Čo ukážu leukocyty? Kedy biele krvinky stúpnu a kedy klesnú?

Leukocyty, teda biele krvinky cirkulujú v krvi a pomáhajú imunitnému systému bojovať proti infekciám.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com 

Vznikajú vďaka kmeňovým bunkám v kostnej dreni. Kostná dreň funguje aj ako sklad bielych krviniek – ukladá z nich približne 80 – 90 %. Keď sa telo stretne s infekciou alebo nastane zápalový stav, leukocyty sa uvoľnia zo svojho „skladu“ a aktívne pôsobia proti infekcii. Poznáte ich správne hodnoty? Čo prezradia o vašom zdraví?

Čo sú to leukocyty?
Aké druhy bielych krviniek poznáme?
Čo prezradia zvýšené leukocyty v moči a v krvi?
Sú problémom aj znížené leukocyty?
Aké majú mať leukocyty hodnoty?
Ktoré problémy súvisia so zmenami hladiny bielych krviniek?
Môžeme znížiť alebo zvýšiť hladinu leukocytov?

Druhy a funkcie leukocytov

Leukocyty sa triedia na tri hlavné kategórie: granulocyty, lymfocyty a monocyty.

Granulocyty

Granulocyty sú biele krvinky, obsahujúce malé granuly z proteínov. Existujú tri typy granulocytových buniek:

Bazofily

Predstavujú menej ako 1 % celkového množstva bielych krviniek v tele. O zvýšených bazofiloch najčastejšie hovoríme pri alergických reakciách.

Eozinofily

Vyššia hladina vzniká ako reakcia na infekcie, ktoré spôsobujú parazity. Hrajú tiež úlohu pri celkovej imunitnej a zápalovej reakcii tela.

Neutrofily

Tvoria väčšinu bielych krviniek v ľudskom tele. Neutrofily pôsobia ako lapače, pomáhajú pochytať a zničiť baktérie a plesne, ktoré sa v tele nachádzajú.

Lymfocyty

Tieto druhy leukocytov zahŕňajú:

B bunky

Sú známe aj ako B-lymfocyty. Produkujú protilátky, ktoré pomáhajú imunitnému systému lepšie reagovať na infekciu.

T bunky

Tiež známe ako T-lymfocyty. Tieto biele krvinky pomáhajú rozpoznať a odstrániť bunky, ktoré infekciu vyvolávajú.

NK (natural killers) bunky

Samostatnou kategóriou v rámci lymfocytov sú NK bunky. Sú to skutoční „zabijaci“ – útočia na patogény a zabíjajú vírusovérakovinové bunky.

Monocyty

Monocyty sú leukocyty, ktoré tvoria asi 2 – 8 % z celkového počtu bielych krviniek v tele. Objavia sa vtedy, keď organizmus bojuje s chronickými infekciami. Zameriavajú sa na bunky, ktoré spôsobujú infekcie, a ničia ich.

Leukocyty v krvi: Aká je norma?

Aké majú mať leukocyty hodnoty, keď je všetko v poriadku?

Normálny rozsah leukocytov (na milimeter kubický) sa mení podľa veku dieťaťa. U novorodenca je hladina bielych krviniek v norme, keď ich má: 13 000 – 38 000, dvojtýždňové dieťa má normu 5 000 – 20 000, dospelý 4 500 – 11 000 leukocytov na milimeter kubický.

Pre tehotné ženy v 3. trimestri je norma 5 800 – 13 200 bielych krviniek na kubický milimeter.

Samozrejme, týmito hodnotami sú označené leukocyty v krvi. Taktiež sa určujú leukocyty v moči – v rámci vyšetrenia močového sedimentu. Ak je ich veľa, signalizujú zápalový stav.

Čo signalizujú zvýšené leukocyty?

