Dojčenie a lieky: Ako „neotráviť“ materské mlieko

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Ak je dieťa choré, a pritom dojčené, látky v jeho slinách dávajú matke signál, aké protilátky potrebuje.

Tie sa následne v materskom mlieku vytvoria.

Do materského mlieka sa ale môžu vylučovať aj lieky, ktoré matka užíva počas dojčenia, a tie sa potom dostanú do organizmu dieťaťa.

Aké sú zásady užívania liekov počas dojčenia?

Keďže dojčené dieťa získava cez mlieko potrebné živiny, lekári sa vždy snažia nastaviť liečbu aj s prihliadnutím na tento fakt. Prerušiť dojčenie je až posledná možnosť.

Odporúča sa, aby ste konzultovali svoje zdravotné problémy s viacerými lekármi, pretože nie všetci považujú dojčenie za veľmi podstatné.

Typy liekov, podľa vplyvu na dojčenie

príbalovom letáku lieku, si vždy pozorne prečítajte o jeho vplyve na dojčenie. Lieky sa môžu nachádzať v týchto kategóriách:

  • kompatibilné s dojčením – môžu sa užívať počas dojčenia (napríklad omeprazol, na zníženie žalúdočnej kyseliny.)
  • kompatibilné s dojčením, no s možnými vedľajšími účinkami – teoreticky môžu spôsobiť vedľajšie účinky, tie však buď neboli pozorované, alebo boli iba veľmi mierne (penicilín).
  • lieky, ktoré je lepšie nepodávať – je o nich známe, že vyvolávajú vedľajšie účinky, preto ich možno užívať iba vtedy, ak je to vyslovene nutné v liečbe matky. Mali by ste dostať jasné inštrukcie, ako máte dieťa pozorovať, čo konkrétne si všímať, a zároveň by vám mali zabezpečiť kontroly. Ak sa vedľajší účinok objaví, treba podávanie lieku prerušiť.
  • kontraindikované – liečivá, ktoré sa nemôžu podávať, napr. doxycyklín, alebo rádioaktívne lieky.
lieky a dojčenie antibiotiká

Kedy sú deti najcitlivejšie?

Nie všetky lieky majú vplyv na dojčené dieťa. Niektoré liečivá prestupujú do mlieka, iné nie.

Najväčšie riziko vplyvu lieku na dojčené dieťa, je u predčasne narodených detí, pretože tie ešte nemajú vyvinuté enzýmy, ktoré rozkladajú a vylučujú liečivá z tela. Za nízke riziko sa považuje už liečenie matky polročného dieťaťa.

Lieky s najvyšším množstvom nežiaducich účinkov

Najviac nežiaducich účinkov je pozorovaných u liekov, ktoré ovplyvňujú nervovú sústavu (napríklad lieky na liečbu depresie, epilepsie). Dieťa môže byť utlmené, spavé, môže slabo sať, a v ojedinelých prípadoch dostať žltačku.

Podobne utlmujú aj lieky na liečbu alergie (antihistaminiká). Častý, ale nezávažný nežiaduci účinok spôsobujú antibiotikáhnačka sa objavuje už pri veľmi malých dávkach liečiva.

Pri týchto liekoch je lepšie prerušiť dojčenie, než prerušiť liečbu.

Liečivá ovplyvňujúce tvorbu mlieka

Niektoré liečivá môžu ovplyvňovať tvorbu mlieka. Môžu ju zvyšovať (haloperidol), iné – naopak – znižovať (diuretiká – látky podporujúce vylučovanie moču). Aj nadmerný príjem tekutín (4 litre za deň) znižuje tvorbu mlieka.

Antikoncepcia sa odporúča len jednozložková, a až po 6 týždňoch od pôrodu. Pokiaľ je kombinovaná s estrogénmi, tlmí tvorbu mlieka, a preto sa počas dojčenia neodporúča.

Tvorbu mlieka znižujú aj vysoké dávky vitamínu B6 (pyridoxínu), niektoré lieky na odpuchnutie nosovej sliznice, niektoré lieky na zníženie hmotnosti, alebo fajčenie.

Nikotín prechádza do mlieka, a trvá až 2 hodiny, kým sa jeho množstvo v mlieku zníži na polovicu.

Fajčenie sa preto neodporúča nielen v tehotenstve, ale aj počas dojčenia.

dojčenie fajčenie

Hit laktačných poradkýň – domperidón

Domperidón je liečivo, ktoré sa používa pri žalúdočných ťažkostiach, ako je:

  • pomalý prechod potravy žalúdkom,
  • nevoľnosť,
  • zvracanie,
  • nadúvanie.

Vďaka tomu, že domperidón ovplyvňuje rovnaké signálne molekuly, ako tie, ktoré sú zapojené do tvorby mlieka, laktačné poradkyne ho odporúčajú matkám, ktoré nemajú dostatok vlastného mlieka.

Domperidón je však viazaný na lekársky predpis, ktorý ony často nemôžu vystaviť, keďže nemajú lekárske vzdelanie. Odporučia vám preto, aby ste si ho jednoducho vypýtali v lekárni… Je to správne?

Nie je. Podľa výskumov, sa totiž 10 – 50 % tohto liečiva vylučuje do mlieka. Vzhľadom na to, že nie je známa miera škodlivosti na novorodencov, dojčenie sa pri užívaní domperidu neodporúča.

Zásady užívania liekov u dojčiacej matky

  • nekojiť v čase, keď je v materskom organizme najväčšia koncentrácia liečiva – liek užiť aspoň 30 – 40 minút po dojčení, a 3 – 4 hodiny pred ďalším dojčením (tento bod je špecifický pre každý liek),
  • používať dlhodobo osvedčený liek, s najnižšou toxicitou,
  • užívať najmenšie účinné dávky,
  • podávať ich v najdlhšom možnom intervale – čo najďalej od seba (každých 8 hodín, je lepšie, než každé 4 hodiny),
  • lieky užívať 1x denne (podľa možnosti).
dojčenie a lieky

Užívať lieky počas dojčenia, alebo nie?

V roku 1993 sa uskutočnila štúdia s 203 dojčiacimi ženami, ktorým lekár predpísal antibiotiká. Zistilo sa, že 15 % žien liečbu vôbec nezahájilo a 7 % prestalo kojiť.

(Všetky ženy však boli predtým informované, že zvolená liečba nie je prekážkou dojčenia.)

Nedá sa striktne povedať, či lieky počas dojčenia užívať, alebo nie. Každý liek a každý organizmus je iný, takže lekár musí zvážiť pomer prínosunebezpečenstva.

Ideálne je, vybrať taký liek, ktorý neprestupuje do materského mlieka, a žena sa teda lieči, no nepreruší dojčenie. Samozrejmosťou je častejšie sledovanie pacientky.

Upozornenie

Nie všetky lieky, ktoré sú bezpečné počas tehotenstva, sú bezpečné aj počas dojčenia. Rovnako je mylné, keď si niektoré matky myslia, že voľnopredajné lieky sú „automaticky“ bezpečnejšie, než lieky viazané na recept.

Lieky aplikované na kožu, do oka, vakcíny, alebo tie, ktoré môžu užívať novorodenci, sú zväčša považované za bezpečné aj počas dojčenia, ale nie je to pravidlo. Vždy totiž treba zohľadniť každý jeden prípad osobitne.

Autorka je farmaceutka

Redakčne upravené (Ján Mútala)

Ilustračné fotografie

Jedna odpoveď na “Dojčenie a lieky: Ako „neotráviť“ materské mlieko

Pridaj komentár