Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Slovo streptokok počul hádam každý. Je to baktéria, ktorú najčastejšie poznáme ako vinníka zápalu hrdla alebo kožnej vyrážky. I keď sú streptokoky pomerne bežnými vyvolávačmi ochorení, patria do rôznych skupín. Niektoré neškodia, nás môžu ohroziť. Najmä na tie, ktoré bývajú príčinou vážnejších ochorení. Ktoré to sú?
Aké typy streptokokov poznáme?
Čo je to alfa- a beta-hemolytický streptokok?
Ktoré stavy môže streptokok spôsobiť?
Ako sa prejavuje pneumokoková infekcia?
Čo sa stane, keď streptokok prenikne do mozgových blán?
Čím sú typické streptokoky A a B?
Dá sa vyhnúť týmto infekciám?
Ako sa liečia stavy, ktoré vyvoláva streptokok?
Alfa-hemolytické streptokoky
Do tejto skupiny patria väčšinou neškodné streptokoky (Streptococcus mitis alebo Streptococcus sanguinis). Sú to bežní „obyvatelia“ nášho nosohltanu, črevného, močového či pohlavného ústrojenstva.
Nezvyknú spôsobovať ťažkosti, pokiaľ nemáte problémy s imunitou (týka sa napr. HIV pozitívnych pacientov, ľudí s rakovinou alebo po transplantácii).
Na druhej strane, patrí sem aj problémový Streptococcus pneumoniae, ktorý spôsobuje pneumokokové infekcie.
Čo je to pneumokoková infekcia?
O pneumokokové infekcie ide v prípade, že sa baktéria usídli v prieduškách, uchu, prínosových dutinách (menej závažné) alebo v kosti, kĺbe, pľúcach, mozgových blanách či krvi (závažné). Hlavné príznaky infekcie: horúčka (teplota nad 38 °C), triaška, potenie a bolesti.
Ak sa streptokok usídli v pľúcach, môže spôsobiť pneumóniu – ochorenie, ktorá sa prejavuje kašľom (niekedy vykašliavaním hnisavého hlienu), bolesťou na hrudi pri dýchaní a kašľaní, horúčkou alebo nevoľnosťou. Streptokok však nie je jediný pôvodca pneumónie – môže ju vyvolať aj Mycoplasma pneumoniae, hubové infekcie a vírusy.
Po preniknutí streptokoka do mozgových blán zas hrozí meningitída. Zapríčiňujú ju tiež iné baktérie, najčastejšia je však vírusová forma.
Hlavné príznaky bakteriálnej meningitídy:
- vysoká horúčka,
- stuhnutý krk,
- silná bolesť hlavy,
- nevoľnosť,
- zvracanie
- zmätenosť,
- citlivosť na svetlo.
Očkovanie proti pneumokokovým infekciám
Dôležitou zbraňou v boji s pneumokokovými infekciami je očkovanie. Pre deti je toto očkovanie povinné v 3., 5. a 11. mesiaci života. Zaočkovanie sa odporúča aj u ľudí nad 59 rokov, keďže majú – podobne ako dojčatá – najslabšiu imunitu zo všetkých vekových skupín.
Očkovanie je povinné aj u ľudí, ktorí pracujú v zariadeniach sociálnych služieb. Zároveň sa odporúča všetkým pacientom, ktorí majú nasledovné zdravotné ťažkosti a komplikácie:
- závažné chronické ochorenie dýchacích ciest – napr. chronická obštrukčná choroba pľúc,
- srdcové ochorenia,
- problémy so slezinou,
- ochorenia obličiek a pečene,
- HIV pozitivita,
- užívanie liekov, ktoré oslabujú imunitu (napr. chemoterapia),
- ušný implantát.
Beta-hemolytické streptokoky
Táto skupina streptokokov sa ďalej delí na viacero skupín. Označujeme ich veľkými písmenami abecedy. Dôležité sú prvé dve: streptokoky A a streptokoky B. Práve streptokoky A nám spôsobujú najviac zdravotných problémov.
