S čím vám pomôže chiropraktik: Chronické bolesti či aj seknutie?

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Väčšina z nás dnes nemá pri práci dostatok pohybu. Sedavé zamestnanie, ako aj málo športovania vedie k chronickým bolestiam pohybového aparátu. Do podobných problémov vás môže dostať aj úraz, ktorý si spôsobíte chvíľkovou neopatrnosťou. Okrem poctivej rehabilitácie a cvičenia vám s ťažkosťami pomôže aj chiropraktik. Odborník, ktorý pomocou svojich rúk a pohybu s vašimi končatinami i chrbticou napráva niektoré pretrvávajúce ťažkosti.

Čím sa zaoberá chiropraxia?
Kedy a v čom vám pomôže chiropraktik?
Ako vyzerá stretnutie s chiropraktikom?
Pre koho nie je chiropraxia určená?
Ako si vybrať dobrého chiropraktika?
Čo je to Dornova metóda?

Z laického hľadiska môžeme chiropraxiu opísať ako naprávanie kĺbov, svalov a kostí. Chiropraktik ich pomocou pasívneho strečingu a mäkkých manipulačných techník postupne posúva, aby sa dostali na svoje miesto. Vďaka tomu opäť správne fungujú a netlačia na nervy. Takto vám uľaví od chronickej bolesti, napraví zablokované časti tela a zlepší pohyblivosť končatín. Chiropraktik pracuje len pomocou rúk, teda bez prístrojov, a jednotlivé pohyby sú prirodzené a plynulé. Počas cvičenia rešpektuje vaše možnosti, šetrne naťahuje svaly a kĺby, aby vám nespôsobil veľkú bolesť.

Chrbtica a svaly
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Kto je chiropraktik?

Chiropraktik u nás nemusí mať ukončené medicínske vzdelanie. Pred otvorením praxe absolvuje kurz, na ktorom sa naučí presné techniky uvoľňovania a strečingu. Avšak ak sa chcete prihlásiť na tento kurz, potrebujete mať dokončený masérsky kurz a kurz mäkkých techník. Počas nich sa naučíte základné techniky, ktoré potom využijete aj pri chiropraxii.

Ortopéd, fyzioterapeut, masér a chiropraktik – aký je medzi nimi rozdiel?

Hlavný rozdiel medzi týmito štyrmi povolaniami je v tom, že ortopéd a fyzioterapeut majú dokončené medicínske vzdelanie. Ortopéd sa zameriava na diagnostiku a tradičnú liečbu. Fyzioterapeut pomáha pri rehabilitácii a určuje postup rehabilitácie. Masér robí masáže rôznymi technikami, vďaka ktorým uvoľňuje svalstvo. Niekedy sa aj táto pozícia nesprávne označuje ako chiropraxia.

Na rozdiel od nich chiropraktik pomocou mäkkej techniky zisťuje stav jednotlivých svalov, kĺbov a kostí a potom ich prostredníctvom cvičenia a práce s rukami uvoľňuje a napráva. Počas tejto procedúry vás nemasíruje. Chiropraxia nie je oficiálnym medicínskym odborom, ale po absolvovaní potrebného kurzu ju neraz poskytujú aj lekári a fyzioterapeuti.

V zahraničí má chiropraxia dôležitejšie postavenie. Vyštudujete ju na lekárskej univerzite ako samostatný odbor a po získaní titulu si založíte vlastnú ordináciu.

Čo vás čaká u chiropraktika?

