Abeceda tehotenstva: Prvý trimester

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Najdôležitejšie a najobávanejšie obdobie zrodu nového človeka – prvý trimester. Čas prevratných zmien. Zmena ženy na matku, zmena zárodku na malého človiečika s bijúcim srdcom.

Prvý trimester je rozhodujúca životná etapa pre dieťa v lone, pričom vonkajšie vplyvy, ale tiež matkino zdravie a správanie, ovplyvňujú jeho budúcnosť.

Prvý trimester – najcitlivejšie obdobie

Prvý trimester trvá od oplodnenia vajíčka spermiou až po čas, keď sa zárodok (embryo) mení na plod. Ide o najcitlivejšiu fázu pre vývin dieťatka. Preto veľa budúcich rodičov čaká do konca 3. mesiaca, kým oznámia túto radostnú novinu rodine a blízkym.

Rôzne vonkajšie vplyvy, ale aj matka môže (nechtiac) svojmu dieťaťu najviac ublížiť v tejto fáze. Práve takto vznikajú vývojové chyby, zlý mentálny vývoj a rôzne deformácie na telíčku. V tom najhoršom prípade môže dôjsť k odumretiu plodu.

Tehotenská kalkulačka

Tehotenstvo trvá 40 týždňov (280 dní), 10 lunárnych alebo 9 kalendárnych mesiacov. Len málo tehotných mamičiek porodí v deň, ktorý im vypočítal lekár. Deje sa tak preto, že za prvý deň počatia lekári považujú prvý deň poslednej menštruácie. Keďže k ovulácii – teda ku dňu, kedy žena môže otehotnieť – prichádza približne 14 dní po prvom dni poslednej menštruácie, výpočet dňa pôrodu má rozpätie od 38 do 42 týždňov.

Ako si vypočítať vek dieťatka v brušku?

V prípade, že má žena pravidelný cyklus medzi dvoma menštruáciami – 28 dní, od lekárom stanoveného veku si odpočíta 2 týždne. Tento spôsob sa však v lekárskej praxi nepoužíva.

1. a 2. týždeň (3. – 4. týždeň tehotenstva)

Vývin nového života začína splynutím vajíčka so spermiou. Vzniká oplodnené vajíčko (zygota), ktoré sa začína deliť. Zároveň prechádza vajíčkovodom do maternice, ktorá sa pripravuje na jeho prijatie.

Asi po 4 dňoch delenia, vajíčko prichádza do maternice a v jej stene sa zahniezdi. Má priemer asi 1 mm. Rozdelí sa na 2 bunkové vrstvy. Z jednej vzniká vyživovací orgán – placenta, z druhej sa vyvíja zárodok – budúci plod.

Dedičnosť

V oplodnenom vajíčku dochádza k splynutiu chromozómov (dedičných informácií) matkyotca. Je ich 46 a obsahujú všetky znaky a vlastnosti budúceho človeka, ako aj informácie o vývoji zárodku.

Všetky tieto informácie sa kopírujú do každej novej bunky. Zaujímavé na tom je, že vyvíjajúci sa zárodok si tieto informácie dokáže „čítať“ tak, aby boli v súlade s časovým vývojom. Tie, ktoré sú dôležité až pre jeho neskorší vývoj, si nevšíma.

7 týždeň tehotenstva príznaky
Zdroj foto: Shutterstock.com

Chromozómy XY – bude to chlapec alebo dievča?

Dva zo 46 chromozómov sú zvlášť dôležité – chromozómy X a Y, od ktorých závisí, či nový človek bude chlapec alebo dievča. Ak od matky dostane chromozóm X a od otca chromozóm Y, bude to chlapec. Ak od oboch rodičov dostane chromozóm X, vyvinie sa z neho dievča.

3. týždeň (5. týždeň tehotenstva) – alkohol, fajčenie počas tehotenstva

V treťom týždni vchádza bábätko do veľmi zraniteľnej etapy. Práve v tomto období môžu nastať vážne poruchy, ktoré niekedy zapríčinia odumretie zárodku. Budúci plod je síce veľmi silný, ale nedokáže sa brániť škodlivému vplyvu alkoholu, fajčenia, infekcií, či pôsobeniu niektorých liekov.

