Spontánny potrat – čo vás čaká a ako si zahojiť telo i dušu?

Potrat je veľmi častý.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Potrat je téma, o ktorej by sme najradšej nikdy nerozmýšľali a nerozprávali, a už vôbec nie, keď čakáme bábätko. Žiaľ, je veľmi častý.

Možno vás prekvapí informácia, že spontánny potrat ukončí 15 25% tehotenstiev. Ide o tehotenstvá potvrdené lekárom či tehotenským testom. Čo treba vedieť a ako sa z tohto zlého sna zotaviť?

Aké typy potratov poznáme?
Čo znamená spontánny potrat a ako prebieha?
Čo zvyšuje riziko potratu?
Ako sa robí kyretáž?
Kedy sa môžete snažiť o ďalšie bábätko?
Vynosíte po potrate zdravé dieťa?
Aký má potrat vplyv na psychiku ženy a ako zvlátnuť emócie?

O potrate sa v spoločnosti veľmi nehovorí. Preto, ak prídete o dieťa, môže sa vám zdať, že ide o niečo ojedinelé a že ste na všetko sama. Opak je však pravdou. Nakoniec zistíte, že vo svojom okolí máte viacero žien, ktoré túto ťažkú skúsenosť už prekonali.

Uvedené percento potratov je v skutočnosti pravdepodobne ešte vyššie. A to z dvoch dôvodov. Krvácanie, ktoré sprevádza potrat, je ľahko zameniteľné za menštruáciu. Navyše, neraz k potratu dochádza skôr, v čase, keď žena ešte ani nevie, že je tehotná.

Nie je potrat ako potrat – typy potratov

Existuje niekoľko typov potratov, fyzické zotavenie závisí práve od typu, ktorý vás postihol.

Pri takzvanom kompletnom potrate sa maternica sama úplne vyprázdni. Tento proces sprevádzajú kŕče v podbrušku (podobajú sa na pôrodné kontrakcie), bolesťkrvácanie. Hovoríme mu aj samovoľný potrat. Dĺžka aj intenzita krvácania je individuálna, postupne by malo slabnúť, a nemalo by presiahnuť 7 dní.

Nekompletný potrat sprevádza takisto krvácanie, kŕčeotvorený krčok maternice. V maternici však môže ostať časť tkanív, ktoré sú produktom počatia – napríklad placenta či plodový vak.

Keďže tieto tkanivá môžu spôsobiť dlhotrvajúce krvácanie, zápal či infekciu, pri tomto type je nutný chirurgický zásah.

Zmeškaný (alebo nepovšimnutý, zamlčaný) potrat nesprevádzajú žiadne príznaky. Plod v maternici jednoducho odumrie, a častokrát to odhalí až chýbajúci pulz dieťaťa (počas ultrazvuku).

Niekedy sa dokonca stáva, že oplodnené vajíčko sa v maternici uhniezdi, ale vtedy sa tehotenstvo zastaví a vývoj bábätka sa nikdy nezačne.

spontanny potrat
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Čo vás čaká, ak máte spontánny potrat?

Musíme si uvedomiť, že potrat nie je jedna udalosť, ale proces, ktorý môže trvať rôzne dlho. Počas neho (a bezprostredne po ňom) je hlavným cieľom – zabrániť veľkým stratám krvi a infekcii, a zachovať tak pohlavné orgány zdravé funkčné.

V zásade platí, že čím skôr počas tehotenstva žena potratí, tým väčšia je šanca, že maternica odumreté tkanivá sama vypudí, bez nutnosti lekárskeho zásahu a akýchkoľvek následkov.

Ak sa potrat začne krvácaním a kŕčmi v podbrušku, veľmi pravdepodobne bude kompletný, a tak stačí počkať, kým prirodzene prebehne. Mnoho žien chce po konzultácii s lekárom zostať doma (kvôli komfortu a pokoju domáceho prostredia), keďže dôverujú vlastnému telu, ktoré „vie“, čo má robiť.

Prostagladíny – hormóny na podporu kontrakcií

Niektorí lekári vám môžu ponúknuť podanie prostaglandínov (konkrétne sa používa misoprostol alebo mifepristone). Prostaglandíny sú hormóny, ktoré stimulujú kontrakcie maternice a celý proces dokážu urýchliť. Táto možnosť sa volí aj pri nepovšimnutom potrate, keď spontánne kontrakcie chýbajú.

