Združenie SLOVENSKÝ PACIENT spolupracuje na téme prevencie rakoviny s Národným onkologickým inštitútom. Pomáha laickej verejnosti meniť svoje správanie tak, aby predchádzala jednej z najzávažnejších civilizačných chorôb súčasnosti – rakovine.

Rakovina krčka maternice: Dôvod, prečo nevynechávať prehliadky u gynekológa

Zdroj foto: AdobeStock.com

Rakovina krčka maternice je typ rakoviny, ktorý sa vyvíja vo vstupe do maternice z pošvy. V počiatočných štádiách často nemá žiadne príznaky, a tak ani nemusíte vedieť, že máte problém. Ak pravidelne absolvujete preventívne prehliadky u gynekológa, ste pod kontrolou. Súčasťou týchto prehliadok je totiž aj skríning rakoviny krčka maternice.

Keď sa príznaky rakoviny krčka objavia, najčastejšie ide o nezvyčajné vaginálne krvácanie – po sexe, medzi menštruáciami alebo po menopauze.

Častý príznak je aj zapáchajúci výtok z pošvy.

Na druhej strane, nie každé abnormálne krvácanie alebo výtok znamená rakovinu krčka maternice.

Čo spôsobuje rakovinu krčka maternice?
Aké má rakovina krčka maternice príznaky?
V akom veku je najčastejšia?
Čo má spoločné HPV a rakovina krčka maternice?
Čo je to cervikálna intraepiteliálna neoplázia?
Aké sú štádiá rakoviny krčka?
Je rakovina krčka maternice liečiteľná?
Ako vyzerá liečba rakoviny krčka maternice?

Rakovina krčka maternice: Príčiny

Takmer vo všetkých prípadoch je rakovina krčka maternice výsledkom zmeny bunkovej DNA spôsobenej ľudským papilomavírusom (HPV). Rakovina začína zmenou v štruktúre DNA, ktorá je prítomná vo všetkých ľudských bunkách. DNA poskytuje bunkám základný súbor inštrukcií, vrátane toho, kedy majú rásť a rozmnožovať sa. O zmene v štruktúre DNA sa hovorí ako o mutácii. Táto mutácia môže zmeniť pokyny, ktoré riadia rast buniek. A tak bunky pokračujú v raste namiesto toho, aby rast zastavili, keď treba. Nekontrolovateľné množenie buniek vytvorí zhluk tkaniva nazývaný nádor.

HPV a rakovina krčka

Viac ako 99 % prípadov rakoviny krčka maternice sa vyskytuje u žien, ktoré boli predtým infikované HPV (ľudský papilomavírus). Existuje viac ako 100 rôznych typov HPV. Vírus sa šíri počas pohlavného styku a iných druhov sexuálnej aktivity. Infekcia HPV vírusom je častá. Odhaduje sa, že u 1 z 3 žien sa vyvinie infekcia HPV do dvoch rokov od začiatku pravidelného pohlavného života a približne u 4 z 5 žien sa infekcia vyvinie v určitom bode života.

Niektoré typy HPV nespôsobujú žiadne viditeľné príznaky a infekcia prejde bez liečby. Iné typy HPV vyvolajú genitálne bradavice (tieto typy nesúvisia so zvýšeným rizikom vzniku rakoviny krčka maternice).

Odborníci považujú za vysoko rizikových z hľadiska vzniku rakoviny krčka maternice približne 15 typov HPV. Za najviac rizikové sa považujú dva typy: HPV 16 a HPV 18. Spôsobujú približne 7 z 10 prípadov rakoviny krčka maternice.

Vedci predpokladajú, že vysoko rizikové typy HPV obsahujú genetický materiál, ktorý môže prejsť do buniek krčka maternice. Tento materiál narúša normálne fungovanie buniek, čo vedie k ich nekontrolovateľnému množeniu a k rastu rakovinového nádoru.

Zmeny v bunkách krčka maternice: Cervikálna intraepiteliálna neoplázia (CIN)

Rakovina krčka maternice sa zvyčajne vyvíja mnoho rokov. Predtým, ako sa rozvinie, bunky v krčku maternice vykazujú zmeny známe ako cervikálna intraepiteliálna neoplázia (CIN) alebo menej často cervikálna glandulárna intraepiteliálna neoplázia (CGIN).

CIN a CGIN sú predrakovinové stavy. Čo to znamená? Nepredstavujú pre vaše zdravie bezprostrednú hrozbu, ale v budúcnosti sa môžu rozvinúť do rakoviny. Keď lekár či lekárka odhalí tieto zmeny počas skríningu krčka maternice, liečba je vysoko úspešná.

