Prečo sú elektronické cigarety a žuvací tabak škodlivé? Čo hovoria nezávislé štúdie?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Vďaka čomu sa elektronické cigarety (e-cigarety) a žuvací tabak stávajú čoraz populárnejšími nielen v kruhu aktívnych fajčiarov, ale aj u mladých ľudí? Dôvodom môže byť snaha aktívnych fajčiarov vyhľadávať menej škodlivú alternatívu klasických tabakových cigariet. Sú však tieto alternatívy naozaj menej škodlivé? Môže byť práve rôznorodosť ich príchutí lákadlom pre mladých ľudí?

Čo sú elektronické cigarety a žuvací tabak?
Aký je rozdiel medzi klasickými a elektronickými cigaretami?
Sú elektronické cigarety skutočne menej škodlivé?
Majú príchute e-cigariet vplyv na ich škodlivosť?
Je žuvací tabak rovnako návykový a škodlivý?

Čo sú elektronické cigarety a žuvací tabak?

Elektronické cigarety, známe aj pod inými názvami (e-cigarety, vaporizéry alebo elektronické vodné fajky), zahrievaním premieňajú kvapalnú náplň na aerosól, ktorý následne vdýchneme. Nájdete ich v rôznych veľkostiach a tvaroch – od klasických tvarov cigariet až po perá či USB disky.

Menej nápadný žuvací tabak predstavuje malé vrecúška naplnené tabakom. Vrecúško si vložíte pod vrchnú peru, takže užívanie vrecúšok je nenápadné.

Aký je rozdiel medzi klasickými a elektronickými cigaretami?

O škodlivosti fajčenia klasických cigariet vie azda každý fajčiar aj nefajčiar. Prispieva k tomu varovný obal cigariet, negatívna reklama, obmedzenia pre fajčiarov v podobe vyhradených miestností či zdôrazňovanie zdravotných rizík.

Pri fajčení klasických cigariet vzniká dym, ktorý obsahuje vyše 4000 škodlivých látok. Tieto látky môžu pochádzať zo samotného tabaku alebo z prídavných látok (aditíva), vďaka ktorým sa stáva fajčenie pohodlnejším. Škodia zdraviu nielen aktívneho fajčiara, ale aj keď ich vdychujete ako pasívny fajčiar.

Ako to je ale s elektronickými cigaretami? Podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie by sa ľudia jednoznačne mali vyhýbať či už tabakovým, alebo iným alternatívam fajčenia. Rovnako ako klasické tabakové výrobky, elektronické cigarety tiež predstavujú zdravotné riziko. Za mylnou domnienkou, že elektronické cigarety sú „zdravšie“ ako klasické, je skutočnosť, že neobsahujú tabak. Ten pri klasických cigaretách predstavuje vysoké zdravotné riziko.

elektronická cigareta a klasické cigarety
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Sú elektronické cigarety naozaj menej škodlivé?

Fajčenie klasických a elektronických cigariet majú čosi spoločné. Je to obsah nikotínu, ktorý je vysoko návykový. Množstvo nikotínu, ktorý sa dostane do tela, závisí od viacerých faktorov – či už spôsobu fajčenia, alebo obsahu nikotínu v náplni, tzv. e-liquide.

Z toho dôvodu Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) zaradil elektronické cigarety medzi tabakové výrobky. Aj z tohto je zrejmé, že nejde o neškodnú „hračku“.

Prečo je nesprávne myslieť si, že elektronické cigarety sú menej škodlivé než tie klasické?

  • Podľa štúdie z University of North Carolina obsahujú škodlivé látky, ako sú rastlinný glycerín a propylénglykol, toxické látky pre bunky.
  • Produkujú nebezpečné chemikálie, ako sú formaldehyd, acetaldehyd, čo môže zapríčiniť pľúcne a srdcovo-cievne ochorenia.
  • Obsah herbicídov a akroleínu v elektronických cigaretách vedie k poškodeniu či rakovine pľúc.
  • Pasívne fajčenie je škodlivé aj pri používaní e-cigariet.
  • Keďže obsahujú nikotín, podľa FDA nie sú účinným nástrojom pri odvykaní od fajčenia.

Výskum odborníkov z New York University College of Dentistry preukázal negatívny vplyv elektronických cigariet aj na ústnu dutinu. Používanie e-cigariet totiž mení bakteriálne prostredie v ústach a zvyšuje tak náchylnosť na infekcie.

„Neškodné“ príchute v elektronických cigaretách?

Elektronické cigarety sa stali obľúbené aj vďaka chuťovej rôznorodosti náplní. Od ovocných cez vanilkovú, kávovú až po mentolovú – každý si nájde tú svoju. Náplne však nie sú len neškodné príchute, ktoré dodávajú iný zážitok fajčeniu. Môžu obsahovať ďalšie nebezpečné látky, ktoré škodlivosť ecigarety len zvyšujú. Ide o formaldehyd, ťažké kovy či mutagény ako glyoxál. Niektoré z nich nájdete aj v klasických tabakových cigaretách, len v podstatne vyššej koncentrácii.

žuvací tabak
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ako je to so žuvacím tabakom?

Spoločnou vlastnosťou elektronických cigariet a žuvacieho tabaku je obsah nikotínu, ktorý je nielen škodlivý, ale aj vysoko návykový. Keďže je nikotín, ktorého obsah je v žuvacom tabaku asi 5-krát vyšší ako v klasickej cigarete, aplikovaný pod hornú peru, vstrebáva sa cez sliznicu úst a postupne sa dostáva do mozgu. Práve tam môže vytvárať závislosť.

Oproti klasickým a elektronickým cigaretám sa žuvací tabak v menšej miere podieľa na rakovine pľúc, je ale naopak väčším spúšťačom rakoviny ďasien, žalúdka, pankreasu či tvorby zubného kazu a paradentózy.

Lákadlo pre mladých ľudí?

Podľa údajov CDC z roku 2022 boli v USA elektronické cigarety populárne u 14 % študentov vysokých škôl a 3 % študentov stredných škôl. Mladí vnímajú elektronické cigarety a žuvací tabak ako imidžovú záležitosť, prípadne nástroj na začlenenie sa do spoločnosti a prezentovanie sa v nej. Keďže obsahujú zdraviu škodlivý a návykový nikotín, je jednoznačné, že nepatria do rúk mladých ľudí. Nikotín môže u tínedžerov navyše spôsobovať poškodenie mozgu.

Prečo však napriek tomuto poznatku nie sú v kruhu dospievajúcich ľudí regulované, ale, naopak, populárnejšie a rozšírenejšie?

Názory na ich škodlivosť a obmedzenosť v rámci Európskej únie sa rozchádzajú. Kým niektorí hádžu tieto modernejšie spôsoby fajčenia do jedného vreca s klasickými cigaretami a tvrdia, že by mali byť rovnako regulované, druhá skupina nerobí unáhlené závery o ich škodlivosti. Dôvodom je, že napriek viacerým dostupným štúdiám, zaoberajúcich sa práve témou škodlivosti elektronických cigariet a žuvacieho tabaku, ich dlhodobý účinok na zdravie nie je jasný. Je to spôsobené tým, že sú na trhu zatiaľ krátko. Určite však nie sú zdravým doplnkom životného štýlu.

Zdroje:

https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/68/wr/mm6806e1.htm?s_cid=mm6806e1_w

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/quit-smoking/in-depth/chewing-tobacco/art-20047428

https://www.lung.org/quit-smoking/e-cigarettes-vaping/impact-of-e-cigarettes-on-lung

https://www.who.int/news-room/questions-and-answers/item/tobacco-e-cigarettes

Pridaj komentár