Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Mnohé ženy poznajú estrogén ako súčasť hormonálnej antikoncepcie alebo substitučnej hormonálnej terapie. Má však omnoho viac funkcií a nenachádza sa len v tele žien, ale aj mužov. Viete o tom, že tento hormón prispieva k lepšej pamäti, lepšiemu stavu kognitívnych funkcií mozgu a tiež k zdraviu kostí, srdca a ciev? Je dôležitou súčasťou mnohých telesných procesov. U žien pomáha rozvíjať a udržiavať reprodukčný systém.
Aké druhy estrogénu poznáme a čím sú špecifické?
Akú funkciu má tento hormón v mužskom a v ženskom tele?
Čo sa skrýva pod pojmom hormonálna nerovnováha?
Viete o tom, že niektoré potraviny obsahujú látku podobnú estrogénu?
Aké nežiaduce účinky má liečba estrogénom a na čo je zameraná?
Väčšina z nás vie, že estrogén a progesterón zohrávajú dôležitú úlohu v sexuálnom a reprodukčnom zdraví žien. Kde sa však berie? Prirodzene vzniká v nadobličkách a v tukových tkanivách, u žien aj vo vaječníkoch, v tehotenstve ho tvorí tiež placenta. Estrogén vyrába nielen ženské, ale aj mužské telo, avšak ženské vo významnejších množstvách.
Pozrime sa podrobnejšie na to, ako tento hormón funguje, čo sa stane, keď jeho hladiny kolíšu? Ako sa využíva v medicíne?
Druhy estrogénu
Estrón – Tento typ estrogénu tvoria najmä ženské nadobličky. Je dôležitým hormónom v období menopauzy. Je to slabšia forma estrogénu a telo vie estrón podľa potreby premeniť na iné formy estrogénu.
Estradiol – je najbežnejší typ estrogénu u oboch pohlaví. Ženy dosahujú najvyššie hladiny estradiolu v reprodukčnom veku (najmä vo veku 25 až 35 rokov). Priveľa estradiolu však vedie k akné, k zníženiu sexuálnej túžby, podieľa sa tiež na osteoporóze a depresii. Veľmi vysoké hladiny zvyšujú riziko rakoviny maternice a prsníka.
Ani nízke hladiny estradiolu nie sú výhrou. Majú za následok priberanie a ochorenia srdca a ciev.
Estriol – Estriol je druh estrogénu typický pre tehotenstvo. Jeho hladiny v druhom stave stúpajú preto, že má za úlohu podporovať maternicu v raste a pripravuje telo na pôrod. Vrchol dosahuje tesne pred pôrodom.
Ako funguje estrogén u žien
Estrogén je nevyhnutný pre fungovanie viacerých ženských orgánov:
- stimuluje rast vaječného folikulu,
- udržiava zdravú hrúbku vaginálnej steny a podporuje lubrikáciu,
- posilňuje a udržiava sliznicu maternice,
- reguluje tok a hustotu sekrétu maternicového hlienu,
- je nevyhnutný pri tvorbe prsného tkaniva.
Ako sa mení hladina estrogénu u žien?
Hladiny tohto hormónu u žien kolíšu jednak v priebehu menštruačného cyklu, ale tiež v rôznych etapách života. Výsledkom kolísania hormonálnych hladín sú neslávne známe zmeny nálady pred menštruáciou alebo návaly horúčavy v menopauze.
Hladina estrogénu sa mení aj pri týchto stavoch či situáciách:
- tehotenstvo a dojčenie,
- puberta,
- menopauza,
- vyšší vek,
- nadváha a obezita,
- extrémne diéty alebo mentálna anorexia,
- namáhavé cvičenie,
- užívanie určitých liekov vrátane steroidov, ampicilínu, liekov obsahujúcich estrogén, fenotiazínov a tetracyklínov,
- vrodené stavy, napríklad Turnerov syndróm,
- vysoký tlak,
- cukrovka,
- primárna ovariálna insuficiencia (strata funkcie vaječníkov),
- nedostatočne aktívna hypofýza,
- syndróm polycystických ovárií,
- nádory vaječníkov alebo nadobličiek.