Najčastejšími nežiaducimi účinkami týchto liečiv sú nevoľnosťhnačka. Nesmú sa užívať pri podvýžive, zlyhaní obličiek, nadobličiek alebo pečene. Ak trpíte na astmu, buďte pri ich užívaní veľmi opatrná, pretože môžu znížiť účinok inhalačných kortikosteroidov.

Potrat a kyretáž – chirurgické vyčistenie maternice

Poslednou možnosťou je chirurgické vyčistenie maternice, tzv. kyretáž. Pristupuje sa k nej, ak potrat nie je kompletný, a hrozí zápal a infekcia, prípadne ak podanie prostaglandínov nepomôže.

Kyretáž je častým riešením pri zamlčanom potrate (čakať, či a kedy telo vypudí mŕtvy plod je veľmi riskantné, pretože môžete dostať otravu krvi a iné komplikácie).

Ako prebieha kyretáž?

Kyretáž sa vykonáva cez pošvu. Krčok maternice sa otvorí, a dutina maternice sa vyprázdni pomocou špeciálnych nástrojov.

Zákrok možno absolvovať aj ambulantne, pri lokálnej anestézii. V tomto prípade nemusíte ostávať v nemocnici. Ak si však vyberiete celkovú anestéziu, rátajte s tým, že ju sprevádza 2 –3-dňová hospitalizácia.

Pravdepodobné je aj podávanie antibiotík ­– kvôli prevencii infekcie. Samozrejmosťou sú lieky proti bolesti (po zákroku).

potrat
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Na čo si dávať pozor?

Nech už vy, alebo váš lekár vyberie akúkoľvek možnosť, vždy je nutné, aby ste sa spolu dohodli na kontrole o niekoľko dní, ideálne vtedy, keď prestanete krvácať. Musí byť totiž isté, že potrat prebehol do konca, maternica je úplne prázdna a infekcia vylúčená.

K lekárovi sa určite vyberte počas potratu, a to v prípade, že:

  • krvácanie trvá viac ako 7 – 10 dní, alebo je príliš silné (spotrebujete viac ako 1 vložku za hodinu),
  • kŕče v podbrušku neustávajú (alebo bolesť narastá),
  • točí sa vám hlava (alebo odpadnete),
  • máte horúčku či zimnicu,
  • máte páchnuci výtok z pošvy.

Tieto príznaky môžu značiť, že v maternici sa stále nachádza časť zárodočného tkaniva, alebo že vás postihla infekcia.

Ako dlho trvá hojenie po potrate?

Po spontánnom potrate – približne 2 týždne. Počas nich sa (kvôli riziku infekcie) odporúča, nič do vagíny nevkladať, čiže žiadne tampóny alebo pesary. A samozrejme, musíte sa vyhnúť pohlavnému styku. Z rovnakého dôvodu by ste sa v tomto období nemali kúpať, iba sprchovať.

Menštruačné krvácanie sa zvykne obnoviť o 4 – 6 týždňov. Ak ste podstúpili chirurgický zákrok, hojenie môže trvať o niečo dlhšie, keďže v maternici sa môžu tvoriť jazvy.

Ovulácia ale môže nastať už po 14 dňoch od potratu. Preto ak neplánujete hneď otehotnieť, myslite na to a používajte vhodnú formu antikoncepcie.

Vzhľadom na to, že pri potrate dochádza k pomerne veľkej strate krvi, v období po ňom vám prospeje strava bohatá na železo (mäso, tekvicové a slnečnicové semienka, tmavá listová zelenina), prípadne dočasné užívanie výživového doplnku s jeho obsahom.

Spontánny potrat a ďalšie tehotenstvo: Kedy sa môžete znovu pokúšať o dieťa?

Kedysi sa ženám odporúčalo, aby s ďalším tehotenstvom počkali aspoň 3 6 mesiacov. Podľa najnovších výskumov však po spontánnom, nekomplikovanom potrate majú najväčšiu šancu na otehotnenie a donosenie zdravého dieťaťa práve tie ženy, ktoré nečakajú, a otehotnejú do pol roka.

