Bechterevova choroba: Kedy nepodceniť bolesti chrbta?

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

Možno aj vy patríte k ľuďom, ktorých dlhodobo trápia bolesti chrbta.

Povedali ste si, že to nie je nič vážne, a dali si predsavzatie, že zmeníte svoj životný štýl.

Slovo ste síce dodržali, no napriek tomu ste na tom stále horšiehoršie?

Vedeli ste, že bolesti chrbtice nemusia byť len ortopedického pôvodu, ale dôvod môže byť oveľa komplikovanejší a vážnejší?

Najvyšší čas na návštevu lekára

Spozornieť by ste mali hlavne vtedy, ak vás stále častejšie bolí dolná časť chrbta, najmä na mieste krížovej kostipanvy. Ak je bolesť intenzívnejšia, keď sa nehýbete, budíte sa na ňu v noci a nad ránom, pričom je sprevádzaná pocitom stuhnutosti v oblasti chrbtice, poľaví, keď sa rozhýbete, a trvá viac ako 3 mesiace, môže ísť o prejavy zápalového reumatického ochorenia s názvom Bechterevova choroba.

Bechterevovu chorobu, nazývanú aj ankylozujúca spondylitída, lieči reumatológ. Ako dlho v priemere trvá, kým sa u pacienta potvrdí diagnóza „Bechterevova choroba“?

Odpovedá MUDr. Alena Tuchyňová, PhD., MBA, primárka klinického úseku Národného ústavu reumatických chorôb v Piešťanoch.

„Táto choroba sa začína u ľudí v mladom veku, zvyčajne do 35. roku života, častejšie u mužov. Môže sa však vyskytovať aj u žien. Pacient s bolesťami chrbta zvyčajne nejde hneď k lekárovi. Ak bolesti pretrvávajú, väčšinou ako prvého navštívi svojho praktického lekára, prípadne rôznych špecialistov. Napokon pretrvávanie ťažkostí pacienta privedie až k reumatológovi, ktorý stanoví diagnózu. Ak sa na túto chorobu včas nemyslí, čas od objavenia sa prvých príznakov po stanovenie správnej diagnózy môže predstavovať aj niekoľko rokov.“

Príznaky Bechterevovej choroby

 1. Pretrvávajúca bolesť v dolnej časti chrbta – objavuje sa najmä v pokoji, nadránom.
 2. Bolesť sprevádzaná pocitom stuhnutosti.
 3. Bolesť, ktorá sa zmierňuje alebo ustupuje po rozcvičení.
 4. Bolesť na hrudníku, hlavne pri hlbokom dýchaní.
 5. Bolesť v oblasti šliach, najmä pri pätách.
 6. Bolesti kĺbov, predovšetkým v oblasti ramien a bedrových kĺbov.
 7. Bolesti a opuchy malých kĺbov, párkovité opuchy prstov.
 8. Zápaly očí – najčastejšie očnej dúhovky, prejavujúce sa začervenaním a bolesťou oka.
 9. Ak máte psoriázu alebo časté (či dlhotrvajúce) hnačky.
 10. Ak sa vo vašej rodine vyskytuje reumatické ochorenie alebo psoriáza.
bechterevova choroba lieky
Zdroj foto: Shutterstock.com

Muži, pozor! Ste v ohrození!

Becheterevova choroba postihuje viac mužov ako ženy. Najčastejšie sa prejavuje vo veku od 18 do 35 rokov. Príčinou bolestí je kostnatenie kĺbového puzdra a časti väzivového prstenca, medzistavcovej platničkyokolitých väzív. Dôvodom môže byť genetická predispozícia v kombinácii s obyčajnou vírusovou infekciou, ktorá spustí reakciu organizmu.

Prečo sa naše telo zrazu „zblázni“ a začne samo seba ničiť? Čo je dôvodom vzniku Bechterevovej choroby? Môžem jej vznik nejakým spôsobom alebo zmenou životného štýlu spomaliť?

Odpovedá MUDr. Alena Tuchyňová, PhD., MBA.

„Bechterevova choroba je systémové zápalové ochorenie pohybového aparátu – najmä chrbtice, ale postihnuté môžu byť aj kĺby, šľachy alebo niektoré orgány. Príčina vzniku tejto choroby nie je presne známa. Predpokladá sa, že úlohu tu zohrávajú viaceré faktory. U väčšiny pacientov nachádzame pozitivitu tzv. HLA-B27 antigénu. Samotný spúšťať choroby nie je presne známy. Predpokladom na spomalenie progresie Bechterevovej choroby je práve skorá diagnóza a dodržiavanie liečebného režimu, do ktorého patrí aj skoncovanie s fajčením.“

Nevyliečiteľná, ale liečiteľná

Liekmi prvej voľby bývajú nesteroidné antireumatiká, ktoré tlmia bolesti aj zápal. Tieto lieky pacient zvyčajne užíva dlhodobo. Pacientom, ktorí majú zápalom postihnuté aj periférne kĺby, sa pridávajú aj tzv. imunosupresívne lieky, ktorých úlohu je potlačenie zápalu.

Najmodernejšia je biologická liečba, ktorá účinkuje priamo na procesy v bunke a imunitný proces. I keď príznaky Bechterevovej choroby vyzerajú na prvý pohľad hrozivo, dobrou správou je, že diagnóza neskracuje život pacienta.

