Tŕpnutie rúk: Aké sú príčiny a čo treba zmeniť?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Tŕpnutie rúk môže vzniknúť pri rôznych činnostiach, napríklad keď sa ňou dlhšie zapierame, alebo si ju v noci priľahneme.

V oboch prípadoch ide o neškodnú udalosť, všetko sa napraví do pár sekúnd/minút. Lenže, ak sa tento stav objavuje pravidelne a bez zjavnej príčiny, pravdepodobne ide o vážnejší problém.

Viete o tom, že tŕpnutie rúk sa odborne nazýva parestézia?
Prečo vám začne ruka tŕpnuť?
Môže za tŕpnutie rúk chrbtica?
Ako súvisia tŕpnuce ruky a štítna žľaza?
Čo je to karpálny tunel?
Prečo tŕpnu ruky v tehotenstve?
Aké cviky vám prinesú úľavu?

Čo spôsobuje tŕpnutie rúk?

Citlivosť a pohyblivosť rúk zabezpečujú nervové zakončenia, ktoré sú prepojené s cievnym systémom. Ak na určité zakončenia dlhšie vytvárame neprimeraný tlak, nedokážu posúvať informácie ďalej do mozgu a miechy.

Preto nadobudneme pocit, že ruka je nehybná alebo stŕpnutá. Hneď, ako sa tlak uvoľní, nervové impulzy môžu voľne prechádzať a ruka je znovu ohybná.

Pokiaľ však vytvárame dlhodobý tlak na niektoré nervy, napríklad pri opakovaných činnostiach, či pri posunutí platničiek v chrbtici, tŕpnutie sa objavuje častejšie, dokonca môže pretrvávať niekoľko dní.

Je tŕpnutie od chrbtice?

Pomerne častou príčinou tŕpnutia rúk sú problémy s krčnou chrbticou. Niekedy k tomu prispievame aj nesprávnymi spánkovými návykmi, keď obľubujeme príliš vysoké vankúše, alebo si z nich vyrábame neforemné „guče“ – skladáme ich, deformujeme.

Takto dochádza k posunutiu stavcov, a tie potom tlačia na niektoré nervy, čo vyvoláva pocit tŕpnutia. Kvôli správnemu držaniu chrbtice, by sme mali uprednostňovať spánok na chrbte, čo však vyhovuje málokomu.

Vyvážiť sa to dá napríklad cvikmi na posilnenie chrbtového svalstva. Taktiež by sme mali obmedziť tablety a smartfóny, pretože hlava je v neprirodzenom predklone.

trpnutie ruk od chrbtice
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Tŕpnutie rúk v noci

V nočných hodinách sa väčšinou stretávame s dočasným tŕpnutím, keď pociťujeme mravčenie, pálenie, alebo sa zobudíme na prudkú bolesť – kvôli úplnému znecitliveniu ruky. Niekedy sa zdá, ako keby nám ruka ani „nepatrila“.

V noci sa ozýva aj karpálny tunel, čo prináša bolesti v oblasti dlane. Príčina však môže byť aj obyčajnejšia – ruku sme si zaľahli.

Obvykle stačí, keď ňou chvíľu trasieme, niekoľkokrát zovrieme a roztvoríme päsť, a stŕpnutosť postupne zmizne.

Tŕpnutie rúk ráno

Za ranným tŕpnutím opäť hľadajme nesprávne spánkové návyky. Okrem spomínaného zlého vankúša, to môže byť aj ležanie na boku, najmä ak na jednu ruku vyvíjame väčší tlak.

Keď spíte, ruku by ste si nemali ukladať pod hlavu, pretože vtedy je v neprirodzenej polohe. Dávajte si tiež pozor, aby vám nevisela voľne z postele.

Ranné tŕpnutie rúk sa dostavuje aj pri neprimeranom tlaku na lopatku, pokiaľ ste ležali na nejakom nerovnom povrchu. V tomto prípade môže odoznievanie stŕpnutia trvať aj viac ako hodinu.

