Je filtrovaná voda zdravá? Akú vodu piť? Kedy má filtrovanie vody zmysel?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Odborníci radia, aby väčšinu nášho pitného režimu tvorila čistá pramenitá voda.

Jedným dychom však treba dodať, že takáto voda musí spĺňať určité kritériá, čo nie je vždy naplnené.

Aj preto mnohí ľudia pitnú vodu ešte filtrujú, aby ju zbavili škodlivých látok.

Je filtrovaná voda zdravá?

Aké nebezpečné látky odstránime filtrovaním vody?

Budú nám kvôli tomu chýbať minerály?

Aké sú nevýhody filtrovanej vody?

Prečo sa „ujala“ filtrovaná voda

Zjednodušená odpoveď by mohla znieť – pretože pitná voda už nie je tým, čím bývala. Dá sa povedať, že vodu získavame 2 spôsobmi – z vlastnej studne, alebo od vodárenskej spoločnosti.

V prvom prípade nie je nijako dezinfikovaná upravovaná, a preto musíme pravidelne sledovať jej kvalitu. Napriek tomu, väčšinou nezodpovedá predpísaným normám, teda nie je vhodná na bežné pitie.

V druhom prípade – pri odbere z vodárenskej spoločnosti – sa voda najprv odčerpá zo zdroja. Ďalej sa do nej pridáva chlór, aby v potrubí odolala kontaminácii. Až potom sa presúva do vodovodných kohútikov.

Práve počas „cesty“ do domácností, môže dôjsť k malému znečisteniu vody. To síce nie je z krátkodobého hľadiska nebezpečné, ale pri dlhodobom pití, existujú už reálne riziká.

Aj preto ľudia začali používať rôzne filtračné pomôcky, ktoré vodu zbavujú usadenín a prídavných látok. Pred kúpou filtračného zariadenia sa však musíte rozhodnúť, ktorú prídavnú látku chcete odstrániť.

Jeden filter totiž dokáže odstrániť len 1 druh znečistenia. Preto musíte najprv identifikovať hlavný „problém“ vašej vody, a podľa toho si vybrať filtračnú pomôcku.

Rôzne druhy filtračných pomôcok

Na prečistenie vody sa najčastejšie využívajú filtračné kanvice. Ešte jednoduchší je prietokový filter na vodovodný kohútik, cez ktorý nám tečie voda do umývadla (výlevky).

Obľúbené sú aj filtrácie do potrubia, ktoré sú silnejšie než prietokový filter, pričom zachytávajú nečistoty ešte pred „spustením“ vody. Vďaka tejto pomôcke môžete z vody odstrániť aj tvrdosť, alebo zvláštnu pachuť.

Filtračné pomôcky odstránia:

  • chlór,
  • pesticídy,
  • ťažké kovy,
  • dezinfekčné látky,
  • dusičnany,
  • chemikálie,
  • zvyšky liekov,
  • baktérie,
  • vírusy.
filtrovaná voda zdravie
Zdroj foto: AdobeStock.com

Je filtrovaná voda zdravá?

Odporcovia filtrovania vody uvádzajú, že najväčšou nevýhodou je jej demineralizovanie. Filtre z nej totiž neodstraňujú len nežiaduce látky, ale aj dôležité minerály. To je pravda. Na druhej strane, naše telo dokáže prijímať minerály z rôznych zdrojov.

Tým najhlavnejším je strava. Takže pokiaľ máme vyvážený jedálniček, minerály z pitného režimu vám nebudú až tak chýbať.

Navyše, pri niektorých ochoreniach je filtrovaná voda výhodou, pretože nezaťažuje trávenie. Uprednostňujú ju najmä ľudia so žlčníkovými alebo obličkovými kameňmi.

Filtračná kanvica

Filtračná kanvica je najpoužívanejšia pomôcka na „očistenie“ vody. Ide o nádobu, ktorá je rozdelená do 2 častí.

Vodu nalievate do vrchnej nádobky, odkiaľ pomaličky, cez filter, pretečie do spodnej časti kanvice. Potom je už voda pripravená na pitie.

Do kanvice vlievajte iba neprevarenú a neochutenú vodu, aby ste nezničili filtre. Nezabúdajte ani na ich pravidelnú výmenu. Filtre majú limitovaný počet použití, potom už nedokážu odstraňovať nežiaduce látky.

filtračná kanvica
Zdroj foto: AdobeStock.com

Rozdiely medzi filtrovanou, prevarenou a destilovanou vodou

Pri uvedení vody do varu, v nej zabijete všetky baktérie, ale nezbavíte ju chemikálií. Na druhej strane, pri filtrovaní sa bude zloženie vody líšiť podľa zvoleného typu filtra.