Riziko tehotenských komplikácií je pritom u nich na rovnakej úrovni, ako u žien, ktoré predtým nepotratili. Ak ste však podstúpili kyretáž, je vhodnejšie, keď dáte telu dostatok času, aby sa zahojilo.

Keďže každý prípad je individuálny, najlepšie urobíte, ak sa poradíte so svojím lekárom, ako dlho po zákroku vám odporúča počkať. Uvedomte si, že hoci vaše telo sa zahojí zázračne rýchlo, vašej duši to môže trvať dlhšie.

Preto dobre zvážte, či ste spolu s partnerom na ďalšie tehotenstvo psychicky pripravení.

Prečo práve ja? Ako sa cíti žena po spontánnom potrate

Táto otázka trápi každú ženu, ktorá niekedy potratila. Možno si hovoríte, že keby ste nepili tú kávu, nemilovali sa s partnerom, nesedeli na tej studenej lavičke…

Udalostí, za ktoré sa môžete obviňovať, je neskutočne veľa. Mali by ste však vedieť, že väčšina spontánnych potratov vzniká bez zjavnejznámej príčiny, a naozaj neexistuje nič, čo ste vy alebo váš lekár mohli urobiť pre to, aby sa „to“ nestalo.

Vývoj nového človeka je nesmierne zložitý proces, preto nie je nič zvláštne na tom, že v určitom štádiu tohto vývoja sa niečo „pokazí“. Najčastejšie vznikne nepredvídateľná genetická mutácia, nezlučiteľná so životom.

Všetci vieme, že postihnutých detí je na svete mnoho, a vo vašom prípade sa príroda (pravdepodobne) postarala, aby nepribudlo ďalšie.

Stane sa mi to znova? Nechcem ďalší potrat…

Štatisticky má žena, ktorá raz potratila, úplne rovnakú šancu počať a vynosiť zdravé dieťa, ako jej rovesníčka, ktorá touto skúsenosťou neprešla. Pri dvoch potratoch táto šanca o niečo málo klesá, no stále je veľmi pravdepodobné, že dieťa donosíte.

Pri 3viacerých potratoch (týka sa asi 1 % žien) je však už nutné, pátrať po príčine. Riziko potratu stúpa s vekom ženy – po 45. roku je to až 50 %. Potrat môžu spôsobiť aj genetické odchýlky v stavbe maternice.

Čo sa týka chronických ochoreníinfekcií, niekoľko z nich bolo dokázateľné spojených s vyšším rizikom potratu v druhom trimestri:

  • nedostatočne kontrolovaná cukrovka,
  • vysoký tlak,
  • lupus,
  • ochorenia obličiek,
  • nedostatočná alebo nadmerná aktivita štítnej žľazy,
  • rubeola,
  • malária,
  • cytomegalovírus (CMV),
  • pohlavne prenosné ochorenia, ako kvapavka, chlamýdie, syfilis, HIV.
Spontánny potrat
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Niekedy môže byť príčinou odlišná krvná skupina (Rh faktor) u vás a u vášho dieťaťa. Rozdiel sa dá zistiť jednoduchým krvným testom, a ak sa preukáže, že vaša krv je Rh negatívna a u dieťaťa Rh pozitívna, vaše telo môže produkovať protilátky proti vášmu bábätku.

Rieši sa to injekčným podaním liečiva, ktoré tvorbe protilátok zabráni, a to do 72 hodín po potrate.

Potrat: Ako mu predísť?

Ako sme už spomenuli, u väčšiny potratov nevieme zistiť ich dôvod, a teda ich nevieme ani ovplyvniť. Existuje však niekoľko faktorov, ktoré na potrat určitý vplyv majú.

Dokázateľne ho môže vyvolať:

  • podvýživa,
  • alkohol,
  • fajčenie,
  • drogy,
  • nadmerný príjem kofeínu (viac ako 300 mg – cca 3 šálky kávy denne).

Naopak, nebola dokázaná spojitosť medzi potratomsexom (alebo primeranou fyzickou aktivitou) v tehotenstve.

