Tŕpnutie nôh: Na čo vás chcú upozorniť nohy, keď tŕpnu, brnia a strácajú citlivosť?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Poznáte to. Dlho sedíte v jednej polohe a zrazu cítite, akoby vám po nohe behali mravce. Znecitlivenie, tŕpnutie nôhbrnenie v končatinách najčastejšie vzniká vtedy, keď dlhší čas zotrváme v polohe, ktorá príliš tlačí na nervy alebo znižuje prietok krvi. Takéto bežné tŕpnutie nôh prejde o pár minút, stačí sa rozhýbať. Avšak dlhotrvajúca necitlivosť, ktorá nesúvisí s polohou sedenia, ľahu či státia, môže byť znakom konkrétneho zdravotného problému. Čo všetko vyvoláva tŕpnutie dolných končatín?

Prečo mi tŕpnu nohy?
Aké choroby zapríčiňujú necitlivosť nôh?
Kedy treba vyhľadať lekára?
Ako sa lieči tŕpnutie nôh?

Dlhodobá necitlivosť, pocit tŕpnutia alebo mravčenia v nohách a chodidlách sú príznakmi viacerých odlišných zdravotných stavov. Preto, ak vám tento problém pretrváva, porozprávajte sa s lekárom o možných príčinách. Celkový obraz choroby najlepšie posúdi lekár, ktorý pozná vaše ostatné ochorenia a príznaky. Je to dôležité preto, že tŕpnutie nôh súvisí s roztrúsenou sklerózou, cukrovkou, ochorením periférnych artérií, ale tiež sa za ním môže skrývať fibromyalgia. Všímajte si, či tŕpnutie cítite v celej nohe, pod kolenom alebo v rôznych oblastiach chodidla.

Prečo dochádza k tŕpnutiu nôh a/alebo chodidiel?

Preložíte si nohu cez nohu a zabudnete sa v tejto polohe pár desiatok minút? Výsledkom bude necitlivosť a mravčenie v nohách, niekedy tiež v chodidlách. Ak však tieto pocity nesúvisia s polohou nôh či tela celkovo, problém bude inde. Chronická alebo dlhotrvajúca necitlivosť a tŕpnutie chodidiel a nôh sú však takmer vždy znakom inej, väčšej zdravotnej záležitosti – nie je to choroba sama osebe.

Aké stavy zapríčiňujú tŕpnutie nôh?

Držanie tela

Povedzme si úprimne – nesedíme vždy príkladne. Niektoré návyky vyvíjajú tlak na nervy alebo znižujú prietok krvi v dolných končatinách. Práve tie sú najčastejšou príčinou dočasného znecitlivenia nôh a chodidiel. Lekári tento stav nazývajú prechodná alebo krátkodobá parestézia.

K týmto návykom patria:

 • dlhé sedenie s prekríženými nohami,
 • kľačanie alebo dlhý sed všeobecne,
 • sedenie na pätách,
 • nosenie priveľmi tesných nohavíc, ponožiek alebo topánok.

Tŕpnutie nôh a zranenie

Znecitlivenie chodidiel a nôh zapríčiňujú rôzne zranenia trupu, chrbtice, bokov, nôh, členkov a chodidiel. Tieto úrazy vyvolávajú tlak na nervy a odpoveďou naň je tŕpnutie.

Diabetes

Niektorí diabetici majú problém s komplikáciou nazvanou diabetická neuropatia. Je to typ poškodenia nervov, pri ktorom dochádza k necitlivosti, brneniu a bolesti v dolných končatinách.

Problémy v dolnej časti chrbta a ischias

Vysunutá platnička často tlačí na nervy smerujúce k nohám, čo vedie k znecitliveniu alebo poruchám zmyslov. Ischias je podráždenie sedacieho nervu, ktorý prechádza od dolnej časti chrbta k nohám. Zapálený alebo stlačený sedací nerv sa prejaví aj tŕpnutím nôh.

Tŕpnutie nôh a syndróm tarzálneho tunela

Tento stav vzniká, keď je nerv, ktorý prechádza po zadnej časti nohy a pozdĺž vnútornej strany členka do chodidla, stlačený alebo poškodený. Tarzálny tunel je úzky priestor na vnútornej strane členka. Ak cítite pálenie, brnenie, tŕpnutie a vystreľujúcu bolesť v členkoch, pätách a chodidlách, môže to byť spôsobené práve týmto syndrómom.

tŕpnutie nôh
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Periférne artériové ochorenie

Ochorenie periférnych artérií vyvoláva zúženie periférnych krvných tepien v končatinách. Keď sa zúžia, zníži sa množstvo krvi, ktoré nimi preteká. Výsledkom sú kŕče, slabosť a bolesť v nohách najmä pri chôdzi a stúpaní hore. Niektorí pacienti udávajú aj necitlivosť a tŕpnutie nôh. Tieto príznaky však po niekoľkých minútach odpočinku vymiznú.

Nádory alebo iné abnormálne výrastky

Nádory, cysty, abscesy a nezhubné výrastky môžu podľa miesta, kde sa nachádzajú, vyvíjať tlak na mozog, miechu alebo akúkoľvek časť nôh a chodidiel. Ak sa stane, že tento tlak obmedzí prietok krvi do nôh a chodidiel, vnímate tŕpnutie alebo znecitlivenie.

Tŕpnutie nôh a užívanie alkoholu

Viete o tom, že alkohol je nebezpečný aj pre nervy? Toxíny v alkohole poškodzujú nervy a tým pádom zapríčiňujú necitlivosť a tŕpnutie. Hádajte, kde najčastejšie… Veru, najmä v nohách.

