Tehotenstvo a bolesti chrbta: Prečo vás bolí chrbtica v hornej časti a ako si pomôcť?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Bolesti chrbta v tehotenstve nie sú ničím zvláštnym. Samozrejme, fakt, že ich má takmer každá budúca mamička, vašu bolesť chrbta nezmierni. Tehotenstvo najviac zaťažuje nižšie partie chrbta, často sa sťažujeme na bolesť krížov. To však nie je jediné miesto, ktoré na seba nepríjemne upozorňuje. Mnohé tehotné cítia bolesť v hornej časti chrbta, bolesť krčnej chrbtice a tiež ramien. Prečo bolia v tehotenstve tieto partie a čo vám pomôže?

Hoci je bolesť hornej časti počas tehotenstva menej častá ako bolesť dolnej časti chrbta, pociťuje ju mnoho budúcich mamičiek. Zvyčajne ju opisujú ako tupú, ale intenzívnu bolesť, ktorá je často až taká silná, že obmedzuje bežné fungovanie. Zvykne sa zhoršovať pri dlhšom státí. Čo teda spôsobuje tento nepríjemný stav a ako sa ho môžete zbaviť?

V akej fáze tehotenstva vznikajú bolesti chrbta najčastejšie?

Tehotenské nepohodlie v súvislosti s chrbticou sa môže objaviť kedykoľvek, ale najčastejšie je v prvomv treťom trimestri. Na začiatku tieto bolesti zapríčiňujú hormonálne výkyvy a zvýšený stres.

Bolesti v hornej časti chrbta – v oblasti krku, ramien a lopatiek v treťom trimestri zapríčiňujú predovšetkým rastúce prsia, ktoré sa pripravujú na úlohu dojčenia. Kvôli nim a čoraz ťažšiemu plodu sa mení ťažisko tehotnej ženy. Ak ho chcete vyrovnať, dostanú svaly chrbta v hornej časti zabrať – a keď ich nemáte trénované, vznikne nepríjemná tupá, ale silná bolesť.

Čiastočným vinníkom je tiež hormón relaxín, ktorý pripravuje telo ženy na pôrod – uvoľňuje väzy a svalové napätie. Toto samo o sebe môže vyvolať nežiaduce vedľajšie účinky, ako sú bolesti chrbtice. Na to, aby ste urobili nejaký pohyb, musia svaly pracovať intenzívnejšie ako zvyčajne, a preto môžete cítiť bolesť.

Čo je to tehotenská lordóza?

Zmeny maternice a prírastok hmotnosti môžu tiež spôsobiť kŕče alebo napätie v hornej časti chrbta. Keď plod rastie a maternica sa zväčšuje smerom nahor a dopredu, chrbtica sa vykriví dovnútra. Tomuto stavu hovoríme tehotenská lordóza. V dôsledku tejto zmeny neraz vznikajú svalové kŕče, ktoré spôsobujú bolesť.

Ako zmierniť bolesť chrbta v hornej časti?

Azda najlepšie funguje posilňovanie telesného jadra, s ktorým je vhodné začať už pred otehotnením. Niektoré ženy si pochvaľujú akupunktúru, iné uprednostňujú masáže. Základným spôsobom, ako sa vyhnúť silným bolestiam chrbta v období očakávania, je zostať aktívna a nepreháňať to s priberaním.

Dobrým pomocníkom pri bolesti chrbta v tehotenstve sú podporné podprsenkypohodlné topánky na približne 2-centimetrovom podpätku (rozhodne nie vyššie ako 3 cm).

Bolestiam hornej časti chrbta predídete, ak sa budete pravidelne hýbať, naťahovať, nebudete zdvíhať ťažké predmety. Samozrejmosťou je správne držanie tela (vystretá chrbtica, ramená dozadu, lopatky k sebe), ktoré zmierňuje napätie a stres. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Kedy navštíviť lekára?

I keď je bolesť krčnej chrbtice, ramien či hornej časti chrbtice nepríjemná, zvyčajne neznamená žiaden alarmujúci signál. Kým výrazne nezasahuje do vašich každodenných aktivít, nie je dôvodom na obavy.

Ak však bolesť chrbta stále pretrváva alebo vážne zhoršuje kvalitu vášho života, mali by ste to prediskutovať s lekárom. Bolesti chrbta totiž sprevádzajú aj niektoré závažnejšie stavy, napríklad ochorenie pečene, pľúcna infekcia alebo predčasný pôrod. Rozhodne sa ich teda neoplatí bagatelizovať.

Zdroje: parents.com

Pridaj komentár