Problémy so spánkom vám pomôže vyriešiť spánkové laboratórium

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

V súčasnosti už nenájdete človeka, ktorý by sa nesťažoval na veľkú únavu. Jednou z hlavných príčin je nekvalitný spánok.

Keď telo nedokáže počas noci zregenerovať, nie ste len bez energie, ale neskôr sa môžu pridružiť aj rôzne ochorenia.

Aby ste sa nedostali do tohto bodu, hľadajte príčiny nespavosti včas a spolu s odborníkmi.

Kedy už máme skutočne problémy so spánkom, ktoré treba riešiť?
Ako funguje diagnostika porúch spánku?

Čo si predstaviť pod pojmom spánkové laboratórium?
Budí vás chrápanie partnera?
Trápi vás insomnia alebo iné poruchy spánku?

Poruchy spánku sa dajú liečiť

Bežný smrteľník často nevie o tom, že lekári môžu ich ťažkosti so spánkom liečbou upraviť, či dokonca odstrániť. Ak máte komplikácie s nočným oddychom, mali by ste najprv kontaktovať svojho praktického lekára.

Všeobecný lekár vás odporučí buď k neurológovi, alebo vás nasmeruje priamo do spánkového laboratória. Tam vám odborníci urobia podrobné vyšetrenia a určia príčinu problému, prípadne vám poradia, čo by ste mali vo svojom spánkovom režime zmeniť.

Kedy kontaktovať svojho lekára

Príznaky, že váš spánok nie je v poriadku:

  • máte problémy so zaspávaním,
  • v noci sa často budíte,
  • budíte sa veľmi skoro ráno a nedokážete už zaspať,
  • chrápete,
  • máte syndróm nepokojných nôh,
  • nekvalitný spánok, po ktorom sa stále cítite unavení,
  • spíte viac ako 12 hodín denne,
  • nadmerná denná spavosť – napriek tomu, že ste počas noci dostatočne spali,
  • máte zamenenú noc s dňom, spávate počas dňa (tento problém spôsobuje nočná práca),
  • insomnia.

Lieky na spanie, melatonín, či spánkové laboratórium

Ak sa trápite otázkou, aké lieky na spanie ešte vyskúšať a nefunguje vám ani melatonín, pomôže spánkové laboratórium. Vyšetrenie v spánkovom laboratóriu je rozdelené na dve časti. Prvá fáza je zoznamovacia – porozprávate sa s lekármi. Spoločne rozoberiete problém a lekári sa zoznámia so všetkými vašimi zdravotnými komplikáciami, ktoré môžu mať vplyv na nekvalitný spánok.

Ideálne je, ak do ordinácie prídete s podrobnejším záznamom, ako prebiehal váš nočný oddych v priebehu ostatného týždňa. Pokiaľ dokážete uviesť aj staršie postrehy o svojej nespavosti, je to len dobre.

V tejto fáze absolvujete tiež rozhovor s psychológom. Mnoho spánkových porúch totiž pramení práve z psychologických problémov. Ak to bude aj váš prípad, budú stačiť konzultácie, bez ďalšieho vyšetrenia.

V opačnom prípade vám odporučia vyšetrenia počas spánku.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Spánkové laboratórium: príprava na noc

Vyšetrenie v spánkovom laboratóriu nie je náročné a vy osobne sa nemusíte zvlášť pripravovať. Kvôli získaniu reálnych údajov prebehne vyšetrenie v noci. Ak by ste do laboratória prišli počas dňa, lekári by nezískali relevantné výsledky.

Čo si vziať so sebou? Kedy prísť? Môžem sa najesť?

  • Pohodlné oblečenie – aby ste sa necítili stiesnene a nebudili na to, že vás tlačí nové pyžamo, svrbí pokožka kvôli nepríjemnému materiálu.
  • Príďte skôr, ako chodíte bežne spávať – štúdia sa obvykle začína po 20. hodine. Pokiaľ chodíte do postele neskoro, vezmite si so sebou knihu a vyplníte si čas, kým sa uložíte.
  • Nevynechávajte večeru – stravujte sa presne tak, ako v iné dni.
  • Prineste si so sebou všetky užívané lieky – pretože aj tie môžu ovplyvniť kvalitu vášho spánku.
  • Doneste si hygienické pomôcky a všetko, čo by ste si zobrali niekde na víkendový pobyt.

Namiesto ordinácie – hotelová izba

Pacient by sa mal v spánkovom laboratóriu cítiť čo najpohodlnejšie. Pre odbúranie akéhokoľvek stresu, tieto miestnosti nevyzerajú ako ordinácie, ale ako hotelové izby. Jediný rozdiel je v tom, že vedľa vašej postele sa nachádza prístroj, ktorý monitoruje vaše správanie a reakcie organizmu počas spánku. V niektorých laboratória majú tiež malé zariadenia, ktoré budete mať zavesené na krku.

Bude stačiť jedna noc?

To záleží od získaných výsledkov. V spánkovom laboratóriu absolvujete jednu, alebo aj viac nocí. Niektorí ľudia veľmi zle spia na nových miestach, preto lekári dostanú reálne výsledky až po pár dňoch.

