Click here!

Spontánny potrat: Ako si zahojiť telo a dušu? Chce to trochu optimizmu

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Potrat je téma, o ktorej by ste najradšej nikdy nerozmýšľali a nerozprávali, a už vôbec nie, keď čakáte bábätko. Žiaľ, je veľmi častý.

Možno vás prekvapí informácia, že spontánnym potratom sa končí 1525 % tehotenstiev. Ide o tehotenstvá potvrdené lekárom či tehotenským testom.

(K potratu totiž častokrát dochádza aj v období, keď žena ešte netuší, že je tehotná.)

Krvácanie, ktoré sprevádza potrat, je ľahko zameniteľné za menštruáciu. Takže toto číslo je pravdepodobne ešte o niečo vyššie.

O potrate sa v spoločnosti veľmi nehovorí. Preto ak prídete o dieťa, môže sa vám zdať, že ide o niečo ojedinelé, a že ste na všetko sama. Opak je však pravda, a možno zistíte, že vo svojom okolí máte viacero žien, ktoré túto ťažkú skúsenosť už prekonali.

Ako sa z toho fyzicky a psychicky zotaviť?

Nie je potrat ako potrat – typy potratov

Na začiatok je nutné povedať, že existuje hneď niekoľko typov potratov, a že fyzické zotavenie závisí práve od typu, ktorý vás postihol.

Pri tzv. kompletnom potrate sa maternica sama úplne vyprázdni. Tento proces sprevádzajú kŕče v podbrušku (podobajú sa na pôrodné kontrakcie), bolesťkrvácanie. Dĺžka aj intenzita krvácania je individuálna, postupne by malo slabnúť, a nemalo by presiahnuť 7 dní.

Nekompletný potrat sprevádza takisto krvácanie, kŕčeotvorený krčok maternice. V maternici však môže ostať časť tkanív, ktoré sú produktom počatia – napríklad placenta či plodový vak.

Keďže tieto tkanivá môžu spôsobiť dlhotrvajúce krvácanie, zápal či infekciu, pri tomto type je nutný chirurgický zásah.

Zmeškaný (alebo nepovšimnutý) potrat nesprevádzajú žiadne príznaky. Plod v maternici jednoducho odumrie, a častokrát to odhalí až chýbajúci pulz dieťaťa (počas ultrazvuku).

Niekedy sa dokonca stáva, že oplodnené vajíčko sa v maternici uhniezdi, ale vtedy sa tehotenstvo zastaví a vývoj bábätka sa nikdy nezačne.

príznaky potratu
Zdroj foto: Shutterstock.com

Aké sú liečebné možnosti spontánneho potratu?

Musíme si uvedomiť, že potrat nie je jedna udalosť, ale proces, ktorý môže trvať rôzne dlho. Počas neho (a bezprostredne po ňom) je hlavným cieľom – zabrániť veľkým stratám krvi a infekcii, a zachovať tak pohlavné orgány zdravé funkčné!

V zásade platí, že čím skôr počas tehotenstva žena potratí, tým väčšia je šanca, že maternica odumreté tkanivá sama vypudí, bez nutnosti lekárskeho zásahu a akýchkoľvek následkov.

Ak sa potrat začne krvácaním a kŕčmi v podbrušku, veľmi pravdepodobne bude kompletný, a tak stačí počkať, kým prirodzene prebehne. Mnoho žien chce po konzultácii s lekárom zostať doma (kvôli komfortu a pokoju domáceho prostredia), keďže dôverujú vlastnému telu, ktoré „vie“, čo má robiť.

Niektorí lekári vám môžu ponúknuť podanie prostaglandínov (konkrétne sa používa misoprostol alebo mifepristone). Prostaglandíny sú hormóny, ktoré stimulujú kontrakcie maternice a celý proces dokážu urýchliť. Táto možnosť sa volí aj pri nepovšimnutom potrate, keď spontánne kontrakcie chýbajú.

Najčastejšími nežiaducimi účinkami týchto liečiv sú nevoľnosťhnačka. Nesmú sa užívať pri podvýžive, zlyhaní obličiek, nadobličiek alebo pečene. Ak trpíte na astmu, buďte pri ich užívaní veľmi opatrná, pretože môžu znížiť účinok inhalačných kortikosteroidov.