Progresia od infekcie HPV k rozvoju CIN alebo CGIN a následnému rozvoju rakoviny krčka maternice je veľmi pomalá, často trvá 10 až 20 rokov. To však neznamená, že máte čas odkladať pravidelné prehliadky.

Čo zvyšuje riziko rakoviny krčka maternice?

Skutočnosť, že infekcia HPV je veľmi častá, ale rakovina krčka maternice je relatívne zriedkavá, naznačuje, že len malá časť žien je voči účinkom infekcie HPV zraniteľná. Keď vedci skúmali rizikovosť ochorenia, zistili, že existujú ďalšie rizikové faktory, ktoré ovplyvňujú rozvoj rakoviny krčka maternice. Patria k nim:

  • fajčenie – u žien, ktoré fajčia, je dvakrát vyššia pravdepodobnosť vzniku rakoviny krčka maternice ako u žien, ktoré nefajčia; je to kvôli škodlivým účinkom chemikálií v cigaretách,
  • oslabený imunitný systém – zlá imunita, užívanie niektorých liekov, ako sú imunosupresíva, tiež zvyšuje riziko tohto ochorenia,
  • užívanie antikoncepčných tabliet viac ako päť rokov – predpokladá sa, že ženy, ktoré užívajú perorálnu hormonálnu antikoncepciu, majú dvojnásobné riziko vzniku rakoviny krčka maternice ako tie, ktoré ich neužívajú,
  • čím viac pôrodov ste mali, tým väčšie je vaše riziko rakoviny krčka maternice – ženy, ktoré mali dva pôrody, majú dvojnásobné riziko vzniku rakoviny krčka maternice v porovnaní so ženami, ktoré nikdy nerodili.

Dôvod súvislosti medzi rakovinou krčka maternice a pôrodom je zatiaľ nejasný. Jedna teória hovorí, že hormonálne zmeny, ku ktorým dochádza počas tehotenstva, spôsobujú, že krčok maternice je zraniteľnejší voči účinkom HPV.

Zdroj foto: stock.adobe.com

Rakovina krčka maternice: Príznaky

Symptómy rakoviny krčka maternice nie sú vždy jednoznačné, navyše sa vôbec nemusia prejaviť. Neraz sa objavia až v pokročilejších štádiách. To je dôvod, prečo je veľmi dôležité, aby ženy pravidelne absolvovali preventívne prehliadky u gynekológa a zúčastnili sa skríningových testov.

Najčastejšie príznaky rakoviny krčka maternice

V počiatočnom štádiu:

Nezvyčajné krvácanie – Vo väčšine prípadov je netypické vaginálne krvácanie prvým viditeľným príznakom rakoviny krčka maternice. Zvyčajne sa vyskytuje po sexe. Za nezvyčajné sa považuje aj krvácanie v inom čase, ako je očakávaná mesačná menštruácia. To zahŕňa aj krvácanie po menopauze (keď sa u ženy už zastavila menštruácia).

Akýkoľvek typ neobvyklého vaginálneho krvácania je dôvodom na vyhľadanie lekára.

Bolesť pri pohlavnom styku – Ďalšie príznaky rakoviny krčka maternice zahŕňajú nepohodlie a bolesť počas pohlavného styku a nepríjemne zapáchajúci vaginálny výtok.

V pokročilom štádiu:

Ak sa rakovina rozšíri z krčka maternice do okolitého tkaniva a orgánov, môže vyvolať celý rad ďalších príznakov:

  • zápcha,
  • krv v moči (hematúria),
  • strata kontroly močového mechúra (inkontinencia moču),
  • bolesť kostí,
  • opuch jednej nohy,
  • silná bolesť v boku alebo chrbte spôsobená opuchom obličiek, súvisiaca so stavom nazývaným hydronefróza (následku zúženia močovodu prerastajúcim nádorom),
  • zmeny močového mechúra a čriev,
  • strata chuti do jedla,
  • chudnutie,
  • únava a nedostatok energie.

Ako sa šíri rakovina krčka maternice

Nediagnostikovaná a neliečená rakovina krčka maternice sa pomaly rozšíri z krčka maternice do okolitého tkaniva a orgánov. Môže sa rozšíriť do pošvy a okolitých svalov, ktoré podporujú kosti panvy. Alternatívne sa rozširuje aj smerom nahor, pričom môže blokovať močovody.

