Materská kašička: Ako správne užívať produkty včiel? Čím sa živí včelia kráľovná?

(Zdroj foto: AdobeStock.com) 

Pozitívne účinky medu sú dobre známe pre väčšinu z nás. Menej sa už hovorí o ďalšom včelom produkte – materskej kašičke.

Materská kašička je prírodná látka, ktorú vyrábajú včely. Tento sekrét je plný výživných látok.

Naši predkovia považovali materskú kašičku za „všeliek“. Využívali ju nielen v chorobe, ale aj pri skrášľovaní, najmä ženy.

Čo je materská kašička?

Aké má účinky na telo?

Sú známe nežiaduce účinky materskej kašičky?

Zvyšuje materská kašička plodnosť?

Čo je materská kašička?

Najdôležitejšou úlohou včelej matky je zachovanie rodu. V úli teda ukladá vajíčka, o ktoré sa neskôr starajú robotnice. Tie vylučujú zo svojich žliaz sekrét, ktorým kŕmia drobné larvy počas prvých 3 dní života.

Tento sekrét voláme materská kašička. Tvoria ho zo 70 % tekutiny – sliny včiel, zvyšok je zmesou iných látok.

Určitá časť kašičky zostáva aj pre samotnú kráľovnú, ktorá ju má ako hlavný zdroj obživy. A prečo je táto kašička zaujímavá aj pre nás?

Účinky materskej kašičky:

 • antibakteriálne, antibiotické,
 • prevencia pred vírusmi a infekciami,
 • regenerácia poškodených tkanív (poškodenej pokožky),
 • liečba rôznych mykóz,
 • ustálenie hladiny cholesterolu a inzulínu v krvi,
 • úprava činnosti štítnej žľazy,
 • podpora trávenia a chuti do jedla.
včelia-kráľovná
Zdroj foto: AdobeStock.com

Kúpa materskej kašičky

Produkty zo včelej materskej kašičky si môžete zadovážiť v lekárni, alebo priamo od včelára. Materská kašička sa predáva v týchto 3 alternatívach.

 1. Naturálna kašička – kúpite ju jedine u včelárov. Zmiešava sa s medom a užíva ráno, nalačno. Za lyžičku zmesi si dáte do úst a pomaly ju rozpustíte na jazyku. Potom zapijete pohárom čistej vody.
 2. Tabletky/kapsule – obstaráte si ich v lekárni. Užívajte ich podľa predpísaného návodu.
 3. Kozmetické produkty – najčastejšie sú to krémy na pokožku. Môžete ich používať neobmedzene.

Naturálnu materskú kašičku, resp. tabletky, užívajte v opakovaných kúrach, medzi ktorými si urobte aspoň 2-týždňovú prestávku.

Využitie materskej kašičky

Materská kašička sa odporúča pri ťažkých neurologických diagnózach, ako Alzheimer alebo Parkinson, keďže posilňuje nervovú sústavu. Ide len o doplnkovú terapiu, nie náhradu.

Materská kašička celkovo podporuje organizmus, aj preto sa odporúča u starších ľudí. Podobne sa osvedčila aj pri vysokom krvnom tlaku, no opäť len ako doplnková liečba.

Čo sa týka vonkajšieho použitia, kozmetické produkty s materskou kašičkou pomáhajú pri zaceľovaní drobných rán, u mnohých ľudí redukujú aj staršie jazvy.

Niektorí odborníci odporúčajú materskú kašičku aj pri chudnutí, keďže napráva trávenie, a tým podporuje správne fungovanie metabolizmu.

Nežiaduce účinky materskej kašičky

Najčastejším nežiaducim účinkom sú alergické reakcie. Tie sa môžu prejaviť kožným podráždením, štípaním v ústach alebo ťažkosťami s dýchaním.

Obozretní by mali byť aj ľudia, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi. Ak by sa totiž zranili, prípravky z materskej kašičky by im mohli privodiť silnejšie krvácanie.

materská-kašička
Zdroj foto: AdobeStock.com

Kto nemôže užívať materskú kašičku?

Materská kašička sa neodporúča u detí do 3 rokov. Logicky sa neodporúčajú ani u pacientov, ktorí majú alergiu na med alebo peľ.