Úspešnosť pozorovania rastie, keď sa viete odbremeniť od iných záležitostí. Neberte si so sebou elektroniku a vypnite si mobilný telefón, aby ste neboli rušení inými podnetmi, ktoré by mohli ovplyvniť vaše spánkové zvyklosti.

Čo sa sleduje v spánkovom laboratóriu?

Pred nočným testovaním vám lekári pripnú na telo špeciálne násavky. Tie sú napojené na prístroj a sledujú činnosť vášho tela. Nemusíte sa obávať, prisajú sa dostatočne silno a sú dostatočne dlhé, takže sa v noci môžete prehadzovať a neuvoľnia sa. Na hlave budete mať špeciálnu čiapku, ktorá bude monitorovať činnosť vášho mozgu.

Lekári budú počas vášho spánku sledovať:

  • činnosť mozgu,
  • pohyby brady a svalstva,
  • činnosť srdca,
  • dýchanie,
  • okysličovanie organizmu,
  • pohyby nôh,
  • chrápanie,
  • vaše cirkadiánny rytmus,
  • prípadné abnormality, ktoré robíte počas spánku.

Zo získaných údajov vypracuje spánkové laboratórium podrobnú analýzu, ktorá odhalí váš konkrétny problém.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ceny vyšetrení

Vyšetrenie v spánkovom laboratóriu môže byť bezplatné, alebo si budete hradiť plnú sumu jednotlivých úkonov. Pokiaľ budete liečiť svoju nespavosť cez všeobecného a odborného lekára, a oni sami vám odporučia vyšetrenie v nemocnici, vtedy celý proces prepláca zdravotná poisťovňa.

Ak to však chcete urýchliť a vyberiete sa priamo do súkromného spánkového laboratória, musíte si jednotlivé vyšetrenia – od konzultácie až po výsledky nočných testov – hradiť. V závislosti od poskytnutých služieb a samotného zariadenia, sa cena celkovej kúry pohybuje od 150 eur vyššie.

Kde nájdete akreditované spánkové laboratórium?

Prvé zariadenie tohto typu bolo u nás otvorené v roku 1994. Toto laboratórium sa nachádza v Košiciach a funguje dodnes. Jedným z prvých lekárov, ktorý sa zaujímali o túto metódu skúmania spánkových porúch, bol MUDr. Viliam Donič.

Slovenská spoločnosť spánkovej medicíny v súčasnosti eviduje 11 akreditovaných laboratórií. Okrem nich u nás funguje aj niekoľko projektov, ktoré zatiaľ neprešli procesom registrácie. Medzi akreditované spánkové laboratóriá patria:

  1. Spánkové laboratórium I. Neurologická klinika UNB a LFUK v Nemocnici Staré mesto, Bratislava.
  2. Spánkové laboratórium pri KPaF I. UNB Ružinov, Bratislava.
  3. Spánkové laboratórium SOMNOLAB, Ružinovská poliklinika, Bratislava.
  4. Spánkové laboratórium Pneumo Alergo centrum, Bratislava.
  5. Spánkové laboratórium, Špecializovaná nemocnica sv. Svorada, Nitra.
  6. Spánkové laboratórium Kliniky pneumológie a ftizeológie UNM, Martin.
  7. Detské spánkové laboratórium – Klinika detí a dorastu JLF UK a UNM, Martin.
  8. Spánkové laboratórium Kliniky pneumológie a ftizeológie LF UPJŠ a UN, Košice.
  9. Spánkové laboratórium LF UPJŠ, Košice.
  10. Spánkové laboratórium pri Neurologickej klinike UN LP a LF UPJŠ, Košice.
  11. Interná a pneumologická ambulancia ROSMED – Spánkové laboratórium, Košice.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Najčastejšie spánkové poruchy

Lekári väčšinou diagnostikujú u pacientov 6 typov spánkových porúch. Po nočnom vyšetrení v laboratóriu môžu u vás odhaliť niektorú z nich, alebo aj viaceré z nich.

spánkové laboratórium košice cena
Zdroj foto: Shutterstock.com

Chrápanie

Ide o pomerne častý problém, s ktorým mnoho ľudí ani nezájde za lekárom. Lenže ak chrápanie neriešime a trápi nás dlhodobo, môže to viesť ku krátkodobým výpadkom dýchania, čím sa zvyšuje riziko infarktu.

Chrápanie vzniká v dôsledku zapadnutia jazyka pri ochabnutí svalov v krku. Kvôli tomu sa do horných dýchacích ciest nedostáva dostatok kyslíka. Vyriešiť sa to dá jednoduchým trikom – zmeňte polohu počas spánku.

K tomuto problému totiž najčastejšie dochádza vtedy, ak ležíte na chrbte. No chrápanie môže spôsobovať aj krivá nosová priehradka, alebo polypy, ktoré sa už musia riešiť operačne.

Spánkové apnoe

Je úzko prepojené s chrápaním. V tomto prípade sa človeku na krátky čas zastaví dýchanie. Môže to byť na 10 alebo viac sekúnd, čo je veľmi nebezpečné pre organizmus. Spánkové apnoe môže zvyšovať únavu a zhoršovať výkonnosť. Lieči sa liekmi, dýchacou maskou, v prípade polypov v nose – operáciou.

