Click here!

Mikrovlnná rúra: Používať ju, či nie? Ohrozuje mikrovlnka zdravie?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Téma bezpečnosti používania mikrovlnnej rúry na prípravu jedla je stále nevyriešená.

Mnohí tvrdia, že by mikrovlnky mali okamžite prestať vyrábať, iní si bez nich nevedia predstaviť život.

Dnes už je jasné, že existujú i zdravšie riešenia prípravy jedla.

No aj mikrovlnka môže byť o čosi bezpečnejšia, ak dodržíte zopár pravidiel.

Čo sú mikrovlny?

Mikrovlny sú vysokofrekvenčné rádiové vlny. Je dokázané, že únik mikrovlnného žiarenia môže reálne poškodiť ľudské bunkytkanivá. Frekvencia, ktorá môže poškodiť ľudské telo, je podľa safespaceprotection.com10 hertzov.

Keďže v prípade mikrovlnnej rúry ide o silné žiarenie (mikrovlnky využívajú mikrovlny s frekvenciou od 300 MHz po 3 GHz), výrobcovia musia dodržiavať prísne pravidlá. Napriek tomu môže časom dôjsť k nebezpečnému úniku – napríklad opotrebovaním tesnenia na dvierkach (alebo ich nepriliehaním).

Je mikrovlnná rúra škodlivá?

Vo všeobecnosti platí, že nepoškodené mikrovlnné rúry sú na ohrievanie a prípravu potravín bezpečné. Ale len vtedy, ak rúru udržiavate v dobrom stave, dvierka tesnia, tesnenia sú čisté a funkčné.

V prípade mikrovlnky nikdy nedokladajte akýkoľvek technický problém. Ak nepoužívate mikrovlnku pravidelne, alebo ju používate len krátko, nemusíte sa báť. Aj tak by ste však mali vedieť, čo robí mikrovlnka s jedlom.

Čo sa deje s jedlom, keď ho ohrievame v mikrovlnke

Mikrovlny zohrievajú jedlo tým, že v ňom rozkmitajú molekuly vody. Voda vnútri molekúl začne vibrovať a vytvárať teplo. Horšie je, že okrem toho dochádza aj k narúšaniu štruktúry mnohých iných molekúl, ktoré sa nachádzajú v potravinách.

Tieto molekuly sú schopné doslova roztrhnúť atómy a narušiť základné biochemické štruktúry života. Najväčšie poškodenie teda „schytá“ jedlo, ktoré je považované za zdravé – prírodné bielkovinyzelenina.

mikrovlnná rúra zdravie
Zdroj foto: AdobeStock.com

Každé jedlo vstrebe iné množstvo žiarenia

Podstatná je absorpcia žiarenia potravinami, ktoré ohrievame. Musíme si uvedomiť, že každý materiál reaguje na stretnutie s mikrovlnami iným spôsobom. Napr. kovové predmety ich úplne odrážajú, preto je nebezpečné, keď ich vkladáme do mikrovlnky. Sklo a niektoré plasty zase zostávajú studené.

Na druhej strane, všetko, čo obsahuje vodu, sa ohreje – a čím viac vody, tým rýchlejšie. Zároveň je tu logický predpoklad, že čím viac vody jedlo obsahuje, tým viac škody v ňom vzniká.

Zmena krvného obrazu

Výskum od spoločnosti Search for Health (Spring, 1992) ukázal, že ak človek pravidelne používa na ohrev zeleniny mikrovlnku, zmení sa mu krvná chémia. Ako? U pozorovaných osôb sa zvýšili hladiny zlého cholesterolu, výrazne klesla hladina hemoglobínu, aj bielych krviniek. Naopak, vzrástol počet leukocytov, ktoré sú dôkazom patogénnych účinkov.

Dôležitým faktorom však bola dĺžka ohrievania potravín – čím dlhšie potraviny ohrievame, tým obsahujú menej živínviac škodlivín. Štúdia uvedená v lekárskom časopise The Lancet ukázala, že „keď bola dojčenská výživa ohrievaná viac ako 10 minút, zmenila sa štruktúra aminokyselín v nej, čo môže spôsobovať funkčné, štrukturálne a imunologické abnormality.“

Mikrovlnná rúra a rakovina

Rôzne štúdie potvrdili, že v mnohých jedlách, ktoré sú ohrievané v mikrovlnnej rúre, vznikajú karcinogény. Výrazná časť štúdií súvisela s plastovými obalmi, v ktorých sa potraviny ohrievali.

Druhá vec je, že potraviny, ktoré sú výrobcami určené na prípravu v mikrovlnke, obsahujú špecifické chemikálie, ktoré napomáhajú tomuto procesu. Patria sem: BPA, polyetyléntereftalát (PET), benzén, toluén a xylén. U všetkých týchto látok bola zistená súvislosť s rakovinou. Opäť však ide o to, koľko takejto stravy konzumujete.

Ničí mikrovlnka vitamíny?

Švajčiarsky vedec Hans Hertel ako prvý študoval nebezpečenstvo mikrovlnného žiarenia. Skúmal, ako varenie či ohrievanie v mikrovlnke ničí výživovú hodnotu potravín. Zistil, že účastníci štúdie, ktorí konzumovali stravu z mikrovlnky, mali nedostatok viacerých vitamínovživín.

Na druhej strane treba povedať, že bežný človek si nepripravuje každý deň jedlo v mikrovlnke, aspoň nie 3x denne. Smutné však je, ak si takto ohrievame jedla bohaté na živiny – napríklad dusenú, či mrazenú zeleninu.

mikrovlnná rúra žiarenie
Zdroj foto: AdobeStock.com

Ďalšie nevýhody mikrovlnky

Mikrovlnné žiarenie neovplyvňuje len jedlo, ale aj ľudí, ktorí sú v blízkosti zdroja. Obzvlášť citlivým orgánom na mikrovlny sú oči. Žiaľ, práve tie sú niekedy veľmi blízko k zdroju žiarenia. Prečo je to nebezpečné?