Poslednou možnosťou je chirurgické vyčistenie maternice, tzv. kyretáž. Pristupuje sa k nej, ak potrat nie je kompletný, a hrozí zápal a infekcia, prípadne ak podanie prostaglandínov nepomôže.

Avšak – chirurgické riešenie si môžete zvoliť aj sama. Čakať, kým potratíte prirodzene, je psychicky veľmi náročné, preto je úplne v poriadku, ak chcete, aby bol tento proces čo najrýchlejšie za vami.

U mnohých žien totiž tvorí chirurgický zákrok akýsi prechodový rituál, a len po ňom sa môžu začať hojiť aj emocionálne.

Ako prebieha kyretáž?

Kyretáž sa vykonáva cez pošvu. Krčok maternice sa otvorí, a dutina maternice sa vyprázdni pomocou špeciálnych nástrojov.

Zákrok možno absolvovať aj ambulantne, pri lokálnej anestézii. V tomto prípade nemusíte ostávať v nemocnici. Ak si však vyberiete celkovú anestéziu, rátajte s tým, že ju sprevádza 2 –3-dňová hospitalizácia.

Pravdepodobné je aj podávanie antibiotík ­– kvôli prevencii infekcie. Samozrejmosťou sú lieky proti bolesti (po zákroku).

spontánny potrat kyretáž antibiotiká
Zdroj foto: Shutterstock.com

Na čo si dávať pozor?

Nech už vy, alebo váš lekár vyberie akúkoľvek možnosť, vždy je nutné, aby ste sa spolu dohodli na kontrole o niekoľko dní, ideálne vtedy, keď prestanete krvácať. Musí byť totiž isté, že potrat prebehol do konca, maternica je úplne prázdna a infekcia vylúčená.

K lekárovi sa určite vyberte počas potratu, a to v prípade, že:

 • krvácanie trvá viac ako 7 – 10 dní, alebo je príliš silné (spotrebujete viac ako 1 vložku za hodinu),
 • kŕče v podbrušku neustávajú (alebo bolesť narastá),
 • točí sa vám hlava (alebo odpadnete),
 • máte horúčku či zimnicu,
 • máte páchnuci výtok z pošvy.

Tieto príznaky môžu značiť, že v maternici sa stále nachádza časť zárodočného tkaniva, alebo že vás postihla infekcia.

Ako dlho trvá hojenie?

Po spontánnom potrate – približne 2 týždne. Počas nich sa (kvôli riziku infekcie) odporúča, nič do vagíny nevkladať, čiže žiadne tampóny alebo pesary. A samozrejme, musíte sa vyhnúť pohlavnému styku. Z rovnakého dôvodu by ste sa v tomto období nemali kúpať, iba sprchovať.

Menštruačné krvácanie sa zvykne obnoviť o 4 – 6 týždňov. Ak ste podstúpili chirurgický zákrok, hojenie môže trvať o niečo dlhšie, keďže v maternici sa môžu tvoriť jazvy.

Ovulácia ale môže nastať už po 14 dňoch od potratu. Preto ak neplánujete hneď otehotnieť, myslite na to a používajte vhodnú formu antikoncepcie.

Vzhľadom na to, že pri potrate dochádza k pomerne veľkej strate krvi, v období po ňom vám prospeje strava bohatá na železo (mäso, tekvicové a slnečnicové semienka, tmavá listová zelenina), prípadne dočasné užívanie výživového doplnku s jeho obsahom.

Kedy sa môžete znovu pokúšať o dieťa?

Kedysi sa ženám odporúčalo, aby s ďalším tehotenstvom počkali aspoň 3 6 mesiacov. Podľa najnovších výskumov však po spontánnom, nekomplikovanom potrate majú najväčšiu šancu na otehotnenie a donosenie zdravého dieťaťa práve tie ženy, ktoré nečakajú, a otehotnejú do pol roka.

Riziko tehotenských komplikácií je pritom u nich na rovnakej úrovni, ako u žien, ktoré predtým nepotratili. Ak ste však podstúpili kyretáž, je vhodnejšie, keď dáte telu dostatok času, aby sa zahojilo.

príčiny potratu
Zdroj foto: Shutterstock.com

Keďže každý prípad je individuálny, najlepšie urobíte, ak sa poradíte so svojím lekárom, ako dlho po zákroku vám odporúča počkať. Uvedomte si, že hoci vaše telo sa zahojí zázračne rýchlo, vašej duši to môže trvať dlhšie.

