Maca peruánska: Na podporu plodnosti, lepšiu imunitu, aj proti akné

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Maca peruánska (latinsky Lepidium meyenii) je ďalšia z radu superpotravín, ktoré stoja za pozornosť.

Pre svoje povzbudivé účinky získala prezývku „peruánsky ženšen“ – no s ázijským ženšenom nemá vôbec nič spoločné.

Maca sa v juhoamerických Andách pestuje už 3000 rokov. Vzhľadom pripomína našu reďkovku alebo repu. Rastlina sa pestuje kvôli podzemnej časti – koreňu.

V tradičnej medicíne sa maca využívala hlavne na podporu plodnostisexuálnej túžby. V jej „rodnom kraji“ sa koreň pridáva do polievok alebo ovsenej kaše. Z koreňa sa vyrába aj tradičný fermentovaný nápoj – maca chicha.

Aké má maca účinky?

Aké látky obsahuje?

Pomáha pri neplodnosti?

Ako správne užívať macu?

Účinky mace

V domorodom jazyku Peruáncov slovo ma-ca znamená „z výšin pochádzajúca dobrá strava, ktorá posilňuje“. Koreň mace je údajne prospešný pre naše celkové zdravie. Všetky účinky mace však nie sú dokonale prebádané, výskum stále prebieha.

Vie sa napríklad, že rastlina obsahuje adaptogény. Čo to znamená pre nás? Ide o látky, ktoré nám pomáhajú pri prekonávaní náročných situácií. Vďaka adaptogénom sme psychicky odolnejší a lepšie zvládame stres.

Mnoho ľudí zaznamenalo pri užívaní mace ústup chronickej únavy. Rastlina je známa aj ako afrodiziakum. Zlepšuje funkcie pohlavných orgánov a sexuálny apetít (u oboch pohlaví). Maca všeobecne podporuje reprodukčné zdravie.

Nedávne vedecké štúdie dokonca ukazujú, že maca vplýva na pohyblivosť a množstvo spermií. Aj preto ju začali pridáva napríklad do tabliet na podporu mužskej erekcie.

Aké zdravotné oblasti rieši maca peruánska:

  • zvyšovanie fyzickej i duševnej energie,
  • celkové posilnenie imunitného systému,
  • potlačenie depresií a úzkosti,
  • regenerácia svalstva,
  • liečba anémie (chudkrvnosti),
  • podpora plodnosti a libida,
  • zmiernenie prejavov menopauzy,
  • liečba erektilnej dysfunkcie.

Aké látky maca obsahuje?

V maci sa (podobne ako v kapuste, brokolici, či ružičkovom keli) nachádzajú glukozinoláty. Tieto zlúčeniny zohrávajú významnú úlohu v prevencii rakoviny. Koreň mace okrem toho obsahuje:

  • mastné kyseliny a aminokyseliny,
  • vápnik,
  • draslík,
  • horčík,
  • selén,
  • jód,
  • zinok,
  • železo,
  • meď,
  • vitamíny – A, B, C, D a E.

Druhy mace

Poznáme až 13 druhov mace. Tie sa líšia silou účinku, ale tiež farbou. Svetlejšie odrody sú sladšie, v Peru z nich vyrábajú pasty, pudingy či džemy.

Tmavšie korene majú vyšší energizujúci účinok. Na druhej strane – sú aj horkejšie. U nás dostať najmä čiernu, červenúžltú macu.

maca-účinky
Zdroj foto: AdobeStock.com

Maca negra (čierna)

Čierna maca je považovaná za najsilnejšiu odrodu. Okrem spomínaných „spoločných“ účinkov pre všetky odrody, zvyšuje mozgovú aktivitu: zlepšuje pamäť a koncentráciu, štartuje dobré procesy pri učení.

Čierna maca má najsilnejší efekt spomedzi všetkých druhov aj na sexuálne libido a hormonálnu rovnováhu. Zároveň je to silný antioxidant, čo je informácia pre tých, ktorí sa chcú ochrániť pred rakovinou.

Maca roja (červená)

Druhým najpopulárnejším druhom je maca roja. Má rovnaké vlastnosti ako ostatné odrody, rozdiel však pocítite v chuti – je oveľa sladšia. Ak teda nemáte radi príliš sladké jedlá, siahnite radšej po inej farbe – čiernej alebo žltej.

A s čím nám pomôže červená maca? Napríklad zvyšuje pevnosť kostí, takže je dobrou prevenciou pred osteoporózou. Takisto podporuje sexuálny apetít, funguje ako afrodiziakum.

Pre mužov tento druh prináša aj špeciálny benefit. Vďaka glukozinolátom si udržíte zdravú prostatu. Užívaním mace červenej teda zabraňujete vzniku rakoviny prostaty.

Maca peruánska pre ženy

Samozrejme, aj ženy môžu ťažiť z prínosov tejto rastliny, a to v rôznych obdobiach života. Veď v ľudovom liečiteľstve bola maca určená hlavne pre ženy. A čo také dokáže?

Maca pozitívne vplýva na hladinu estrogénu, čo využijete najmä pri nepravidelnej a bolestivej menštruácii. Vyrovnané hladiny hormónov sa potom prejavia aj na krajšej pleti – najmä ak vás trápi akné.

Pravidelným užívaním rastliny sa tiež upravujú funkcie vaječníkov. Preto sa ženám, ktoré nedokážu otehotnieť, odporúča, aby denne užili 36 čajových lyžičiek práškovej mace. Túto dávku si treba rozložiť na celý deň.