Biele krvinky sú nevyhnutnou súčasťou imunitného systému. Chránia telo pred infekciami a chorobami. Keď vám lekári zistia priveľa bielych krviniek v krvi alebo v moči, znamená to, že máte v tele infekciu alebo zápal. Menej často je vysoká hladina leukocytov príznakom niektorých druhov rakoviny krvi či poruchy kostnej drene. Ak náš organizmus začne tvoriť viac bielych krviniek, ako by mal, hovoríme o leukocytóze. Nastáva vtedy, keď máme nejaký zdravotný problém, o ktorom spočiatku ani vedieť nemusíme.

Ochorenia, ktoré sprevádza vysoký počet bielych krviniek:

Niekedy dočasne narastie hodnota leukocytov pri chirurgických zákrokoch – je to najmä vtedy, ak spôsobujú odumieranie buniek.

Ďalšie príčiny vysokého počtu bielych krviniek zahŕňajú: nadmerný fyzický alebo emocionálny stres (horúčka, zranenie, operácia), poruchy imunitného systému (lupus, reumatoidná artritída), problémy so štítnou žľazou, zubný kaz a niektoré lieky vrátane lítia, kortikosteroidov a beta-agonistov.

Hodnoty leukocytov porastú aj kvôli fajčeniu a obezite, pretože vyvolávajú zápal.

Vysoký počet bielych krviniek počas tehotenstva

Vysoký počet krviniek v tehotenstve je normálny. Telo budúcej mamičky zažíva stres z nosenia dieťaťa. Gynekológ vám bude častejšie robiť rutinné krvné testy, aby sa ubezpečil, že sa nedeje nič neobvyklé. Ak zaznamená problém, bude ho liečiť. 

Je leukocytóza rakovina krvi?

Nie. Leukocytóza znamená vysoký počet bielych krviniek, ktorý sa môže vyskytnúť z mnohých dôvodov. Zriedkavo je príznakom určitých druhov rakoviny krvi: akútna myeloidná leukémia, chronická myeloidná leukémia a chronická lymfocytová leukémia. Rakovina krvi sa nazýva leukémia.

Čo znamenajú znížené leukocyty?

Ani primálo leukocytov nie je ideálny stav. Lekári ho nazývajú leukopénia. Môže vzniknúť pri autoimunitných stavoch (lupus, HIV), pri poškodení kostnej drene, napríklad chemoterapiou, rádioterapiou alebo toxínmi. Príčinami môžu byť aj poruchy kostnej drene, leukémia, lymfóm alebo otrava krvisepsa.

Najmenej nebezpečnou a najľahšie riešiteľnou príčinou malého množstva bielych krviniek je nedostatok vitamínu B12.

leukocyty-biele krvinky
Zdroj foto: Stock.Adobe.com

Test na biele krvinky

Ako váš lekár zistí, či máte leukocyty v norme alebo nie? Jednoducho – na základe odberu krvi. Napriek tomu, že vzorka krvi je najbežnejšie testovanou „surovinou“ na zistenie hodnôt leukocytov, lekár môže na prítomnosť bielych krviniek testovať aj iné telesné tekutiny (pri podozrení na zápal močových ciest moč), taktiež mozgovomiechový mok.

Kedy vám odporučí alebo priamo urobí test na leukocyty?

Ak má podozrenie na:

Samozrejme, i vtedy, keď potrebuje monitorovať priebeh vášho stavu alebo účinnosť niektorých liečebných postupov – napríklad transplantácie kostnej drene.

Ochorenia a stavy, ktoré znižujú počet leukocytov

Aplastická anémia

Tento typ anémie poznáme tiež pod názvom dreňový útlm. Je to potenciálne smrteľné ochorenie, pri ktorom telo pacienta ničí kmeňové bunky v kostnej dreni. Vieme, že kmeňové bunky sú zodpovedné za tvorbu nových bielych, červených krviniek i krvných doštičiek. Takže dôsledky ochorenia sú skutočne vážne.

Evansov syndróm

Ide o autoimunitný stav, pri ktorom imunitný systém tela sám ničí zdravé bunky organizmu, a to vrátane červených a bielych krviniek.

HIV

Pri HIV často klesá množstvo bielych krviniek nazývaných CD4 T bunky. Keď počet T buniek v tele klesne pod 200, môže to znamenať, že chorý má AIDS.