Hormonálna nerovnováha
Teraz už vieme, kedy sa hladina hormónu, pripisovanému ženám v tele mení. Ešte dôležitejší je fakt, čo tieto zmeny môžu spôsobiť. Nerovnováha hormónov vedie k menštruačným zmenám, ako sú nepravidelnosť alebo strata menštruácie. Ovplyvňuje aj intenzitu krvácania, príznaky pred menštruáciou alebo menopauzou vrátane návalov tepla a nočného potenia.
Estrogén v nerovnováhe môže byť príčinou nerakovinových hrčiek v prsníku a maternici, častých zmien nálady, pocitov depresie a úzkosti a problémov so spánkom.
Niektoré ženy pri zmenách hladín estrogénu sledujú prírastok hmotnosti najmä v oblasti bokov, stehien a pása.
Výkyvy hladín tohto hormónu sprevádza tiež nízka sexuálna túžba, vaginálna suchosť a stenčenie a vyschnutie stien pošvy, únava či suchá koža – tieto príznaky sú bežné počas menopauzy.
Estrogén u mužov
O estrogéne sa často hovorí ako o čisto ženskom hormóne, to však ani zďaleka nie je pravda. Tento hormón tvorí i potrebuje aj telo muža. Akú má funkciu u mužov?
Nielen v ženskom, ale aj v mužskom tele je dôležitá hormonálna rovnováha. Tento typicky ženský hormón u mužov tvorí protiváhu „mužskému hormónu“ – testosterónu.
Estrogén je v mužskom tele dôležitý na udržanie správnej hustoty kostí, zužitkovanie glukózy a podporu imunitných funkcií. U mužov vzniká v nadobličkách, v tukovom tkanive, ale aj v pečeni.
Čo spôsobuje vysoká hladina tohto hormónu u mužov?
K vysokej hladine tohto hormónu neraz vedú niektoré dedičné stavy alebo základné ochorenia. Prejavujú sa takto:
- neplodnosť,
- nadváha, respektíve rýchle priberanie,
- erektilná dysfunkcia,
- rednutie ochlpenia,
- gynekomastia – zväčšenie pŕs.
Vysoká hladina estrogénu môže aj u mužov vyvolať nepokoj, prudké zmeny nálad či depresívne stavy.
Príznaky nízkej hladiny ženského hormónu
Naopak, muži s nízkou hladinou tohto hormónu majú často prebytok brušného tuku a nízke libido. Taktiež ich častejšie trápia rednutie kostí, letargia a únava.
Ako zvýšiť hladinu estrogénu? Ak máte nízku hladinu tohto hormónu, lekár vám môže predpísať lieky alebo vám odporučí výživové doplnky. Výrobky s obsahom tohto hormónu zahŕňajú syntetický hormón, bioidentický estrogén a Premarin (hormóny z moču gravidných kobýl).
Liečba estrogénom
Terapia ženským hormónom nie je len pre ženy. Vyrovnáva narušenú rovnováhu hormónov, teda stav, keď máte nedostatok estrogénu. U žien pomáha zvládnuť príznaky menopauzy ako súčasť hormonálnej terapie, liečiť problémy s vaječníkmi, u oboch pohlaví znižuje príznaky osteoporózy, zvyšuje sexuálny apetít, zmierňuje zmeny nálad vyvolané nedostatkom estrogénu. U mužov znižuje riziko niektorých druhov rakoviny prostaty.
Možno neuveríte, ale ženský hormón sa používa aj na zmiernenie prejavov niektorých typov akné a pri oneskorenej puberte (Turnerov syndróm).
Predtým, ako siahnete po výživovom doplnku, určite sa poraďte s lekármi. Dôvodom na užívanie estrogénu v akejkoľvek forme je len jasný výsledok odberu krvi, ktorý hovorí, že ho máte nedostatok. Aj potom však dajte na slová odborníkov a samovoľne si nič neordinujte.
Na čo sa používa estrogén ako liek?
Hormonálna liečba týmto hormónom môže mať viac podôb. Buď pozostáva výlučne z estrogénu alebo zahŕňa kombináciu estrogénu a progestínu, čo je syntetická forma progesterónu.