Najlepšie, čo môžete pre seba po fyzickej stránke urobiť, je, keď udržíte svoje telo také zdravé, ako to len ide! Pretože práve to je najväčší predpoklad pre úspešné tehotenstvo. Čiže – zdravo sa stravovať, pravidelne a primerane cvičiť (nevhodné sú kontaktné športy a športy, kde by ste mohli ľahko prísť k úrazu), udržiavať si primeranú hmotnosť, nefajčiť (pozor najmä na pasívne fajčenie!), nepiť alkohol, nebrať drogy, a obmedziť kofeínstres.

Pomáha aj to, keď sa vyhýbate infekčným ochoreniam (nenavštevujete miesta, kde sa zhlukuje veľa ľudí, nestýkate sa s chorými ľuďmi) a röntgenovému žiareniu.

Ultrazvuku sa báť nemusíte, potrat vyvolať nemôže.

Užívanie špeciálnych výživových doplnkov pre tehotné ženy nie je vyslovene nutné, môžu vám však zabezpečiť žiadaný prísun vitamínov a minerálov. Viaceré štúdie naznačujú, že najmä dostatočný príjem kyseliny listovej (v tehotenstve absolútne nevyhnutný) je prospešný u žien, ktoré sa o otehotnenie ešte len snažia.

Ako si poradiť s emóciami?

Fyzická stránka potratu je len jedna časť celého procesu. Zvládnuť túto situáciu psychicky, je oveľa náročnejšie. A vyžaduje si aj oveľa viac času.

Potrat znamená pre ženu celé spektrum nepríjemných pocitov, ktoré veľakrát zhorší napr. chladné správanie zdravotníckeho personálu. Hoci racionálne si môžete uvedomovať, že raz donosíte zdravé dieťa, nič to nemení na fakte, že ste chceli a ľúbili práve to, o ktoré ste prišli. Zažívate stratu, a akékoľvek pocity, ktoré ju sprevádzajú, sú absolútne v poriadku a namieste.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Nebráňte sa vlastným pocitom

Dovoľte si ich prežiť a precítiť. Čím dlhšie im budete vzdorovať, tým dlhšie budú pretrvávať. Môžete byť v šoku a celú situáciu popierať. Tieť môžete cítiť vinuhnev, hoci znovu viete, že ste neurobili nič zle a potratu ste zabrániť nemohli. Alebo závidieť všetkým dookola, ktorí čakajú, alebo už majú dieťa, obviňovať lekára, partnera, šéfa, osud či Boha…

Depresie, problémy s jedlom, nespavosť

Mnoho žien sa po potrate cíti depresívne a zúfalo, v jednom kuse plačú, majú problémy s jedlom, či so spánkom. Môžete maž aj živé snynevysvetliteľnú únavu.

Môžete pociťovať strach, že nikdy nedonosíte zdravé dieťa.

Posledným v tejto vlne pocitov je obyčajne zmierenie sa s realitou. Nikdy nezabudnete na to, čo sa stalo, ale situáciu prijmete a pohnete sa ďalej.

Niekedy nastáva opačný proces – necítite nič, neplačete, jednoducho – emócie neprichádzajú. Neexistuje akurátne množstvo zármutku, ktoré by ste po potrate mali cítiť; preto vedzte, že ani absencia emócií nie je nič čudné ani nenormálne. Dokonca sa môžete cítiť silná a maximálne odhodlaná, a pripravená na ďalšie tehotenstvo.

Doprajte si čas

Nech sa už cítite akokoľvek, najdôležitejšie je, dopriať si dostatok času na spracovanie celej udalosti. Vy a vaše pocity ste teraz absolútna priorita.

Niektorým ženám pomohlo pátranie po príčine potratu, čo zahŕňa rôzne vyšetrenia a zháňanie informácií. Podobne, ako keď sa vyrovnávate so smrťou blízkej osoby – chcete vedieť dôvod jej úmrtia.

A hoci často sa žiadny dôvod nenájde, pomáha práve pocit, že ste urobili všetko pre to, aby ste ho našli, a že máte dostatok informácií, aby ste sa vyhli opakovanému potratu.

Pekná rozlúčka oslabí smútok

Smrť blízkeho človeka obyčajne sprevádza pohreb, alebo aspoň posledná rozlúčka. Ide o veľmi dôležité prechodové rituály, ktoré ľuďom umožňujú smútiť. Ak ste potratili doma, pozostatky bábätka môžete pochovať.