Leukémia

Leukémia je typ rakoviny, ktorá postihuje krv a kostnú dreň. Kosná dreň tvorí prehnané množstvá bielych krviniek, ktoré sú poškodené a nie sú schopné bojovať proti infekciám.

Primárna myelofibróza

Zriedkavé ochorenie kostnej drene spôsobuje, že telo chorého nadmerne vyrába niektoré typy krviniek. V kostnej dreni vzniká zjazvenie.

leukocyty-biele krvinky
Biele krvinky v moči nezistíte pomocou lakmusového papierika, je potrebný laboratórny rozbor moču. Zdroj foto: Stock.Adobe.com

Biele krvinky v moči

Vyšetrenie močového sedimentu ukáže hodnoty erytrocytov, leukocytov a epitelových valcov v moči. Hodnoty leukocytov v moči považujeme za zvýšené, ak ich je viac ako 16,9/µl u žien alebo viac ako 13,2/µl u mužov.

Medzi najbežnejšie dôvody, prečo sa objavia leukocyty v moči, patria:

Infekcia močových ciest (cystitída, nefritída)

Močové cesty zahŕňajú obličky, močový mechúr a močovody, ktoré prenášajú moč z obličiek do močového mechúra. Najčastejšou príčinou leukocytov v moči je infekcia v močovom trakte. Vtedy imunitný systém zvyšuje tvorbu týchto buniek, aby bol schopný vyhnať infekciu z tela von.

Príznaky infekcie močových ciest:

  • bolesť alebo pálenie pri močení,
  • potreba často močiť,
  • zakalený alebo páchnuci moč,
  • bolesť brucha, chrbta alebo boku,
  • nevoľnosť a zvracanie,
  • zvýšená teplota alebo horúčka.

Liečba infekcií močového traktu si vyžaduje antibiotiká. Vždy doberte celú predpísanú dávku.

Obličkové kamene

Obličkové kamene sú kryštály, ktoré sa tvoria, keď sa v moči nahromadí vápnik a ďalšie minerály. Môžu byť malé ako hrášok, ale tiež veľké ako golfová loptička. Väčšie blokujú tok moču.

Bežné príznaky obličkových kameňov:

  • ostrá bolesť brucha, boku, chrbta alebo slabín,
  • krv v moči, ktorá vyzerá byť červená, ružová alebo hnedá,
  • náhle nutkanie na močenie,
  • bolesť pri močení,
  • zakalený alebo zapáchajúci moč.

Ak si myslíte, že máte obličkový kameň, alebo ak je bolesť silná, okamžite zavolajte lekára.

Leukocyty, biele krvinky
Zdroj foto: Stock.Adobe.com

Ako zvýšiť alebo znížiť počet leukocytov?

V prvom rade nič neriešte bez lekára a neskúšajte voľnopredajné prípravky bez jeho odporúčania. To, či potrebujete zmeniť počet bielych krviniek alebo nie, závisí od vašej diagnózy.

Počet bielych krviniek znižujú aj niektoré lieky, napríklad hydroxymočovina, ale taktiež chemoterapia. Lekár vám môže odporučiť užívanie probiotík. Podrobnejšie informácie o probiotikách a prebiotikách nájdete tu: ŠDTP_Probiotiká a prebiotiká.

Zdravú tvorbu leukocytov podporíte vyváženou stravou, dostatkom pohybu a spánku, dôslednou hygienou a preventívnymi opatreniami, ktoré sú dnes už všeobecne známe.

Na stanovenie presnej diagnózy sú potrebné viaceré vyšetrenia. Zvýšené biele krvinky predstavujú len jeden zo signálov, že niečo nefunguje tak, ako má.

Zdroje:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/327446#summary

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4997889/

https://www.hematology.org/Patients/Cancers/Leukemia.aspx

https://www.cancer.gov/publications/dictionaries/cancer-terms/def/white-blood-cell

https://www.webmd.com/a-to-z-guides/leukocytes-urine

Pridajte si nás na Facebook!

Pridaj komentár