Nie je nezvyčajné, že rakovina prerastá z krčka maternice do močového mechúra alebo konečníka, pretože tieto orgány sú v tesnej blízkosti krčka maternice. Rakovinové bunky sa môžu šíriť aj lymfatickým systémom do lymfatických uzlín alebo sa krvou šíria do iných vzdialených orgánov (do pľúc, pečene, kostí, mozgu), kde vytvárajú metastázy.

 

Rakovina krčka maternice: Diagnostika

Ak výsledky vášho skríningového testu naznačujú abnormality v bunkách krčka maternice, gynekológ vám urobí ďalšie vyšetrenia. Vo väčšine prípadov však abnormality neznamenajú hneď rakovinu krčka maternice. Väčšinou ide o predrakovinové zmeny. Niekedy môžu byť abnormality prítomné aj pri zápale krčka maternice. Keď máte abnormálne vaginálne krvácanie, môže vám lekár alebo lekárka odporučiť test na pohlavne prenosné chlamýdie. Práve tie sú jedným z najčastejších dôvodov nezvyčajného krvácania z krčka maternice. Testovanie na chlamýdie zahŕňa odber malej vzorky tkaniva z krčka maternice alebo test moču.

Kolposkopia

Ak ste mali abnormálny výsledok skríningového testu krčka maternice alebo vaše príznaky naznačujú, že by ste mohli mať rakovinu krčka maternice, gynekológ alebo gynekologička vykoná kolposkopiu. Kolposkopia je vyšetrenie na zistenie zmien buniek krčka maternice.

Pri kolposkopii sa používa malý mikroskop so svetelným zdrojom na konci (kolposkop). Gynekológ si krčok maternice zväčší a aplikuje naň roztok, ktorého účinkom sa stanú zmeny na krčku maternice viditeľné. Z týchto viditeľných zmien je potom možné hneď cielene odobrať aj malú vzorku tkaniva na histologické vyšetrenie (biopsiu).

Kužeľová biopsia – konizácia

V niektorých prípadoch odborníci odporučia malú operáciu nazývanú konizácia. Operácia sa vykonáva v nemocnici, zvyčajne v celkovej anestézii. Je riešením pre predrakovinové zmeny a začiatočné, ešte neviditeľné štádiá rakoviny krčka maternice – pri tomto zákroku lekár vyreže z krčka maternice oblasť, kde sa nachádzajú zmenené bunky a okolité tkanivo v tvare kužeľa. Zákrok sa väčšinou vykonáva elektrickou slučkou, ktorá zároveň reže aj páli tkanivo. Tvar a veľkosť slučky sa prispôsobuje tvaru a veľkosti krčka a rovnako aj miestu a rozsahu zmien na krčku. Odstránené tkanivo z krčka maternice sa odosiela na histologické vyšetrenie. Po tomto zákroku ženy môžu otehotnieť a mať deti.

Testy pri pokročilejších štádiách rakoviny krčka maternice

Ak výsledky biopsie naznačujú, že máte rakovinu krčka maternice a existuje riziko, že sa rakovina môže rozšíriť, absolvujete ďalšie vyšetrenia. Vďaka nim sa vaši lekári dozvedia, do akej miery je rakovina rozšírená, a nasadia vhodnú liečbu.

Testy zahŕňajú:

  • Vyšetrenie panvy – gynekologické vyšetrenie pošvovými zrkadlami, pohmatom a vaginálne alebo rektálne (cez konečník) ultrazvukové vyšetrenie – gynekológ skontroluje krčok a telo maternice, vaječníky, pošvu, parametriá (väzy okolo krčka maternice), konečník a močový mechúr.
  • Krvné testy – pomôžu posúdiť stav pečene, obličiek a kostnej drene pacientky.
  • Počítačová tomografia (CT) – CT vyšetrenie hrudníka, brucha a panvy ukáže, či sa rakovina už rozšírila z krčka maternice do lymfatických uzlín alebo vzdialených orgánov (metastázy na vaječníkoch, v brušnej dutine, v pľúcach, pečeni).
  • Skenovanie magnetickou rezonanciou (MRI) – tento typ skenovania využíva silné magnetické polia a rádiové vlny na vytvorenie detailných snímok vnútra tela; vyšetruje sa, aký veľký je nádor, či z krčka priamo prerastá do blízkych okolitých tkanív (parametriá) a orgánov (močový mechúr, konečník). Týmto vyšetrením sa kontrolujú aj lymfatické uzliny. Ak sú zväčšené, môžu byť postihnuté nádorovými bunkami, ktoré sa do uzlín dostali z nádoru lymfatickými cestami.
  • RTG hrudníkaröntgen ukáže, či sa rakovina nerozšírila do pľúc.
  • Pozitívna emisná tomografia (PET) – špecializované vyšetrenie, pri ktorom sa pacientke do žíl vstrekne mierne rádioaktívna látka, aby sa rakovinové tkanivo zobrazilo jasnejšie; často sa kombinuje s CT vyšetrením a používa sa na zistenie, či sa rakovina rozšírila, alebo na kontrolu, ako pacientka reaguje na liečbu. Toto vyšetrenie nie je nutné vykonať u každej pacientky, iba individuálne, v určitých prípadoch. Väčšinou postačuje CT.
Zdroj foto: stock.adobe.com