Ďalším spôsobom, ako alkohol ničí (nielen) nervy, je fakt, že dlhodobá alebo nadmerná konzumácia alkoholu znižuje hladiny vitamínov skupiny B, najmä vitamínu B1 (tiamín), B9 (folát) a B12.

Fibromyalgia

Fibromyalgia je chronický alebo dlhotrvajúci stav, charakteristický rozsiahlou bolesťounadmernou citlivosťou tela na tlak. Niektorí pacienti tiež pociťujú brnenie v rukách a nohách. Príznaky však vnímajú súčasne vo viacerých častiach tela a tie trvajú najmenej 3 mesiace.

Ďalšie príznaky fibromyalgie:

 • stuhnutosť a bolestivosť bez zjavného dôvodu, najmä ráno alebo po spánku,
 • chronické vyčerpanie,
 • problémy s pamäťou a ťažkosti s jasným myslením,
 • syndróm nepokojných nôh.

Necitlivosť a tŕpnutie v nohách a chodidlách bez ďalších príznakov zvyčajne neznamená fibromyalgiu.

Roztrúsená skleróza

Ľudia s roztrúsenou sklerózou zažívajú poškodenie mnohých senzorických nervov. Neraz zapríčiní znecitlivenie malej časti tela alebo končatín. I keď tento stav často trvá len krátko, môže spôsobiť invaliditu.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Cievna mozgová príhoda

Cievna mozgová príhoda (mŕtvica) alebo mini-mŕtvica často ovplyvnia, ako myseľ pacienta interpretuje a spracúva nervové signály. Žiaľ, často súvisí s dočasným, ale aj dlhodobým znecitlivením častí tela.

Kedy vyhľadať lekára pri tŕpnutí nôh?

Cestu k lekárovi určite neodkladajte, ak vám tŕpnu nohy, pričom tento stav:

 • nesúvisí s držaním tela alebo tesným oblečením a obuvou,
 • trvá celé týždne alebo sa opakovanie vracia na dlhší čas,
 • sprevádzajú ďalšie chronické príznaky,
 • sa prejavuje aj trvalými alebo dlhodobými zmenami farby, tvaru alebo teploty nôh a chodidiel.

Liečba tŕpnutia nôh

Správna liečba závisí výlučne od príčiny tohto nepríjemného stavu. Takže základom liečby je kvalitná diagnostika, ktorá sa zvyčajne nedá riešiť za deň ani za týždeň. Rátajte s tým, že absolvujete viaceré vyšetrenia. Po nich vám odborní lekári nastavia cielenú liečbu.

trpnutie noh
Isteže, existujú tiež domáce pomôcky, ktoré pomáhajú zmierniť nepríjemné znecitlivenie nôh či chodidiel. Pri dlhodobých problémoch však nenahradia odbornú liečbu. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Domáci pomocníci pri tŕpnutí, brnení či znecitlivení nôh:

 • fyzický i psychický oddych;
 • studené obklady po dobu 15 minút niekoľkokrát denne;
 • masáž – pomáha zlepšiť prietok krvi;
 • cvičenie;
 • ortézy a špeciálne navrhnutá obuv, ktoré znižujú tlak na nervy;
 • kúpele s epsomskou soľou – soľ EPSOM obsahuje horčík, ktorý zvyšuje prietok krvi a krvný obeh;
 • spánok – mnohé z chronických stavov spojených s necitlivosťou nôh a chodidiel sa zhoršujú, ak máte nedostatok kvalitného spánku;
 • zdravá, vyvážená strava – nedostatok vitamínov skupiny B môže spôsobiť poškodenie nervov a viesť k necitlivosti a tŕpnutiu nôh;
 • vyhýbajte sa alkoholu – obsahuje toxíny, ktoré môžu poškodzovať nervy, okrem toho alkohol zhoršuje aj príznaky chronickej bolesti, zápalových stavov.

Po dohode s lekárom môžete vyskúšať aj alternatívne terapie: reflexná masáž, akupunktúra, vodoliečba a doplnenie vitamínov skupiny B.

Tŕpnutie nôh – podčiarknuté a zrátané

Tŕpnutie v nohách a v chodidlách pociťujú milióny z nás bežne. Prečo? Pretože dlhodobé sedenie, preloženie nohy cez nohu či zlé držanie tela k tomu priamo vedú. Takéto tŕpnutie však prejde po pár minútach pohybu alebo prekrvenia. Ak máte podobné stavy dlhodobo a bez ohľadu na polohu, určite je na mieste vyhľadať odbornú pomoc – lekárov, ktorí diagnostikujú váš stav celkovo a nastavia liečbu.

Každý, kto pociťuje nevysvetliteľné pretrvávajúce, časté, bolestivé tŕpnutie, brnenie či necitlivosť nôh, ktorú sprevádzajú iné chronické príznaky, by mal vyhľadať lekára. Predídete zbytočným komplikáciám. Ak váš všeobecný lekár na základe príznakov vyhodnotí, že vaše problémy majú neurologické príčiny, odporučí vám neurologické vyšetrenie

Zdroje:

https://www.verywellhealth.com/leg-numbness-5213379

https://www.healthline.com/health/numbness-and-tingling#when-to-call-a-doctor

https://www.medicalnewstoday.com/articles/321560

http://www.heart.org/HEARTORG/Conditions/VascularHealth/PeripheralArteryDisease/About-Peripheral-Artery-Disease-PAD_UCM_301301_Article.jsp?appName=WebApp#.WtEGXhPwZEI

https://www.foundationforpn.org/what-is-peripheral-neuropathy/causes/alcohol/

https://www.ninds.nih.gov/Disorders/All-Disorders/Paresthesia-Information-Page

Pridaj komentár