Preto dobre zvážte, či ste spolu s partnerom na ďalšie tehotenstvo psychicky pripravení.

Prečo práve ja? Ako sa cíti žena po potrate

Táto otázka trápi každú ženu, ktorá niekedy potratila. Možno si hovoríte, že keby ste nepili tú kávu, nemilovali sa s partnerom, nesedeli na tej studenej lavičke…

Udalostí, za ktoré sa môžete obviňovať, je neskutočne veľa. Mali by ste však vedieť, že väčšina spontánnych potratov vzniká bez zjavnejznámej príčiny, a naozaj neexistuje nič, čo ste vy alebo váš lekár mohli urobiť pre to, aby sa „to“ nestalo.

Vývoj nového človeka je nesmierne zložitý proces, preto nie je nič zvláštne na tom, že v určitom štádiu tohto vývoja sa niečo „pokazí“. Najčastejšie vznikne nepredvídateľná genetická mutácia, nezlučiteľná so životom.

Všetci vieme, že postihnutých detí je na svete mnoho, a vo vašom prípade sa príroda (pravdepodobne) postarala, aby nepribudlo ďalšie.

Stane sa mi to znova? Nechcem ďalší potrat…

Štatisticky má žena, ktorá raz potratila, úplne rovnakú šancu počať a vynosiť zdravé dieťa, ako jej rovesníčka, ktorá touto skúsenosťou neprešla. Pri dvoch potratoch táto šanca o niečo málo klesá, no stále je veľmi pravdepodobné, že dieťa donosíte.

Pri 3viacerých potratoch (týka sa asi 1 % žien) je však už nutné, pátrať po príčine. Riziko potratu stúpa s vekom ženy – po 45. roku je to až 50 %. Potrat môžu spôsobiť aj genetické odchýlky v stavbe maternice.

Čo sa týka chronických ochoreníinfekcií, niekoľko z nich bolo dokázateľné spojených s vyšším rizikom potratu v druhom trimestri:

 • nedostatočne kontrolovaná cukrovka,
 • vysoký krvný tlak,
 • lupus,
 • ochorenia obličiek,
 • nedostatočná alebo nadmerná aktivita štítnej žľazy,
 • rubeola,
 • malária,
 • cytomegalovírus (CMV),
 • pohlavne prenosné ochorenia, ako kvapavka, chlamýdie, syfilis, HIV.
potrat v druhom trimestri
Zdroj foto: Shutterstock.com

Niekedy môže byť príčinou odlišná krvná skupina (Rh faktor) u vás a u vášho dieťaťa. Rozdiel sa dá zistiť jednoduchým krvným testom, a ak sa preukáže, že vaša krv je Rh negatívna a u dieťaťa Rh pozitívna, vaše telo môže produkovať protilátky proti vášmu bábätku.

Rieši sa to injekčným podaním liečiva, ktoré tvorbe protilátok zabráni, a to do 72 hodín po potrate.

Ako predísť potratu?

Ako sme už spomenuli, u väčšiny potratov nevieme zistiť ich dôvod, a teda ich nevieme ani ovplyvniť. Existuje však niekoľko faktorov, ktoré na potrat určitý vplyv majú.

Dokázateľne ho môže vyvolať:

 • podvýživa,
 • alkohol,
 • fajčenie,
 • drogy,
 • nadmerný príjem kofeínu (viac ako 300 mg – cca 3 šálky kávy denne).

Naopak, nebola dokázaná spojitosť medzi potratomsexom (alebo primeranou fyzickou aktivitou) v tehotenstve.

Najlepšie, čo môžete pre seba po fyzickej stránke urobiť, je, keď udržíte svoje telo také zdravé, ako to len ide! Pretože práve to je najväčší predpoklad pre úspešné tehotenstvo. Čiže – zdravo sa stravovať, pravidelne a primerane cvičiť (nevhodné sú kontaktné športy a športy, kde by ste mohli ľahko prísť k úrazu), udržiavať si primeranú hmotnosť, nefajčiť (pozor najmä na pasívne fajčenie!), nepiť alkohol, nebrať drogy, a obmedziť kofeínstres.