Spánkové apnoe často poukazuje na závažnejšie ochorenia srdca, vysoký krvný tlak či cukrovkou.

Nespavosť

Nedostatok spánku trápi 30 % pacientov. Nespavosť môže byť dočasná, alebo sa objavuje iba v určitých obdobiach, alebo ide o chronický stav, vtedy už hovoríme o insomnii.

Nespavosť spôsobuje psychické alebo zdravotné problémy, podľa čoho sa určuje liečba – buď pomocou liekov, alebo sedení u odborníkov. Nedostatok spánku so sebou prináša permanentnú únavu, slabú výkonnosť, podráždenosť, náladovosť, prehnanú citlivosť, depresie.

Narkolepsia

Títo ľudia sú neustále unavení a potrebujú spať aj počas dňa. Niekedy zaspávajú aj pri bežných sedavých činnostiach. Ich spánok môžeme charakterizovať ako povrchné zdriemnutie. Narkolepsia trápi len malé percento ľudí. Lieči sa stimulačnými liekmi.

Syndróm nepokojných nôh

Ide o nekontrolované zášklby dolných končatín, čo spôsobuje nepríjemné napätie, bolesť, pálenie alebo svrbenie. Toto neurologické ochorenie sa lieči pomocou liekov, alebo doplnením železa a vitamínov. Syndróm môže súvisieť s inými ochoreniami.

Námesačnosť

Prejavuje sa najmä u detí. Človek vykonáva nevedomé pohyby a činnosti v čase, keď už hlboko spí. Lieky sa využívajú len v ojedinelých prípadoch, a nikdy nie u detí.

spánkové laboratórium banská bystrica
Zdroj foto: Shutterstock.com

Zjavné príčiny nespavosti

Okrem odhalenia konkrétneho problému, musia lekári určiť aj „jednoduchšie“ príčiny spánkových ťažkostí. Len vtedy ich môžu obmedziť a zlepšiť kvalitu vášho oddychu.

Tu sú niektoré z nich:

  • psychické problémy – najčastejšia príčina,
  • výrazný stres – spôsobuje prechodnú nespavosť,
  • iné ochorenie – môže zhoršovať kvalitu spánku,
  • užívané lieky, ktorých vedľajším účinkom je nespavosť,
  • zlozvyky – napríklad nesprávna spánková poloha,
  • nevhodné prostredie – keď máte v miestnosti vysokú teplotu, nepoužívate vhodnú posteľnú bielizeň alebo máte okolo seba veľa rušivých podnetov,
  • nadmerné užívanie alkoholu alebo drogy,
  • prejedanie sa,
  • nadmerné pitie kofeínových nápojov.

Liečba v spolupráci s odborníkmi

Pomoc pri spánkových problémoch musí často prísť od viacerých odborníkov. Ak sa za ťažkosťami skrývajú aj iné príčiny, odstraňujú sa postupne, aby nedošlo k návratu týchto ťažkostí.

Najčastejšie sú konzultácie so psychológmi. Tí počas jednotlivých sedení konzultujú aktuálny stav pacienta a pracujú na odstránení konkrétnych psychických problémov.

Ak máte ťažkosti s chrápaním a apnoe, musíte riešiť svoje ťažkosti s pneumológom. Pri spánkových poruchách a syndróme nepokojných nôh navštívte neurológa.

Spánkové pobyty

Jedno spánkové laboratórium sa nachádza aj v prírodných liečebných kúpeľoch v Tatranskej Kotline. Tam ponúkajú pacientom zaujímavé spojenie spánkovej analýzy a oddychu. Vopred si môžete rezervovať pobyt, ktorý je rozdelený na 3 fázy.

V prvej absolvujete potrebné konzultácie a nočné vyšetrenie. V druhej budete mať počas dňa voľný program, a odborníci vám zatiaľ vypracujú analýzu a určia jednotlivé kroky liečby. V poslednej časti sa dozviete výsledky a odporúčania od lekárov.

Takéto pobyty sú vhodné pre zaneprázdnených ľudí, ktorí sa rýchlejšie dozvedia výsledky. No v tomto prípade ide o krátku analýzu, ktorá môže byť problematická, ak potrebujete viacero nočných vyšetrení.

Zdroje:

http://www.sleepeducation.org/essentials-in-sleep/in-lab-sleep-study

http://www.sleepeducation.org/essentials-in-sleep/in-lab-sleep-study/testing-process-results

http://www.alaskasleep.com/blog/what-to-expect-in-lab-sleep-study-polysomnography

http://www.unlp.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=1570&Itemid=143

http://www.zdravyspanok.sk/sleep_medicine/akreditacia/Akreditovane_SL.htm

https://sleepfoundation.org/excessivesleepiness/content/how-does-sleep-study-work

https://kosice.korzar.sme.sk/c/4485335/prve-spankove-laboratorium-na-slovensku-bolo-zriadene-v-kosiciach-a-nepretrzite-funguje-uz-12-rokov.html

Pridaj komentár