Cholesterol: Vysoké hodnoty sú nebezpečné. Čo znižuje cholesterol?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Vysoká hladina „zlého“ cholesterolu nemá žiadne príznaky. Nič vás nebolí, nemáte teploty ani tráviace ťažkosti, môžete si teda myslieť, že ste úplne zdraví.

Horšie je, že vysoký cholesterol nám môže narobiť vážne problémy, dokonca privodiť smrť. Jediným spôsobom, ako zistíme jeho hodnoty, je krvný test.

Čo je to cholesterol?

Cholesterol je voskovitá látka v krvi, ktorá sa viaže na bielkoviny. Kombináciu bielkovín a cholesterolu nazývame lipoproteín. Všeobecná mienka, že cholesterol je nebezpečný, je zavádzajúca. Naopak, cholesterol je pre nás nevyhnutný, pretože telo by inak nedokázalo tvoriť nové bunky.

Základnou úlohou cholesterolu je pomoc pri uzdravovaní regenerácii. Približne dve tretiny cholesterolu si tvorí naše telo samo v pečeni, tretinu mu dodávame stravou. Avšak – neraz omnoho viac, ako je zdravé!

Existujú 2 hlavné typy cholesterolu, ľudovo ich označujeme ako „dobrý“ a „zlý“. Priveľa „zlého“ zvyšuje riziko srdcových chorôbmozgovej príhody. „Dobrý“ cholesterol zase posilňuje mozgovú aktivitu.

Na srdcovo-cievne ochorenia zomiera ročne viac ľudí, ako na rakovinu!

LDL a HDL cholesterol

Dva druhy cholesterolu, LDD cholesterol („zlý“) a HDL cholesterol („dobrý“), rozlišujeme podľa hustoty lipoproteínu. LDL cholesterol je lipoproteín s nízkou hustotou. Hromadí sa v stenách tepien, ktoré sa potom zužujú. HDL cholesterol „vychytáva“ z tela nadbytok cholesterolu a vracia ho späť do pečene.

Pri vysokej hladine cholesterolu sa v cievach vytvárajú tukové usadeniny. Tie sa postupne hromadia, až kým neobmedzia prietok krvi v cieve. Nakoniec môžu cievu upchať, alebo sa uvoľnia, vytvoria zrazeninu a zapríčinia infarkt alebo mozgovú príhodu.

Keď vám lekár urobí testy na cholesterol, súčasťou lipidového profilu bude aj hladina triglyceridov v krvi. Je to druh tuku, ktorý tiež zvyšuje riziko srdcových chorôb.

Najpresnejší výsledok dostanete, ak 9 až 12 hodín pred odberom nejete a nepijete nič, okrem vody.

cholesterol norma
Zdroj foto: AdobeStock.com

Kedy hladina cholesterolu rastie?

Ak máte v rodine vysokú hladinu cholesterol, je pravdepodobné, že sa to prejaví aj u vás. Môžete zdediť napríklad to, že vaše bunky nebudú účinne odstraňovať LDL cholesterol z krvi, alebo ho vaša pečeň bude produkovať priveľa.

Netreba sa však vopred ľakať. Výberom zdravých potravínšportovaním sa riziko zdravotných problémov výrazne znižuje – bez ohľadu na vrodené predispozície. Navyše, existujú lieky, ktoré optimalizujú hladinu cholesterolu v krvi. Tie vám v prípade potreby predpíše lekár.

Ak máte kilá navyše, pokúste sa schudnúť. Lieky neurobia za vás to, čo môžete urobiť sami!

Rizikové faktory vysokej hladiny cholesterolu

  • Nekvalitná strava – živočíšne produkty s obsahom nasýtených tukov, transmastné oleje (nachádzajú sa v keksoch, sušienkach a iných bežných produktoch z obchodov).
  • Potraviny s vysokým obsahom cholesterolu – červené mäso, mliečne výrobky s vysokým obsahom tuku.
  • Obezita – index telesnej hmotnosti (BMI) 30 alebo viac = vyššie riziko nezdravej hladiny cholesterolu. Schudnutie je nevyhnutné.
  • Nedostatok pohybu – cvičenie zvyšuje hladinu HDL, teda „dobrého“ cholesterolu, zároveň zvyšuje veľkosť častíc, ktoré tvoria LDL „zlý“ cholesterol. Tým sa „zlý cholesterol“ stáva menej škodlivý.
  • Fajčenie – poškodzuje steny krvných ciev, čím rastie riziko hromadenia tukových usadenín. Fajčenie okrem toho znižuje hladinu „dobrého“ cholesterolu.
  • Vyšší vek – mení sa telesná chémia, zvyšuje sa riziko vysokej hladiny cholesterolu. Pečeň staršieho človeka ťažšie odstraňuje „zlý“ cholesterol.
  • Diabetes – vysoký cukor v krvi prispieva k vyššej hladine „zlého“ cholesterolu a nižšej hladine toho „dobrého“. Navyše, vysoká hladina cukru poškodzuje výstelku tepien.