Prísny režim „bechterevika“

Keďže Bechterevova choroba ovplyvňuje hybnosť pacienta, veľmi dôležité je cvičenie niekoľkokrát dennepravidelná rehabilitácia. Ideálnym športom je plávanie, alebo prechádzky. Pacientom pomáha kúpeľná liečba, ale najviac si vedia pomôcť sami, a to prísnym dodržiavaním odporúčanej liečby. Mali by dbať o vzpriamené držanie tela a investovať do kvalitnej postele s dobrým pevným matracom.

Na spánok i oddych sa odporúča tvrdé a pevné lôžko bez vankúša, alebo len s malou podložkou hlavy. Pacient by mal striedať polohy – ľah na chrbte, s ľahom na bruchu – dole tvárou. V spolupráci s fyzioterapeutom sa naučí správne cvičiť, spevňovať svaly, ale aj dôležité dychové cvičenia. Hlavnou úlohou cvičenia je predchádzanie vzniku deformít chrbtice a kĺbov, ktoré by pacienta obmedzovali v bežnom živote.

príznaky bechterevovej choroby cviky
Zdroj foto: Shutterstock.com

Liga proti reumatizmu

Ak vám diagnostikovali Bechterevovu chorobu, všetky informácie vám podá ošetrujúci lekár –  reumatológ. Pomocnú ruku vám podá aj občianske združenie Liga proti reumatizmu na Slovensku. Združenie poskytuje svojim členom poradenskú činnosť vo veciach zdravotných a sociálnych, organizuje kurzy na zdravotné a sociálne témy, ale aj spoločenské akcie.

Na stránke www.mojareuma.sk a na Facebooku nájdete informácie o chorobe, poradňu, ale najmä pochopenie, ktoré hľadáte. Nájdete tu ľudí, ktorí už majú skúsenosti s chorobou. Zistíte tiež, aké máte možnosti a na čo máte ako pacient nárok.

Predsedníčkou občianskeho združenia Liga proti reumatizmu na Slovensku je Mgr. Janka Dobšovičová Černáková. Položili sme jej 3 otázky.

S akými problémami sa na vás najčastejšie obracajú pacienti s Bechterevovou chorobou?

Pacientom radíme, kde nájdu reumatológa, ako sa čo najrýchlejšie dostanú k špecialistovi do NÚRCH v Piešťanoch. Najčastejšie odpovedáme na celkom praktické otázky. Keď majú prvýkrát nastúpiť na liečenie do NÚRCH-u, pýtajú sa nás, ako to tam vyzerá, čo si majú priniesť, koľko taký liečebný pobyt trvá, či budú môcť v prípade potreby odísť cez víkend na priepustku domov. Veľmi často sa zaujímajú o možnosti liečby, a či má liečba vedľajšie účinky.

Pri Bechterevovej chorobe je dôležitý aj pohyb, rovnako strava. Zaujíma ich táto oblasť?

Áno. Obávajú sa, či budú môcť ešte športovať. Chcú vedieť, čo a ako majú cvičiť, prečo je to dôležité. Organizujeme napríklad spoločné vychádzky s Nordic Walking paličkami v miestnych pobočkách a kluboch LPRe SR. Zaujímajú sa tiež o to, či im pomôže úprava stravy, alebo celkovo životosprávy a životného štýlu.

Viete im poradiť aj v sociálnej oblasti? Platí sa za tieto služby?

Vo vážnejších prípadoch sa klienti informujú, ako a kde si môžu podať žiadosť o invalidný dôchodok, sociálnu službu, alebo peňažný príspevok na kompenzáciu ŤZP. Všetkým záujemcom je k dispozícii bezplatná poradňa Centra sociálno-psychologickej podpory pre pacientov s reumatickými chorobami, ktorá sídli na prízemí budovy NÚRCH v Piešťanoch. Tieto služby našim klientom poskytujeme dvakrát do týždňa. Vždy v stredu základné sociálne poradenstvo a vo štvrtok psychologické služby.

Psoriaticka artritida_liga proti reumatizmu
Zdroj: Liga proti reumatizmu

Ako pomáha Lige proti reumatizmu SR pacientom?

 • Poskytuje základné poradenstvo a psychologické služ
 • Podáva spoľahlivé informácie o reumatických chorobá
 • Organizuje vzdelávacie a motivačné podujatia, stretnutia a besedy.
 • Informuje o najnovších možnostiach liečby na prednáškach a seminá
 • Usporadúva rekondičné pobyty za zvýhodnené
 • Má bohatú publikačnú činnosť. K dispozícii sú brožúrky a letá
 • Má špeciálnu videonahrávku s cvikmi pre pacientov s Bechterevovou chorobou.
 • Dvakrát ročne vychádza Informačný bulletin LPRe SR.
 • Ukazuje klientom, že realita nebude až taká zlá, ako sa na prvý pohľad zdalo.
 • Spoznáte tu ľudí, ktorí prežívajú to isté ako vy. Povedia vám svoj vlastný prí
 • Nájdete tu pochopenie a pocit istoty. Môžete sa uvoľnene vyrozprávať.

Chcete sa dobrovoľnícky realizovať? Získať pocit zadosťučinenia a užitočnosti? Stať sa členom Ligy proti reumatizmu na Slovensku, nemôže byť ľahšie. Stačí vyplniť online prihlášku na www.prihlaska.mojareuma.sk, uhradiť ročné členské vo výške 5 EUR a využívať všetky výhody.

VIDEO:

1 odpovedí na “Bechterevova choroba: Kedy nepodceniť bolesti chrbta?

 1. Spätné upozornenie: Turistika pre všetkých: Tieto športy by ste mohli zvládnuť - Swiss natural

Pridaj komentár