Ak ich nemáte, môžete usporiadať aspoň symbolický pohreb, alebo urobiť niečo, čo vám pomôže, aby ste bábätko riadne oplakali a odsmútili, niečo, čo vám ho bude pripomínať – napr. zasadiť strom v záhrade, či napísať dieťaťu list, v ktorom sa s ním rozlúčite.

Pokojne mu môžete dať aj meno a poďakovať, že ste s ním mohli byť aj ten krátky čas.

Myslite na to, že akokoľvek intenzívny smútok časom pominie.

Nebuďte na potrat sama

Zdieľajte svoje pocity úprimne a otvorene so svojím partnerom. Muži obyčajne nevyjadrujú svoje pocity natoľko, ako ženy. Nezabúdajte ale na fakt, že to bolo aj jeho dieťa, a pravdepodobne za ním rovnako smúti.

Ak máte potrebu rozprávať o tom, čo ste prežili, nájdite si dobrého poslucháča a vyrozprávajte sa. Najviac pochopenia nájdete pravdepodobne u žien, ktoré zažili to isté, čo vy.

Nezabúdajte, aké časté sú spontánne potraty, možno vás prekvapí, koľko žien vo vašej blízkosti má tiež jeden za sebou, a doteraz ste o tom netušili.

Existuje aj množstvo online diskusných fór, kde sa o svoju skúsenosť môžete podeliť. Snažte sa však nájsť skupinu, v ktorej funguje vzájomná podpora a zdieľanie. Konverzácie, kde sa ženy porovnávajú, ktorá koľkokrát potratila, alebo sa navzájom ľutujú, vám nepomôžu.

Pripravte sa na rôzne reakcie

Pripravte sa na to, že ľudia častokrát nevedia, ako zareagovať pri správe, že ste prišli o bábätko. Ak máte ďalšie deti, možno vám povedia, že „veď aspoň máte tie“. Často môžu opakovať aj frázy typu „malo to tak byť“, „aspoňže sa to stalo takto skoro“, či „neboj sa, ešte budeš mať veľa detí“. Myslite na to, že títo ľudia vám nechcú ublížiť, len nevedia, ako reagovať. Pretože sa cítia bezmocne, povedia prvú vec, ktorá im napadne.

Niekedy sa s tým nedá urobiť nič, iba prikývnuť a myslieť si svoje. Cudzí ľudia necítia hĺbku vášho zármutku. Prípadne požiadajte partnera, rodinu alebo kamarátku, aby oznámili vášmu širšiemu okoliu, že ste potratili, a vy sa nebudete musieť priamo potýkať s prázdnymi frázami a ľútosťou okolia.

Neustále si pripomínajte, že pre väčšinu žien je potrat iba jednorazová skúsenosť, a že aj vy veľmi pravdepodobne raz otehotniete a donosíte zdravé dieťa.

Potrat a postabortívny syndróm – nekonečný smútok po potrate

Hoci je normálne a dôležité, stratu bábätka odsmútiť, časom by ste sa mali začať cítiť lepšie. Ak sa tak nedeje a nedokážete sa vysporiadať s bežnými životnými úlohami, trápia vás problémy so spánkom, nechutenstvo, alebo sa izolujete od rodiny a priateľov, je na čase vyhľadať odbornú pomoc.

Postabortívny syndróm je vlastne posttraumatická porucha po potrate, ktorá vás núti celý proces neustále prežívať a vracať sa k nemu. Je to stav, ktorý vyžaduje špecifický prístup, a techniky na jeho zvládnutie patria do rúk psychológa či psychiatra.

Faktom je, že hoci porodíte desať zdravých detí, na to jedno, o ktoré ste prišli, nikdy nezabudnete. Smútok sa môže znovu vynoriť v čase výročia potratu alebo výročia dátumu, keď sa vaše bábätko malo narodiť. Aj v tomto prípade platí, že je potrebné to prijaťprecítiť, s úctou si na dieťatko spomenúť, ale nedovoliť, aby vás zármutok znovu pohltil.

Autorka vyštudovala na FaF UK v Bratislave

Redakčná úprava: Bc. Sabína Zavarská

Pridajte sa k nám na Facebook.

Pridaj komentár