5 overených spôsobov, ako zvýšiť tvorbu mlieka po pôrode: Ako si pripravíte laktačné sušienky?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Materské mlieko je pre dieťatko to najlepšie, navyše dojčenie prináša výhody aj pre matku. Na druhej strane sú mamičky, ktoré sa obávajú, že mlieka nemajú dostatok. I keď je to zvyčajne len zbytočná obava, existujú možnosti, ako stimulovať tvorbu mlieka.

Najlepším spôsobom, ako zistíte, či máte dostatok mliečka, je počet mokrých plienok bábätka za deň. Malo by ich byť 6 až 8. Taktiež by ste mali mať po dojčení vyprázdnený prsník a dieťatko by malo byť spokojné.

Ako podporiť tvorbu mlieka?

1. Častejšie dojčenie

Najlepšia podpora tvorby mlieka je časté dojčenie. Nestanovujte presné časy dojčenia, ale prispôsobte sa potrebám dieťaťa. Prospeje to nielen jemu, ale aj výrobe „bieleho zlata“. Keď dieťatko saje prsník, uvoľňujú sa hormóny, ktoré motivujú prsia k produkcii mlieka. Je to vlastne spúšťací reflex tvorby materského mlieka – keď dieťa začne sať, svaly v prsníkoch sa sťahujú a posúvajú mlieko cez kanáliky až do bradavky. Čím viac dojčíte, tým viac mlieka vaše prsia tvoria.

Odborníci odporúčajú novorodenca dojčiť 8- až 12-krát denne. To však neznamená, že viac alebo menej kŕmení naznačuje problém.

Ak máte obavy, obráťte sa na laktačné poradkyne alebo pediatra.

2. Odsávanie medzi kŕmeniami

K zvýšeniu produkcie mlieka pomôže aj odsávanie medzi dojčeniami. Je výhodou najmä na začiatku dojčenia, keď dieťatko ešte nie je schopné veľa vypiť, alebo neskôr, keď nevládze piť zvyčajné množstvo napríklad kvôli ochoreniu.

Odsávanie mlieka zjednodušíte tým, že si prsia vopred zahrejete.

Kedy ešte odsávať mlieko?

  • Ak vám zostala po dojčení časť prsníka plná.
  • Ak dieťa z rôznych dôvodov vynechalo kŕmenie.
  • Ak dostalo náhradné mlieko z fľaše (materské alebo umelé).
Odsávanie je jedným z najlepších spôsobov, ako si zachovať alebo zvýšiť tvorbu materského mlieka. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

3. Dojčenie z oboch prsníkov

Kedysi sa vravelo, že najskôr treba nechať dieťa, aby vypilo mlieko z jedného prsníka, a ďalší mu ponúknuť až pri nasledujúcom kŕmení. Ak však máte obavy z nedostatku mlieka a chcete zvýšiť tvorbu mlieka, kŕmte dieťatko z oboch prsníkov pri každom dojčení. Najskôr nech pije z prvého prsníka, kým nespomalí alebo neprestane piť. Potom mu ponúknite druhý. Stimulácia bradaviek oboch prsníkov prisatím bábätka podporuje tvorbu materského mlieka.

Štúdie tiež potvrdzujú, že odsávanie mlieka z oboch prsníkov súčasne zvyšuje produkciu mlieka a vedie k vyššiemu obsahu tuku v mlieku.

4. Laktačné sušienky

Existuje množstvo receptov šikovných mamičiek na domáce laktačné sušienky, keksíky či koláčiky. Zvyčajne obsahujú viacero látok pozitívne vplývajúcich na tvorbu mlieka. Nemusíte si ich však robiť doma, dajú sa tiež kúpiť v špecializovaných obchodoch. Hoci neexistuje výskum, ktorý by skúmal vplyv týchto sušienok na laktáciu, obsahujú látky a bylinky, ktoré už boli skúmané na tento účel – s pozitívnym efektom.