Pomáha aj to, keď sa vyhýbate infekčným ochoreniam (nenavštevujete miesta, kde sa zhlukuje veľa ľudí, nestýkate sa s chorými ľuďmi) a röntgenovému žiareniu.

Ultrazvuku sa báť nemusíte, potrat vyvolať nemôže.

Užívanie špeciálnych výživových doplnkov pre tehotné ženy nie je vyslovene nutné, môžu vám však zabezpečiť žiadaný prísun vitamínov a minerálov. Viaceré štúdie naznačujú, že najmä dostatočný príjem kyseliny listovej (v tehotenstve absolútne nevyhnutný) je prospešný u žien, ktoré sa o otehotnenie ešte len snažia.

Ako si poradiť s emóciami?

Fyzická stránka potratu je len jedna časť celého procesu. Zvládnuť túto situáciu psychicky, je oveľa náročnejšie. A vyžaduje si aj oveľa viac času.

Potrat znamená pre ženu celé spektrum nepríjemných pocitov, ktoré veľakrát zhorší napr. chladné správanie zdravotníckeho personálu. Hoci racionálne si môžete uvedomovať, že raz donosíte zdravé dieťa, nič to nemení na fakte, že ste chceli a ľúbili práve to, o ktoré ste prišli. Zažívate stratu, a akékoľvek pocity, ktoré ju sprevádzajú, sú absolútne v poriadku a namieste.

Dovoľte si ich prežiť a precítiť. Čím dlhšie im budete vzdorovať, tým dlhšie budú pretrvávať. Môžete byť v šoku a celú situáciu popierať. Môžete cítiť vinuhnev, hoci znovu viete, že ste neurobili nič zle a potratu ste zabrániť nemohli. Môžete závidieť všetkým dookola, ktorí čakajú, alebo už majú dieťa, obviňovať lekára, partnera, šéfa, osud či Boha…

Cítiť sa depresívne a zúfalo, v jednom kuse plakať, mať problémy s jedlom, či so spánkom, je časté. Bežné sú aj živé snynevysvetliteľná únava.

Môžete pociťovať strach, že nikdy nedonosíte zdravé dieťa.

spontánny potrat smútok
Zdroj foto: Shutterstock.com

Posledným v tejto vlne pocitov je obyčajne zmierenie sa s realitou. Nikdy nezabudnete na to, čo sa stalo, ale situáciu prijmete a pohnete sa ďalej.

Niekedy nastáva opačný proces – necítite nič, neplačete, jednoducho – emócie neprichádzajú. Neexistuje akurátne množstvo zármutku, ktoré by ste po potrate mali cítiť; preto vedzte, že ani absencia emócií nie je nič čudné ani nenormálne. Dokonca sa môžete cítiť silná a maximálne odhodlaná, a pripravená na ďalšie tehotenstvo.

Nech sa už cítite akokoľvek, najdôležitejšie je, dopriať si dostatok času na spracovanie celej udalosti. Vy a vaše pocity ste teraz absolútna priorita.

Niektorým ženám pomohlo pátranie po príčine potratu, čo zahŕňa rôzne vyšetrenia a zháňanie informácií. Je to podobné, ako keď sa vyrovnávate so smrťou blízkej osoby – chcete vedieť dôvod jej úmrtia.

A hoci často sa žiadny dôvod nenájde, pomáha práve pocit, že ste urobili všetko pre to, aby ste ho našli, a že máte dostatok informácií, aby ste sa vyhli opakovanému potratu.

Pekná rozlúčka oslabí smútok

Smrť blízkeho človeka obyčajne sprevádza pohreb, alebo aspoň posledná rozlúčka. Ide o veľmi dôležité prechodové rituály, ktoré ľuďom umožňujú smútiť. Ak ste potratili doma, pozostatky bábätka môžete pochovať.

Ak ich nemáte, môžete usporiadať aspoň symbolický pohreb, alebo urobiť niečo, čo vám pomôže, aby ste bábätko riadne oplakali a odsmútili, niečo, čo vám ho bude pripomínať – napr. zasadiť strom v záhrade, či napísať dieťaťu list, v ktorom sa s ním rozlúčite.