Môže za to štítna žľaza?

Znížená funkcia štítnej žľazy (hypotyreóza) sa niekedy prejavuje aj tŕpnutím rúk. Najprv zbadáte jemné trasenie, čo si ľahko zameníte za únavu alebo stres, no v pokročilom štádiu sa pridruží tŕpnutie rúk.

Stane sa to hocikedy počas dňa, keď iba sedíte a ruky máte voľne zvesené. Časom sa znížená činnosť štítnej žľazy prejaví aj studenými rukami.

Tŕpnutie rúk a choroby

Za pravidelným tŕpnutím rúk sa mnohokrát ukrýva konkrétne ochorenie. Časté tŕpnutie rúk spôsobujú tieto diagnózy a stavy:

Prečo tŕpnu ruky v tehotenstve

Tŕpnutie rúk zažíva veľa žien najmä v treťom trimestri. Vtedy im totiž opúchajú nervy, a tie potom môžu tlačiť na lakeť. Budúce mamičky najprv pociťujú mravčenie, neskôr im už ruky častejšie tŕpnu. Tento problém pominie krátko po pôrode.

Máte problém v zápästí?

Tŕpnutie zápästia obvykle znamená začínajúcu artritídu, alebo aj zápal šľachy, ktorý sa zatiaľ neprejavil bolesťou. Samozrejme, vždy môže ísť aj o bežné preťaženie ruky – z fyzickej práce, jednostranného zaťaženia a pod.

Pri opakovanom tŕpnutí sledujte, či sa tento pocit objavuje stále na tom istom mieste. Prínosné to bude aj pre lekárov, ktorí rýchlejšie odhalia pravú príčinu.

Karpálny tunel

Ide o centrálny nerv na ruke. Pri jeho poškodení budete pociťovať bolesť na vnútornej strane zápästia. K tŕpnutiu prstov dochádza najmä v noci, neskôr máte problémy s uchopovaním predmetov. Karpálny tunel najčastejšie trápi ľudí, ktorí denne pracujú s počítačovou myšou, alebo veľa píšu na klávesnici.

Ak viete, že vašou prácou si môžete privodiť karpálny tunel, urobte preventívne opatrenia vopred. K prevencii patria cviky, životný štýl, ergonomické zariadenie v kancelárii ale aj poistenie, ktoré kryje následky ochorení z povolania.  

Syndróm karpálneho tunela sa však môže objaviť aj u klaviristov či gitaristov, tiež aj u robotníkov pracujúcich so zbíjačkou alebo u krajčírok. Hrozí teda všetkým povolaniam, v ktorých vykonávate stereotypný pohyb rukou. Spôsobiť ho môže taktiež zápalové ochorenie alebo zranenie zápästia.
 

Tŕpnutie prstov na ľavej ruke

Tŕpnutie prstov či predlaktia, môže byť predzvesťou infarktu alebo cievnej mozgovej príhody. V oboch prípadoch sa však musia pridružiť aj ďalšie symptómy, samotné tŕpnutie ešte nič neznamená.

Pri CMP vám budú nielen tŕpnuť prsty, ale zároveň vám ochabne celá ruka. To sa môže stať nielen na ľavej, ale aj na pravej ruke, podľa toho, ktorá časť mozgu bola postihnutá.

Pri infarkte zase pocítite ťažobu na hrudníku, prípadne v oblasti krku. Okrem toho budete malátni, objavia sa závraty, alebo vám bude na zvracanie.

Bolesť pri srdci a tŕpnutie rúk

Ľuďom sa táto kombinácia najčastejšie spája s infarktom. Áno, môže ísť o infarkt, ale ak sa tieto ťažkosti pravidelne opakujú, dajte si vyšetriť chrbticu. S veľkou pravdepodobnosťou sú to posunuté stavce, ktoré tlačia na nervy v okolí.

