Tretí trimester: Keď sa pôrod blíži, priberanie je normálne

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Tretí trimester tehotenstva je obdobie, keď sa vaše 9-mesačné dobrodružstvo pomaly, ale isto blíži ku koncu.

Kilá neúprosne pribúdajú, nohy opúchajú, strach z toho, čo príde, sa každým dňom stupňuje.

Ako prežiť posledné týždne v čo najväčšej pohode?

Ako sa pripraviť na pôrodpríchod nového člena rodiny?

Kedy sa začína tretí trimester?

Budúca mamička vstupuje do tretieho trimestra v 29. týždni tehotenstva. Kedy sa však tretí trimester skončí, nie je vždy jednoznačné. Bábätko sa totiž môže narodiť predčasne, alebo je naopak prenášané. Optimálne by mal pôrod prebehnúť od 38. do 42. týždňa tehotenstva.

Priberanie v treťom trimestri

Hroch, slon, tuleň? Ak si pripadáte ako jedno z týchto zvierat, verte, že určite nie ste sama. V období posledného trimestra sa takto cíti väčšina žien. Priberanie na váhe je v treťom trimestri úplne normálneprirodzené, netrápte sa tým.

Vaše dieťatko teraz najviac rastie a celkovo mohutnie. Váha dieťaťa v 29. týždni by mala byť okolo 1,15 kg, dĺžka je asi 38,6 cm. Ku koncu tehotenstva by malo vážiť už 3,3 kg a merať okolo 50 cm. Vy by ste mali v priebehu posledných mesiacov pribrať 47 kilogramov.

Aké vyšetrenia vás ešte čakajú?

Tak ako počas prvých dvoch trimestrov, aj v treťom vás čakajú pravidelné prehliadky u gynekológa. Lekár sleduje veľkosť dieťaťa, jeho polohu, množstvo plodovej vody, pevnosť, dĺžku a polohu krčku maternice. Rovnako zaznamenáva hmotnostný prírastok dieťaťa, či vaše priberanie. Uplatňuje pri tom vaginálne vyšetrenie.

Lekár by mal zaznamenávať aj subjektívne ťažkosti, ako opuchy nôh, únavu, mdloby. Bežné sú aj ďalšie vyšetrovacie metódy, napríklad meranie krvného tlaku, vyšetrenie moču, krvi a pod.

tretí trimester preeklampsia
Zdroj foto: AdobeStock.com

Špeciálne vyšetrenia

V 35. až 38. týždni vám lekár zoberie ster zo steny pošvy, ktorým zisťuje prítomnosť streptokokov. V mnohých prípadoch sa tieto streptokoky vyskytujú ako prirodzená súčasť mikroflóry vagíny, avšak u dieťaťa by mohli spôsobiť infekciu.

Preto ak lekár zistí prítomnosť týchto baktérií, preventívne vám predpíše antibiotickú liečbu, aby sa dieťa nenakazilo počas prirodzeného pôrodu, keď prechádza pôrodným kanálom.

Od 36. týždňa budete chodiť na prehliadky každý týždeň. Lekár bude sledovať hlavne množstvo plodovej vody a takzvané „prietoky“ – či je dostatočný prietok krvi v pupočníkových cievach, aby bolo dieťatko dobre vyživované.

Poloha dieťaťa v treťom trimestri

Kým má bábätko v brušku ešte dosť miesta, snaží sa zaujať čo najpohodlnejšiu polohu, a tým sa zároveň pripravuje na pôrod. Bábätko sa otočí tak, aby malo hlavičku smerom dolu (k panve) a nožičky hore. Týmto spôsobom získa pre seba najviac miesta.

Veľakrát sa stane, že dieťa sa nestihne otočiť. Môže to byť spôsobené mnohými faktormi, napríklad veľkosťou bábätka, chybou maternice, krátkou pupočnou šnúrou, alebo jej omotaní okolo krku bábätka. Jednoducho – príčin môže byť viacero.

