Problémy chrbta: Viete o tom, že väčšinu spôsobujú spadnuté klenby?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Bolesti chrbta sú dnes už takmer samozrejmosť – veď každý ich z času na čas máme. Za príčiny sú často označované: sedavé zamestnanie, tuhé svaly, fyzické či psychické preťaženie. Bežným riešením mnohých z nás pri bolesti chrbta je návšteva maséra, prípadne fyzioterapeuta. Bolesť ustúpi a zdá sa, že príčina je preč. No o pár dní sme naspäť tam, kde sme boli. Znie vám to povedome?

Čo ak sú tuhé svaly a následné bolesti len dôsledkami iného problému? Pozrime sa na ne bližšie a prídeme na to, kde skutočne sú korene bolesti chrbta.

Ako sa prejavuje bolesť chrbta?

Prečo ma bolí chrbát?

Sú návštevy masérov či fyzioterapeutov strata peňazí?

Čo je skutočná príčina bolesti chrbta?

Ako si pomôcť, keď cítime bolesť?

Chrbát nás najčastejšie bolí v krížovej alebo krčnej oblasti. Bolesť môžeme cítiť na rôznych miestach, vľavo či vpravo. Zo začiatku je vždy lokálna, čo znamená, že ju cítime len v konkrétnom mieste. Je to skôr tupá bolesť, niekedy pálivá. Postupom času, ak neriešime príčinu, zistíme, že prerastá ďalej a začína vystreľovať do ďalších častí tela.

Čo znamená, že bolesť vystreľuje do iného miesta? Znamená to, že problém zasiahol citlivý nerv a ten prenáša bolesť po tele.

Bolesť chrbta: Čoho je následkom?

Lokálna bolesť v krížovej oblasti je zvyčajne výsledkom dlhodobého sedenia s podsadenou panvou a zaguľateným chrbtom. Je spôsobená nadmerne vzniknutým tlakom a zatuhnutím. Takéto stlačenie následne obmedzuje pohyb v chrbtici.

Stlačené platničky chrbtice neraz vyústia do vystreľovacej bolesti. Táto bolesť je výsledkom dlhodobo nesprávneho postoja, kvôli ktorému vzniká v chrbtici tlak. Ak sa tlak v chrbtici nahromadí, vytlačí platničku a tá začne dráždiť nerv.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Bolesť krčnej chrbtice

Bolesť vychádzajúca z tejto oblasti má takisto rôzne štádiá. Zo začiatku môže byť lokálna, no postupom času začína vystreľovať. Zvyčajne smerom do hlavy. Ak je hlava zafixovaná v jednej polohe, svaly okolo krku a lopatiek zatuhnú. Vznikajú spazmy – hrčky vo svale. Neraz sa tejto bolesti ani nedá predísť, pretože si naše životy vyžadujú, aby sme hlavu držali v jednej polohe, najmä pri práci v sedavom zamestnaní. Nesprávna alebo žiadna reakcia na túto bolesť prerastie do jej rozšírenia – do vystreľovania. Dlhodobo stuhnuté svaly v krčnej oblasti začnú tlačiť na platničky, ktoré dráždia nervy.

Masér ma rozmasíruje, fyzioterapeut uvoľní a bude dobre: Naozaj? 

Klasická domnienka je, že návštevou u fyzioterapeuta či maséra sa bolesť vyrieši. Ľudia, ktorí majú dlhodobejšie problémy s chrbtom, však už zistili, že táto úľava je vždy len dočasná. Úľava trvá vždy len chvíľu a bolesť sa naspäť vracia. Pociťovať bolesť však nie je pre nás prirodzené, a preto by sa mal každý snažiť vrátiť svoje telo do prirodzeného stavu (viac si prečítajte v článku o Zdravom pohybe). Pri bolestiach chrbta chceme predsa dlhodobé riešenie a nie len krátkodobé potlačenie pocitu bolesti.