Streptokoky skupiny A
Typickými ochoreniami sú infekcie hrdla – hlavne tonzilitída alebo faringitída (zápal hltanu). Tá sa prejavuje náhlou bolesťou hrdla, bolesťou pri prehĺtaní, zvýšenou teplotou, bolesťou hlavy, zápalom hrdla. Streptokok v hrdle často zanecháva viditeľné biele hnisavé povlaky.
Faringitída sa vyskytuje hlavne u detí od 5 do 15 rokov, no aj dospelí sa ňou môžu nakaziť. Ak sa k ostatným problémom pridruží aj vyrážka, hovoríme o šarlachu.
Vyrážku si nájdete na hrudi a bruchu, má ružovo-červené sfarbenie a vyzerá ako spálenina. Na dotyk pripomína drsný šmirgľový papier. K ďalším prejavom patrí opuchnutý jazyk a červené líca. Šarlach sa vyskytuje najmä u detí.
Kožné ochorenia
Streptokoky A môžu spôsobiť aj kožné ochorenie – impetigo. Prejavuje sa menšími vredmi vyplnenými hnisom, ktoré neskôr praskajú a tvoria chrasty. Vredy sa objavujú hlavne na tvári, rukách a nohách, no infekciu si môžete zaniesť kdekoľvek na tele. Preto je dôležité, aby ste si poranené miesto neškriabali.
Ďalším ochorením je cellulitis, pri ktorom môže infekcia preniknúť aj do hlbších vrstiev kože. Vyrážka sa objaví a zväčšuje pomerne rýchlo – v jej strede sa vytvorí hnisavé ložisko.
Objavuje sa najmä na nohách, okolie postihnutého miesta je bolestivé a začervenané. Môžete mať horúčku a triašku.
Spomínané ochorenia sa dajú bez problémov liečiť a väčšinou nespôsobujú komplikácie. Ak však ide o silnejšiu infekciu a liečba sa zanedbá, môžu prerásť do vážnejších stavov:
- reumatická horúčka,
- syndróm toxického šoku,
- nekrotická fascitída,
- glomerulonefritída.
Reumatická horúčka
Reumatická horúčka je komplikovaný stav, pri ktorom imunitný systém bojuje so streptokokovou infekciou tak, že produkuje protilátky, ktoré baktérie ničia. Avšak niekedy sa môže stať, že tieto protilátky zaútočia aj na vlastné časti tela – kĺby alebo srdce. To môže vyvolať bolesť, opuch kĺbov a zápal na srdci.
V najhoršom prípade môže zápal poškodiť srdcové chlopne a viesť k srdcovému zlyhaniu alebo mŕtvici. V Európe však reumatická horúčka nebýva častá.
Toxický šok
Zriedkavý a nebezpečný je aj syndróm toxického šoku. Ide o stav, keď baktérie vypustia škodlivé toxíny do krvi. Toxický šok sa prejavuje horúčkou, bolesťou hlavy, boľavým hrdlom, kašľom, triaškou, slabosťou, zmätenosťou a hnačkou. Tento syndróm sa väčšinou spája s nesprávnym používaním tampónov u žien. Našťastie ide o zriedkavý jav.
Nekrotická fascitída
Alebo zápal najvnútornejších častí kože, podkožia a svalov. Prejavuje sa bolestivou ranou na koži, horúčkou, silnou bolesťou, opuchom, začervenaním, hnačkou a zvracaním.
Glomerulonefritída
Ide o zápal obličiek. Okrem iných spúšťačov, môže byť vyvolaný aj streptokokovou infekciou. Hlavné prejavy: menej časté močenie, krv v moči, vysoký tak a opuchnutá tvár.
Komplikácie streptokokovej infekcie typu A sú zriedkavé. Riziko, že sa u vás objavia, znížite zodpovedným prístupom k vlastnému telu a nezanedbaním ľahších streptokokových infekcií.
Streptokoky skupiny B
Táto skupina streptokokov je väčšinou neškodná. Približne 20 – 40 % dospelých má tieto baktérie v črevnom trakte. U asi 25 % žien sú súčasťou mikroflóry vo vagíne.