Dnes existuje mnoho metód, ktorými vieme bábätku pomôcť, aby sa otočilo. Preto nesprávna poloha bábätka ešte znamená, že musíte rodiť cisárskym rezom. Takisto sa môže stať, že vás dieťa prekvapí a otočí sa na poslednú chvíľu samo.

Prečo je bábätko dole hlavou?

Ako sme spomínali, táto poloha predstavuje pre dieťatko najväčší komfort. Rovnako je dôležitá pre pôrod. Hlavička totiž vyvíja dostatočný tlak, aby sa aktivovala tvorba oxytocínu – hormónu, ktorý je dôležitý na vyvolanie pôrodu (otvorenie pôrodných ciest a sťahy maternice). Oxytocín má aj ďalšiu úlohu – spustiť tvorbu mlieka.

Hlavička navyše „preráža“ cestu ostatným častiam tela, a tým zabezpečuje plynulý prechod celého tela cez pôrodné cesty. Preto ide o značnú komplikáciu, ak dieťa nie je správne otočené.

V prípade, že dieťatko nie je otočené hlavičkou k panve, je na lekárovi, či odporučí prirodzený pôrod, alebo sa prikloní na stranu cisárskeho rezu. Takáto situácia si vyžaduje individuálne posúdenie, čo závisí od viacerých faktorov:

  • veľkosť dieťaťa,
  • šírky panvy,
  • či ste prvorodička,
  • iné dôvody.
tretí trimester vyšetrenia
Zdroj foto: AdobeStock.com

Pohyby plodu v treťom trimestri

Najmä prvorodičky ťažko odhadujú, či sú pohyby dieťatka v poriadku, alebo nie. Ak sa vám zdá, že dieťatko sa hýbe menej, skúste ho trošku „vyprovokovať“, a to vypitím studenej vody alebo zjedením niečoho malého.

Potom si ľahnite a čakajte, či sa začne hýbať. Pozorujte svoje bruško a riaďte sa jednoduchým pravidlom: „Aspoň 10 pohybov za 2 hodiny“. Pokiaľ sa vám pohyby dieťatka naozaj nezdajú, choďte do nemocnice. Je lepšie prísť zbytočne, ako prísť neskoro!

Problémy v treťom trimestri

Posledný trimester môže priniesť rôzne zdravotné ťažkosti, preto je pre mnoho žien náročnejšou časťou tehotenstva. Časté nutkanie na močenie vás sprevádzalo aj počas prvých dvoch trimestrov, a nebude to inak ani teraz.

Ako sme už spomínali, hlavička bábätka je uložená v malej panve, kde tlačí na močový mechúr. Preto budete chodiť na toaletu čoraz častejšie. Únik moču je ďalšou nepríjemnosťou, ktorá sa môže objaviť najmä pri kýchaní, kašlaní a smiechu.

S pribúdajúcou hmotnosťou dostávajú poriadne zabrať aj vaše kĺby, a najmä chrbtica. Bolesti v driekovej a panvovej oblasti sú zasa spôsobené uvoľňovaním väzov panvy. Zmierniť ich môžete správnym držaním tela, pohodlnou obuvou, spánkom na boku (s vankúšom medzi nohami). Dbajte aj na dostatočný oddych.

Pálenie záhy netrápi len tehotné ženy, ale aj asi 40 % populácie. Nepríjemné pálenie spôsobujú najmä korenisté, mastnékyslé jedlá, preto by ste sa im mali vyhýbať. Predísť páleniu sa dá aj tak, že budete jesť častejšiemenšie porcie. Počas tehotenstva by ste mali zvýšiť príjem vlákninytekutín, aby ste sa vyhli nepríjemnej zápcheplynatosti.

tretí trimester bolesti brucha
Zdroj foto: AdobeStock.com

Kŕčové žily a opuchy

U tehotných žien sa prirodzene zvyšuje objem krvi, čo zároveň zvyšuje tlak v cievach. Týmto tlakom sa žily, ktoré majú len tenkú stenu, ľahko roztiahnu, a tak vznikajú kŕčové žilyopuchy nôh.