Rakovina krčka maternice: Liečba

Ak sa podarí zachytiť rakovinu krčka maternice v počiatočnom štádiu, zvyčajne je dobre liečiteľná pomocou chirurgického zákroku. O tom, či je potrebné odstrániť aj maternicu, rozhodne lekár na základe výsledkov testov. Vo veľmi skorých štádiách niekedy postačuje konizácia. Chirurgický zákrok na odstránenie maternice sa nazýva hysterektómia. V prípade rakoviny krčka maternice ide väčšinou o špecifický typ operácie, tzv. radikálnu hysterektómiu. Súčasťou chirurgického výkonu je aj vyberanie lymfatických uzlín. Je to potrebné, aby sa zistilo, či lymfatické uzliny sú alebo nie sú postihnuté rakovinou. Odstraňujú sa aj vajcovody a často aj vaječníky. Ak je žena mladšia a vaječníky sú zdravé, môžu sa ponechať. V určitých prípadoch, keď je nádor malý a rastie viac na vonkajšej časti krčka maternice, je možné vykonať aj operáciu zachovávajúcu plodnosť – konizáciu alebo odstránenie iba krčka maternice. Telo maternice sa ponechá a žena ešte má možnosť mať dieťa.

Alternatívou k chirurgickému zákroku je rádioterapia. Je to voľba pre pacientky, ktoré nemôžu podstúpiť operáciu z dôvodu iných chorôb a celkového zlého stavu, keď by operácia predstavovala veľké riziko. Môže byť kombinovaná s chemoterapiou.

Pokročilejšie štádiá rakoviny krčka maternice sa zvyčajne liečia kombináciou rádioterapie a chemoterapie. Je to účinná liečba vhodná pre ženy v štádiu, keď už je nádor príliš veľký, rastie nízko do pošvy, prerastá do tkanív v okolí krčka maternice, do močového mechúra alebo konečníka. Rovnako aj v prípade postihnutia lymfatických uzlín. Rádioterapia môže byť vonkajšia (na oblasť panvy) a vnútorná (brachyterapia), ktorá sa aplikuje priamo do nádoru cez pošvu. Brachyterapia sa vykonáva v celkovej anestézii.

Niektoré liečebné postupy majú významné a dlhotrvajúce vedľajšie účinky, vrátane skorej menopauzy a neplodnosti, preto sa vopred pýtajte lekára na všetko, čo vás zaujíma a trápi.

Rakovina krčka maternice: Komplikácie

Komplikácie pri každom onkologickom ochorení vznikajú z dvoch príčin: ako priamy dôsledok rakoviny alebo ako vedľajší účinok liečby (rádioterapia, chemoterapia a chirurgia). Pohybujú sa v rozpätí od nezávažných, ako sú slabé krvácanie z pošvy alebo časté močenie, až po život ohrozujúce – závažné krvácanie či zlyhanie obličiek.

Rakovina krčka maternice: Štádiá

Dôležitým faktorom pre ďalšiu prognózu pacientky je štádium, v ktorom jej rakovinu diagnostikujú. Štádiá rakoviny krčka maternice sa označujú od čísla 1 po číslo štyri, 4. štádium je najzávažnejšie.

Štádium 0: Sú prítomné rakovinové bunky, ktoré neprerastajú cez bazálnu membránu.

Štádium 1: Rakovina je prítomná iba na krčku maternice.

Štádium 2: Rakovina sa šíri za hranice maternice, ale neprerastá do dolnej tretiny pošvy a na panvovú stenu.

Štádium 3 Rakovina zasahuje do dolnej tretiny pošvy a/alebo zasahuje k panvovej stene, spôsobuje hydronefrózu alebo nefunkčnosť obličky a/alebo sa šíri do lymfatických uzlín.