  1. Prvé stretnutie má zvyčajne len podobu konzultácie. Ak vás vopred upozornia na to, že s vami budú aj cvičiť, nemali by ste dve až štyri hodiny predtým jesť, aby ste sa cítili pohodlne. Na prvú konzultáciu si prineste všetky lekárske správy týkajúce sa vášho problému.
  2. Pred cvičením sa nenatierajte mastnými krémami, aby sa chiropraktikovi pri manipulovaní s vaším telom nešmýkali ruky a aby kvôli tomu neurobil nejaký nesprávny pohyb, ktorý by vás mohol bolieť.
  3. Po úvodnej debate sa vyzlečiete do spodnej bielizne, aby chiropraktik mohol skontrolovať chrbticu, kĺby a odhaliť prípadné ďalšie ťažkosti.
  4. Nasleduje cvičenie, naťahovanie svalov a kĺbov, krátke ostré pohyby a ďalšie úkony, ktoré pomáhajú odblokovať chrbticu a odstrániť vaše ťažkosti.
  5. Po skončení terapie by ste si mali chvíľku ležať.
  6. Na záver vám chiropraktik odporučí cvičenie, ktoré by ste mali pravidelne robiť doma, aby ste zabránili opakovaniu ťažkostí. V prípade potreby sa dohodnete na ďalšej konzultácii.

S akými problémami vám pomôže chiropraktik?

  • športové zranenia
  • vykĺbené rameno alebo koleno
  • blokáda chrbtice
  • vyskočená platnička
  • chronické bolesti chrbta
  • bolesť hlavy
  • spazmy
  • tŕpnutie rúk a nôh
Bolesť krku
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Kto by nemal absolvovať terapiu u chiropraktika?

Terapia u chiropraktika nie je rozhodne vhodná pri zápale problémovej časti tela. Neodporúča sa ani pre deti a mladých do 21 rokov, pretože pokračuje vývoj kostí a chrbtice. Niektoré úkony nie sú vhodné ani pre tehotné.

Ako si vyberiete dobrého chiropraktika?

Pri výbere chiropraktika dbajte najmä na jeho vzdelanie. Maséri často uvádzajú, že sa venujú aj chiropraxii, ale v skutočnosti absolvovali len kurz mäkkých techník naprávania a ostatné úkony sa už naučili počas samovzdelávania. Informujte sa teda o tom, či má potrebný certifikát. Prečítajte si na internete recenzie od predošlých pacientov, ktorí sa podelia s reálnymi skúsenosťami a prezradia, či im táto liečba skutočne pomohla.

Chiropraktika si taktiež môžete overiť na stránke Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ak ho medzi poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti nenájdete, neodporúčame vám, aby ste jeho služby využívali. Ak by vám takýto samozvaný chiropraktik poškodil zdravie, spravodlivosti sa nedovoláte.

S chiropraktikom sa ešte pred prvým cvičením porozprávajte, aby ste si voči sebe vybudovali vzájomnú dôveru, pretože tá je pri tejto technike veľmi dôležitá.

Naprávanie chrbtice

Pomoc chiropraktika vyhľadajte, aj keď vás sekne v krížoch alebo chrbte. Ten vám prostredníctvom uvoľňovacích techník postupne odblokuje problematickú partiu a vďaka tomu sa zlepší aj vaša flexibilita. Chiropraxia vám dokáže pomôcť aj s vyskočenými stavcami. V tomto prípade je veľmi dôležitá prvá konzultácia a čo najaktuálnejší röntgen chrbtice, aby odborník vedel presne posúdiť váš stav. Kvôli ťažkostiam s chrbtom sa objavujú aj iné zdravotné komplikácie – napravené stavce už nebudú tlačiť na nervy a ani na niektoré orgány, vďaka čomu sa zlepší ich činnosť.

Chiropraxia pomáha aj pri skolióze. Avšak bez domáceho cvičenia a dlhodobého posilňovania svalstva to nedosiahnete.

Chiropraktik napráva chrbticu
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Dornova metóda

Veľmi podobnému spôsobu naprávania kostí, svalov a chrbtice sa venuje Dornova metóda. Je šetrnejšia a odporúča sa pacientom, ktorí majú strach z náhlych prudkých pohybov. Tie k chiropraxii patria. Pri Dornovej metóde sa aktívne zapájate do terapie, pretože veľmi dôležité je správne dýchanie.

Zdroje:

https://www.nccih.nih.gov/health/chiropractic-in-depth

https://www.nhs.uk/conditions/chiropractic/

https://www.spine-health.com/treatment/chiropractic/what-a-chiropractor

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/chiropractic-adjustment/about/pac-20393513

http://www.dornmethod.co.uk/Dorn-Method/Dorn-Method-FAQ.aspx

Pridaj komentár