Bolesť pod lopatkou

Väčšinou ide o problémy s chrbticou, so svalmi, alebo s vnútornými orgánmi. Pri fyzickej námahe si niekedy tak natiahneme sval, až bolesť vyráža do rúk.

Bolesťou pod lopatkou sa ohlasujú aj narazené rebrá, podráždený žlčník, či problémy so srdcom.

Tŕpnutie rúk i nôh

Ešte nepríjemnejšie sú stavy, keď nám naraz tŕpnu ruky aj nohy. Takto sa ozývajú najmä zápaly v oblasti chrbtice, poškodené stavce, poškodená miecha, ale tiež reuma, resp. artritída.

Taktiež môže ísť o tetániu, vtedy zvykne tŕpnuť aj tvár. Opäť však platí, že za tŕpnutím môže byť aj fyzické preťaženie, ktoré dočasne poškodilo nervové zakončenia.

trpnutie tváre - tetánia
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Tŕpnutie rúk ako problém dnešnej generácie

V súčasnosti sa s tŕpnutím rúk stretáva omnoho viac ľudí ako v minulosti. Štatistiky zhoršuje naša éra počítačov, tabletovsmartfónov, keďže s touto elektronikou pracujeme aj niekoľko hodín denne.

V dôsledku toho máme ruky v neprirodzenom sklone. Myslite na to, že čas strávený s počítačovou myšou musíte nejako kompenzovať.

Doprajte svojej „hlavnej ruke“ dostatočný relax. Samozrejme, nezabúdajte ani na pohyb a pravidelné cvičenie. Ponúkame vám zopár tipov.

Cviky na tŕpnutie rúk

 1. Zovrite ruku v päsť, a potom ju rýchlo roztvorte. Prsty naširoko roztiahnite. Opakujte niekoľkokrát za sebou.
 2. Opäť zovrite ruku v päsť a točte ju raz v smere hodinových ručičiek, raz v protismere.
 3. Kľaknite si „na štyri“ a prsty nasmerujte rovnomerne pred seba. Pohybujte sa trupom dopredu a dozadu, aby ste si precvičili predlaktia, no nevyvíjajte prílišný tlak.
 4. Vezmite si mäkkú loptičku, ktorá nekladie veľký odpor. Pomaly ju stláčajte a uvoľňujte.
 5. Ruky natiahnite hore, aby prsty smerovali k stropu. Pravou rukou chyťte prsty ľavej ruky a tlačte ich smerom k sebe. Zopakujte aj na druhú stranu.
 6. Spojte dlane, ako keby ste sa šli modliť. Tlačte jednu ruku do druhej, postupne nimi pohybujte smerom nahor, nadol a do oboch strán.

Svoje zdravotné problémy zverte do rúk odborníkov. Prvým v poradí je váš všeobecný lekár. Ak na základe príznakov vyhodnotí, že vaše problémy majú neurologické príčiny, odporučí vám neurologické vyšetrenie.

Zdroje:

 • https://www.shelteringarms.com/tingling-in-your-fingers-carpel-tunnel-or-something-else/
 • https://www.anxietycentre.com/anxiety-symptoms/itchy-tingling-crawly-pins-and-needles-prickly-feelings.shtml
 • https://www.verywellfamily.com/numbness-and-tingling-in-pregnancy-4690620
 • https://www.webmd.com/a-to-z-guides/ss/slideshow-why-my-hands-feet-tingling
 • https://www.medicinenet.com/tingling_in_hands_and_feet/symptoms.htm
 • https://www.health.harvard.edu/heart-disease-overview/heart-attacks-in-women
 • http://www.cvicte.sk/nej-clanky/karpalny-tunel-co-je-to-a-ake-cviky-pom-zu
 • https://www.nutriadapt.sk/zaujimave-cteni/ked-stitna-zlaza-strajkuje
 • https://www.kupeledudince.sk/ochorenia-a-liecba/syndrom-karpalneho-tunela-ako-si-udrzat-zdrave-zapastie

Pridajte si nás na Facebook!

Pridaj komentár