Hemoroidy sú tiež kŕčové žily, ibaže v oblasti konečníka. Vznikajú najmä počas tehotenstva, v dôsledku zvýšeného objemu krvi a tlaku hlavičky na oblasť malej panvy.

Ak máte pocit ťažkých a opuchnutých nôh, vykladajte si ich do zvýšenej polohy, prípadne použite chladivý gél na kŕčové žily.

Bolesti brucha

Približne 2 týždne pred pôrodom sa môžu objaviť takzvané Braxton-Hicksove kontrakcie. Intenzívnosť kontrakcií nie je taká, ako pri tých skutočných, sú oveľa miernejšie. Vďaka nim sa maternica pripravuje na pôrod.

Ozajstné kontrakcie a Braxton-Hicksove odlíšite jednoducho. Pôrodné kontrakcie sa postupne zintenzívňujú, a to frekvenciou aj bolesťou.

Predčasný pôrod

Ak sa objavia kontrakcie, ktoré neutíchajú, pričom sa frekvencia aj bolesť stupňuje, vyhľadajte lekára, hoci ste v skoršom štádiu tehotenstva. Môže totiž ísť o predčasný pôrod. K ďalším príznakom, ktoré napovedajú, že ide o pôrod, patria:

  • bolesti v krížoch,
  • bolesti v podbrušku,
  • výtok z pošvy,
  • odtok plodovej vody.

Lekár vie spoľahlivo určiť, či sa dá predčasnému pôrodu ešte zabrániť pomocou liekov, alebo je už neskoro. Príčiny predčasného pôrodu môžu byť rôzne, napríklad fajčenie, užívanie drog, psychická záťaž mamičky. Avšak najčastejšou príčinou je infekcia. Zvýšené riziko je u žien s viacpočetným tehotenstvom, vývojovými chybami maternice, alebo pri nedostatočnosti krčka maternice.

Kedysi predstavovali predčasné pôrody obrovské riziko pre dieťa. Dnes už je zdravotníctvo na dostatočne vysokej úrovni, preto sa zbytočne nestrachujte a verte, že zo strany lekárov bude o vás aj o dieťatko dobre postarané.

„Predčasniatka“ sú deti, ktoré sa narodia pred ukončením 37. týždňa tehotenstva. Najčastejšie sa rodia v období od 24. po 34. týždeň.

tretí trimester predčasný pôrod
Zdroj foto: AdobeStock.com

Ako sa dá zabrániť predčasnému pôrodu?

Pokiaľ sa dá predčasný pôrod zastaviť, lekár naordinuje mamičke hlavne pokoj na lôžku. Oddych je síce dôležitý, ale nutná je aj medikamentózna liečba – podáva sa magnézium, či lieky tlmiace aktivitu maternice. Ak lekár zistí, že príčinou predčasného pôrodu je infekcia, okamžite sú nasadené aj antibiotiká.

Nie vždy sa podarí predčasný pôrod zastaviť a oddialiť tak narodenie dieťatka. Preto ak začne mamička rodiť, je prevezená do perinatologického centra, kde sú špecialisti, ktorí zabezpečia bábätku primeranú starostlivosť hneď po pôrode.

Prenášanie dieťaťa

O prenášanom pôrode hovoríme vtedy, keď tehotenstvo prekročí hranicu 40. týždňa. Najideálnejšie je, ak sa dieťa narodí začiatkom 42. týždňa, pretože potom už placenta prestáva dostatočne fungovať a dieťatko môže byť slabo vyživované.

Ako sa pôrod vyvoláva?