Maca a menopauza

Menopauzu často sprevádzajú nepríjemné symptómy. Mnoho žien bojuje s návalmi tepla, nespavosťou, či prudkými zmenami nálad. Viaceré výskumy preukázali, že maca zmierňuje tieto negatívne prejavy.

Rastlina však pomáha aj v psychickej oblasti – znižuje depresie a úzkosti, ktoré súvisia s „prechodom“. Takisto by sa mali upraviť niektoré sexuálne problémy, ktoré vyplývajú z kolísania hormónov.

maca-pre-zeny
Zdroj foto: AdobeStock.com

Maca pre športovcov

Možno ste sa už stretli s výživovými doplnkami s obsahom mace. Rastlina tu nahrádza cukor alebo kofeín. No je tu aj ďalší dôvod, prečo ju sem pridávajú – obsahuje steroly a množstvo bielkovín.

Táto kombinácia je ideálna pre športovcovkulturistov. Prírodnou cestou si tak udržiavajú dobré výkony. Bielkoviny sú zase dôležité pre regeneráciurast svalov po cvičení.

Prášok

Najviac zatiaľ spomíname prášok z mace. Robíme tak preto, že v tejto forme kúpite macu najčastejšie. Prášok z mace vás prekvapí jemnou sladkastou chuťou – niektorým pripomína karamel, iní ho prirovnávajú k orieškom.

Máte veľa možností, ako využiť vitamínmi nabitý prášok. Keďže je to doplnok stravy, môžete ho zamiešať do nejakého pokrmu. Najvhodnejší čas na konzumáciu je ráno – kvôli vysokej energetickej hodnote.

Neodporúča sa prášok tepelne upravovať, inak stratí blahodarné účinky. Ak teda raňajkujete napríklad kašu, macu pridajte až na koniec, keď je pokrm vychladnutý. Macu si pridávajte aj do smoothies, milkshakeov či džúsov.

Vďaka príjemnej chuti si osviežite aj kávu. Chuťovo sa to dobre dopĺňa so škoricou. Do jedného jedla alebo nápoja si dávajte len 1 čajovú lyžičku. Pozitívne účinky pocítite približne po 1015 dňoch pravidelného užívania.

Aby ste dostali čo najkvalitnejší výrobok, v obchodoch hľadajte organickú macu. Vyberajte si produkty, ktoré sú certifikované, a nie sú geneticky modifikované.

Okrem prášku u nás zoženiete podrvený koreň, tablety aj tinktúru.

maca pre mužov
Zdroj foto: AdobeStock.com

Správne užívanie mace

Zdravý príjem mace závisí od veku, celkového zdravia, ale aj energetického výdaja. Všeobecne sa odporúča začať s 3 gramami mace denne (asi 1 polievková lyžica). Počas prvých dní sa u niekoho objaví nadúvanie. To je znamenie, že by mal dennú dávku znížiť.

Úplní začiatočníci môžu začínať aj s polovicou čajovej lyžičky na deň. Najvyššia odporúčaná denná dávka mace je však 9 gramov. Takto vysoké dávky by ste nemali užívať viac ako 4 mesiace.

Čo sa týka tehotnýchdojčiacich žien, doposiaľ nebolo potvrdené, či im rastlina škodí, alebo nie. V tehotenstve preto rastlinu neužívajte.

Maca je pre prospešná aj „zvonku“. Existujú šampóny proti vypadávaniu vlasov, či krémy pre suchú a citlivú pleť.

Čaj z mace

Z mace sa robí aj chutný čaj. Pripravíte si ho zo sušeného nasekaného koreňa. Jedna čajová lyžička zmesi sa zaleje vriacou vodou. Maca by sa nemala lúhovať dlho, stačí 510 minút. Čaj nepite večer, ale v priebehu dňa, keď potrebujete „naštartovať“.

Má maca vedľajšie účinky?

V odporúčaných dávkach považujeme macu za bezpečnú. Pri nadmernom užívaní sa však môže narušiť funkcia štítnej žľazy. Deje sa to hlavne pri čerstvej maci, preto peruánski domorodci odporúčajú, aby sme ju najprv prevarili.

Ak to s macou preženiete, môžu sa dostaviť návaly tepla, nadmerné potenie alebo nespavosť. Tieto vedľajšie prejavy sú znamením, že máte prebytok energie v tele.

Ako sme už spomínali, maca výrazne ovplyvňuje aj hladiny hormónov. Pri ochoreniach, ktoré súvisia s hormónmi, teda neužívajte macu bez konzultácie s lekárom.

Týka sa to najmä pacientok s endometriózou, myómami maternice, rakovinou vaječníkov alebo prsníka.

Pestovanie mace

Macu, vypestovanú na Slovensku, tak ľahko nenájdete. Pestovanie rastliny totiž vyžaduje naozaj špecifické podmienky. Treba si uvedomiť, že v Južnej Amerike rastie maca v extrémnych nadmorských výškach – 38004400 metrov.

Navyše jej vyhovujú nízke teploty (-2 až 13 °C), no zároveň potrebuje intenzívne slnečné žiarenie. Takéto podmienky poskytujú asi len juhoamerické Andy. Tam rastlina odoláva aj veľmi silným vetrom.

Rastlina je k nám dovážaná práve z juhoamerických Ánd. Keď dozreje, sušia ju, a potom melú na prášok. V tejto podobe vydrží aj 7 rokov, pričom si stále zachováva liečivé látky.

Zdroje:

Pridaj komentár