniu ťažkých predmetov.
Čo sa stane, ak sa neodstránia polypy maternice?
Polypy krčka maternice samé nezmiznú a môžu sa zväčšiť, ak sa neliečia. Komplikácie polypov maternice:
- degenerácia do zhubného nádoru;
- zvýšená bolesť a frekvencia krvácania;
- riziko zlyhania tehotenstva.
Cervikálne polypy môžu tiež zabrániť počatiu a uchyteniu oplodneného vajíčka v maternici. Novotvary maternice si vyžadujú povinnú liečbu a pravidelné sledovanie u gynekológa.