Aj bežná chrípka (alebo viróza) môže uškodiť vyvíjajúcemu sa bábätku!

Začína biť srdiečko dieťaťa

Koncom 1. mesiaca má zárodok hlavu, trup, základy väčšiny orgánov – srdca, miechy, sluchových orgánov, vylučovacieho systému (ľadviny a močovod). Vzniká veľká časť pohlavných orgánov. V 5. – 6. týždni už bije srdce.

Mliečne zuby

V 8. týždni sa mozog výrazne zväčšuje. Preto začína veľkosť hlavy výrazne prevažovať nad inými časťami tela. Je vidno krk a stráca sa chvost. Telo sa začína pokrývať chĺpkami. Srdce silno bije, dosahuje 140150 úderov za minútu.

Tvár ožíva. Dieťa vie otvárať a zatvárať ústa. V očiach sa objavujú prvé znaky budúceho zafarbenia, vyvíja sa vonkajšia aj vnútorná časť uší. V ústach sa tvoria chuťové poháriky a zárodky mliečnych zubov. Na konci 2. mesiaca sa vyvíjajú prsty na rukách a na nohách. Bábätko meria 2,5 cm a váži 3 g.

Prvé pohyby

V poslednom, 3. mesiaci prvého trimestra, sa zárodok (embryo) mení na plod. Na ultrazvuku už môžeme rozoznať pohlavie plodu. Pod kožou by sme videli základ kostry. Bábätko sa hýbe, ale matka ešte jeho pohyby necíti, lebo sú veľmi slabé.

V tomto mesiaci sa dokončuje vývin najdôležitejších orgánov, ktoré postupne začínajú pracovať. Dokončí sa vývoj očí, ale viečka ešte stále pokračujú vo vývoji; preto sú zatvorené. Na prstoch sa objavujú nechty a na hlave prvé vlasy. Koncom tohto mesiaca bábätko meria asi 10 cm a váži od 20 do 48 gramov.

Keďže klesá riziko spontánneho potratu, nastal správny čas, aby sme novinu oznámili blízkym a zamestnávateľovi.

6 týždeň tehotenstva
Zdroj foto: Shutterstock.com

Výživa budúceho plodu

Placenta poskytuje všetky potrebné živiny pre plod až do konca tehotenstva. Vývoj placenty je dokončený do 12. týždňa od oplodnenia. Je s plodom spojená pupočníkom, kadiaľ prúdia všetky živiny, kyslík a potrebné látky od matky, a naopak, kysličník uhličitý a odpadové látky idú k matke, aby boli z tela vylúčené.

Plod sa nachádza vo vaku z plodových obalov, ktorý je naplnený plodovou vodou. Plodová voda chráni vak. Bábätko vodu prehĺta, a potom vylučuje v podobe moču. Zároveň plodová voda uľahčuje pohyb plodu vnútri maternice.

Zmeny na tele matky počas I. trimestra

V období tehotenstva dochádza v tele ženy k hormonálnym zmenám. Uvoľňovanie niektorých hormónov môže priniesť pozitívne, ale hlavne nepríjemné vedľajšie účinky. Okrem zväčšujúceho sa brucha a bolestivých prsníkov, k nim patrí celý rad sprievodných javov, ktoré sa nemusia objavovať u každej ženy rovnako.

Slabé krvácanie

Prvým signálom pre telo, že sa začalo tehotenstvo, je zastavenie menštruácie. Napriek tomu sa môže stať, že žena slabo krváca – „špiní“. Je to v poriadku.

Zvýšený výtok

Zvyšuje sa pošvový výtok, čo sa môže navonok prejaviť nesvrbivým svetlým výtokom. Je to dané zmenami v pošve a jej okolí. Zvyšuje sa prekrvenie, presiaknutie a mäknutie tkanív. Pošvová stena sa stáva silnejšou. Maternica sa zväčšuje, vystupuje z panvy, a pošva sa predlžuje.