Známymi zložkami stravy, ktoré podporia tvorbu mlieka, sú:

  • ovos, ovsené vločky,
  • pšeničné klíčky,
  • pivovarské kvasnice (nie pivo!),
  • ľanové semienka.

Jednoduchý recept na laktačné sušienky:

Ingrediencie:

2 šálky bielej múky

2 šálky ovsených vločiek

1 polievková lyžica pšeničných klíčkov

¼ šálky pivovarských kvasníc

2 polievkové lyžice ľanového semienka

1 šálka zmäknutého masla

3 žĺtky

½ šálky bieleho cukru

½ šálky hnedého cukru

¼ šálky vody

1 a ½ čajovej lyžičky vanilkového extraktu

1 lyžička prášku do pečiva

½ lyžičky soli

Postup:

Predhrejte rúru na 175 °C. V malej miske zmiešajte ľanové semienko s vodou a nechajte lúhovať aspoň 5 minút.

Maslo, biely a hnedý cukor vymiešajte vo veľkej mise. Pridajte vaječné žĺtky a vanilkový extrakt. Šľahajte, kým sa ingrediencie nespoja, potom vmiešajte ľanové semienko a vodu.

V samostatnej miske zmiešajte múku, sódu bikarbónu, pivovarské kvasnice, pšeničné klíčky a soľ. Pridajte do maslovej zmesi a miešajte, kým sa všetko spojí. Pridajte ovsené vločky, premiešajte.

Cesto rozvaľkajte na 5 cm veľké guľôčky a poukladajte ich 5 cm od seba na plech vystlaný papierom na pečenie.

Pečte 10 až 12 minút alebo dovtedy, kým okraje nezačnú zlatnúť. Sušienky nechajte 1 minútu postáť na plechu a následne vychladnúť na mriežke.

Môžete tiež pridať sušené ovocie, čokoládové lupienky alebo orechy.

Každá žena po pôrode potrebuje dostatok kvalitných živín. Nielen kvôli rýchlemu zotaveniu sa, ale aj kvôli tvorbe mliečka a výžive dieťaťa. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

5. Potraviny, bylinky a výživové doplnky na podporu tvorby mlieka

Existujú aj ďalšie potraviny a bylinky, ktoré môžu zvýšiť produkciu materského mlieka. Niektoré z nich, napríklad senovka grécka, začnú účinkovať už o sedem dní od začiatku užívania.

Patria sem tiež: cesnak, zázvor, fenikel, lucerna, spirulina.

Ak chcete podporiť tvorbu mlieka výživovým doplnkom, vždy sa poraďte s lekárom. Aj prírodné prípravky môžu totiž spôsobiť vedľajšie účinky a obdobie dojčenia je mimoriadne citlivé!

Prečo máte málo mlieka?

Nízku tvorbu materského mlieka vyvoláva niekoľko stavov vrátane emocionálnych faktorov. Úzkosť a stres môžu narušiť spúšťací reflex tvorby mlieka. Menej mlieka mávajú tiež ženy s ochoreniami: vysoký krvný tlak spôsobený tehotenstvom, cukrovka, syndróm polycystických ovárií.

Aj niektoré lieky môžu prispieť k nedostatočnej tvorbe mlieka (pseudoefedrín, určité typy hormonálnej antikoncepcie).

Veľkými neprajníkmi tvorby mlieka sú fajčenie a pitie alkoholu.

Zdroje:

goodto.com

healthline.com

cdc.gov/breastfeeding/pdf/breastfeedingreportcard2010.pdf

breastfeeding.asn.au/bf-info/common-concerns–mum/supply

mayoclinic.org/healthy-lifestyle/infant-and-toddler-health/expert-answers/low-milk-supply/faq-20058148

10.1542/peds.2012-0547

https://www.liebertpub.com/doi/10.1089/bfm.2011.0139

Pridaj komentár