Štádium 4: Rakovina je rozšírená za hranice panvy, šíri sa do vzdialených orgánov alebo postihuje sliznicu (vnútornú výstelku) močového mechúra alebo konečníka.

Šance na ďalších aspoň 5 rokov života podľa štádia rakoviny krčka maternice:

  • štádium 1: 80 – 99 %,
  • štádium 2: 60 – 90 %,
  • štádium 3: 30 – 50 %,
  • štádium 4: 20 %.

Aké vekové skupiny postihuje rakovina krčka maternice najčastejšie?

Rakovina krčka maternice sa môže vyvinúť u žien všetkých vekových skupín. Najčastejšie sa objavuje u zrelých sexuálne aktívnych žien vo veku od 30 do 45 rokov. Rakovina krčka maternice u žien do 25 rokov je veľmi zriedkavá.

Rakovina krčka maternice: Prevencia

Neexistuje jediný spôsob, ako úplne zabrániť rakovine krčka maternice, ale existujú možnosti, ako znížime riziko ohorenia.

Bezpečnejší sex

Väčšina prípadov rakoviny krčka maternice súvisí s infekciou určitými typmi ľudského papilomavírusu (HPV). HPV sa šíri nechráneným sexom, takže používanie kondómu môže znížiť riziko infekcie. Mali by sme však myslieť i na to, že HPV sa však neprenáša len penetračným sexom, ale aj pri iných typoch sexuálneho kontaktu (kontakt koža na kožu, sexuálne hračky).

Riziko vzniku infekcie HPV sa zvyšuje podľa toho, čím skôr začneme s pravidelným sexom a čím viac sexuálnych partnerov máme.

Skríning krčka maternice

Pravidelný cervikálny skríning je najlepší spôsob, ako identifikovať abnormálne zmeny v bunkách krčka maternice v počiatočnom štádiu.

Skríning krčka maternice (známy aj ako ster, PAP test) je súčasťou preventívnej prehliadky u gynekológa. Toto cytologické vyšetrenie krčka maternice by mala absolvovať každá žena nad 23 rokov. Po prvej cytológii treba druhé vyšetrenie absolvovať po roku. Potom už podľa výsledkov. Ak je cytológia v poriadku, nasledujúce cytologické vyšetrenia by ste mali absolvovať v 3-ročných intervaloch.

Zdroj foto: stock.adobe.com

Očkovanie proti rakovine krčka maternice

Očkovanie je veľmi účinná forma primárnej prevencie proti HPV infekcii. Vakcináciou proti HPV sa môžu najmä mladé ženy účinne chrániť proti rakovine krčka maternice. Dôležité však je očkovať nielen dievčatá, ale aj chlapcov, ktorí sú prenášačmi vírusu. Navyše, okrem rakoviny krčka maternice sa HPV spája tiež s rakovinou vagíny, penisu, konečníka, niektorými nádormi v oblasti hlavy a krku, genitálnymi bradavicami a ďalšími chorobami.

Základná vakcína chráni pred dvoma sérotypmi HPV (typy 16 a 18), ktoré najčastejšie spôsobujú rakovinu krčka maternice. Na Slovensku sú dostupné aj vakcíny s ochranou proti vyššiemu počtu sérotypov (4- a 9-valentná).

Nefajčite

Riziko vzniku rakoviny krčka maternice môžete znížiť aj tým, že nebudete fajčiť. Myslite na to, že aj pasívne fajčenie škodí. Ľudia, ktorí fajčia, majú oslabenú schopnosť zbaviť sa HPV infekcie, ktorá sa môže rozvinúť do rakoviny.

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Lucia Kocová, so špecializáciou gynekológia a pôrodníctvo. Lekárka pôsobiaca v zdravotníckom zariadení Národný onkologický ústav na oddelení gynekologickej onkológie.

Zdroje:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cervical-cancer/diagnosis-treatment/drc-20352506

https://www.cancer.gov/types/cervical/patient/cervical-treatment-pdq

https://www.cancer.gov/types/cervical/patient/cervical-prevention-pdq

https://www.cancer.gov/types/cervical/patient/cervical-screening-pdq

https://www.cancer.org/cancer/cervical-cancer/detection-diagnosis-staging/staged.html

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27273940/

https://www.nhsinform.scot/illnesses-and-conditions/cancer/cancer-types-in-adults/cervical-cancer

https://www.medicalnewstoday.com/articles/159821#outlook

Pridaj komentár