Tmavnutie bradaviek

Prsia sú už počas prvých týždňov citlivejšie, zväčšujú sa a tmavnú prsné dvorce. Tieto zmeny sú ovplyvnené zvýšenými hladinami estrogénov a progesterónu, ktoré pripravujú prsníky na dojčenie po pôrode.

Priberanie na váhe

Žena by mala počas tehotenstva pribrať 812 kilogramov. Na prvý trimester pripadajú orientačne asi 2 kilá, aj vzhľadom na tráviace problémy.

Trávenie

Trávenie je podriadené zvýšeným požiadavkám na prísun vitamínov a energie. Preto má tehotná žena väčšiu chuť do jedla, či chuť na nezvyčajné kombinácie jedál. Dochádza k vyššej tvorbe slín a žalúdočných štiav.

Nevoľnosť a plynatosť

Väčšina budúcich mamičiek v prvom trimestri máva pocit „pokazeného žalúdka“. U niektorých ide iba o ranné nevoľnosti, u iných celodenné. Väčšinou tento pocit odchádza koncom prvého trimestra.

Bolesti z nevoľnosti treba odlíšiť od bolestí, ktoré súvisia s predchádzajúcimi operáciami, alebo chirurgickými zákrokmi v tejto oblasti, resp. s ochoreniami tráviaceho systému (žalúdočné vredy, ochorenia žlčníka, pankreasu).

Preto hlásme lekárovi každý zákrok, ktorý bol vykonaný pred tehotenstvom. Navyše, hormonálne zmeny spôsobujú znížený pohyb čriev, z čoho vzniká zápcha či zvýšená plynatosť.

Bolesti v podbrušku

Kvôli rastu maternice sa častejšie objavujú bolesti v podbrušku. Tie sa podobajú na slabé menštruačné bolesti. Môže to byť pichanie, kŕče, alebo pocit napätia. Zväčša nejde o nič vážne, bolesť sama ustúpi – obyčajne po krátkom oddychu, alebo pri zmene polohy.

Uvedené ťažkosti sa však nesmú vyskytovať spolu s výtokom, alebo bolesťami krížov. V každom prípade je vždy lepšie navštíviť lekára a presvedčiť sa, že je všetko v poriadku.

Riziko potratu

Ak sa pri bolestiach objaví aj krvácanie, prípadne ide o bolesť v krížoch, v prvom trimestri to môže byť signál, ktorý ohlasuje hroziaci potrat. Ak má žena podobné príznaky, okamžite by mala vyhľadať lekára. Pokiaľ sa vajíčko úplne z maternice nevypudí, začínajúci potrat dokážeme väčšinou zastaviť.

prvý trimester bolesti v podbrušku
Zdroj foto: Shutterstock.com

Kedy začína rásť bruško?

V prvom trimestri ženy pociťujú zväčšovanie bruška. Ide skôr o subjektívny pocit. Maternica je ešte stále v panve. Rast bruška závisí aj od individuálnych daností budúcej mamičky:

  • postavy,
  • tvaru maternice,
  • brušného svalstva,
  • počtu pôrodov, ktoré má žena za sebou.

Čím je žena chudšia, tým skôr sa rast bruška ukáže. Už okolo 13. týždňa. Naopak, čím má žena pevnejšie svaly, tým pomalšie sa bruško uvoľňuje. V prípade, že už žena rodila, maternica je oveľa uvoľnenejšia (steny sa rýchlejšie uvoľňujú). No a samozrejme, ak čakáme dvojičky, bruško bude väčšie o niečo skôr.

Zvláštnym typom sú maternice otočené dozadu, keď sa maternica nerozťahuje von, ale skôr dohora, a tak tlačí na vnútorné orgány.