Neodporúča sa tiež u astmatikov a ľudí s veľmi citlivou pokožkou. V niektorých prípadoch môže materská kašička zhoršiť ekzém alebo psoriázu. Aj preto si pri prvom užití dajte nižšiu dávku, ako vám odporučili, a sledujte, či nemáte negatívnu reakciu.

Včelia materská kašička na plodnosť?

V materskej kašičke sú látky, ktoré sú veľmi podobné ženským hormónom. Z tohto dôvodu sa odporúča pre páry, ktoré majú problémy s počatím.

V prvom rade, materská kašička podporí pravidelnosť menštruačného cyklu, čo zľahčí vypočítavanie plodných dní. Navyše, vajíčko je počas ovulácie kvalitnejšie, čím sa zvyšuje šanca na oplodnenie.

Z užívania produktov z materskej kašičky budú mať výhody aj páni. Kašička im zlepší kvalitu spermií, pôsobí aj ako afrodiziakum.

Materská kašička v tehotenstve

V tomto prípade sa odborníci nedokážu dohodnúť na jasnom odporučení. Jedna časť tvrdí, že s materskou kašičkou môžete spokojne pokračovať aj počas tehotenstva. Údajne tým posilňujete imunitu, zároveň sa zmierňujú typické nepríjemnosti prvého trimestra, ako napríklad veľká únava či časté zvracanie.

Druhá skupina odborníkov sa však obáva toho, že materská kašička ovplyvní riedenie krvi. To by mohlo privodiť krvácanie a ohroziť plod. Takisto vraj nie je dobré, ak v tomto období príliš ovplyvňujeme hormonálnu činnosť. Navyše, môže sa objaviť nečakaná alergická reakcia, ktorú ste predtým nemali.

produkty-včiel-med-včelí-peľ-materská-kašička
Zdroj foto: AdobeStock.com

Materská kašička a PMS

Zloženie kašičky, ktoré je podobné ženským hormónom, možno dobre využiť pri predmenštruačnom syndróme (PMS). Materská kašička (naturálna alebo tablety) zmierňuje bolesti v podbrušku, výkyvy nálady a únavu.

Kašičku začnite brať 1 týždeň (alebo aspoň 3 dni) pred  začiatkom menštruácie. Užívanie si načasujte podľa toho, kedy vás obvykle začína trápiť PMS.

Materská kašička sa osvedčila aj v klimaktériu. Vtedy sa užíva pravidelne, počas niekoľkých mesiacov. Organizmu tak doplníte ženské hormóny, čím sa jednotlivé príznaky výrazne zmiernia.

Užívanie materskej kašičky v puberte

Zatiaľ čo pre dospelé ženy je materská kašička zvyčajne dobrou voľbou, mladé dievčatá musia byť opatrnejšie. Keďže hrozí predčasný nástup puberty, kašičku by mali užívať len občasne, aby nenarušila normálnu hormonálnu činnosť.

Keď už dievčatá dostanú prvú menštruáciu, môžu to s kašičkou skúsiť pri PMS.

Materská kašička a obnova kolagénu

Do zoznamu overených – pozitívnych účinkov materskej kašičky, musíme zaradiť blahodarný vplyv na zovňajšok. Kašička redukuje vrásky a vracia pokožke elasticitu.

Pravidelným užívaním tabletiek, obnovujeme tvorbu kolagénu, ktorý je dôležitý nielen pokožku, ale aj pre kĺby. Krémy zasa spevňujú pokožku a zaceľujú drobné poranenia.

Materská kašička sa používa aj na poškodené vlasy. Poraďte sa so svojím kaderníkom.

Iné produkty včiel – včelí peľ

Odborníci často odporúčajú, aby sme užívali kašičku naraz so včelím peľom. Včelí peľ má na telo veľmi podobné účinky, predovšetkým posilňuje našu obranyschopnosť.

Ak sa rozhodnete pre súbežné užívanie produktov, podávajte si ich s určitým časovým odstupom. Túto kombináciu však nesmú užívať alergici, mohlo by ich to ohroziť na živote.

Zdroje:

 • https://www.healthline.com/nutrition/royal-jelly#TOC_TITLE_HDR_3
 • https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-503/royal-jelly
 • https://www.medicalnewstoday.com/articles/324152#type-2-diabetes
 • https://www.nutritionist-resource.org.uk/memberarticles/ten-royal-benefits-of-royal-jelly
 • https://www.eatthis.com/royal-jelly-health-benefits/

Pridaj komentár