Spôsoby sú dva. Lekár vám môže podať hormónyoxytocín alebo prostaglandín, ktoré sú dôležité pre zahájenie a priebeh pôrodu. Druhá možnosť je mechanická – Hamiltonov hmat. Pri tejto metóde sa odlúpi dolný segment vaku blán, alebo sa zavedie tyčinka do maternice, čím sa roztvorí pôrodný kanál.

Príprava na príchod nového člena rodiny

Postieľku už máte postavenú, izbičku vymaľovanú, kočík naštartovaný na prvú prechádzku, a jediné, čo vám ešte chýba, je ten malý človiečik. Ako by ste sa mali správne pripraviť na jeho príchod?

Jednou z možností sú predpôrodné kurzy, kde sa naučíte veľa potrebného o pôrode, dojčení a vlastne všetkom, čo vás čaká a neminie. Na mnohých kurzoch sa môžu zúčastniť aj oteckovia, aby spoznali, čo ich v nasledujúcich mesiacoch čaká.

Náplňou kurzov je celková príprava na pôrod. Nacvičíte si úľavovédychové techniky. Kurzy pamätajú aj na obdobie po pôrode – šestonedelie a starostlivosťou o novorodeniatko. Kurzy sú užitočné najmä pre prvorodičky. Zbavia sa tak zbytočného stresu, navzájom sa povzbudia.

tretí trimester priberanie
Zdroj foto: AdobeStock.com

Čo si zbaliť do nemocnice?

Tašku by ste mali mať zbalenú minimálne 2 mesiace pred očakávaným termínom pôrodu, aby ste boli pripravená a nie prekvapená. Nezabúdajte, že musíte zbaliť nielen seba, ale aj dieťatko.

Nemocnice majú na internetových stránkach zoznamy, čo by ste si mali určite vziať so sebou, a naopak, čo vám poskytne nemocnica. Odporúčame vám, aby ste si zbalili 2 tašky – jednu pre vás, jednu pre bábätko. V tej vašej by nemali chýbať tieto hygienické pomôcky:

  • pôrodné vložky,
  • tampóny pre dojčiace mamičky (v prípade unikania mlieka),
  • popôrodné nohavičky,
  • bežná kozmetika – zubná kefka, zubná pasta, sprchový gél, šampón, krém, toaletný papier, papierové vreckovky.

Čo sa týka oblečenia, myslite na to, že nemocnica nie je hotel, miesta tam nie je veľa. Preto si zbaľte len najnutnejšie kúsky. To, čo vám bude chýbať, vám ľahko prinesie rodina.

Nezabudnite na doklady

Spoľahnite sa, že toto je prvá vec, ktorú budú od vás pýtať. Pochopiteľne, že ak si budete baliť tašku 2 mesiace pred pôrodom, nemôžete si do nej vložiť občiansky preukaz, kartičku poistenca, tehotenský preukaz či sobášny list. V predpôrodnom strese však človek nekoná prakticky, preto požiadajte blízku osobu, aby sa v „deň D“ postarala o vaše doklady.

únava v treťom trimestri
Zdroj foto: AdobeStock.com

Čo by mala obsahovať taška pre bábätko:

  • plienky najmenšej veľkosti,
  • vlhčené utierky,
  • cumlík,
  • mastičku na zapareniny,
  • bavlnené plienky,
  • odsávačku materského mlieka.

(Oblečenie budete potrebovať až na cestu domov.)

Myslite iba na svoje dieťa

Ako sa približuje deň D, mali by ste si plne uvedomovať, že vás čaká takmer nadľudský výkon – pôrod nového človeka. Vyhraďte si dostatok času na oddych a relax, načerpané sily budete potrebovať.

Neriešte nič závažné, všetko ostatné počká. Požiadajte najbližších, aby vás odbremenili od náročnejších úloh. Starajte sa iba o seba a o dieťa.

Pridajte sa do Union zdravotnej poisťovne a vy a vaše bábätko môžete využívať množstvo výhod.

Pridaj komentár