Veľmi zriedkavo sa môže stať, že aj streptokok typu B vyvolá infekciu – hlavne u novorodencov, niekedy aj u dospelých (napríklad u dlhodobo chorých alebo starších ľudí). Presná príčina, prečo sa u niekoho infekcia typu B prejaví, nie je úplne jasná.
U novorodencov rozlišujeme infekciu streptokokom B:
- so skorým nástupom – príznaky sa objavia do týždňa po narodení dieťaťa, väčšinou hneď prvý deň, takže sú zaznamenané ešte v pôrodnici,
- s neskorým nástupom – príznaky sa môžu objaviť do 3 mesiaca života – nezvyčajné dýchanie (dychčanie, alebo naopak zástava dýchania), nechutenstvo, podráždenosť, zvýšená (alebo znížená) teplota a bledá pokožka.
Prevenciou voči novorodeneckej nákaze je podávanie antibiotík matke (počas pôrodu). Samozrejme, nie je to bežná prax u všetkých rodičiek, a preto gynekológ určí, či u vás hrozí nejaké riziko a či sú vo vašom prípade antibiotiká vhodné. Ide hlavne o ženy:
- u ktorých sa streptokok B už našiel,
- ktoré majú počas pôrodu horúčku,
- ktoré očakávajú predčasný pôrod,
- v minulosti porodili dieťa, u ktorého sa streptokoková infekcia typu B vyvinula.
Čo robiť, aby vás neohrozil streptokok?
Streptokokové infekcie sú pomerne nákazlivé. Prenášajú sa kvapôčkovou cestou (niekto chorý vás „okýchne“) alebo priamym kontaktom s nakazeným miestom na koži. Streptokokovou infekciou sa môžete nakaziť aj vtedy, keď používate rovnaký uterák alebo posteľnú bielizeň ako chorý.
Ako znížiť riziko infekcie na minimum?
- Pravidelne si umývajte ruky mydlom – hlavne pred jedlom, po návšteve toalety, smrkaní a kýchaní.
- Používajte vlastný príbor, poháre, tanier a uterák.
- Ak máte nejakú ranu na koži, rýchlo ju vydezinfikujte a udržujte čistú.
Ako zistíte, že máte streptokokovú infekciu?
Či je za vaše ochorenie „zodpovedný“ práve streptokok, sami nezistíte. Príznaky sú pomerne všeobecné, teda ste mohli „chytiť“ aj nejakú inú baktériu.
Spoľahlivú odpoveď vám dá až lekár, ktorý vás podrobí vyšetreniu. Pravdepodobne vám urobí aj výter. Vatovou paličkou vám prejde po hrdle (alebo infikovanom mieste na koži). Takto určí baktériu (pôvodcu) a predpíše vám vhodnú liečbu.
Ako sa budete liečiť?
Streptokokovú infekciu porazíte jednoducho – antibiotikami. Používajú sa hlavne penicilínové antibiotiká. Pokiaľ ste na ne alergickí, existujú iné varianty, ktoré vám zaberú (napríklad cefalosporíny, tiež antibiotiká).
Antibiotická liečba zvykne v priemere trvať 10 dní. Väčšinou sa užívajú 2 až 3 tablety denne (v závislosti od konkrétneho antibiotika). Pri niektorých kožných infekciách (ako impetigo) sa antibiotiká zvyknú podávať vo forme krému (priamo na postihnuté miesto).
Antibiotiká treba vždy dobrať!
Je dôležité, aby ste antibiotiká brali pravidelne, v rovnakom čase, a aby ste predpísanú liečbu dokončili, aj keď sa budete cítiť dobre už po pár dňoch. Ak sa totiž dostatočne nepreliečite, problémy sa môžu vrátiť. Potom vám dané antibiotikum už nemusí zabrať, čo môže výrazne skomplikovať liečbu.
Autorka je farmaceutka
Zdroje:
- http://infectionnet.org/notes/streptococci/
- http://www.nhs.uk/conditions/streptococcal-infections/pages/introduction.aspx
- https://www.cdc.gov/groupbstrep/clinicians/clinical-overview.html