Únava na začiatku tehotenstva

V prvých týždňoch tehotenstva je únava spojená so zmenou tvorby hormónov. Okrem toho, metabolizmus matky sa zameriava hlavne na vyživovanie zárodku. Často chýba v tele železo, ktoré však v období nevoľností len ťažko do seba dostaneme.

Vyčerpanosť v dôsledku životného štýlu

V súčasnosti sa čoraz častejšie hovorí aj o chronickej únave a vyčerpanosti tehotných žien. Hľadajme za tým predovšetkým rovnoprávnejšie postavenie žien v spoločnosti. Žien, na ktorých stojí finančné zaopatrenie rodiny, resp. požiadavka vysokého pracovného nasadenia, neustále pribúda.

Vyčerpanosť môže byť taká silná, že podaktoré ženy nie sú schopné vykonávať svoje zamestnanie, hoci sú iba na začiatku tehotenstva. Vtedy je dobré zvážiť, či radšej nezmeniť charakter zamestnania, pracovnú dobu, prípadne nezvoliť prácu fyzicky a psychicky menej náročnú.

Psychické zmeny v tehotenstve

Zmeny nálad u väčšiny žien – od eufórie, až po depresiu – sú pre toto obdobie charakteristické. Veľa závisí aj od životnej situácie, pred ktorú je budúca mamička postavená.

Objavuje sa strach a neistota z budúcnosti, precitlivenosť na okolie, plačlivosť. Žena vie iba málo ovládať tieto emócie, a následne prichádza pocit hanby či ľútosti za svoje chovanie.

Po I. trimestri tieto emotívne rozladenia zvyčajne ustupujú. Budúca mamička prijme svoj stav a upriami svoju pozornosť na dieťa.

prvý trimester ultrazvuk
Zdroj foto: Shutterstock.com

Prenatálny skríning – ultrazvukové vyšetrenie

Ide o súbor vyšetrení, ktoré dokážu včas odhaliť odchýlky od správneho vývoja plodu. Jedným z nich je aj ultrazvukové vyšetrenie (UZV). Počas tehotenstva má žena nárok na 3 ultrazvukové vyšetrenia – v 10., 20. a 30. týždni. Vhodnejšie sú 4 ultrazvuky. Prvé dva by mala budúca matka absolvovať v I. trimestri.

  1. Na prvom vyšetrení lekár stanoví vnútromaternicové tehotenstvo, počet plodov, ich veľkosť, termín pôrodu a presne načasuje ďalšie ultrazvukové vyšetrenia počas tehotenstva.
  2. Druhé vyšetrenie sa vykonáva v 11. – 14. týždni. Kvalitné prístroje a kvalifikovaní odborníci vedia odhaliť až 70 % vývojových chýb plodov, vrátane Downovho syndrómu. Vyšetrenie treba uskutočniť práve v tomto období, lebo neskôr dochádza k skresleným výsledkom.

Čo sa v I. trimestri nedá zistiť

Ultrazvukové vyšetrenie nedokáže odhaliť vývojové chyby, ktoré sa objavujú v neskoršom období tehotenstva, napr. hydrocephalus (vodnatieľka mozgu), vrodené chyby srdca, rázštepy nervovej sústavy a iné. To je dôvod, prečo nasledujú ďalšie 2 vyšetrenia – v II. a III. trimestri.

Strava v tehotenstve

V tehotenstve takmer každá žena zmení svoj jedálniček. Ženy si často myslí, že táto zmena vychádza z potrieb samotného plodu. Teda, že si dieťa pýta, čo mu chýba. Odborníkom sa zatiaľ nepodarilo nič podobné potvrdiť, preto je pôvod tehotenských chutí neznámy.

Mnohé mamičky majú chuť na čokoládu, ovocie, pivo, víno, korenené či zásadité jedlá. Veľmi nebezpečné sú napr. chute na omietku, hlinu a ďalšie čudesnosti. Na druhej strane, v prvom trimestri väčšina žien trpí nevoľnosťami, čo môže komplikovať príjem dostatočného množstva výživných látok. V tele matiek je však dostatok zásob vitamínov a minerálov, a preto sa nemusia báť, že by uškodili plodu.