Pokojne mu môžete dať aj meno a poďakovať, že ste s ním mohli byť aj ten krátky čas.

Myslite na to, že akokoľvek intenzívny smútok časom pominie.

Pomáha zdieľanie pocitov

Zdieľajte svoje pocity úprimne a otvorene so svojím partnerom. Muži obyčajne nevyjadrujú svoje pocity natoľko, ako ženy. Nezabúdajte ale na fakt, že to bolo aj jeho dieťa, a pravdepodobne za ním rovnako smúti.

Ak máte potrebu rozprávať o tom, čo ste prežili, nájdite si dobrého poslucháča a vyrozprávajte sa. Najviac pochopenia nájdete pravdepodobne u žien, ktoré zažili to isté, čo vy.

Nezabúdajte, aké časté sú spontánne potraty, možno vás prekvapí, koľko žien vo vašej blízkosti má tiež jeden za sebou, a doteraz ste o tom netušili.

spontánny potrat skúsenosti
Zdroj foto: Shutterstock.com

Existuje aj množstvo online diskusných fór, kde sa o svoju skúsenosť môžete podeliť. Snažte sa však nájsť skupinu, v ktorej funguje vzájomná podpora a zdieľanie. Konverzácie, kde sa ženy porovnávajú, ktorá koľkokrát potratila, alebo sa navzájom ľutujú, vám nepomôžu.

Pripravte sa na to, že ľudia častokrát nevedia, ako zareagovať pri správe, že ste prišli o bábätko. Ak máte ďalšie deti, možno vám povedia, že „veď aspoň máte tie“. Často môžu opakovať aj frázy typu „malo to tak byť“, „aspoňže sa to stalo takto skoro“, či „neboj sa, ešte budeš mať veľa detí“. Myslite na to, že títo ľudia vám nechcú ublížiť, len nevedia, ako reagovať. Pretože sa cítia bezmocne, povedia prvú vec, ktorá im napadne.

Niekedy sa s tým nedá urobiť nič, iba prikývnuť a myslieť si svoje. Cudzí ľudia necítia hĺbku vášho zármutku. Prípadne požiadajte partnera, rodinu alebo kamarátku, aby oznámili vášmu širšiemu okoliu, že ste potratili, a vy sa nebudete musieť priamo potýkať s prázdnymi frázami a ľútosťou okolia.

Neustále si pripomínajte, že pre väčšinu žien je potrat iba jednorazová skúsenosť, a že aj vy veľmi pravdepodobne raz otehotniete a donosíte zdravé dieťa.

Postabortívny syndróm alebo nezmierňujúci sa smútok po potrate

Hoci je normálne a dôležité, stratu bábätka odsmútiť, časom by ste sa mali začať cítiť lepšie. Ak sa tak nedeje a nedokážete sa vysporiadať s bežnými životnými úlohami, trápia vás problémy so spánkom, nechutenstvo, alebo sa izolujete od rodiny a priateľov, je na čase vyhľadať odbornú pomoc.

Postabortívny syndróm je vlastne posttraumatická porucha po potrate, ktorá vás núti celý proces neustále prežívať a vracať sa k nemu. Je to stav, ktorý vyžaduje špecifický prístup, a techniky na jeho zvládnutie patria do rúk psychológa či psychiatra.

Faktom je, že hoci porodíte desať zdravých detí, na to jedno, o ktoré ste prišli, nikdy nezabudnete. Smútok sa môže znovu vynoriť v čase výročia potratu alebo výročia dátumu, keď sa vaše bábätko malo narodiť. Aj v tomto prípade platí, že je potrebné to prijaťprecítiť, s úctou si na dieťatko spomenúť, ale nedovoliť, aby vás zármutok znovu pohltil.

Zaujal vás tento článok?

Témy tehotenstva a pôrodu nájdete kompletne spracované v našich e-knihách Skôr než otehotniete, Ste „v tom“? a Práva ženy pri pôrode.

Autorka vyštudovala na FaF UK v Bratislave

2 odpovedí na “Spontánny potrat: Ako si zahojiť telo a dušu? Chce to trochu optimizmu

Pridaj komentár