Prečo je to tak? Maséri a fyzioterapeuti pracujú totižto len so svalmi. Vnímajú tuhé svaly či preťaženie ako prvotnú príčinu bolesti chrbta. Ale ak sa bolesť vždy znovu vracia, je to naozaj dostatočné riešenie? Kúpite si ročnú permanentku na masáž? Čo ak existuje riešenie, ktoré vás zbaví bolesti dlhodobo a tak, že reálne vyrieši daný problém, a vy, navyše, z dlhodobého hľadiska ušetríte množstvo peňazí?

Chodidlá ako vinníci bolesti chrbta

Keď hľadáte skutočnú príčinu bolesti chrbta, treba nájsť ten pravý dôvod, prečo vaše svaly zatuhnú. Prečo sa preťažia? Možno neuveríte, ale veľmi častým dôvodom sú spadnuté klenby chodidiel. Akokoľvek absurdne to môže znieť, telo je jeden celok.

Viac o tom, ako každý kĺb ovplyvňuje každý ďalší kĺb v tele, si prečítate v článku „Druhý z troch kľúčov bezbolestného pohybu“.

Ako súvisí klenba chodidla s chrbtom?

Ak nám spadne klenba, strácame schopnosť odpruženia dopadov. O čom hovoríme? Vyskúšajte len jemne udrieť priamo pätou do zeme. Cítite, ako vám prejde trasenie po nohe vyššie? Vďaka klenbám je tento efekt oveľa jemnejší. No pri množstve krokov, ktoré za deň, týždeň či rok urobíme, náš chrbát trpí permanentnými otrasmi. Z tohto vzniká v chrbte kompresia – tlak, ktorý sa hromadí, až prerastie do bolesti. Takže ak si aj uvoľníte svaly masážou, no vaše klenby zostanú spadnuté, postoj tela sa nezmení. V chrbte bude stále vznikať stlačenie. A to je ten primárny problém.

Nesprávne:

Správne:

Čo môžem robiť, aby som si uľavil od bolesti aj sám?

Najdôležitejšie je získať priestor medzi stlačeným platničkami. Uvoľnenie svalov nie je až také efektívne, pretože sú to práve stlačené platničky, z ktorých pramení bolesť. Získanie priestoru a uvoľnenie platničiek priamo je možné pomocou dekompresie – zbavenie sa tlaku a napätia v chrbtici a v bedrových kĺboch.

Ďalší častý nesprávny postoj, respektíve podrep.

Ako sa zbaviť bolesti raz a navždy?

Je dôležité vrátiť telo, postoj aj pohyb do prirodzeného stavu. To sa dá viacerými spôsobmi.

Najjednoduchším spôsobom je absolvovať náš program predpohybovej prípravy. Počas nej prejdete od uvoľnenia chrbtice až po spevnenie chodidiel a zdvihnutie klenieb. Takáto zmena upraví celý váš postoj a chrbát už nebude zažívať škodlivé otrasy.

Ďalším riešením, ktoré odporúčame, je pohybová diagnostika. Bolesť chrbta začína spadnutými klenbami, no ak takto fungujete dlhodobo, pravdepodobne budete mať „rozhodené“ celé telo. Pohybová diagnostika odhalí jednotlivé pohybové nedostatky a špecialisti FATUL Human Performance vám nastavia konkrétny program priamo podľa vašich potrieb.

VIDEO: https://www.youtube.com/channel/UCTa8BSSzXvYQu0_pDI2gS9w/videos

 

Oskar Fatul je jediný pohybový špecialista svojho druhu v Česku a Slovensku. Päťročná prax s vrcholovými a mládežníckym športovcami. FATUL Human Performance je spoločnosť, ktorá bola založená, aby mohla aj verejnosť čerpať z vysokoúčinných metód na zoptimalizovanie pohybu a predchádzanie či zbavenie sa bolesti.

www.fatul.sk

Zdroj foto: archív Oskar Fatul

Redigovala: (sab)

Pridaj komentár