Kedy by ste mali navštíviť lekára?

Test na cholesterol vám lekár urobí, ak máte vysoké riziko chorôb srdcaciev, alebo ich už máte. Vtedy sú dôležité pravidelné kontroly, minimálne raz za 2 roky, čo záleží od výsledkov. U dospelých, ktorí nemajú vyššie riziko, stačí kontrola raz za 5 rokov, no pri rizikových faktoroch raz za 2 roky.

Aj deti môžu mať vysokú hladinu cholesterolu. Krvný test absolvujú v rámci preventívnej prehliadky u pediatra vo veku 911 rokov, a potom ešte na konci puberty – vo veku 17 19 rokov.

dobrý a zlý cholesterol
Zdroj foto: AdobeStock.com

Liečba vysokej hladiny cholesterolu

Okrem celkovo zdravšieho života, ktorý by ste si mali naplánovať, existujú lieky, ktoré korigujú vysokú hladinu cholesterolu. Samozrejme, nemôžete od nich očakávať zázraky, prvoradá je zdravá strava každodenný pohyb.

Najčastejšie sa používajú tieto lieky:

  • Statíny – blokujú látku, ktorú pečeň potrebuje na tvorbu cholesterolu. Pomáhajú v absorpcii cholesterolu z usadenín na stenách tepien.
  • Živice viažuce žlčové kyseliny – podnecujú pečeň v tom, aby používala prebytočný cholesterol na výrobu väčšieho množstva žlčových kyselín, čo znižuje hladinu cholesterolu v krvi.
  • Inhibítory absorpcie cholesterolu – tenké črevo absorbuje cholesterol zo stravy, a potom ho uvoľňuje do krvného obehu. Lieky tohto typu zabezpečujú, aby sme zo stravy neprijali viac cholesterolu, než je potrebné.
  • Inhibítory PCSK9 – novšia skupina liekov. Lekári ich zvyčajne predpisujú v prípade dedičných problémov s cholesterolom, pričom pacient má dobrú životosprávu.

Zásady, ktoré znižujú riziko vysokej hladiny cholesterolu:

  • strava s nízkym obsahom soli,
  • dostatok zeleniny, ovocia a celozrnných potravín,
  • menej živočíšnych tukov,
  • optimálne využitie prospešných tukov,
  • zdravá telesná hmotnosť,
  • cvičenie aspoň 4x v týždni, najmenej 30 minút,
  • minimálna konzumácia alkoholu,
  • žiadne fajčenie,
  • obmedziť stres.
cholesterol-dieta
Zdroj foto: AdobeStock.com

Využite benefit zdravotnej poisťovne UNION

Aj keď pravidelne chodíte na preventívne prehliadky, podľa zákona máte v dospelosti nárok na vyšetrenie cholesterolu len18. a 40. roku života. Keďže sa hladina cholesterolu v krvi s pribúdajúcimi rokmi mení, testovanie je dôležité, hoci necítite žiadne problémy.

Zdravotná poisťovňa Union vám ponúka benefit, vďaka ktorému budete lepšie poznať vývoj svojho cholesterolu. Výhoda spočíva v tom, že všeobecný lekár vám urobí krvný test na cholesterol pri každej preventívnej prehliadke.

Kedy máte nárok na tento benefit?

Union zdravotná poisťovňa je jediná zdravotná poisťovňa na Slovensku, ktorá uhrádza svojim poistencom vyšetrenie cholesterolu pri preventívnej prehliadke u všeobecného lekára každé 2 roky. Stačí, ak svojho všeobecného lekára požiadate, aby vám v rámci preventívky urobil aj test na hladinu cholesterolu v krvi.

Viac informácií tu: https://www.union.sk/cholesterol.

Nie ste poistencom ZP UNION?

Požiadajte o zmenu poisťovne: https://www.union.sk/stante-sa-nasim-poistencom.

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, člen výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Zdroje:

  1. union.sk,
  2. https://www.webmd.com/cholesterol-management/features/checklist-diet-to-lower-cholesterol-lose-weight,
  3. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-cholesterol/symptoms-causes/syc-20350800

Pridaj komentár