Aj formy hormonálnej liečby sú rôzne. Lekári vám môžu predpísať tabletky, nosový sprej, náplasť, kožný gél, injekcie, ženám tiež vaginálny krém alebo vnútromaternicové teliesko.
Estrogén ako antikoncepcia
Antikoncepčné tabletky obsahujú buď syntetický estrogén a progestín, alebo iba progestín. Niektoré typy zabraňujú otehotneniu tak, že zastavujú ovuláciu. Vytvoria rovnováhu – hladiny hormónov počas mesiaca nekolíšu, ovulácia nenastane. Okrem toho estrogén zahusťuje hlien v krčku maternice, čo sťažuje spermiám cestu k vajíčku.
Niektoré typy hormonálnej terapie môžu zvýšiť riziko mŕtvice, krvných zrazenín, rakoviny maternice a prsníka. To je dôvod, aby ste spolu s lekárom zvolili tú najvhodnejšiu formu liečby. Perorálna antikoncepcia predstavuje väčšie riziko pre ženy, ktoré fajčia alebo sú staršie ako 35 rokov. Nebezpečné je najmä dlhodobé užívanie.
Ženský hormón a zmena pohlavia
V posledných desaťročiach nadobudol estrogén ďalšiu funkciu – používa sa ako súčasť terapie pri probléme zvanom pohlavná dysfória (rodový nesúlad s vlastným telom). Vtedy, ak ide o pacienta s mužským telom, ktorý sa cíti byť vnútorne ženou a pre vlastnú stabilitu potrebuje ženské telo. Tomuto procesu, samozrejme, predchádzajú konzultácie s viacerými odborníkmi. Okrem liečby ženským hormónom v týchto prípadoch je neraz potrebná aj antiandrogénna liečba.
Prísunom estrogénu sa u mužov s týmto problémom rozvinú ženské sekundárne pohlavné znaky – teda prsia a klesne tvorba ochlpenia mužského typu.
Vedľajšie účinky hormonálnej terapie
Hormonálna terapia nie je pre každého. Určite sa o liečbe porozprávajte s lekárom najmä vtedy, keď máte v rodine rakovinu prsníka či problémy so štítnou žľazou.
Vedľajšie účinky užívania estrogénu zahŕňajú:
- nadúvanie,
- bolestivosť prsníkov,
- bolesti hlavy,
- kŕče v nohách,
- tráviace ťažkosti,
- nevoľnosť,
- vaginálne krvácanie,
- zadržiavanie tekutín, čo vedie k opuchu.
Ktoré potraviny obsahujú estrogén?
Niektoré druhy rastlinných potravín taktiež dokážu ovplyvniť rovnováhu hormónov v tele. Obsahujú fytosteróny, ktoré sa účinkom podobajú na ženský hormón, o ktorom je reč.
Fytosteróny obsahujú:
- kapustová zelenina,
- sója,
- bobule,
- semená a zrná,
- orechy,
- ovocie,
- víno.
I keď neexistujú jasné vedecké dôkazy, že potraviny a voľnopredajné výživové doplnky obsahujúce fytoestrogény premôžu návaly horúčavy a iné príznaky menopauzy, mnohé ženy si ich vplyv pochvaľujú. Nie je však jasné, ako presne tieto zlúčeniny ovplyvňujú estrogén a aktivitu súvisiacu s estrogénom v tele. Neexistuje dostatok dôkazov, ktoré by potvrdili, že sú bezpečné a účinné, najmä z dlhodobého hľadiska.
Poraďte sa s lekárom skôr, ako začnete užívať akékoľvek doplnky alebo lieky.
Zdroje:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/277177
https://my.clevelandclinic.org/health/body/22353-estrogen
https://www.livescience.com/38324-what-is-estrogen.html
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/estrogens-effects-on-the-female-body
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK538260/
https://www.britannica.com/science/estrogen
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3398381/
https://www.nhs.uk/conditions/hormone-replacement-therapy-hrt/side-effects/
https://www.hormone.org/your-health-and-hormones/glands-and-hormones-a-to-z/hormones/estrone
1 odpovedí na “Estrogén: Viete, čo tento hormón robí s vaším telom?”