Napríklad, môžete vodu zbaviť všetkých nečistôt, ale tiež všetkých minerálov a chemikálií, ktoré organizmus potrebuje.

Destilovanú vodu zase ľahko premeníte na paru, a tú naspäť na tekutinu. Vďaka tomu sa zbavíte všetkých škodlivých súčastí, ale zároveň prídete aj o vzácne minerály.

Akú vodu piť?

Každý človek si musí nájsť vlastnú alternatívu, ktorá mu najlepšie vyhovuje. Niekto preferuje skôr perlivé minerálky, pretože mu pomáhajú pri trávení, inému vyhovuje voda priamo z vodovodu, lebo má pre neho najlepšiu chuť, a u niekoho to vyhráva filtrovaná voda, keďže nechce prijímať všetky látky, ktoré sa bežne nachádzajú vo vode z vodovodu.

Pre zdravie je najlepšie, ak striedame všetky možnosti. Každá má totiž nejakú výhodu – kupovaná minerálka môže mať liečivé účinky, filtrovaná voda nezaťažuje organizmus, a kvalitná voda z vodovodu ponúka pestrú zmes minerálnych látok.

Výhody filtrovanej vody

  • Väčšina filtrov obsahuje impregnované striebro, ktoré nás ochraňuje pred bacilmi a vírusmi, a teda pred infekčnými chorobami.
  • Nezaťažuje žalúdok a ďalšie orgány, takže ju ocenia ľudia s tráviacimi problémami.
  • Keďže je neutrálna, neovplyvňuje konečnú chuť pokrmov a tekutín, a preto je vhodná na varenie a prípravu nápojov.
  • Ľahšie sa vstrebáva do buniek.
  • Do tela sa nedostávajú žiadne ťažké kovy.
  • Prečístíme sa, ak sme dlhší čas museli piť problematickú vodu.

Nevýhody filtrovanej vody

  • Obsahuje menej minerálov, čo je pri niektorých ochoreniach úplne nevhodné.
  • Filtre sú pomerne drahé, a musíte ich vymieňať pravidelne.
  • Pri nesprávnom používaní filtračnej kanvice (napríklad zlom čistení) sa môže do filtra dostať pleseň.

Filtrovaná voda a zuby

Ak si vyberiete filter, ktorý odstraňuje chemikálie, zlikvidujete všetky prísady, ako napríklad zvyšky liekov alebo chlór, no zároveň prídete aj o veľmi dôležitý fluór.

Pri pravidelnom používaní filtrovanej vody riskujete, že sa to odrazí na kvalite zubov. Preto jedzte viac rýb, orechov, občas si dajte kúsok čerstvého droždia.

Nezabúdajte ani na zubné pasty so zvýšený obsahom fluóru.

Filtrovaná voda pre deti?

Dávajte si pozor, aby ste vodu nezbavovali fluóru, ktorý je v tomto období zásadný pre správny vývoj zubov. Pokiaľ teda nepoužívate filter na odstraňovanie chemických látok, všetko je v poriadku.

Filtrovaná voda vyhráva aj nad „silnejšími“ minerálkami, keďže vysoký obsah minerálov môže menším deťom uškodiť. Ideálne je preto striedanie pitnej a filtrovanej vody.

Filtrovaná voda pre dojčatá?

Bábätko by nemalo piť vodu priamo z vodovodu. Rôzne baktérie, či chemické látky môžu negatívne ovplyvniť jeho vývoj. Z tohto dôvodu by ste mali vodu z vodovodu vždy prevariť.

Niekedy môžete použiť aj filtrovanú vodu, ale tá nesmie dominovať. Dojča by totiž prišlo o dôležité minerály. Aj preto uprednostňujte prevarenú vodu, či už pri príprave pokrmov, alebo neskôr pri pití.

Zdroje:

  1. https://www.benjaminfranklinplumbing.com/charlotte/about-us/blog/2019/april/6-pros-and-cons-to-a-water-filtration-system/
  2. https://www.wfa.com.au/the-benefits-of-filtered-water-for-children/
  3. https://brizfeel.com/water-purification-system/
  4. https://www.atomkeep.com/what-is-filtered-water-the-purest-way-to-drink-water/
  5. https://greencleanguide.com/pros-and-cons-of-different-methods-of-water-filtration/
  6. https://businessconnectworld.com/2018/06/13/water-filtration-system/

Pridaj komentár