Cvičenie v tehotenstve

Tehotenstvo a šport sa vzájomne nevylučujú. Naopak, vhodne zvolená športová aktivita môže pomôcť tak mamičke, ako aj bábätku. Typ športu, ako aj jeho sila, závisí od športovej kondície ženy pred tehotenstvom. V prípade neistoty a ťažkostí sa poraďte s lekárom o vhodných tehotenských cvikoch, najmä ak ste v 1. trimestri.

prvý trimester strava
Zdroj foto: Shutterstock.com

V prvom trimestri nie sú vhodné cviky v ľahu na chrbte, cviky, pri ktorých sa cítite neprirodzene, alebo keď cítite tlaky na malú panvu. Vyhýbajte sa aktivitám, pri ktorých dochádza k silným otrasom, či prípadným pádom. Napr. jazda na koni, lyžovanie, kontaktné športy (s hrozbou zrážky), volejbal.

Zopár rád:

  • Začnite pomaly, poriadne sa rozcvičte.
  • Sledujte svoje telo, neprehrievajte ho, neprepínajte sily.
  • Neurčujte si vhodnosť záťaže podľa tepovej frekvencie, keďže v tomto období sa mení.
  • Dodržiavajte pitný režim!
  • Vhodná dĺžka cvičenia je od 30 do 60 minút.
  • Telo na záver uvoľnite strečingom alebo pomalou chôdzou.

Lietanie v tehotenstve

Ak je tehotenstvo ženy bezproblémové, nepredstavuje lietanie žiadny problém. Lekári však vzhľadom na rizikový prvý trimester odporúčajú, aby sme nedôležitú cestu absolvovali až v druhom trimestri.

Pozor si musia dávať hlavne ženy s rizikovým tehotenstvom, cukrovkouvysokým krvným tlakom. Počas letu by mali piť dostatočné množstvo tekutín, mali by mať možnosť pohybu, mali by sa pohodlne obliecť.

Ak trpia nevoľnosťami, mali by mať pri sebe liek od lekára, ktorý neobsahuje látky nevhodné pre tehotné ženy. Odporúča sa tiež, aby sme nosili so sebou tehotenskú knižku v anglickom jazyku, a to pre prípad vyšetrovania na letisku.

Union zdravotná poisťovňa myslí na špecifické potreby tehotných žien. Preto ako jediná zdravotná poisťovňa uhrádza pôrodnú asistenciu.

Zaujal vás tento článok?

Témy tehotenstva a pôrodu nájdete kompletne spracované v našich e-knihách Skôr než otehotniete, Ste „v tom“? a Práva ženy pri pôrode.

Zdroje:

Mária Sanatová: Prvý trimester tehotenstva je naozaj najrizikovejší (najmama.aktuality.sk)

Tehotenstvo krok za krokom: Prvý trimester – základ všetkého, (najmama. aktuality.sk)

Prvý trimester: Spoločnosť pre plánované rodičovstvo

Institút Galenos: 1-8 týden od početí

Rozdelenie tehotenstva na tri trimestre (babyweb.sk)

Alena Jurisová: Nešťastný prvý trimester (pluska.sk)

Renáta Ďurišová: Bolesť brucha v tehotenstve nepripisujte iba bábätku (pluska.sk)

Mgr. Hana Celušáková: Kým rastie bruško (tehotenstvo.rodinka.sk)

MUDr. František Cisarik, CSc., MUDr. Pavol Babjak, MUDr. Juraj Vavrík: Prenatálny multimarkerový skríning vývojových chýb a prenatálna genetická diagnostika

Spoločnosť pre plánované rodičovstvo: Prvý trimester (rodicovsto.wordpress.com)

Som tehotná, môžem v cvičení pokračovať? (fitness.cvicte.sk/)

Čo máme v génoch a na čo je nám DNA (mozgovna.pravda.sk)

3 odpovedí na “Abeceda tehotenstva: Prvý trimester

Pridaj komentár