Oči – na rozdiel od iných častí tela – majú slabé prekrvenie, preto nedokážu tepelný a bunkový stres rozptýliť. Výsledkom môže byť katarakta – sivý zákal.

Mimochodom, prvý prípad katarakty, spôsobenej mikrovlnným žiarením, bol zistený už v 50. rokoch minulého storočia. S masovým používaním mikrovlnných rúr pribúdali aj prípady sivých zákalov.

Nazerať do mikrovlnky sa skrátka neoplatí. A vôbec – musíme sa pozerať dovnútra, či je to už hotové?! Nestačí nám to cinknutie?!

Podobne ako oči, sú náchylné všetky orgány, ktoré majú slabý prísun krvi, či zvýšenú citlivosť voči teplote. Sú to aj mužské semenníky. K tomu by však došlo až pri dlhodobom, alebo veľmi častom vystavení sa vysokému výkonu mikrovlnnej rúry.

Ohrievať materské mlieko v mikrovlnke?

I keď je to rýchly spôsob, nie je to rozhodne najzdravšia voľba. Navyše, mlieko bude zohriate nerovnomerne. Okrem toho, že sa môže dieťa popáliť, takéto ohrievanie materského mlieka znižuje jeho kvalitu, konkrétne aktivitu enzýmu lyzozýmu, a čiastočne sa ničia aj kľúčové protilátky.

Ďalším negatívnym faktorom je, že mikrovlny podporujú rast potenciálne nebezpečných baktérií. Výskum zverejnený v odbornom magazíne Pediatrics (vol. 89, no. 4, apríl 1992) ukázal, že materské mlieko ohriate na 72 °C stratilo až 96 % všetkých protilátok imunoglobulínu-A, ktoré bojujú proti mikróbom a posilňujú imunitu dieťaťa.

mikrovlnná rúra ako funguje
Zdroj foto: AdobeStock.com

Mikrovlnka nie je na každý deň

Je celkom pochopiteľné, že mikrovlnku používame hlavne vtedy, keď už intenzívne pociťujeme hlad. Skúsme tomuto stavu predchádzať. Ak si vopred pripravíme jedlo, alebo si dáme menšie občerstvenie, potom vydržíme aj dlhšiu a zdravšiu prípravu jedla – na bežnom sporáku, v rúre, na pare, či v reštaurácii.

Minimalizujme použitie mikrovlnky, hľadajme iné spôsoby prípravy jedál. Môžete použiť napríklad modernú rychlorúru, ktorá je zdravšia. Dokonca existujú aj takzvané EMF adaptéry, ktoré neutralizujú elektromagnetické polia a ich negatívne vplyvy.

Či tak alebo onak, najjednoduchšie a najlacnejšie je, keď si pripravíte jedlo klasickým spôsobom. Pokiaľ musíte použiť mikrovlnku, minimalizujte intenzitu žiarenia a skráťte čas prípravy.

Ako bezpečne používať mikrovlnku?

I keď stále nedokážeme objektívne vyhodnotiť všetky negatíva prípravy jedál v mikrovlnke, existujú preventívne opatrenia, ktoré nám pomôžu, aby sme ju používali bezpečnejšie.

  • Skontrolujte, či vaša mikrovlnka spĺňa najnovšie predpisy a či ju používate správne.
  • Používajte špeciálne riady, určené do mikrovlnných rúr.
  • Nevystavujte zrak žiareniu. Nedívajte sa do mikrovlnky.
  • Keď používate mikrovlnku, opustite miestnosť. Vedzte, že vlny aj tak prechádzajú cez steny.
  • Nikdy nedovoľte deťom, aby boli v prítomnosti pracujúcej mikrovlnky. Nenechajte ich, aby si samé vyberali jedlo z mikrovlnky – kvôli žiareniu, aj kvôli teplote.
  • Nepoužívajte mikrovlnku v tehotenstve ani počas dojčenia.
  • Na sterilizovanie dojčenských potrieb a fliaš nie sú vhodné všetky mikrovlnky – pozrite si návod k tej vašej.
  • Používajte mikrovlnnú rúru len v nevyhnutných prípadoch.

Nerovnomerne zohriate jedlo

Mikrovlnná energia nepreniká dobre do hrubších a hutnejších kusov jedla, preto sa často stáva, že dosiahneme nerovnomerné ohratie. Napríklad jedna časť môže byť takmer studená, kým iná horúca.

Ako s tým „vybabrať“?

Jedlo, ktoré sme zohriali v mikrovlnke, nechajme odstáť mimo nej, aby sa teplo rozložilo rovnomerne. Ak sa niektoré časti potravín slabšie ohrejú, nemusíme zabiť potenciálne nebezpečné mikroorganizmy.

Zaujímavé video:

Zdroje:

https://www.safespaceprotection.com/news-and-info/microwave-oven-dangers/

http://www.who.int/peh-emf/publications/facts/info_microwaves/en/

http://www.dailymail.co.uk/health/article-3745308/From-cataracts-cancer-REAL-dangers-microwave-ovens-test-leaking.html

https://www.health-science.com/microwave-hazards/

https://www.medicaldaily.com/microwaves-are-bad-you-5-reasons-why-microwave-oven-cooking-harming-your-health-250145

https://www.nontoxicliving.tips/blog/dangers-of-microwave-radiation

Pridaj komentár